Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Casa Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012
Buna ziua,

Dorim sa construim o casa in Constanta, momentan asteptam autorizatia de demolare a casei vechi ce se afla pe teren pentru a putea depune documentatia pentru autorizatia de constructie si sper ca din Martie sa putem incepe constructia. Terenul are 218 m2, cam 10 x 21, in stanga este o alta casa pe tot hotarul iar in dreapta este liber, va las aici planurile provizorii primite de la arhitect. "Biroul" este fictiv (pus doar pentru a putea avea un POT mai mare), la final bucataria va lua locul biroului iar bucataria va deveni parte din living. Acum ar trebuii sa ma hotarasc in privinta proiectului, ceva sugesti va rog.

Multumesc.

Attached Files



#2
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
La 10 m deschidere, te-ai inteles cu vecinii sa construiesti pe hotar? Sper ca te-ai documentat bine inainte de demolare!

Accesul direct in casa, pe timp de iarna, nu este indicat! Poate ca un mic hol, tampon, in locul scarii de la intrare, nu ar strica.

Edited by talica, 16 September 2019 - 17:38.


#3
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

 talica, on 16 septembrie 2019 - 17:35, said:

La 10 m deschidere, te-ai inteles cu vecinii sa construiesti pe hotar? Sper ca te-ai documentat bine inainte de demolare!

Accesul direct in casa, pe timp de iarna, nu este indicat! Poate ca un mic hol, tampon, in locul scarii de la intrare, nu ar strica.

Da, cu vecinul unde voi construi hotarul este ok, și in privința biroului este ok, am aprobarea lor notariala. Referitor la intrare, ma voi gândi, poate ceva din termopan înaintea intrării

Edited by gafarelvin, 16 September 2019 - 18:48.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007
Mie-mi place proiectul. Pentru o terasa, mititica, acolo, nu aveti loc?

#5
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

 crocko.dilul, on 16 septembrie 2019 - 19:07, said:

Mie-mi place proiectul. Pentru o terasa, mititica, acolo, nu aveti loc?
Multumesc, cred ca dacă lungesc balconul de la intrare spre strada ar ieși o mică terasa, dacă POT-ul ar permite, altfel nu o văd, cam înghesuit spațiul din păcate

#6
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
1. La latimea si suprafata terenului casa va fi incadrata la locuinta cuplata, avand in vedere ca si vecinul are casa pe hotar.
2. Accesul din living la baie ar trebui schimbat. Eventual inversata urcarea la scara si intrarea la baie sa se faca pe sub scara.
3. Daca biroul va deveni bucatarie , stalpul din living va fi deranjant. Eventual regandit structura.

Cota +2.75 a etajului e cam mica. La gata ar rezulta la parter o inaltime de 2.50 . Poate si mai mica daca veti alege ipat la parter.


#7
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

 roman_roman, on 16 septembrie 2019 - 19:40, said:

1. La latimea si suprafata terenului casa va fi incadrata la locuinta cuplata, avand in vedere ca si vecinul are casa pe hotar.
2. Accesul din living la baie ar trebui schimbat. Eventual inversata urcarea la scara si intrarea la baie sa se faca pe sub scara.
3. Daca biroul va deveni bucatarie , stalpul din living va fi deranjant. Eventual regandit structura.

Cota +2.75 a etajului e cam mica. La gata ar rezulta la parter o inaltime de 2.50 . Poate si mai mica daca veti alege ipat la parter.

Multumesc.

1. Asta ar însemna ca trebuie sa construiesc pe latura unde exista construcție pe hotar? arhitectul mi-a zis ca nu este nevoie, ca pot construi pe hotarul liber dacă am acordul vecinului

2. Știu, chiar i-am comunicat proiectantului după schitele inițiale sa modifice și sa facă intrarea prin hol pe lângă scara, dar văd ca tot acolo a lăsat-o (mai insist)

3. Da, o sa vorbesc, sper sa nu influențeze prea mult compartimentarea

4. O sa întreb dacă se poate ridica puțin cota, măcar cu 0,25 M

#8
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
1. Suprafata terenului e ok. CU ai ?

Intreb de CU pentru ca observ latimea casei de 7.5 ,iar diferenta de 2.5 m e insuficienta in astfel de cazuri.


#9
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

 roman_roman, on 16 septembrie 2019 - 20:20, said:

1. Suprafata terenului e ok. CU ai ?

Intreb de CU pentru ca observ latimea casei de 7.5 ,iar diferenta de 2.5 m e insuficienta in astfel de cazuri.
Da, am Atașat CU-ul.

#10
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Terenul are latimea de 10.5, nu 10. Deci e ok latimea casei de 7.5.

#11
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
POT aprobat 35 %.
La tine cu cei 93 mp la parter ajungi la 42 %. Deci mai trebuie retusat la dimensiuni ca sa te incadrezi in cei 35%.

Daca Biroul din cerere e incaperea cu functie complementara pentru a castiga pot , atunci ar fi bine sa maresti aceasta incapere si sa lasi livingul in fata.

#12
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

 roman_roman, on 17 septembrie 2019 - 08:26, said:

POT aprobat 35 %.
La tine cu cei 93 mp la parter ajungi la 42 %. Deci mai trebuie retusat la dimensiuni ca sa te incadrezi in cei 35%.

Daca Biroul din cerere e incaperea cu functie complementara pentru a castiga pot , atunci ar fi bine sa maresti aceasta incapere si sa lasi livingul in fata.

Da, biroul este ca functie complementara pentru a putea obtine POT 45%, o sa vad cu acel stalp ce voi face, poate poate fi mutat sau desfintat, sa mut livingul in fata prin marirea biroului tot nu este bine, ca va trebui sa micsorez din alta parte, si incadrarea pe la etaj va trebuie schimbata

#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  forum.casa.pdf   183.83K   18 downloads
Peretii portocalii ar veni executati dupa . Bucataria si dressingul in forma initiala ar fi camera de zi , iar actuala camera de zi ar fi biroul ,care e bine de lasat in eventualitatea ca vei deschide o afacere . Bucatariei ii sta mai bine in spate unde are avantajul camerei tehnice si iesirii in exterior.

#14
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
La etaj aș scoate baia mica de la dormitorul de 12 m2 și aș face baie la dormitorul matrimonial, ar fi deasupra bucatariei deci utilități accesibile. Merge cu baia de serviciu de sub scara, in loc de debara.

Edited by electro2006, 17 September 2019 - 10:21.


#15
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

 roman_roman, on 17 septembrie 2019 - 09:48, said:

forum.casa.pdf
Peretii portocalii ar veni executati dupa . Bucataria si dressingul in forma initiala ar fi camera de zi , iar actuala camera de zi ar fi biroul ,care e bine de lasat in eventualitatea ca vei deschide o afacere . Bucatariei ii sta mai bine in spate unde are avantajul camerei tehnice si iesirii in exterior.
Multumesc mult pentru sprijin, pare OK si asa, parca mult mai practic doar ca living-ul se micsoreaza considerabil, la etaj chiar imi place, daca nu reusesc sa scot cumva stalpul ala din plansele initiale ma voi gandi la varianta d-voastra.

 electro2006, on 17 septembrie 2019 - 10:19, said:

La etaj aș scoate baia mica de la dormitorul de 12 m2 și aș face baie la dormitorul matrimonial, ar fi deasupra bucatariei deci utilități accesibile. Merge cu baia de serviciu de sub scara, in loc de debara.
Asa ma gandeam si eu, dormitor matrimonial dar fara baie propie, cred ca ar fi spatiu suficient pentru a adauga o baie mica si in dormitorul matrimonial, dar as lasa si baia din dormitorul de 12 m2.

#16
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  forum.casa2.pdf   184.55K   12 downloads
PS. Discutiile pe forum se poarta la persoana a doua.

#17
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013

 gafarelvin, on 16 septembrie 2019 - 16:17, said:

Buna ziua,

Dorim sa construim o casa in Constanta, momentan asteptam autorizatia de demolare a casei vechi ce se afla pe teren pentru a putea depune documentatia pentru autorizatia de constructie si sper ca din Martie sa putem incepe constructia. Terenul are 218 m2, cam 10 x 21, in stanga este o alta casa pe tot hotarul iar in dreapta este liber, va las aici planurile provizorii primite de la arhitect. "Biroul" este fictiv (pus doar pentru a putea avea un POT mai mare), la final bucataria va lua locul biroului iar bucataria va deveni parte din living. Acum ar trebuii sa ma hotarasc in privinta proiectului, ceva sugesti va rog.

Multumesc.

Bugetul alocat cat este?Ce oferte ai (rosu/gri/cheie)?

#18
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

 roman_roman, on 17 septembrie 2019 - 12:47, said:

forum.casa2.pdf
PS. Discutiile pe forum se poarta la persoana a doua.
OK, chiar o sa ma gandesc la varianta ta Posted Image , merci

 clauiordache, on 17 septembrie 2019 - 12:48, said:

Bugetul alocat cat este?Ce oferte ai (rosu/gri/cheie)?
As vrea eu un 150-175 de euro la rosu, dar cam greu din cate am auzit. Inca nu am contactat nici un constructor astept mai intai proiectul final, daca la cheie ies la 400-450 de euro o sa zic saru-mana. Mai am neamuri care au mai lucrat in domeniu, o sa le cer ajutorul la interioare macar, poate mai scad din costuri, desi cu neamurile Posted Image .

Edited by gafarelvin, 17 September 2019 - 13:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate