Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

De ce euthanasia nu se aplica si la oameni ci doar la animalele, in caz de boli

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 15 septembrie 2019 - 01:47, a scris:

a fost un ranit la Fujushima, incasase o doza uriasa de radiatii, era tot ars, implora sa fie lasat sa moara, dar doctorii au tras de el cateva saptamani cu tot felul de tratamente experimentale.. a murit dupa cateva saptamani de chinuri groaznice.

Vizualizare mesajUn-ZeU, pe 15 septembrie 2019 - 02:22, a scris:

l-au chinuit degeaba

Nope ... nu degeaba ... au experimentat. Mai exact: l-au folosit pe post de cobai; sau material didactic pentru cei mai sensibili.
Era si pacat sa-l lase fara niscaiva beneficii pentru ei Posted image

#20
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
S-au inchis topicuri mi se pare unde niste unii au cerut metode de suicid, nu imi aduc aminte exact, Nu trebuie inchise atat timp cat nu se cer metode, nu se instiga la suicid, sunt discutii de viata ignorate dar f importante. Face parte din viata. Si din dezbateri s-ar putea face ceva, vede ala, ala, poate vad si politicieni daca se discuta in mai multe locuri, simt pulsul societatii si isi pun problema, la general zic. Parca vad la unii in mintea lor "vaaai ce topic idiot a dschis si asta", de ce sa fie deplasat ?! In afara nu e considerat asa nicaieri.

Daaa, din motive religioase doar la om, la animale nu, pai ori la fiinte, ori la unele, de multe ori chestia asta e asa de limpede ca este anapoda de ma mir cum lumea nu se prinde. E normal sa fie legalizata peste tot. Religia interzicea asta pentru ca aveau un interes, trebuia sa le muncesti lor pe nimic, aveai doua solutii, fie faceai asa, fie pe drumuri, nu trebuia sa scapi altfel, ca te puteai trezi "nu vreau sa fiu sluga ta, pa", a fost un interes politic, altfel ce ii interesa pe ei ?
Altfel faceau altfel "Dumnezeu a dat omului libertate, dreptul de a alege, e normal sa decida asupra vetii lui", niste hoti doar pe interes.
Ce le trebe paz 50 mii de euro ? E comic, e absurd, practic iei sansa omului, cine are atat ?
In Elvetia e suicidul asistat (fundatia dignitas) legal daca aduci documente ca ai ceva incurabil, la depresii trebe sa ai aprobarea a trei medici (de ce trebe sa decida niste unii ptr mine atat timp cat ei stiu doar din carti ce e in sufletul meu in depresia nerezolvabila de ani de zile ?!), costa cam 7000 Euro, e normal, psihologi, cazare timpul ala chiar scurt, doar o inmormantare in afara e 5000-7000 Euro.

Fetele alea au cerut ca aveau depresii rezistente, nu mai suportau sa aiba viata furata fara sa se bucure de nimic zi de zi. Altfel omu se duce la medic si se rezolva. Nu cred ca le-a euthanasiat asa din prima.
Iar in general daca omu cere, ar trebui aprobat, ca nu stii ce e in sufletul lui, pana la urma cu ce afecteza asta societatea ? Cu nimic. Nu stiu ce atata reticienta. Nimeni nu cere asta de bine ce ii este, bine, daca a epuizat toate metodele de rezolvare, dupa psihoterapie sa vedem daca nu e o decizie la nervi pe moment, asta clar.
De persoana cu dementa nu stiu ce sa zic, nu stiu ce viata putea avea, nu mi-am pus problema la astia ce nu pot lua o decizie, se chinuie si ei, chinuie si pe altii, nu stiu ce sa zic, poate ar vrea daca putea decide, ca doar nu o alege sa se chinuie asa, daca e un batran care sta la pat, nu pot sa cred ca vrea asa.

Paradoxal, bogatu traieste bine si moare bine, ca ala la banii lui rezolva repede, saracu nici nu traieste bine, nici nu moare bine, ce trist.

Edited by MinettoMatoi, 15 September 2019 - 06:53.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajTsunnnami, pe 15 septembrie 2019 - 01:04, a scris:

Eutanasia asistata inca nu e posibila din cauze de .. religie.
Nu cred sa fie o corelatie stricta, daca ar fi asa cum zici o multime de tari unde religiozitatea e scazuta (Cehia, Estonia, Danemarca, Suedia, China, Vietnam, Albania etc) ar adopta-o.
In plus nu ar fi legala in 8 state ale SUA.
E mai mult chestie de lobby si de parerea legiuitorului, zic eu.

#22
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Asta ptr ca nu cumva sa ajungi si tu pe o lista "sa ne fie mila de ei ca se chinuie degeaba sa priceapa rostu lumii" si sa fii eutanasita impotruva vointei tale!

Vizualizare mesajredbotos, pe 15 septembrie 2019 - 00:55, a scris:

Știu și eu un topic închis pe tema asta.
Eu am câteva boli incurabile și în final voi avea cancer.
Aproape toți din familia mea au avut cancer, sau au.
Mama, fratele, sora, mătuși și bunici.
Plus un DZ.
Plus o hepatita autoimuna.
Plus o infecție în sânge.
Și mai am câteva minore. Boli.
E, când o să se agraveze astea, ia gsnditiva ce dureri o sa am eu.
Ce chinuri groaznice.
Și o să-i chinui și pe cei de lângă mine.
De ce sa nu am dreptul la eutanasiere?


Si ce nu poti sa o rezolvi si singur?
Cumperi vreo 3 litri de tarie .. te pui pe treaba ascultand in bucla pe Gica Popescu :
Uite asa as vrea sa mor,
Cu paharul langa mine,
Cu cobzarul langa mine,
Uite asa as vrea sa mor,
Intr-o crasma din Obor,
Sa-mi scriu cand o fi momentul,
Cu vin rosu testamentul,
Uite asa as vrea sa mor.


Sa-i trage o betie,
Beau! Beau! Beau!
De pomina sa fie,
Beau! Beau! Beau!
si dupa o saptamana,
Beau! Beau! Beau!
Sa mor cu sticla-n mana.


#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Pe hartie pare o idee buna, in practica, ma cam indoiesc....

#24
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In cazuri de boli incurabile, de dureri si de irecuperare totala sunt tari care permit eurhanasia cum se zice curent....
Eu ii zic sa mori cu demnitate.
Euthanasie sau ca varianta, inucidere asistata in cazul cand pacientul are posibilitatea fizica sa o faca singur
Sa nu ajungi sa fi o leguma, povara tie si familiei.
Sa nu trebuiasca sa suporti dureri infernale cand sfarsitul oricum e aproape.

Este o chestiune de demnitate

Pe care oamenii o stabilesc inca din viata si lasa dorinta scrisa, inregistrata si legalizata.
Asa cum am facut si eu.
Debransarea imediata de la orice aparate, de la orice viata artificiala inconstienta.

Edited by vio69a, 15 September 2019 - 08:39.


#25
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
eutanasia e degeaba atat timp cat exista sfoara.

#26
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Daca este sa facem dezbatere, sa o facem pe un caz concret...
Sa vedem problemele etice, diferenta dintre necesitte si liber arbitru
si pericolul ca sa nu apara un nou trend....turismul suicidal.....

Attached File  image-2009-05-21-5727669-70-andrei-haber.jpg   58.14K   15 downloads

Andreo Haber, evreu de origine romana stabilit la 40 de ani in Canada.
Aflat in depresie profunda, hotaraste ca a trait destul si ca viata nu ii va mai oferi nimic bun
Ca atare, in 2009 la 62 de ani,  ia avionul spre Elvetia la Clinica "Dignitas", unde primeste injectia care il linisteste definitiv.

Chiar inainte de a primi injesctia scrie prietenului lui de o viata un mail:
"am hotarat sa ma sinucid si sa se incinereze corpul, sa imprastie cenusa in atmosfera, astfel incat nu va ramane nici o urma din mine pe aceasta lume in care am venit din greseala."


Prietenul lui este socat si intreaba clinica....:
"daca a avut o depresie atat de grava, dece nu l-ati trata intai de depresie ?"

Edited by vio69a, 15 September 2019 - 09:04.


#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Vizualizare mesajedy_wheazel, pe 15 septembrie 2019 - 06:09, a scris:



Ce se pune aici in discutie implica acordul persoanei.

    Persoana poate fi vulnerabilă.
    Bătrânii de exemplu pot fi influentati de rude care nu au principii tocmai ortodoxe .
     - Mamaieeee ! Ai 80 de ani ! Nu vrei să-mi lasi casa moștenire mai repede ?
    Care ar fi vârsta "recomandata" pentru eutanasiere ?
    70, 60, 55 ?


#28
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
"Sunt socat de chestia asta si nu am inteles-o vreodata."
Si nu-ti aproba astaia euthanasierea? Ce mizerie de viata poti sa duci....si sa ne faci....Posted image

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,595
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajcspot, pe 15 septembrie 2019 - 05:57, a scris:

Eutanasia este o idee nazista.
      A fost folosită Ă®n al 2-lea război mondial.
      Au fost eutanasiati bătrâni si bolnavi, persoane cu handicap, rromi,evrei...
      Eutanasia este de fapt o crimă.
https://en.m.wikiped...g/wiki/Eugenics


#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 14 septembrie 2019 - 23:54, a scris:

Mereu m-am intrebat de ce atunci cand un animal are o boala incurabila, toti stapanii zic ca nu vor sa ii vada suferind si ii duc la euthanasie, iar cand un om este la pat definitiv (pareze grave, etc) si cere cu lacrimi in ochi asta ca sa nu se chinuie, nimeni nu se gandeste la suferinta lui ? Mi se pare crima sa lasi un om sa se chinuie cand el nu doreste asta.


Pai si industria farma cum ai vrea sa castige bani daca omul nu mai sufera.Omul trebuie stors ca si strugurele pana la ultima picatura de viata.

Vizualizare mesajvio69a, pe 15 septembrie 2019 - 09:03, a scris:


Prietenul lui este socat si intreaba clinica....:
"daca a avut o depresie atat de grava, dece nu l-ati trata intai de depresie ?"

Simplu,clinica aia face bani din moarte nu din tratamente pentru insanatosire.Mai ales ca omul a cerut expres asta.

Vizualizare mesajvio69a, pe 15 septembrie 2019 - 09:03, a scris:


si pericolul ca sa nu apara un nou trend....turismul suicidal.....

Ataşament image-2009-05-21-5727669-70-andrei-haber.jpg

,

Am citit undeva ca in anumite state din SUA unde pedeapsa cu moartea e inca in vigoare se va trece din nou pe scaunul electric intrucat rezerva de substante de eutanasiere s-a terminat sunt foarte scumpe si sunt fabricate numai in Europa.

#31
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

Vizualizare mesajcspot, pe 15 septembrie 2019 - 05:57, a scris:

Eutanasia este o idee nazista.
      A fost folosită ĂŽn al 2-lea război mondial.
      Au fost eutanasiati bătrâni si bolnavi, persoane cu handicap, rromi,evrei...
      Eutanasia este de fapt o crimă.

Euthanasia si crima de razboi nu e tot aia
Cat timp, am dat in scris si inregistrat video dorinta mea ca in caz de boala incurabila sa nu fiu conectat la aparate
ci sa fiu ajutat sa trec ce demnitate din viata asta, cum poate fi crima?
Cand cei din familie respecta dorinta mea expresa, cum poate fi crima?




Vizualizare mesajAlbastruIndigo, pe 15 septembrie 2019 - 00:11, a scris:


E foarte bine ca e legala acolo unde este, insa nimeni nu ar trebui sa ia decizii in numele nostru, nici macar familia sau medicii.

Prietena mea avea la acea vreme 67 de ani...scleroza multipla in placi, imobilizata in pat, dureri atroce
Si-a exprimat deseori dorinta sa nu fie conectata la aparate, sa fie lasata sa moara sau chiar ajutata sa termine chinul.
A fost internata, sedata, chinuita.
Intr-o zi fata ei care venea zilnic s-a opus tratamentului.S-a opus continuarii lui mai ales ca devenise ineficace si nu mai potolea dureril.
A fost rugata sa faca cerere scrisa si autentificata.
Doctotii au pus rezolutia "fara tratament eficace fara sperante de ameliorare".
si s-a terminat aceasta lunga si dura agonie
iar fata a respectat dorinta mamei.
nu s-a deschis ancheta, nu s-a raportat ceva suspect, certificatul de deces a fost moarte naturala...
Jumatate de familie au condamnat-o jumatate au aprobat-o pentru presiunea asupra doctorilor si acceptul ei.
acum cateva luni am fost la pomenirea de 4 ani....
o fata puternica si mai ales un copil bun...
s-a intamplat in israel 2015, unde in cazuri speciale si dupa un consiliu medical s-a curmat suferinta
cumplita prin incetarea tratamentului si conectarii la aparate

Edited by vio69a, 15 September 2019 - 13:09.


#32
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

Vizualizare mesajAlbastruIndigo, pe 15 septembrie 2019 - 00:11, a scris:

Cu asta sunt de acord, am avut prieten cu cancer terminal care si-a cerut eutanasia si a primit-o.

In ce tara s-a intamplat?

Vizualizare mesajAlbastruIndigo, pe 15 septembrie 2019 - 00:11, a scris:

Din nefericire, sunt si multe erori - zilele trecute a fost la stiri procesul unui medic care a eutanasiat o femeie sanatoasa fizic dar cu dementa. Ce discernamant are cineva cu dementa?

Ca fapt divers, dementa nu are un parcurs unitar, mai ales la declansare si chiar mult dupa, bolnavul poate avea alternativ zile "bune", in care e "brici", si zile "proaste" in care e doar un organism... viu.

Vizualizare mesajvio69a, pe 15 septembrie 2019 - 08:29, a scris:

Pe care oamenii o stabilesc inca din viata si lasa dorinta scrisa, inregistrata si legalizata.
Asa cum am facut si eu.
Debransarea imediata de la orice aparate, de la orice viata artificiala inconstienta.

Cele doua lucruri nu sunt echivalente.

Vizualizare mesajlaffin, pe 15 septembrie 2019 - 08:44, a scris:

eutanasia e degeaba atat timp cat exista sfoara.

?

Edited by Piscopescu, 15 September 2019 - 20:45.


#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajPiscopescu, pe 15 septembrie 2019 - 20:41, a scris:

Ai sa fii surprins cand vei afla ca ideea la baza a fost mai putin germana:

https://en.wikipedia.org/wiki/Eugenics
Da, aia au gandit o tampenie, dar nazistii au pus-o in practica. Era mai bine daca alegeau o alta teorie, ceva gen sa se f***a in c...

#34
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

Vizualizare mesajPiscopescu, pe 15 septembrie 2019 - 20:41, a scris:

In ce tara s-a intamplat?

Ca fapt divers, dementa nu are un parcurs unitar, mai ales la declansare si chiar mult dupa, bolnavul poate avea alternativ zile "bune", in care e "brici", si zile "proaste" in care e doar un organism... viu.

In Olanda.

Da, stiu, dar femeia despre care spuneam nu mai avea discernamant de ceva vreme, tocmai de aceea medicul a fost chemat in instanta. Pana la urma nu a fost acuzat si nici pedepsit, au stabilit ca din bunatate si mila a eutanasiat-o.

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Prin faptul ca a fost trimis la proces, au fost avertizati toti ceilalti pt viitor.

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai normal ca nu a fost acuzat, tipa cu dementa ce viata avea ?! A facut bine, nu era tampit sa faca daca era bine femeia, ca daca era nasol, il acuzau. Sunt si oameni care se chinuie si nu pot da acceptul, acolo merge.
Dar la noi in Ro se poate da scris ca nu vrei la aparate ?! Nu stiam.

Evreul ala s-a dus la Dignitas si a cerut asa pur si simplu, si i s-a aprobat ?! fara acte ? Fara aprobarea la 3 medici ? Poate e fals ce stiam eu ca trebe aia. E bine asa. Sau a avut lovele si le-a dat la aia sa accepte fara ? :).
In mod normal asa ar trebui, lasa domne omu, ca nu cere bani, nu afecteaza pe cineva sa zici ca nu ii aprobi, sa-si plateasca ce implic si aia e.
Adevarat si aia, cum ca trebuia tratat de depresie, nu stiu daca il ducea capu sa stie ca de la depresie vede viata asa, si daca isi revenea, o vedea altfel. Poate a testat n tratamente si nu a mers,  nu stiu.

Aia cu batranii, nu e limita de varsta atat timp cat merge, vorbeste, se duce la toilet, se spala, mananca singuri, poate avea si 100 de ani. In  mom in care nu, atunci trebuie aplicata metoda, sa nu se chinuie nici el, nici altii. Pai una din asta a distrus pe fi-sa, cinci ani a stat la pat, fi-sa s-a imbolnavit de depresie si ma-sa a murit, ce a rezolvat ?
Bunica mea mama tatei a paralizat de tot in 1980 si a stat 1 an la pat, eu aveam 2-3 ani, l-a damblagit pe tata, a facut tensiune, nu dormea noaptea, fuma in baie, Noroc ca a dus-o la matusa sora tatei, si in maxim o saptamana doua, s-a dus, altfel venea inapoi..

Pai ma, eu cand dorm, imi vine sa ma intorc pe cealalta parte, ma mai mananca in cap, undeva, ma scarpin, ma ia setea, ma ia.., cum dracu sa stau de la gat in jos mort ? doaaamne..., ma gandec ce simtea bunica saraca. Acolo actionezi, nu mai intrebi, ca nu poate vorbi, e doar un exemplu.
Daca farmaceuticii ne chinuie ptr bani, sa fie de ei, sunt satul de calici reci la suflet, au mliarde oricum, sunt n oameni care o duc ok cu tratamente si tineri si in varsta, au de unde lua bani,  nu e problema cei in faze iremediabile daca dispar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate