Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

camera video de supraveghere usa intrare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postraymis, on 31 august 2019 - 18:43, said:

Ei te pot incuraja, dar cu siguranta nu ti-au spus sa montezi ilegal, deci tehnic ei n-au incalcat legea si tu vei fi singurul care incalca legea Posted Image Adica si-au facut un client doar din vorbe Posted Image
Trebuie acceptul tuturor locatarilor altfel e ilegal, practic ii filmezi la ei in casa in mod ilegal.
Faptul ca ei si-au dat acordul pentru cele doua camere de la intrare pentru asociatie nu inseamna ca si-au dat acordul si pentru ca tu sa faci asta.
Daca vrei sa montezi, monteaza una fake deasupra usii, va speria eventuali glumeti si e si legal.

Camera nu va filma in casa niciunui locatar, ci strict zona usii mele. In plus vecinii mei stiu despre situatie si sunt de acord, daca se intampla ceva, ii va ajuta si pe ei.

Acum ramane de vazut daca gasesc o camera potrivita, sunt multe aspecte de luat in calcul. Altfel, eu o sa tot schimb usi de cate ori vor unii sa se distreze?! Si asta la propriu, pt ca acel superglue blocheaza tot mecanismul butucului.

Atata timp cat administratia stie, pot folosi imaginile in instanta, la o adica. Daca o voi monta, voi face in asa fel incat sa filmeze doar zona usii mele, unde ma intereseaza.

Edited by B0gdan9, 31 August 2019 - 18:52.


#20
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Ce nu intelegi ca casa scarii e practic casa tuturor, orice imagine captata acolo trebuie sa se faca cu acordul in scris al proprietarilor de acolo.
Faptul ca filmeaza in fata usii tale nu inseamna ca e legal, prin fata usii tale trec toti locatarii din bloc, e dreptul lor sa treaca ca e proprietatea lor si e dreptul lor sa beneficieze de viata privata pe proprietatea lor. In fata usii tale nu e proprietatea ta, ci e proprietatea tuturor.
Ai putea forta cumva legea intr-o zona gri si sa instalezi una tot deasupra dar sa ai grija sa nu prinda in cadru decat usa ta de la marginea pragului de jos in sus si nimic altceva, adica sa nu surprinda oameni decat daca stau fix in usa ta, nu si daca tranziteaza sa ajunga la usa lor. Adica pui camera deasupra usii la o distanta mica pozitionata in unghi ascutit fata de pragul de jos, cam ca aici: http://i3.ytimg.com/...xresdefault.jpg

Si nu uita de semnul de instiintare ca zona e supravegheata video.

Edited by raymis, 31 August 2019 - 19:10.


#21
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Ok,multumesc, am inteles cum trebuie pozitionata camera, asta e si intentia mea, sa filmeze strict usa mea, pentru asta o iau.

La camere de supraveghere exista vreo varianta de stocare a imaginilor, alta decat pe cardul inserat in camera? Intreb in ideea ca daca acea camera este smulsa sau deteriorata intentionat, mai am vreo posibilitate de a vedea faptasul?

Edited by B0gdan9, 31 August 2019 - 21:12.


#22
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Trebuie sistem de stocare extern, care e mai scump decat camera.

#23
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Dar daca aleg un model wireless cu transmitere a imaginilor direct pe telefon, acestea se pot stoca online? (Nu ma pricep latehnologie, dar cred ca intelegi ce vreau sa intreb).

De asemenea, sunt modele care sa mearga si cu baterii sau aceste camere trebuie conectate permanent la priza. Intreb deoarece nu locuiesc acolo tot timpul.

Si inca o intrebare, daca iau o camera cu card inserat in ea, presupunand ca va fi distrusa de careva, deci, implicit, si cardul cu informatii va fi deteriorar sau poate va fi chiar furata, te astepti la orice... exista posibilitatea sa am acces la imaginile filmate pana la momentul cand inceteaza a mai functiona?

Edited by B0gdan9, 01 September 2019 - 06:58.


#24
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Vital ar fi sa ai si o camera video de supraveghere in interior, bagata in perete sau intr-un odorizant sau ceas.
Eventual intr-un dulap sau raft vechi.  Hotii nu prea le acorda atentie si nici nu le-ar putea cara.

Chit ca iti vandalizeaza casa, macar sa-i prinzi in fapt si sa-i poti identifica.

#25
lalutcosmin

lalutcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.01.2009
Nu este ilegl in scop personal, daca nu distribui filmarile public. Am vorbit la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal si au spus ca se poate monta fara nicio aprobare sau firma autorizata.Suna si o sa te convingi, nici eu n am stiut.. dnu Raymis

#26
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Frate, omul a cerut un sfat si voi i-ati dat 50 degeaba...Pana la urma ce camera i-ati recomandat, ca nici eu nu pot sa ma hotarasc din aratea care ati spus...Ati lungit-o aiurea, pe doua pagini si n-ati spus nimic concret, cand puteati sa-i dati niste linkuri daca aveati habar...Ne cacam pe noi atata sa spunem ceva concret. Oamenii parcurg o gramada de pagini aiurea in cautarea unor solutii, pentru ca unii filozofi de forum dau lectii de etica, in loc de ajutor...

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
I'auzi. Ce chestie e ca 50 de oameni sã recomande 50 de camere diferite. UAU. Cine ar fi crezut asta, frate?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate