Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Ce rasa de caine recomandati?

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
221 răspunsuri în acest subiect

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Daca nu-i place nu ai ce-i face. Dupa cum am mai spus, cainele se alege si cu inima.

#92
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.193
  • Înscris: 19.09.2005
sau cu portofelu, si pe urma dai cat nu face pe mancare "speciala", operatii si medicamente.

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Amstafful nu e in grupa a 2a si este un caine agresiv cu alte animale mai ales... Nu vreau scandal prin parc la plimbare.

#94
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.472
  • Înscris: 07.01.2011
Sa stii ca e foarte naspa sa ai un caine de companie pus pe scandal cu alti caini.
Eu cu al meu am mers in tarc pana la 10-11 luni, pe urma daca ajungeam trebuia sa astept pana pleaca celalalt mascul dominant.
Pe strada e jale, daca nu esti atent la el, cand vede alt caine te smuceste rau...
Mai bine o rasa mai linistita sau poate sa iei femela, nu mascul.

Editat de silviu03, 04 septembrie 2019 - 20:12.


#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
iar legislatia noastra de kko stiu ca il pune in categoria caini agresivi:

Quote

În România deținerea rasei este restricționată de "Ordonanța privind regimul de deținere al câinilor periculoși sau agresivi" din 2002. Amstafful intră la Articolul I lit. b). Conform acestei legi, deținătorii acestor câini trebuie să aibă vârsta minimă de 18 ani. Accesul câinilor pe spațiile publice și pe căile de acces către acestea este permis numai dacă aceștia poartă botniță și sunt ținuți în zgardă și lesă. Câinii se înregistrează la secția de poliție în raza căreia este domiciliat proprietarul.[14]


http://legislatie.ju...umentAfis/35880

View Postarg, on 04 septembrie 2019 - 17:41, said:

sau cu portofelu, si pe urma dai cat nu face pe mancare "speciala", operatii si medicamente.
Tu te uiti cat dai cand mergi cu copilul la doctor?

Editat de MembruAnonim, 04 septembrie 2019 - 20:14.


#96
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.771
  • Înscris: 15.01.2007
omule
noi vorbim de staffy -ala englez
nu de amstaff
staffy e numit in lume 'nanny dog' caine doica/bona tocmai pt ca e ideal pt copii

ps nu mi-ai spus daca e ok putintica apa pe buze din filmuletul de mai sus .....

Editat de pimi, 04 septembrie 2019 - 20:19.


#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Am inteles acum. Este tot un terrier. Adica nu prea are treaba cu paza si apararea in principiu... Altfel ar fi o solutie misto :)

Quote

one of the smartest things I ever read about boxers as guard dogs was "boxers are extremely good judges of character, if your boxer does not like someone, there's probably a very good reason why."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4RBuN8wC59Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image

Editat de MembruAnonim, 04 septembrie 2019 - 20:24.


#98
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Ehee..., si terrierii apara, nu sunt ca goldenii. Cand mi-au intrat in curte niste colindători colorați cei doi foxterrieri l-au luat in primire pe unul din ei, fiecare se agățase de cate un picior al individului. Setterului i se ridicase coama ca la brontozauri si il ținea pe un altul la poarta iar maidaneza care era un metis de ciobanesc se comporta exact ca rasa border collie cand mana oile adica se învârtea in jurul celui de-al treilea si il ciupea de glezne gonind-l catre ieșire. Am fost foarte impresionat de felul in care au reacționat.

#99
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMembruAnonim, on 04 septembrie 2019 - 20:38, said:

Am inteles acum. Este tot un terrier. Adica nu prea are treaba cu paza si apararea in principiu... Altfel ar fi o solutie misto :)



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4RBuN8wC59Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image

depinde si cum ii inveti. Eu am un pitbull dar neinarmat nu intri, adica intri dar posibil sa fie ultima ta miscare din viata asta. Fiindca am experienta cu pitbull si amstaff pentru mine sunt nr 1 la orice. Dupa ce vei avea unul ( sau alt terrier) toti restul cainilor iti vor parea babalai.

#100
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvinciun, on 04 septembrie 2019 - 22:49, said:

...restul cainilor iti vor parea babalai.

fraților, dar speriați mai sunteți de viața din jurul vostru!
numa' agresivitate-n alegerile voastre!!!

bre luci, ia odată și odată o setteriță:
-iubitoare
-nepretențioasă
-halește orice (ai grijă că se dolofănește, dacă nu-i faci rație!)
-deh, are păr lung, dar ce ai înșirat tu acolo nu găsești decât în desene animate...

-iar pt speriații de viață, să știi că are un lătrat gros, iar din spatele ușii zici că-i o fiară-năuntru'
-statura e impozantă, cu coada sus și spatele zbârlit, nu mai îndrăznește nimeni să-ți ia țigara din gură!

#101
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Plus ca sunt extraordinar de curați. Fostul setter a trait 14 ani, actualul are 10 si niciodata nu s-au scapat prin casa in afara de prima saptamana,  cand erau pui mici. Iar parul se aduna foarte usor fiind lung si mătăsos spre deosebire de parul scurt al boxerilor care intra in țesătura si e foarte dificil de curatat.

#102
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 08:38, said:

Ma gandeam sa iau un catel care sa se preteze si la apartament...
Sa fie de paza/aparare dar si de companie, sa iubeasca copiii si sa fie atasat de toti membrii familiei. Sa fie linisitit, sociabil si inteligent si sa nu lase par mult... Cam ce rase s-ar potrivi?
Schnauzer. Daca vrei si de paza, il iei urias. Are toate calitatile dorite, mai putin "linistit". Sunt caini energici. Insa nu lasa par mai mult decat un om si nu au miros de caine.
Ca sa fii mai linistit in privinta socializarii cu alti caini, ia-ti femela.

View Postsilviu03, on 01 septembrie 2019 - 10:30, said:

si la partea cu parul e jale, lasa mult, dar cred ca orice rasa lasa.
Exista doua tipuri de caini, in privinta parului:
Cei cu par (carora...daca nu ii tunzi, le creste parul incontinuu ca la om/oaie)
Cei cu blana (carora le creste blana sub o forma predefinita si parul se inlocuieste prin naparlire)
Pentru casa, se preteaza cei cu par, nu cu blana, pentru ca daca ii ingrijesti corespunzator (tuns 2x/an sau mai des) nu lasa par deloc si nu au mirosul ala specific de caine, pentru ca au alte secretii uleioase.

Editat de richelieu, 05 septembrie 2019 - 10:41.


#103
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFreddy12, on 05 septembrie 2019 - 10:24, said:

Plus ca sunt extraordinar de curați.

hihihi...
imaginați-vă că am 2 setteri, plus o metisă aciuiată astă iarnă...
curte de 1800 mp
NU FAC NIMIC în curte...
merg cu ei pe deal dimineața (20 min.)
apoi după amiaza la sosire de la serviciu - obligatoriu, iar apoi pân-la culcare de câte ori mai am timp!
am în curte oase mari, jumătăți de pisici, hărciogi și cârtițe ucise, dar NU căcați!!!

#104
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015


Pitul meu. Un caine extrem de echilibrat si inteligent. Multi cred ca pitbullii sunt doar niste nenormali criminali. Cand merg pe drum si ne latra toti piticii din sat e vesel nevoie mare. Nici gand sa faca vreun rau cuiva. Dar cand ne ataca un caine mai mare se trezezte fiara din el instant!

Editat de vinciun, 05 septembrie 2019 - 15:00.


#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Excludem Schnautzerul la bloc - nu vreau sa ma linseze vecinii! Cu setteru, iar probleme ca e caine de vanatoare si daca nu-l alergi e nasoala... Pitbul e cu politie si botnita. :(

Zippo ai report...

#106
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.193
  • Înscris: 19.09.2005
pitbullul fata politie si botnita sa numeste staffy.

:)

Editat de arg, 05 septembrie 2019 - 15:13.


#107
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.693
  • Înscris: 24.10.2015
Sigur.. Si mercedesul fara presedinte in el e dacie.

Scuze, nu am vazut ca scrisese colegul mai sus si am crezut ca la mine te adresezi.

Chiar atat de complicat sa fie in ro? In franta e plin de pitbuli si amstaffi, chiar fara botnita si nici lesa,nu recomand asa ceva desigur..

Dar daca citesti legile de acolo iti trece gustul de vreun caine.

#108
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMembruAnonim, on 05 septembrie 2019 - 15:10, said:

Excludem Schnautzerul la bloc - nu vreau sa ma linseze vecinii! Cu setteru, iar probleme ca e caine de vanatoare si daca nu-l alergi e nasoala... Pitbul e cu politie si botnita. :(

Zippo ai report...
Si crezi ca boxerul va sta in casa ca un catel de plush? Visezi. Are multa energie, sa nu-ti faci iluzii. Din punctul acesta de vedere as prefera un ogar afgan. Il alergi 2 ore pe zi si dupa aia sta cuminte pe cand boxerul la o ora dupa ce vine de la plimbare, e deja odihnit si gata de acțiune. Pe schnauzerul meu il poreclisem “ Neobositul”.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate