Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce rasa de caine recomandati?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postvinciun, on 02 septembrie 2019 - 20:07, said:

...
Nu stiu cat de galagios este
...
de latrat nu latra, mai mult macane (cam ca o rata)
dar daca are draci sub coada, face galagie de-ti face creierii praf. atipic pt un staff dar nu imposibil.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci am ramas putin incurcat intre boxer si bullterrier - femele...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bhlhf0XURHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
femelă boxer!!!
jucăușă, păr scurt, isteață
când dă din coadă (adică din ciot), i se mișcă tot corpul!!! :)

#58
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMembruAnonim, on 03 septembrie 2019 - 12:02, said:

Deci am ramas putin incurcat intre boxer si bullterrier - femele...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bhlhf0XURHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat de mare e apartamentul de te gandesti la boxer? La ce etaj locuiesti, ai lift? Eu nu-ti recomand caine mare in apartament si o spun din proprie experienta. Cu sotia ai discutat, are disponibilitate sa se ocupe de inca un “copil” ? Asculta sfatul meu si ia-ti un caine de talie mai mica, de exemplu un buldog francez. Bullterrier-ul e terrier, sunt caini extraordinari dar nu sunt recomandați celor fara experienta.
https://www.infocain...sa/bull-terrier

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pai staffy e mai mic decat un buldog francez mai maricel, si nu sare de un 12-13kg

Edited by arg, 03 September 2019 - 13:11.


#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
30kg ptr. un caine nu inseamna talie mare... bulldogul meu englez avea 33 kg Posted Image
https://www.thepaws....re-real-boxers/
paza si aparare ramane!

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mda, nu e talie mare dar e destul de mult, e greu, nu-l poti manevra usor.

#62
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Boxer= bale .Un câine vesel jucăuș ușor nătâng și haios dar mai ales vara e neplăcut să te facă de bale mereu.
Bull-terier -frumos daca ai tu frumosul calibrat după el daca nu... e urat tocmai prin forma atipica și anormala a capului.Vesel până la exuberant dar încăpățânat și mai ales ușor brutal în mișcări. Ii lipsește "finețea" pe care ți-ai dori-o in preajma copiilor. Nu ii va musca niciodată dar îi va răsturna când se ridică sau se întoarce,genul care nu "se prea asigura in Oglinzi" la manevre.
Îți tot repetam Stafordshire Bull terrier dar nu avem succes.

Edited by pimi, 03 September 2019 - 16:02.


#63
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011

View Postarg, on 03 septembrie 2019 - 13:10, said:

pai staffy e mai mic decat un buldog francez mai maricel, si nu sare de un 12-13kg

Nu cred ca este mai mic, eu stiu ca ajung la 16-18 kg.
Acum francezii sunt si obezi multi,am o prietena care are unul si cantareste 12-13 kg dar e cat un bichon la inaltime.

Edited by silviu03, 03 September 2019 - 16:30.


#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Daca te uiti la dimensiuni precum boxer deja creste lista binisor. In asa caz as lua un AmStaff de la un crescator bun. Un AmStaff adevarat ( nu corciturile pe care le vezi la majoritatea pe strada) e un caine foarte echilibrat, inteligent, rabdator, cu nervi de otel si curaj proverbial. Nu mai pomenesc ca-i un adevarat atlet la aspect. Altfel, daca vrei mai mic Stafforshire bull terrier englez (staffy) e foarte asemanator. Daca ai fi vrut mai mare ziceam de Dogo Argentino, alt caine exceptional.

#65
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Pana la urma cainele nu-i o masina de tuns ca sa aleaga altii pentru tine. Poti intreba asa una alta despre o rasa dar alegerea finala o faci tu, atat rational dar si cu inima.

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpimi, on 03 septembrie 2019 - 16:00, said:

Boxer= bale .Un câine vesel jucăuș ușor nătâng și haios dar mai ales vara e neplăcut să te facă de bale mereu.
Bull-terier -frumos daca ai tu frumosul calibrat după el daca nu... e urat tocmai prin forma atipica și anormala a capului.Vesel până la exuberant dar încăpățânat și mai ales ușor brutal în mișcări. Ii lipsește "finețea" pe care ți-ai dori-o in preajma copiilor. Nu ii va musca niciodată dar îi va răsturna când se ridică sau se întoarce,genul care nu "se prea asigura in Oglinzi" la manevre.
Îți tot repetam Stafordshire Bull terrier dar nu avem succes.
Daca nu ai avut bulldog nu stii ce-s alea bale, crede-ma. Boxerul nu face mai multe bale decat alt caine - doar cand bea apa sunt probleme cu apa care-i ramane printre buze :D

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsilviu03, on 03 septembrie 2019 - 16:29, said:



Nu cred ca este mai mic, eu stiu ca ajung la 16-18 kg.
Acum francezii sunt si obezi multi,am o prietena care are unul si cantareste 12-13 kg dar e cat un bichon la inaltime.
masculi sunt mai grei, iar mancarea trebuie data cu cantarul.
maimuta din dotare are 12kg iar buldogul francez al vecinilor 20kg... si e mai mare decat ea.

da sunt mici, foarte mici... dar extrem de puternici pentru dimensiunile lor.

Edited by arg, 03 September 2019 - 20:02.


#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Sigur e francez bulldogul si nu englez? Am vazut sute si de obicei e mai mic bulldogul francez decat american staffordshire bullterrier dar mai gras.

#69
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postarg, on 03 septembrie 2019 - 19:59, said:



da sunt mici, foarte mici... dar extrem de puternici pentru dimensiunile lor.
Mici, mici dar au o forta... Am vazut odata la cabinet cum se chinuiau patru inși+ doctorul sa tina un buldogfrancez ca sa-i dea antiparazitantul. Nu-mi venea sa cred.

#70
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Arg, francez la 20 kg??

#71
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ar trebui sa depaseasca 14 kg dar mai apar si exemplare care depășesc standardul rasei. Am vazut odata la cabinet un golden Retriever mare aproape cat un St. Bernard.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BTQybIXwzlo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite cum ii invata mămica sa se joace pe cei mici.

Edited by Freddy12, 04 September 2019 - 00:49.


#72
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Corect, dar totusi nu stiu cum ar arata un francez la 20 kg, ma refer la rasa pura, ca asa este plin de mixuri.
Ca tot ai adus vorba de St Bernard, acum 10 ani era un domn in varsta cu unul pe care il plimba mereu in Cismigiu, 98 kg cantarea, o imensitate, cumparat din Austria.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate