Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 

Zona Brasov sau Marginimea Sibiului

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Poll: Zona Brasov vs Marginimea Sibiului (30 member(s) have cast votes)

Unde e mai bine de trait?

  1. Zona Brasov (13 votes [43.33%])

    Percentage of vote: 43.33%

  2. Marginimea Sibiului (17 votes [56.67%])

    Percentage of vote: 56.67%

Vote Guests cannot vote

#1
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 24.09.2017
Pe viitor ma bate gandul sa ma mut undeva. Deocamdata astea sunt zonele unde as fi dispus sa merg.

Zona Brasov: Cristian, Rasnov, Zarnesti
Zona Sibiu: Rasinari, Cisnadioara, Cisnadie, Poplaca.

Vad ca orasele sunt relativ aproape fie de Brasov sau Sibiu. A inceput sa fie canalizare. In unele dintre ele ai si gradinita/scoala.
As vrea sa-mi fac o casa si sa imi vad de viata. Unde ziceti ca ar fi mai ok?

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Rasnov in zona aia...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Braşovul este mult mai aglomerat decât Sibiul.
Eu aş alege Răşinari, este o localitate mult mai ofertantă: aproape de munte, aproape şi de Păltiniş şi de Sibiu, doar că străzile sunt foarte înguste, curţile foarte mici, iar unii îşi plimbă vitele şi caii deşi nu au rovinietă pentru ele.
Dacă se va reabilita tramvaiul, deşi nu cred în minuni, va fi interesant.
Nu cunosc preţuri şi alte chestii imobiliare, este strict părerea mea de vizitator încântat mai mult de Răşinari, decât de Cisnădie sau Cisnădioara.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu m-aș muta la Ciugud

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NuiGqJAr6yk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 24.09.2017
@PSC Rasinari ar fi si prima mea optiune. au bagat canalizare, baga gaze in curand. Primarul pare ca se agita.
tramvaiul e pentru turisti. A cumparat primaria 4 autobuze care fac transportul intre Rasinari-Sibiu. pentru elevi si pensionari fiind gratis.
Ciugud e un pic cam departe pentru ce vreau eu sa fac.

Edited by bobitad, 02 September 2019 - 14:26.


#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017
+ aeroport in Sibiu

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Deci funcţionează tramvaiul?
Eu am fost în decembrie 2018 şi nu circula. Vremea nu era urâtă.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
Brasov este mai aglomerat, mai turistic, preturile sunt mai mari (partial chiar si mai mari decat in Bucuresti), in weekend este mai nebunie. Dar ai si avantaje pe piata muncii, distractie mai multa, mai aproape de Bucale.

La Sibiu este mai greu cu piata muncii, mai plictisitor, mai mic, etc. In schimb ai aeroport (chiar daca e vai de el) si acces rapid pe autostrada.

Am inteles ca in zona Rasnov calitatea vietii ar fi cea mai ridicata din Romania (nu stiu exact pe ce baza dar asa am citit).

Edited by business11, 02 September 2019 - 14:43.


#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 24.09.2017
@PSC pai functioneaza doar asa la evenimente/turistic.
nu cred ca e foarte rapid, deci se prefera autobuzele.

http://www.sibiu-tur...a-Rasinari.aspx

Edited by bobitad, 02 September 2019 - 14:44.


#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu sunt de parere ca e mai bine pe langa Sibiu decat langa Brasov. Am fost acum 2saptamani la Rasnov, Bran, Moieciu. Parca e la Mamaia, asa e de aglomerat. In plus, fiind  zona turistică, toate sunt mai scumpe. Am fost mai demult si in Mărginimea Sibiului, mi s-a parut idilic comparativ cu zona Brașovului.

#11
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017
Am trecut acum 2 săptămâni prin Poplaca. E un sat foarte linistit si aproape de Sibiu, vreo 10 km. Nu se compara cu aglomeratia din apropierea Brasovului.
Chiar când  treceam cu masina pe acolo, am zis ce frumos si linistit este. Și ce casuțe frumoase au.  
Noi am fost la Gura Râului, e frumos si acolo sa locuiesti, dar e mai departe de Sibiu.
Din ce ai enumerat mai sus, eu aș alege pentru mine Poplaca.

#12
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cisnadioara nu are apa/canal, dar e o zona deosebita.

#13
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 business11, on 02 septembrie 2019 - 14:43, said:

(...)
Am inteles ca in zona Rasnov calitatea vietii ar fi cea mai ridicata din Romania (nu stiu exact pe ce baza dar asa am citit).
Cred ca ai vrut sa zici de Cristian.

Initiator, daca zona Brasovului devine atractiva pentru tine, ia in calcul si Harman si Prejmer. Zone foarte pitoresti, cu multe evenimente organizate pe plan local. Inca acesibile ca preturi.

#14
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 07.03.2012
Sibiul, in localitatile de care spui, este aglomerat. S-a construuit uneori fara cap in zona. Rasnov e mai ok de departe. Faci15-20 min pana in centrul Brasovului, ai verde la greu din jur-imprejur, este curat etc.

#15
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
E ok si Rasnovul, doar ca nu faci 15-20 de minute pana in centrul Brasovului la ora de varf, sau cand vin/pleaca bucurestenii. Traversarea Bartolomeului e dezastru la ore de varf.

#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 24.09.2017
pentru mine Rasnov/Zarnesti ar fi cel mai bine. asfalteaza si DN73.
desi imi place Rasinari, mi se pare cam ingramadit cu multe case fara gradina. nu ma impiedica nimeni sa imi iau teren mai mare si sa-mi fac ce vreau eu.
De Zarnesti nu zice nimeni nimic? prea la tara? prea aproape de munte? prea departe de Brasov? mai faci 9km in plus fata de Rasnov dar sunt terenuri/apartamente mai ieftine.

Edited by bobitad, 03 September 2019 - 09:47.


#17
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
E foarte frumos si in Zarnesti. Daca-ti place muntele, ai Piatra Craiului, Plaiul Foii (au asfaltat drumul).
Drumul este bun, dar eu prefer sa merg pe varianta Vulcan - Codlea cand este aglomerat DN.
Cumnatul meu sta in Zarnesti si mergem destul de des in zona.
Este mai frig decat in localitatile mai apropiate de Brasov.

Uite un sfat: incearca sa aloci cate un weekend pentru fiecare localitate/zona care te intereseaza, cazeaza-te acolo si vezi cu ochii tai cum e. Numai tu poti stabili daca te simti bine acolo, parerile noastre sunt subiective.
Cand ramai in situatia de a alege intre doua localitati, le discutam la amanunt, din toate punctele de vedere. Posted Image

#18
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 24.09.2017
o sa fac asta. doar ca e mai greu cu bebele. Sambata asta as vrea sa fac un drum sa vad ce si cum.

Conteaza parerea oamenilor. In orasul in care stau de 30 de ani, pot sa-ti spun ce e bine, ce e rau. ce zona sa eviti. Cat de curat e orasul, cum sunt oamenii, starea drumului, despre politie, despre furturi, drogati, ciudati s.a.m.d:)).
Am invatat sa intreb si sa ascult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate