Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Încălzire în pardoseala - grosime minima

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#19
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
Un raspuns concret la intrebarea ta insa, "ce grosime minima ar trebui sa aiba, pana la gresie, tot acest sistem?", nu exista.
Problema se pune asa: ce pierderi iti convin pentru pardoseala bucatariei. Exprimate in kWh/iarna, sau in kilograme de lemne pe iarna; totul se reduce la bani, in fond.
Si exista o formula cu care se poate calcula, si e foarte usor:

P = L * dT * S / g

adica

P [puterea de pierderi totala, deci wati] = lambda [coef termic de transfer polistiren, in W/mK] * dT [adica delta temperatura intre cele doua fete ale materialului] * Suprafata totala in metri patrati / grosimea materialului, in metri

Ca sa nu para dificil, sa exemplificam pentru 10 cm polistiren expandat cu lambda = 0.037W/mK, la o temp a apei in IPAT de 29 grd si o temperatura a solului de 12 grd (tipica la campie).

P = 0.037W/mK * (29-12)grd * 9 mp / 0,1m
P = 56W

Buun, puterea o inmultim cu 24 ore pe zi si cu 120 zile pe iarna (e doar un exemlpu).

Q = 56W * 24 ore * 120 zile = 161kWh.

Cunoscand puterea calorica a lemnului bine uscat ca fiind de cca 4kWh/kg, si zicand un randament de 75% pentru centrala termica, rezulta cam

mlemn = 161kWh / 4kWh/kg / 75% = 54kg lemn

Cu regula de trei simpla putem extrapola ca la 5 cm polistiren vei avea nevoie de 110kg lemn pe iarna, iar la 20 cm de doar cca 27 kg pentru a compensa exact pierderile prin aceasta izolatie catre pamant.

Acum nu ma ramane decat sa alegi care grosime iti e mai convenabila...

Editat de addysoftware, 23 septembrie 2019 - 16:10.


#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Ah, ce noroc ca lemnul de foc s-a tot ieftinit de la an la an...sau nu.Posted Image

Editat de kolfleading, 23 septembrie 2019 - 16:25.


#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
@adysoftware : într-adevăr se folosește polistiren expandat.
Apreciat ochiometric e vorba de expandat obișnuit.
Shapa în schimb este de la 100mm + grosime si nu este shapa obișnuită.
Nu stiu din ce se face pentru ca vine gata mixata si are culoarea si consistenta smântânii. Ca atare e autonivelanta.
  Peste polistiren se pune folie normala dar groasa si rezistenta.
  În jurul pereților se lasă rosturi de dilatație 6-8mm.


#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Am uitat sa menționez mai sus.
    Se folosește polistiren de 30cm sau poate mai mult. Nu am măsurat exact.
    E drept ca în cazurile văzute de mine, dedesubt era placa de beton.

#23
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Acum in bucatarie am un calorifer de tabla de 100x60 cm. Aveam in plan sa pun unul mai mare dar s-a ivit ideea de s schimba gresia. Usa este, acum, mai sus cu 5 cm decât gresia. Ma gândeam ca daca tot umblu, sa scot si șapa si sa pun incalzire in pardoseala. Dar daca e asa de complicat... las tot calorifer și gata.
Eu gândeam ca pot lega teava din pardoseala de turul si returul de la actualul calorifer. Dar vad ca trebuie temperatura joasa, eu oricum tin centrala in 60 grade... Nu stiu, nu as investi nici mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate