Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

De ce euthanasia nu se aplica si la oameni ci doar la animalele, in caz de boli

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mereu m-am intrebat de ce atunci cand un animal are o boala incurabila, toti stapanii zic ca nu vor sa ii vada suferind si ii duc la euthanasie, iar cand un om este la pat definitiv (pareze grave, etc) si cere cu lacrimi in ochi asta ca sa nu se chinuie, nimeni nu se gandeste la suferinta lui ? Mi se pare crima sa lasi un om sa se chinuie cand el nu doreste asta.
In olanda este legalizata, in statul Washington s-a aprobat.

Era una in Anglia care era paralizata de la gat in jos, nu vroiau aia sa ii aprobe, doamne...ma gandesc ce simtea femeia aia sa nu se poata misca. Am auzit ca i-au aprobat sau nu, nu imi mai aduc aminte.
Scria in cartea lui Andrew Solomon "Demonul Amiezii", cum ca era un baiat tot asa paralizat in carut si plangea mereu, nu mai suporta si astia il lasau asa desi el nu mai dorea sa existe.

Sunt socat de chestia asta si nu am inteles-o vreodata.

#2
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Sezi lin, la vremurile pe care le traim, nu m-as mira ca in curand eutanasia sa devina obligatorie.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
In unele tari se poate (de ex. Elvetia), dar in conditii speciale. De asemenea, unele tari prevad posibilitatea sa declari dinainte ca nu vrei sa fii tratat/tinut in viata in cazul unei come sau boli incurabile.

Mie mi se pare normal si omenesc sa curmi suferinta unei fiinte umane daca stii sigur ca nu se mai poate insanatosi si nu mai poate avea o viata cat de cat normala.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Sunt mai multe tari unde procedura este legala si strict reglementata. Chestiunea este foarte complexa implicand de-o parte si alta argumente umane, legale, medicale si teologice.

#5
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Postpufonel, on 14 septembrie 2019 - 23:59, said:

Mie mi se pare normal si omenesc sa curmi suferinta unei fiinte umane daca stii sigur ca nu se mai poate insanatosi si nu mai poate avea o viata cat de cat normala.

Cu asta sunt de acord, am avut prieten cu cancer terminal care si-a cerut eutanasia si a primit-o. A fost trist, dar pentru el asa a fost cel mai bine.

Din nefericire, sunt si multe erori - zilele trecute a fost la stiri procesul unui medic care a eutanasiat o femeie sanatoasa fizic dar cu dementa. Ce discernamant are cineva cu dementa?
E foarte bine ca e legala acolo unde este, insa nimeni nu ar trebui sa ia decizii in numele nostru, nici macar familia sau medicii.

#6
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Au mai fost  inchise nspee mii de topicuri pe treaba asta, sunt curios daca va sters si asta.
De ce nu se legalizeaza?  pai si traim asa fara suferinta?  iti dai seama ce plicti ar fi ?
Eu sunt pro.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Se aplica si la oameni, oricine poate "beneficia" dar e cam scumpa.

In mod normal as fi impotriva, dar am vazut un filmat cu unul care implora sa fie lasat sa moara. Pana la urma a gasit cumva banii si s-a rezolvat.

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Știu și eu un topic închis pe tema asta.
Eu am câteva boli incurabile și în final voi avea cancer.
Aproape toți din familia mea au avut cancer, sau au.
Mama, fratele, sora, mătuși și bunici.
Plus un DZ.
Plus o hepatita autoimuna.
Plus o infecție în sânge.
Și mai am câteva minore. Boli.
E, când o să se agraveze astea, ia gsnditiva ce dureri o sa am eu.
Ce chinuri groaznice.
Și o să-i chinui și pe cei de lângă mine.
De ce sa nu am dreptul la eutanasiere?

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postpufonel, on 14 septembrie 2019 - 23:59, said:

Mie mi se pare normal si omenesc sa curmi suferinta unei fiinte umane daca stii sigur
Mie mi se pare absolut ANORMAL lucrul asta. Indiferent ce as fi eu "sigur" ca stiu. O persoana poate sa-si doreasca moartea astazi, si dupa doua zile, o luna sau un an, sa se bucure de viata.
Ii curmi durerea cu calmante, iar daca trebuie sa moara... ii dai dreptul sa refuze curele care altfel sunt obligatorii. Dar nu-l omori tu sau altcineva.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 14 septembrie 2019 - 23:54, said:

De ce euthanasia nu se aplica si la oameni ci doar la animalele, in caz de boli

Se aplica, cum sa nu se aplice?
N-ai auzit de sinucideri? Aia e e?

Eutanasia asistata inca nu e posibila din cauze de .. religie.

Nu suntem destuli de evoluati.
Pana la urma esti constient de situatia prezenta si-ti planifici viitorul in consecinta

#11
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View PostPaz, on 15 septembrie 2019 - 01:00, said:

O persoana poate sa-si doreasca moartea astazi, si dupa doua zile, o luna sau un an, sa se bucure de viata.

De asta oscilez si eu intre da si nu. In Olanda au fost cateva cazuri in care fete foarte tinere au fost eutanasiate pentru depresie, la cererea lor. A nu se intelege ca te duci la doctor, ceri eutanasia si gata, nu e asa. Urmeaza comisii, investigatii... dureaza ceva.

Eutanasia a fost gandita initial pentru oamenii cu suferinte crunte, in stadii terminale si fara alte sperante, asta mi s-a parut foarte ok. Mult mai ok decat sa te chinui, nimeni nu vrea sa se chinuie.
Din ceea ce vad acum, lucrurile tind sa se schimbe. In rau.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAlbastruIndigo, on 15 septembrie 2019 - 01:14, said:

Urmeaza comisii, investigatii... dureaza ceva.
Da, parca am inteles ca poate sa dureze si un an dar nu mi se pare suficient. Mai ales cand e vorba de tineri.

Bineinteles, n-am competente specifice, e doar opinia mea. Nu vreau sa scandalizez pe nimeni.

#13
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Din cate am inteles eu recent, s-ar fi deschis o clinica ce face eutanasie la cerere - no matter what. Nu am insa amanunte, doar detalii superficiale, voi cauta maine sa vad exact despre ce e vorba; nu vreau sa vorbesc prostii.

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am vazut un reportaj destul de detaliat despre asta. In Elvetia, intr-o zona industriala, fiindca nimeni nu ar fi acceptat o astfel de activitate in zone rezidentiale. Costul in jur de 50.000 de euro. Mi s-a parut deprimanta camera in care se desfasura operatiunea.
O chestie in stil german: maxima eficienta, zero sofisme.

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPaz, on 15 septembrie 2019 - 00:53, said:

Se aplica si la oameni, oricine poate "beneficia" dar e cam scumpa.

In mod normal as fi impotriva, dar am vazut un filmat cu unul care implora sa fie lasat sa moara. Pana la urma a gasit cumva banii si s-a rezolvat.
a fost un ranit la Fujushima, incasase o doza uriasa de radiatii, era tot ars, implora sa fie lasat sa moara, dar doctorii au tras de el cateva saptamani cu tot felul de tratamente experimentale.. a murit dupa cateva saptamani de chinuri groaznice.

#16
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Posttfmercedez, on 15 septembrie 2019 - 01:47, said:

a fost un ranit la Fujushima, incasase o doza uriasa de radiatii, era tot ars, implora sa fie lasat sa moara, dar doctorii au tras de el cateva saptamani cu tot felul de tratamente experimentale.. a murit dupa cateva saptamani de chinuri groaznice.
l-au chinuit degeaba

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eutanasia este o idee nazista.
      A fost folosită în al 2-lea război mondial.
      Au fost eutanasiati bătrâni si bolnavi, persoane cu handicap, rromi,evrei...
      Eutanasia este de fapt o crimă.

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcspot, on 15 septembrie 2019 - 05:57, said:

Eutanasia este o idee nazista.
  A fost folosită în al 2-lea război mondial.
  Au fost eutanasiati bătrâni si bolnavi, persoane cu handicap, rromi,evrei...
  Eutanasia este de fapt o crimă.

Ce se pune aici in discutie implica acordul persoanei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate