Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sange amestecat in scaun.

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
MihaiCT

MihaiCT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.04.2019
Buna ziua !
Inainte de toate vreau sa spun ca sunt un tanar in varsta de 32 ani si o greutate de 65 kg la o inaltime de 1.80.
Din luna Aprilie am observat cateva urme de sange pe scaun. Pe hartie sau in vasul de wv nu este prezent absolut deloc. Aceste sangerari au avut perioade in care au fost prezente cu zilele, iar alte perioade in care nu au putut fi observate.
Acum o luna am sesizat ca sangele nu este prezent numai pe scaun, ci si in interiorul acestuia, "sapand" cu un betisor de unica folosinta in interiorul scaunului.
Culoarea sangelui este de rosu inchis, semi coagulat, parca mucos, nu un sange aprins tipic hemoroizilor interni.
Sangerarea aceasta apare doar in anumite portiuni ale scaunului. Spre inceputul acestuia in mare parte este cantitatea cea mai mare, fiind si amestecat, iar spre sfarsit rareori vad urme de sange doar pe suprafata scaunului. (arata ca niste firicele)
Vreau sa specific ca scaunul are un diametru normal ca si pana acum, nu s-a modificat ca forma si textura in niciun fel. Nu am crampe, diaree, sau alte dereglari ci doar acest sange.
Saptamana trecuta am fost si la gastroenterologie (gastromond Constanta) dar nu am fost lamurit prea mult in privinta diagnosticului, spunandu-mi ca ceva canceros cam greu de luat in calcul daca nu am avut cazuri in familie si nu am si alte simptome precum scadere in greutate si altele, recomandandu-mi o colonoscopie totusi.
Problema e ca-mi este extraordinar de teama de ceea ce s-ar putea gasi in colon. Vreun cancer in stadiu avansat care a apucat deja sa se extinda la ganglionii limfatici din jur.
Astazi au venit si rezultatele analizelor de sange ce le-am facut acum 2 zile
Hemograma este ok. Doar hemoglobina este la limita inferioara de 13.2. 13,2 fiind si pragul de jos al celor de la synevo. Din propria initiativa am facut si analiza CEA (antigenul carginoembrionic) care spre disperarea mea a iesit peste valoarea normala. 5, 7 Ng/ml mai exact,
Din ce am inteles acest antigen poate iesii mai ridicat la fumatori dar eu am renuntat la fumat acum aproape 2 ani de zile. Am mai vazut ca si hipotiroidismul poate ridica valoarea antigenului. Eu avand un hipertiroidism autoimun de 6 ani, rezultatele analizelor imi arata acum un TSH un pic marit cu foarte putin 7.5 mai exact. Dar FT4 este absolut perfect. Deci sunt se poate spune ca din hipertiroidism am trecut intr-o stare de hipotiroidism minor in ultimii ani. Problema este ca nu mai pot continua psihic asa. Ma incearca tot felul de ganduri, inclusiv sa-mi pun capat zilelor. Stiu ca suna imatur dar simt ca mi-a dat totul peste cap. Atasez aici si linkul catre 2 poze in care se poate vedea sangele pe fecale.

https://i.postimg.cc...0904-153024.jpg

https://i.postimg.cc...0904-153426.jpg

Se poate ca aceste simptome sa fie puse pe seama prezentei in colon a unor polipi ? Afectiuni inflamatorii precum colita ulcerativa hemoroagica si Boala Crohn zic eu ies din discutie atata timp cat scaunul este normal si zilnic si nu exista crampe si diaree.
In familie nu am avut niciun caz de cancer pana acum. Stiu ca o colonoscopie ar pune din prima diagnosticul corect, dar imi este frica sa o fac de teama modului in care m-ar putea anunta medicul ca este ceva grav. Macar incerc sa-mi fac o idee care ar fi procentajul pentru ceva cancerigen. Sa ma pregatesc psihic in prealabil.
Ma gandesc sa fac si Testul M2-PK UMOR M2 PK (IZOENZIMA M2 PIRUVATKINAZA) prezenta in materiile fecale cand exista cancere active in tractul digestiv inferior. Ma gandesc ca as putea pune in balanta rezultatele pe langa testul CEA facut in care valoarea mea a iesit peste valorile normale. Daca si acesta ar iesii peste ar intarii si mai mult suspiciunea unui cancer. Cu cativa ani in urma am avut si o perioada destul de lunga in care alturi de un anturaj nepotrivit la momentul respectiv , incepusem sa consum bere aproape zilnic. 2-3 beri pe zi. Renuntand complet la alcool chiar vara trecuta, avand un an fara sa mai pun gura pe asa ceva. Lucru de care sunt foarte mandru. Stilul acela de viata ma gandesc ca si-a pus amprenta, iar acum urmeaza sa platesc cu varf si indesat.
Va multumesc mult pentru potentiale lamuriri, sfaturi, etc. Seara frumoasa tuturor !

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Da, sangele in scaun indica polipi in colon. Continua investigatiile medicale fara sa te panichezi, mananca sanatos, fa miscare si stai la soare.

#3
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Daca alcoolul omoara oameni de ce exista alcoolici in viata ?
Eu consum alcool de vreo 45 de ani. Posted Image
Gandeste pozitiv si vei trai.

Edited by romvic, 08 September 2019 - 03:18.


#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Simptomele descrise pot ascunde o boala a colonului, deci trebuie investigat in continuare, nu are legatura cu alcoolul.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 MihaiCT, on 08 septembrie 2019 - 01:50, said:

...
Eu imi programez pacientii cu acest tip de simtomatologie direct la colonoscopie. Dupa ani de zile de experienta, iti pot spune ca malignitatile confirmate pe proba de biopsie sunt foarte rare, diagnosticele cele mai frecvente sunt de polipoza/ diverticuloza,

Parerea mea, mergi la colonoscopie, nu mai pierde timp si bani pe alte investigatii de laborator.

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pierzi timpul aiurea , direct colonoscopie, biopsie , chirurgie  daca e cazul  cit mai urgent

#7
MihaiCT

MihaiCT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.04.2019
@romvic  E adevarat, dar acum depinde si de reactia organismului la stimulii respectivi. Unele persoane sunt mai rezistente si pot duce fara probleme un stil de viata nesanatos, pe cand altele nu se pot considera atat de norocoase. Daca ai o predispozitie genetica pentru un neoplasm, este suficienta o perioada scurta de expunere la un factor declansator, pentru a aparea erori in adn. Povestea cu "bunicul a fumat si baut 90 de ani si a murit de batranete" , nu prea e digerata de publicul larg", acestea fiind cazuri izolate.

@kres Multumesc pentru sfat. As vrea sa cred ca totul e din cauza unor polipi care inca sunt in stadiu incipient. Cu toate ca din ce m-am documentat polipii incep sa sangereze cand ajung la marimi destul de mari. Moment in care de obicei riscul de prezenta a celulelor cancerigene in polip devine destul de ridicat. Deci oricum as da-o tinde sa ma duca la acelasi diagnostic.  

@karhu Multumesc pentru mesaj Intr-adevar , colonoscopia este cea mai indicata varianta pentru a afla odata pentru totdeauna ce afectiune este. Daca nu sunt indiscret , lucrati in sistemul de sanatate ? Cel putin asta reiese din mesajul dvs.

@ciine Crede-ma ca sunt foarte constient ca timpul in astfel de situatii poate fi extrem de pretios si cu cat incepi sa tratezi mai repede, cu atat cresc si sansele de vindecare daca se dovedeste a fi ceva cancerigen.

Eu sunt si o fire foarte anxioasa de fel. Ipohondru as putea spune. Problema de sanatate de acum cativa ani cu hipertiroidismul autoimun m-a dat foarte mult peste cap. Am avut perioade lungi in care pulsul ridicat din cauza metabolismului accelerat ma aduse-se in faza in care incepusem sa am atacuri de panica chiar si cand urcam scarile blocului. Simteam ca obosesc din orice, eliminand pe rand aproape toate activitatile zilnice de teama ca poate imi cedeaza inima. Dintr-o fire activa devenisem o leguma. Din fericire am scapat fara nevoia indepartarii chirurgicale a tiroidei. Am fost norocosul la care tratamentul medicamentos se pare ca a dat rezultate, analizele iesind mereu in limitele normale cand le fac.

Acum , a aparut problema aceasta cu sangerarea. Toate lunile aceasta mi-au scos la suprafata iar toate temerile si anxietatile, fiind absolut sigur ca la cum arata sangerarile este sigur ceva cancerigen. Pare total aiurea ceea ce spun, dar mamei, sotiei si catorva prieteni apropiati mai in gluma mai in serios le-am zis foarte clar ca in caz de se adevereste teama mea voi avea grija foarte rapid sa ma infig cu masina in ceva. Nu pot accepta gandul ca voi muri cate putin in fiecare zi. Plus ca nu as putea pune apropiatii in situatia de a ma vedea cum usor usor boala ma pune la pamant.
Ghinionul a facut ca de-alungul vietii sa fiu inconjurat de persoane care din pacate au murit tot de cancer. Un prieten foarte bun din copilarie a murit din pacate recent de limfom pulmonar. STiu cat s-a chinui cu chimioterapia si cat imi spunea ca el crede ca va fi bine . O alta cunostinta apropiata a murit acum 3 ani de lecucemie in mai putin de-o luna. Avea doar 20 ani. Un alt coleg de liceu a sfarsit cu o dementa internat la psihiatrie. Tatal meu a murit acum 2 ani din cauza unui atac vascular hemoragic. Toate evenimentele astea mi-au amplificat si s-au adaugat aproape constant in capul meu, gandindu-ma ca poate tot stresul acesta m-a imbolnavit. Imi voi face curaj pana la urma saptamana aceasta sa ma programez pentru o colonoscopie, pregatindu-ma psihic pentru ce este mai rau si cam aia e. Stresul acesta continuu ca poate fi cancer ma v-a omora cu siguranta inaintea oricarei boli.

#8
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Frumoase pozele atasate ... eram la masa ... restul nu mai conteaza.

Oricum, sanatate maxima.

#9
MihaiCT

MihaiCT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.04.2019
@Phoenixxx, Sa-ti raspund in aceeasi nota inutila. Dubioase activitati ai in timp ce iei masa ce-i drept. Unii se uita cel mult la tv.
Inainte sa accesezi linkurile catre poze, am specificat despre ceea ce este vorba in aceste imagini. Deci nu te puteai astepta la niste poze cu pisici. Este un forum dedicat afectiunilor din sfera gastro. Daca am face toti un taboo din a nu discuta si a nu arata problemele noastre, tinandu-le ascunse doar ca tin de dos, probabil s-ar muri pe capete, dar cu fruntea sus ca nu ne-a vazut nimeni fundul. Imi pare rau ca nu scot pe partea cealalta flori de levantica pentru cei sensibili ca tine, dar din pacate asa functioneaza organismul .
Nu-ti doresc sa fi in situatia mea si sa te incerece gandurile ce ma incearca pe mine., asa ca sper ca apreciezi suficient de mult ca esti sanatos si nu in situatia mea.  Dar multumesc pentru urarile de sanatate ! Seara frumoasa sa ai !

#10
Psihiatrul-de-serviciu

Psihiatrul-de-serviciu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 129
  • Înscris: 28.06.2019

 MihaiCT, on 08 septembrie 2019 - 18:17, said:

Pare total aiurea ceea ce spun, dar mamei, sotiei si catorva prieteni apropiati mai in gluma mai in serios le-am zis foarte clar ca in caz de se adevereste teama mea voi avea grija foarte rapid sa ma infig cu masina in ceva.
Esti nitel cam... retard cu gandirea asta. Cred ca ti-au ajuns metastazele la creier. Ai idee cati oameni cu diverse afectiuni oncologice in stadii mai mult sau mai putin nasoale lupta sa traiasca cu o indarjire extraordinara? Imbarbateaza-te, ce dracu! Dintre toate cancerele, cel de colon are cel mai bun prognostic daca este descoperit in stadii tratabile (I-III). Asta asa, pentru cultura ta.
In rest, ce sa-ti recomand. Lasa-le dracului de analize/teste si direct colonoscopie, cum ti-au zis si colegii. Nu e mare scofala, dureaza cateva minute si pe cat posibil incearca sa te relaxezi. Se poate face si sub anestezie sau sedare usoara. Pot exista o serie de cauze printre care polipi, angiodisplazii, IBD, colita ulceroasa, putin probabil sa fie vorba de cuvantul ala odios pe care ma feresc sa-l tastez avand in vedere detaliile date.

Edited by Psihiatrul-de-serviciu, 08 September 2019 - 20:41.


#11
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

 MihaiCT, on 08 septembrie 2019 - 19:38, said:

@Phoenixxx, Sa-ti raspund in aceeasi nota inutila. ...

AI face bine sa te grabesti cu colonoscopia. Posibil sa fie o chestie minora, dar poate fi ceva serios.
Dar nu vei afla asta decat dupa o vizita si control la medic. Poate chiar la mai multi. Dar nu pe forum. Cu cat intarzii mai mult cu colonoscopia, cu atat vei avea mai multe ganduri negre.
Chiar te sfatuiesc sa apelezi si la alte opinii. Cunosc o persoana care a descoperit un nodul la san si dupa mamografie i s-a scris de catre medic in scrisoarea medicala ca este ok.
Norocul ei ca a insistat la alt medic si dupa biopsie a ajuns direct la chimioterapie & operatie de extirpare nodul canceros. Norocul ei ca s-a intervenit in timp util si acum este bine. Altminteri era jale mare.

PS Ghinionul meu a fost ca eram cu o felie de pizza in fata tastaturii cand am avut proasta inspiratie sa deschid linkurile Posted Image .
Dar in postarea anterioara nu faceam decat sa-mi exprim admiratia relativ la calitatea buna o pozelor, grija fata de detalii.
In mod sigur iti vor fi de un real folos cand te vei prezenta la medic.

Sanatate multa si noroc cat cuprinde. Vei avea nevoie si niciodata nu este de prisos.

#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Amice cancerul  de colon raspunde foarte bine la tratament , l-am operat pe tatal meu acum 5 ani dar l-am luat exact de unde esti tu acum .
la primul scaun cu sange , a doua zi colonoscopie si biopsie , a 3 zi direct internare  a 5-a operatie cu colostoma ( 6 ore) ,la fix 20 zile chimioterapie  , dupa un an operatie de anastomoza .
Intelegi ce vreau sa spun , las-o drak de anxietate am in jurul meu o gramada care au trecut prin aceste probleme si sunt bine sanatosi , dau cu coasa , mai beau si-o tuica

#13
MihaiCT

MihaiCT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.04.2019
@Psihiatrul-de-serviciu  Multumesc pentru informatii . In privinta "retardului" meu tin sa-ti spun ca asa cum am precizat mai sus, am avut prieten foarte apropiat bolnav de cancer pulmonar si stiu ce inseamna aceasta boala pana in ultimul moment al ei. Din optimismul acela pe care il ai la inceput ca totul o sa fie bine , ca tu nu vei muri , etc, se ajunge la nivelul de a nu stii cum sa termini mai repede cu tot chinul. Acest prieten al meu ajungand imobilizat la pat in ultimele saptamani , imi spunea ca nu mai suporta tot chinul acela . Asa ca intre a alege sa traiesc inca 1-2 ani in plus, cu un stres permanent, dureri, operatii, o mie de ganduri care te incearca zilnic, uitandu-te la cei apropiati cum sufera in tacere fara sa-ti arate , prefer sa nu. Una este sa-ti pui capat zilelor pentru mai stiu eu ce sotie care te-a parasit sau alte probleme care au solutii , chiar daca poate pe moment par ca nu sunt rezolvabile. Aceia sunt oameni slabi , nu cei ce termina socotolelile cu viata fiindca nu vor sa se schinuie . Nu uita ca in vest exista clinici care te ajuta chiar cu  lucrul acesta. Eutanasie asistata. Problema mea este ca sunt si o persoana foarte anxioasa, hiperanalizand fiecare lucru. Oribila indeletnicire sa zic asa. Oricum, am reusit sa-mi programez o colonoscopie pentru saptamana viitoare. Voi vedea la momentul acela ce e , cum e, de ce e, si voi inceta pana atunci sa ma mai focusez atat pe problema aceasta . Daca propriul organism a ales sa ma saboteze, atunci voi accepta lucrul acesta si gata. Daca problema nu este atat de grava pe cat cred eu, atunci voi avea grija sa ma bucur mai mult de viata si sa ignor mai mult lucrurile negative ce ma inconjoara, considerand ca mi s-a mai oferit o sansa.

@Phoenixxx Multumesc pentru suportul moral !

@ciine Ma bucur ca tatal tau a reusit sa treaca peste problema aceasta. Sa stii ca vestile de genul reusesc sa-mi mai ridice moralul in situatiile acestea.

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Hai bree , curaj , daca ar fi dupa corbii toti caii ar fi morti , pot fi n motive cu  aceasta simptomatologie  dar fara cancer dar in cazul in care e sansele de reusita sunt foarte mari, mai ales daca se intervine repede si hotarat

Edited by ciine, 11 September 2019 - 19:33.


#15
MihaiCT

MihaiCT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.04.2019
Astazi am avut "placuta " surpriza sa fiu contactat de Regina Maria si pus in tema ca programarea mea pentru colonoscopie a fost anulata deoarece medicul respectiv este destul de ocupat. Am fost intrebat daca doresc o alta programare la alt medic din cadrul clinicii. Pentru moment am zis sa caut si in alta parte. In afara de Hyperclinica Medlife din Constanta, nu prea am dat de ceva care sa ma dea pe spate. Cunoaste cineva medici buni in orasul Constanta care fac colonscopii ? Vreau sa rezolv odata pentru totdeauna cu problema aceasta pana nu ma razgandesc si iar o mai lungesc o luna cu stres s idei preconcepute in legatura cu diagnosticul. De preferat in sistemul de sanatate privat. Nu am curaj sa merg la spitalul judetean. Poate cel militar ? Am incercat sa gasesc informatii pe internet, dar am devenit si mai nedumerit .

#16
MihaiCT

MihaiCT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.04.2019
Am reusit in cele din urma sa ma programez tot la Regina Maria, spre surprinderea mea chiar Luni dupa masa, maine urmand sa merg sa ridic foile acelea cu pregatirea si restul informatiilor. Din momentul asta nivelul meu de anxietate a atins cote astronomice, gandindu-ma ca in 2 zile aflu care dzeu e problema care mi-a facut jumatate de an un calvar. Ma mai gandesc ca Luni ar putea fi si ziua in care toata viata sa mi se dea peste cap in caz de ce-i mai rau, devenind cel mai oribil sfarsit de an din viata mea. As vrea ca weekendul asta sa nu se mai termine niciodata.. Cat imi doresc sa-l aud pe medic spunand ca problema e din cauza catorva polipi in stare incipienta si nu ceva mai rau.. Se se rezolve totul odata cu acea colonoscopie.. Niciodata nu am fost mai speriat ca acum, si am trecut prin o gramada de incercari in viata asta.

Edited by MihaiCT, 13 September 2019 - 17:01.


#17
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Succes cu colonoscopia, din experienta personala e mai nasoala pregatirea decat examinarea in sine, care e posibil sa ti-o faca sub anestezie. Daca nu suporti Fortransul, incearca sa pui niste suc de lamaie in el, sau alege varianta cea mai ok din punctul meu de vedere pentru pacient - Picoprep - dar sa nu mananci nimic solid in ziua aia.
Oricum ar fi, daca gasesc aia ceva si iti iau proba pentru biopsie, dureaza cateva saptamani pana vine rezultatul de la laborator.

#18
MihaiCT

MihaiCT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.04.2019
@bim11 Multumesc frumos pentru incurajare ! Apreciez !

Revin totusi cu o intrebare adresata in special celor care au facut o colonoscopie pana in prezent. Astazi am fost la Regina Maria pentru a lua foile acelea in care mi se explica pregatirea. Am cumparat si medicatia EZICLEN , alcatuita din doua sticlute de 176 ml fiecare. Deci eu am colonoscopia programata Luni la ora 17. Mi s-a specificat ca maine , Duminica, la ora 13 sa fie ultima masa, iar la ora 17 sa incep pregatirea cu solutiile respective. Ce nu inteleg eu este cum dzeu sa stai 28 ore nemancat, fara modificari ale nutrientilor din sange ? Se mai specifica aici ca trebuie sa beau o cantitate de 2,5-3 litri de lichide intr-o singura ora, imediat dupa ce am baut continutul primei sticlute . Mi se pare o cantitate enorma de apa ingerata intr-o singura ora. SI pe foaia celor de la Regina mAria, dar si pe prospectul medicatiei se specifica clar ca exista riscuri mari de dereglari electrolitice, dereglari ale pulsului, etc. M-a demoralizat destul de mult toata pregatirea asta pentru colonoscopie.. Mi se pare dusa la extrem.  Eu am un metabolism extrem de accelerat , chiar si cu functiile tiroidei in limite normale acum. Daca sar spre exemplu de 1-2 mese, deja pierd un Kg. Pai in 28 ore fara sa mananc pierd fara discutii 3-4 kg. Tare dubios.

Edited by MihaiCT, 14 September 2019 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate