Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Locuri de munca ascunse?!

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Buna tuturor. Deci am o intrebare. Unde pot sa gasesc locuri de munca in afara de site-urile astea gen Olx,jobz,publi24 sau de la cunostiinte care nu au oferte prea bune.De exemplu o firma serioasa care cauta angajati prin ce metode ii cauta? Ca sa stiu si eu unde gasesc locuri de munca mai bune. Ideea e ca atunci ma uit la job-uri pe olx gasesc cam aceleasi oferte de: agent de vanzari,ospatar etc.
De exemplu daca un teatru cauta angajati unde ii cauta?
Sau joburile la stat? Stiam ca se posteaza pe site pt concurs.
Sau o publicatie?
Joburile de stewardesa unde se gasesc? Adica multe joburi nu le gasesc deloc pe net. Unde as putea sa caut joburi mai neconventionale?
Multumesc.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pe site-urile specializate in joburi. Sau pe pagina web a companiilor (cazul stewardeselor).

Edited by neagu_laurentiu, 25 September 2019 - 10:10.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde de locul de munca si specializare.

Pentru locurile de munca care necesita experienta si specializare, recrutarea e facut activ e headhunteri (adica iti fura angajatii).
Pentru locurile de munca normale, fimele folosesc E-jobs, OLX, Best Jobs., Linked IN

Problema este ca pt orice post pus pe acest platforme vin o droaie de cereri, care mai de care mai jalnice, cu oameni ce au nimic de a face cu ceea ce se cere in postul respectiv sau viseaza "money for nothing & sex for free"

https://www.zoso.ro/...rii-interviuri/

#4
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Job de stewardesa nu vei gasi. Pentru ca este de fapt insotitor de zbor. Si acela nu pe olx gasesti, ci pe ejobs, bestjobs. Chiar acum am cautat si sunt postari. Consider ca mai sunt si alte site-uri si cu o simpla cautare pe Google, vei descoperi ceea ce cauti.

#5
Drag-Os

Drag-Os

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.07.2019
Locuri de munca la stat se afiseaza in ziarele locale

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
La stat, gasesti doar daca cauti pe site-urile lor. Rar am vazut pe site-uri specializate.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
AJOFM! Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă pe site!

Edited by arab, 25 September 2019 - 10:20.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde ce ce se cauta. La Stat sunt posturi scoase la concurs pe oficial, dar sunt si posturi care par sa fie pe site (este un link intern care este externalizat cu dedicatie) si alea nu apar pe site-ul institutiei.

Pentru privati, cu cat postul este mai in varful ierarhiei, cu atat esti mai bine gasit. Nu intotdeauna trebuie sa cauti. Conteaza cum iti faci relatiile de firma. Asa am fost si eu "furat" la un moment dat, dar m-am intors dupa terminarea proiectului.

#9
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Sau mi-a mai venit o idee gen: secretara intr-o institutie publica la stat. Se face concurs si pt jobul asta?

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
defineste ce inseamna pentru tine "joburi neconventionale". si precizeaza ce stii sa faci, ce studii, calificari si experienta ai.
ca asa, sari de la angajati la teatru, la insotitor de bord si bugetar - cu alte cuvinte pari sa nu stii ce vrei, sau ai impresia ca te pricepi la multe, dar de fapt e posibil sa nu.

#11
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Pt jobul cu teatru nu stie nimeni?
Sau am vazut la un moment dat un anunt ca angajeaza la o arhiva si mi se parea interesant dar nu am aplicat la el.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La Stat toate posturile sunt scoase la concurs. Nu conteaza ca postul este ocupat si decizia de angajare semnata si datata cu data de dupa concurs.

#13
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Inca o intrebare: pt joburile la stat se cere un anumit nivel de educatie? Adica pe site-ul concursului o sa scrie: cerinte minime: bacalaureatul, etc?

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:25, said:

Pt jobul cu teatru nu stie nimeni?
Sau am vazut la un moment dat un anunt ca angajeaza la o arhiva si mi se parea interesant dar nu am aplicat la el.

n-ai pierdut nimic. in general munca intr-o arhiva presupune sa intri in contact si cu documente vechi, prafuite, mucegaite, sa arhivezi, sa indosariezi, sa faci opisuri. e ceva foarte plictisitor si daca ai vreo sensibilitate la plamani/sistemul respirator, total contraindicat.

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:31, said:

Inca o intrebare: pt joburile la stat se cere un anumit nivel de educatie? Adica pe site-ul concursului o sa scrie: cerinte minime: bacalaureatul, etc?
normal.
dar nu-ti face iluzii, ca sa nu fii dezamagita. in general concursurile sunt facute de fatada, se stie deja cine va ocupa postul respectiv, persoana uneori cunoaste chiar si subiectele (daca e vorba despre test/examen scris).

Edited by corinadaniela, 25 September 2019 - 10:38.


#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:07, said:

Sau joburile la stat? Stiam ca se posteaza pe site pt concurs.
da ... pe site Posted Image

#16
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View Postcorinadaniela, on 25 septembrie 2019 - 10:35, said:



n-ai pierdut nimic. in general munca intr-o arhiva presupune sa intri in contact si cu documente vechi, prafuite, mucegaite, sa arhivezi, sa indosariezi, sa faci opisuri. e ceva foarte plictisitor si daca ai vreo sensibilitate la plamani/sistemul respirator

Daca as fi stiut ca asta e as fi aplicat. Atunci nu stiam despre ce e vorba dar acum mi se pare interesant.

Mi-a mai venit o idee. Cei care angajeaza persoane care dubleaza voci pt desene sau filme unde ii gasesc?
Sau baiatul de mingi?

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:41, said:

Daca as fi stiut ca asta e as fi aplicat. Atunci nu stiam despre ce e vorba dar acum mi se pare interesant.

doar de curiozitate, unde era acel post, in cadrul carei firme/institutii ?

#18
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostArlechinohh, on 25 septembrie 2019 - 10:25, said:

Pt jobul cu teatru nu stie nimeni?
http://posturi.gov.r...n-slavici-arad/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate