Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Procura judiciara vs. Renuntarea la calitatea de mandatar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Intr-un proces civil, unde personal am avut calitatea de intervenient in nume propriu si unde am mai avut prin procura judiciara data la notariat, calitatea de mandatar pentru a reprezenta un unchi, care la randul sau
fiind parat-reclamant.Sa terminat procesul in prima faza, la judecatorie, sa dat sentinta, sa dat motivarea.
Ce este de retinut ca din cuprinsul procurii de mandatar reiese scris urmatoarele; valabilitatea 3 ani,dosar nr.34/×××/2017 Judecatoria GGGG pentru a depune,ridicaacte,toate actele procedurale.
Am scris ca se mentioneaza JUDCATORIA.
Intrebarea este: Pot face apel in baza acestei procuri ? Ori trebuie obligatoriu o alta procura in care sa se scrie Tribunal ? Cu precizarea ca,procura dat initial este valabila ca data 2017-2020.
Am intrebat pe d.na avocat care ma reprezentat si mi-a spus ca, in opinia ei procura nu imi da dreptul sa fac apel si pentru unchiul meu al carui mandatar am fost.
Ce pareri aveti si ce scrie in lege??
Avocata mi-a facut apelul numai pentru mine in calitate de intervenient. Am comunicat unchiului situatia, acesta spunandu-mi ca el sa interesat si procura este valabila si pentru depunere apel si reprezentare, la Tribunal.
Nu stiu ce sa mai cred ?
Avocata totusi a facut apel si pentru unchi in baza procurii. Dar mi-a spus ca instanta o va respinge.
Totodata as vrea ca eu sa renunt la calitatea de mandatar prin care il reprezentam pe unchi. M-am saturat de figurile lui cat si de banii care ii cheltui pentru el.
Eu am depus apel si pentru el, daca il respinge este treaba lui. Eu i-am comunicat sa isi faca aoel singur.
Bun, cum fac sa renunt la calitatea de mendatar?
scusati pentru greselile de scriere si exprimare (taste mici telefon vechi si vederea sub orice critica)
Va salut si multumesc.

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Daca la instanta trimiti hartiile cu erori gramaticale, asa cum scrii pe forum, nici nu vei castiga vreodata un proces. Noi nu avem nicio vina.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postctud204, on 05 septembrie 2019 - 00:30, said:

Bun, cum fac sa renunt la calitatea de mendatar?
Nu mai faci nimic. Procura îți dă dreptul, nu obligația de a-l reprezenta.

#4
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

View Postalthea, on 05 septembrie 2019 - 06:57, said:

Nu mai faci nimic. Procura îți dă dreptul, nu obligația de a-l reprezenta.
Multumesc mult, stimate(a) domn,doamna.
Cu procedez sa renunt la acest drept ? Trebuie sa informez scris instanta ? Trebuie sa informez scris pe cel care mi-a dat Procura de mandatar ?
Trebuie sa dau declaratie notariala privind renuntarea la procura  judiciara de mandatar ?
Eu cu avocata am depus deja apelul motivat. Dar vreau sa renunt la calitatea de mandatar al unchiului meu.
Inca odata multumesc !

View Postmorogan, on 05 septembrie 2019 - 06:16, said:

Daca la instanta trimiti hartiile cu erori gramaticale, asa cum scrii pe forum, nici nu vei castiga vreodata un proces. Noi nu avem nicio vina.
Am cerut scuze pentru exprimare si scrisul incorect ( Noapte obosit,stresat,telefon o rasnita) Multumesc pt. intelegere

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postctud204, on 05 septembrie 2019 - 08:37, said:

Cu procedez sa renunt la acest drept ? Trebuie sa informez scris instanta ? Trebuie sa informez scris pe cel care mi-a dat Procura de mandatar ?
Doar unchiul trebuie notificat.

Art. 2034
Renunţarea mandatarului
(1) Mandatarul poate renunţa oricând la mandat, notificând mandantului renunţarea sa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate