Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

slabire credinta

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#55
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ce mai ma enerveaza pe mine. Pai ma enerveaza faptul ca nu-l pot ignora pe andreic, faimosul passe-partout care rezolva totul si nimic din 3 cuvinte, basme, abureli si inca unul, am uitat, sa mai iau niste lecitina.



#56
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,366
  • Înscris: 22.10.2007

View Postheart_of_ice, on 24 septembrie 2019 - 21:30, said:

Lasă tu aburelile ieftine, până una alta... ce se află în spatele mecanismelor de funcționare a universului și a vieții?!
Întâmplarea sau intenția?!
Hai bagă...
daca n-ai zice dumnezeu in sensul traditional ar mai fi ceva de discutat, dar asa ce rost are?

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXlander, on 24 septembrie 2019 - 22:10, said:

Ce mai ma enerveaza pe mine.
E bine, cand te enervezi poate gandesti mai bine de la adrenalina si oxigenul suplimentar care iti parvine in creier si in final realizezi ca oricat incerci sa bagatelizezi ce spun am dreptate pana la urma in privinta prietenilor imaginari aka credintei si nu folosesc ca argument decat stiinta si ratiunea, fara chestii preuso samd Posted Image

View Postheart_of_ice, on 24 septembrie 2019 - 21:30, said:

Lasă tu aburelile ieftine,
Nu vezi asa ceva la mine decat daca esti manipulat religios si nu intelegi evidenta.

View Postheart_of_ice, on 24 septembrie 2019 - 21:30, said:

ce se află în spatele mecanismelor de funcționare a universului și a vieții?!
Întâmplarea sau intenția?!
Hai bagă...
Aici nu e manea sa o bagi pe sistem, Universul e guvernat de energie si particule elementare. Dupa cum functioneaza ele asa si Universul. Viata este un caz particular al conversiei de energie.

View Postheart_of_ice, on 24 septembrie 2019 - 20:34, said:

Dragule, nu am rămas fără argumente,
Din ce scrii sugerezi ca da.

Edited by andreic, 27 January 2020 - 11:20.


#58
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postandreic, on 27 ianuarie 2020 - 11:20, said:

Universul e guvernat de energie si particule elementare. Dupa cum functioneaza ele asa si Universul. Viata este un caz particular al conversiei de energie.

Și zici că în urma marii explozii toate s-au aranjat de la sine, rezultând ceea ce vedem astăzi: galaxii, planete, legi, sisteme complexe, viață, rațiune, conștiință etc... și toate astea în urma unei banale explozii! Hai că ești nostim! :)

ps: de minunata noastră planetă cu toate sistemele ei de susținere a vieții, de autoreglare și protecție, nici nu mai amintesc... vorba aia, pentru cine vrea să creadă sunt o mie de argumente, pentru cine nu vrea, nu există nici unul! :)

Edited by heart_of_ice, 27 January 2020 - 12:05.


#59
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 27 ianuarie 2020 - 11:20, said:

Viata este un caz particular al conversiei de energie.
Și o abatere clară de la legea termodinamicii cu privire la creșterea entropiei. :D

#60
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postandreic, on 27 ianuarie 2020 - 11:20, said:

si nu folosesc ca argument decat stiinta si ratiunea, fara chestii preuso samd Posted Image
Haide, andreic, nu mai fi cinic, orgolios si dispretuitor in numele ratiunii si stiintei. Nicio ratiune si nicio stiinta nu te poate face sa fii asa.
Dar oare de ce esti asa? Posted Image...problems?

Edited by menaloty, 27 January 2020 - 23:42.


#61
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,439
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmario_bril, on 27 ianuarie 2020 - 23:21, said:


Și o abatere clară de la legea termodinamicii cu privire la creșterea entropiei. :D

Sanchi. O abatere atât de clară încât tot la creșterea entropiei ajunge. Sau, ai auzit de vreunul care a întinerit sau a scăpat de moarte și dezintegrare? Mergi nițel contra curentului atât timp cât ai energie de consumat pentru asta dar, finalmente, tot te ia pe sus valul entropiei.

View Postheart_of_ice, on 27 ianuarie 2020 - 11:54, said:



Și zici că în urma marii explozii toate s-au aranjat de la sine, rezultând ceea ce vedem astăzi: galaxii, planete, legi, sisteme complexe, viață, rațiune, conștiință etc... și toate astea în urma unei banale explozii! Hai că ești nostim! :)

ps: de minunata noastră planetă cu toate sistemele ei de susținere a vieții, de autoreglare și protecție, nici nu mai amintesc... vorba aia, pentru cine vrea să creadă sunt o mie de argumente, pentru cine nu vrea, nu există nici unul! :)

Marea explozie e o metaforă, Big Bang e cu totul altceva. Pune-te la punct cu informațiile, că altfel vei trage concluzii greșite.

Edited by caiuscorneliu, 28 January 2020 - 02:49.


#62
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postandreic, on 27 ianuarie 2020 - 11:20, said:

E bine, cand te enervezi poate gandesti mai bine de la adrenalina si oxigenul suplimentar care iti parvine in creier si in final realizezi ca oricat incerci sa bagatelizezi ce spun am dreptate pana la urma in privinta prietenilor imaginari aka credintei si nu folosesc ca argument decat stiinta si ratiunea, fara chestii preuso samd Posted Image
Tu esti baiat bun (asa te percep eu) de aia iti zic ca uneori, se mai intampla si lucruri fara voia ta. Lasa-l pe barbosul ala din avatar si teoriile construite special si special pentru el, gândește-te la lucruri pozitive, poate o transfigurare spirituala careia nu-i vei putea rezista. Te vad deja mult mai util si important de cealalta parte a baricadei.

#63
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcaiuscorneliu, on 28 ianuarie 2020 - 02:54, said:

Sanchi. O abatere atât de clară încât tot la creșterea entropiei ajunge. Sau, ai auzit de vreunul care a întinerit sau a scăpat de moarte și dezintegrare? Mergi nițel contra curentului atât timp cât ai energie de consumat pentru asta dar, finalmente, tot te ia pe sus valul entropiei.
Dar abiogeneza ce este? Dar expansiunea viului?

#64
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Slabire credinta in epoca de azi? mie din contra , mi-o intareste cand ma uit la vremea (meteorologica) si la ce se intampla pe pamant . Incep sa cred tot ce spune biblia.

Edited by nico123, 28 January 2020 - 15:05.


#65
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcaiuscorneliu, on 28 ianuarie 2020 - 02:54, said:

1. Sanchi. O abatere atât de clară încât tot la creșterea entropiei ajunge. Sau, ai auzit de vreunul care a întinerit sau a scăpat de moarte și dezintegrare? Mergi nițel contra curentului atât timp cât ai energie de consumat pentru asta dar, finalmente, tot te ia pe sus valul entropiei.

2. Marea explozie e o metaforă, Big Bang e cu totul altceva. Pune-te la punct cu informațiile, că altfel vei trage concluzii greșite.

1. Faptul că organismul ajunge la un punct în care nu se mai poate regenera, este o anomalie, în mod normal nu așa trebuie să se întâmple!
Dar stai liniștit, știința n-o să rezolve niciodată problema telomerilor, în timp ce Creatorul da, pentru că El a fost cel care a redus numărul anilor vieților terestre!

2. Eu știu să fac deosebirea și dintre explozia la cald și cea la rece a universului, și dintre BB și alte ipoteze la fel de năstrușnice, stai flexat!
Problema rămâne... auto-organizarea materiei și apariția viului (și vinului) și a conștiinței de sine! :)

#66
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Mi-am amintit ceva.
Caius, ca tot ai avatarul acela...o opinie din partea unui expert.
Tot citind stirile despre una si alta, observ una despre incendiile din Australia, cum pompierii au salvat rezervatia naturala de pini Wollemi. Si mi-am amintit de problema "fosilelor" declarate disparute, dar redescoperite recent in stare foarte buna chiar. Pinul Wollemi este unul din exemple. Este asociat cu dinozaurii pentru ca fosilele lor sunt descoperite ori alaturi de ei ori in acelasi strat. Exemplarele din fosile sunt identice cu ce avem astazi. In 1994, un padurar de la ei de acolo i-a descoperit. Deci, pomul ala nu a evoluat in zeci de milioane de ani ? Tu ce zici ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate