Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Climate strike

* * * - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10660 replies to this topic

#10621
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Pai atunci sa vina o criza financiara in California ca se rezolva de la sine cu CO2 Posted image

Lasand gluma la o parte, nu cred ca asta e o scuza: "ah pai nu noi am distrus clima ca noi am fost mega productivi; du-te la ala sarac care nu produce cat noi si cere-i sa reduca emisiile"

Edited by sirronkcuhc, 02 March 2024 - 22:53.


#10622
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

Citat

50% din acele emisii sunt din transport: "In 2021, transportation accounted for at least 50 percent of total energy-related CO₂ emissions in 10 U.S. states. In California, this figure stood at 55."

Si sunt curios daca masoara si fabricarea masinii sau numai benzina arsa.
Pe de alta parte nu e surprizator. Cand ai o economie care nu ebazata pe carbon, nu ai fabrici, otelarii, centrale pe carbune, transportul devine dominant.

Vizualizare mesajsirronkcuhc, pe 02 martie 2024 - 22:51, a scris:

Pai atunci sa vina o criza financiara in California ca se rezolva de la sine cu CO2 Posted image

Lasand gluma la o parte, nu cred ca asta e o scuza: "ah pai nu noi am distrus clima ca noi am fost mega productivi; du-te la ala sarac care nu produce cat noi si cere-i sa reduca emisiile"

Nu e o scuza, e logic chiar daca logica nu e perfecta.
De exemplu daca nu produci nimic nu te poti compara cu o tara unde s-au mutat toate otelariile si farbricile din lume (partea de nord a chinei ar fi un exemplu).
Unde logica nu mai functioneaza e ca banii nu sunt o masura foarte buna pentru ca otelul e mult mai ieftin decat programarea.

Edited by vrajitoruldinoz, 02 March 2024 - 22:59.


#10623
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Pai revin la ce ziceam mai sus: mai putina risipa -> mai putin otel de produs -> mai putine emisii atat pe productie cat si pe folosinta iar americanii de departe sunt in top la risipa (cu masinile fiind cel mai evident)


US: In model year 2022, the average estimated real-world CO2 emission rate for all new vehicles fell by 10 g/mi to 337 g/mi
Europa: The data show that average CO2 emissions of the 9.4 million new passenger cars registered in Europe in 2022 were 108.2 g CO2/km

Convertit vine ca o masina noua din SUA are emisii duble fata de una noua Europa; daca asta nu e risipa.....

Edited by sirronkcuhc, 02 March 2024 - 23:06.


#10624
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Ah si nu ca as fi eu expert in risipa dar pare ca sunt mai ok decat altii Posted image
(n-am panouri solare)
Attached File  exp.jpg   234.96K   19 downloads
As vrea cumva sa existe o metoda si sa aflu amprenta totala de CO2 pe care o am si mai tot ce cumpar plus ceva predictii si estimari: gen iau decizia asta, ma ajuta pe 10 ani sau nu.

Edited by sirronkcuhc, 02 March 2024 - 23:31.


#10625
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

Vizualizare mesajsirronkcuhc, pe 02 martie 2024 - 23:01, a scris:

Pai revin la ce ziceam mai sus: mai putina risipa -> mai putin otel de produs -> mai putine emisii atat pe productie cat si pe folosinta iar americanii de departe sunt in top la risipa (cu masinile fiind cel mai evident)


US: In model year 2022, the average estimated real-world CO2 emission rate for all new vehicles fell by 10 g/mi to 337 g/mi
Europa: The data show that average CO2 emissions of the 9.4 million new passenger cars registered in Europe in 2022 were 108.2 g CO2/km

Convertit vine ca o masina noua din SUA are emisii duble fata de una noua Europa; daca asta nu e risipa.....

La ce serveste comparatiile astea mereu cu Europa? Sa arate cat de imbecili sunt americanii si ce buni si destepti sunt europenii?
Ce sa le facem la americani, sa facem razboi? Sa-i lamurim ca gresesc si ca trebuie, obligatoriu sa-si la Fiat 500?
E adanc in cultura lor ca lucrurile sa fie mari, ca ei sunt cei mai mari, etc,  e foarte greu de schimbat.
Probabil ca electrificarea va stopa intrucatva risipa, dar tot camionete sau SUV uri mari veti vedea.

#10626
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajsirronkcuhc, pe 02 martie 2024 - 23:17, a scris:

Ah si nu ca as fi eu expert in risipa dar pare ca sunt mai ok decat altii Posted image
(n-am panouri solare)
Atașament exp.jpg
As vrea cumva sa existe o metoda si sa aflu amprenta totala de CO2 pe care o am si mai tot ce cumpar plus ceva predictii si estimari: gen iau decizia asta, ma ajuta pe 10 ani sau nu.

La mine graficul ala e fix pe dos, sunt peste 15% peste casele normnale, si cele eficiente sunt semnificativ mai jos.
Am o multime de pereti si ferestre mari, procent mare din perete. Izolatia cam subtirica, feetreel cam vechi, s-o mai fi dus etanseitatea dintre sticle.

#10627
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Pentru amprenta de carbon sunt calculatore on-line pe Internet.
Nu-s simple dar cu atat mai mult arata mai aproape de realitate.
Am fost surprins ca “scorul” meu a iesit rezonabil, desi aveam si casa, garaj, SUV, megeam cu avionul 20.000km pe an.
E important modelul folosit. Cred ca daca se vrea, se poate face un model sa dea cu rosu si pentru un membru al unui trib african. :D


#10628
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

Vizualizare mesajRosebud09, pe 03 martie 2024 - 01:27, a scris:

Am fost surprins ca “scorul” meu a iesit rezonabil, desi aveam si casa, garaj, SUV, megeam cu avionul 20.000km pe an.

Acuma, sa fim seriosi. "Rezonabil" il mai au probabil cateva triburi amazoniene si africane.

Noi, toti ceilalti, suntem trecuti demult de limita aia.

#10629
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 02 martie 2024 - 20:43, a scris:

vezi sa nu te incurci in calcule. La auto , emisiile sunt exprimate in g CO2/km.
Corect.

#10630
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

Vizualizare mesajEpdm, pe 02 martie 2024 - 17:13, a scris:

Motoarele in 2 timpi emana multe hidrocarburi nearse, co si particule. Treba este casunt atat de putine si mici incat chiar nu conteaza. In plus, nu ai cum sa ai anumite echipamente cu moatoare electrice sau in patru timpi. Efectiv nu se poate.
Când duminică un dement din ăsta îți umple creierii cu un motor de genul ți se rupe câte există. Și da, nu am văzut exemplu de echipament care să aibe neapărat nevoie de motor în 2 timpi. Poate doar drujbele alea de tăiat beton dar la cât praf și zgomot fac alea de la procesul de tăiat betonul nu mai contează.

#10631
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 15.01.2017
Ai vazut, doar ca nu ai capacitatea sa intelegi care sunt alea si de ce nu ar functiona cu moatoare in patru timpi sau electrice.

#10632
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

 andreic, on 03 martie 2024 - 10:57, said:


Corect.
si eu am fost in eroare cu alta discutie.. unde se discuta de mono oxid de carbon  si eu "vedeam" dioxid de carbon..

#10633
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Azi, 5 Martie e ziua consumului responsabil şi a sustenabilităţii consumului de energie.
Omenirea a făcut mult rău naturii, consumând aiurea unele chestii. Dar cred că s-a ajuns la o exagerare a chestiei ăsteia cu consumul responsabil, dându-se în ieconomie. Un fel de lisenkoism.

#10634
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Meri mă și bate-ți coasa!Posted image
https://www.facebook...576036126502075

#10635
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Postul meu cu 2 posturi mai sus: se pune accent pe economisirea energiei. Lucru bun. Dar oare când se exagerează,
că un frigider vechi nu consumă aşa de mult (unul din 1970 probabil consumă mult, unul din 1990-2000 nu extrem de mult) - un aer condiţionat vechi, de acum 20 de ani, consumă într-adevăr mult,
deci te fac să schimbi lucrurile des pe motiv de "eficienţă", nu fac rău mediului? Că totuşi, oricât s-ar lăuda unii, nu ajunge totul reciclat. Iar plasticul nu e căutat de cei care caută fer.

#10636
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Ceva studii arata ca pentru productia unui autoturism mediu se consuma caa 14 Mwh energie consumul mediu este de 200wh/km in 70 000 km consuma cam tot atata energie cat a fost necesara pentru a-l produce.
Utilizarea timp de 10 ani e ok, totusi se poate reduce consumul pentru utilizare prin reducerea vitezei de circulatie, dar multi prefera sa circule repede, nu-i intereseaza cat platesc atit ca bani cat si ca incalzire globala.

Consumul casnic de electrica depinde si de productia casnica, pv, eoliene, e.t.c. in acest caz consumul este egal cu productia, consumul util fiind mai mic decat productia posibila.
In acest caz nu conteza ce electrocasnice sunt folosite atit timp cat consumul se incadreaza in anvelopa productiei, deoarece investitia in sistemul de producere a energiei a fost deja facuta, poluarea generata cu productia lui a fost deja facuta.

#10637
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Iecologiştii şi alţii consideră că e bine să economisim energia sau "să facem mai mult cu mai puţin". Probabil, de asemenea ar necesita investiţii mai mici în reţele.
Însă eu consider că are totuşi limitări, că 1) îndeamnă la produs deşeuri; 2) bagă paranoia în oameni.
De înlocuirea unor echipamente care consumă prea mult, e nevoie, restul, să funcţioneze.
Nu am chef să fie distruse ascensoarele (lifturile) originale interbelice care au mai rămas, în numele "modernizării" şi "eficientizării".

#10638
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajdjl, pe 31 martie 2024 - 10:17, a scris:

Nu am chef să fie distruse ascensoarele (lifturile) originale interbelice
Ba da, lasa sa fie schimbate ca sunt foarte ineficiente. Si vorbeste si tu corect nu ca Ceausescu... :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate