Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Se poate masura sentimentul de dragoste?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
In comunitatea stiintifica s-a format o teorie despre ce inseamna dragostea la modul general adica atat romantic cat si cea parinteasca.
Mai mult decat atat cativa cercetatori de la Stanford au facut o competitie din asta: participantii aveau 5 minute la dispozitie pentru a se gandi la o persoana si sa genereze in mintea lor sentimentul de dragoste/iubire("love"). Puteti vedea competitia aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sk81dG9t4qo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (clipul este destul de lung dar merita vazut dupa mine)

Imaginati-va cum ar fi ca acesta idee sa se raspundeasca: e posibil ca o partenera geloasa sa ceara dovada iubirii printr-un test facut la spital, un dictator nebun ar putea impune certificate care sa dovedeasca iubirea celor doi parteneri inainte de casatorie :) sau cate si mai cate situatii absurde.

Credeti ca dragostea/iubirea este ceva ce poate fi masurat sau este o problema a sufletului si nimeni nu poate intui ce este acolo?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 12.01.2018
da,pe o scară de la 1 la 10 cât îți iubești nevasta?

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau soacra...

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostEMPP, on 03 septembrie 2019 - 14:19, said:

...de la 1 la 10 cât îți iubești nevasta?
De la 1 la 10 o iubesc foarte mult. Dar la 11 deja trebuie sa ies cu baietii la o bere in oras..

Edited by tehnics, 03 September 2019 - 14:40.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Si ce ar fi naspa in asta? Si tu ai sti ca sotia te iubeste , si ea ar sti ca tu la fel o iubesti....deci win-win....

#6
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Se pare ca masoara niste reactii datorate unor ganduri. ;)

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 03 septembrie 2019 - 14:44, said:

Si ce ar fi naspa in asta? Si tu ai sti ca sotia te iubeste , si ea ar sti ca tu la fel o iubesti....deci win-win....
In ce am scris eu inlocuieste "iubirea" cu "sex" ... Credeam ca s-a inteles..

#8
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
baga sotia si cainele in portbagaj.
vezi peste o ora cine se bucura ca te vede!!

daca in loc de sotie bagi soacra...neaparat cainele sa fie de plus si durata cam 2-3 zile..

#9
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 07.03.2012
Da, se poate masura. Femeile masoara in leu/centimetru, iar barbatii in cupe/fesa2

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttehnics, on 03 septembrie 2019 - 15:02, said:


In ce am scris eu inlocuieste "iubirea" cu "sex" ... Credeam ca s-a inteles..
Eu am raspuns initiatorului...

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
In postul initiatorului nu am gasit cuvantul "sotie" asa ca m-am gandit ca mi-ai raspuns mie...

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,198
  • Înscris: 28.06.2005
Doar de la 25cm în sus.
Că suntem le SP.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Pai in cazul asta sunt descalificat ... Posted Image

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,040
  • Înscris: 04.09.2018
Nu stie nici dracu ce e in creier, nu e nici un suflet (ce e ala ?! Sunt trairi, senzatii date tot de reactii chimice), sunt reactii chimice in creier care da acele trairi, nu se poate masura, nu poti sa te gandesti cinci minute la cineva si sa-ti generezi sentimente de dragoste la comanda.
Intensitatea se poate masura teoretic doar dupa ce declara subiectul, se secreta o substanta feniletilamina si aia te euforizeaza, cu cat se secreta mai multa cu atata esti mai vrajit, iar cantitatea de din aia nu se poate masura in creier. Si cu cat e mai multa cu atata trece mai repede ! Se stie si de ce trece dar nu prea se spune.
Asta pentru indragosteala.

Pentru dragostea parinteasca e ceva cam la fel dar mult mai echilibrat, de aia nu trece niciodata. E de alta natura dar principiu e cam acelasi. Ca tot asa, cand se bucura copilul, te bucuri si tu, deci tot euforizante se secreta in cantitate mica insa.

Oricum e un mister cum casuni pe o persoana in euforia aia, iar la copil doar pentru acel copil te bucuri, aia e deja altceva. Ca poti fi eurofic pur si simplu fara leg cu cineva.
Dar tot chimie e doar ca altfel si altundeva in creier.

Dar concluzia e ce nu se poate masura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate