Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

camera video de supraveghere usa intrare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Salut! Sunt in cautarea unui model de camera de supraveghere a usii de la intrarea in apartament, de preferat una cat mai mica, sa nu atraga atentia. Am auzit ca ar fi si modele care se monteaza in locul vizorului la usa. Daca sunt si la noi, sunt acestea suficient de inguste cat sa incapa pe vizorul usii?
Multumesc pentru orice recomandare!

ps: Motivul pentru care caut asa ceva este acela ca am gasit superglue in butucul usii de la intrare, pe care nu l-am putut inlatura in niciun fel. A trebuit sa caut un lacatus care l-a eliminat fortat, operatiune foarte costisitoare.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca apartamentul tau e vizat de hoti, camera va fi prima anihilata, iar vizorul e acoperit cu banda adeziva neagra.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Incearca sa cauti motivul...poate ai o atitudine proasta fata de vecini. Nu vei mai avea superglue , dar vei avea cacat pe usa ...camere de vizor exista , dar sunt total inutile.
pune ceva flori/ plante bogate intr-o zona langa ce ai de pazit si strecori o camera cu detectare de miscare si stocare pe card, care sa urmareasca zona  suspecta.

Daca ai o relatie proasta cu vecinii urmatorul pas va fi spre masina si locul de parcare...

Edited by keta, 31 August 2019 - 00:58.


#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
O camera vizor cu înregistrare pe card

#5
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 keta, on 31 august 2019 - 00:55, said:

Incearca sa cauti motivul...poate ai o atitudine proasta fata de vecini. Nu vei mai avea superglue , dar vei avea cacat pe usa ...camere de vizor exista , dar sunt total inutile.
pune ceva flori/ plante bogate intr-o zona langa ce ai de pazit si strecori o camera cu detectare de miscare si stocare pe card, care sa urmareasca zona  suspecta.

Daca ai o relatie proasta cu vecinii urmatorul pas va fi spre masina si locul de parcare...
Sunt de acord cu tine!

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 B0gdan9, on 31 august 2019 - 00:43, said:

ps: Motivul pentru care caut asa ceva este acela ca am gasit superglue in butucul usii de la intrare, pe care nu l-am putut inlatura in niciun fel. A trebuit sa caut un lacatus care l-a eliminat fortat, operatiune foarte costisitoare.
Acetona desface super glu.
Camerele de vizor sunt oki pentru ca nu dau de banuit si pana sa ajunga sa le acopere se inregistreaza ce se intampla afara.

Edited by andreic, 31 August 2019 - 02:29.


#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 B0gdan9, on 31 august 2019 - 00:43, said:

A trebuit sa caut un lacatus care l-a eliminat fortat, operatiune foarte costisitoare.
Si daca ai camera...  nu mai ai de chemat lacatusul?

 bobocul, on 31 august 2019 - 01:36, said:

O camera vizor cu înregistrare pe card
Exact. Sfatul perfect! Nu e ca si cum aia de'ti sparg casa mai intai sparg si camerele / resturile de camere... Nu nu, le protejeaza, ca sa poata fi inregistrati in liniste.

P.S. Te ocupi cu "substrasul" din apartamente sau de unde ai astfel de idei?

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 keta, on 31 august 2019 - 00:55, said:

Nu vei mai avea superglue , dar vei avea cacat pe usa ...
Buna asta !!!!!!!!!! :) :) :)

#9
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

 keta, on 31 august 2019 - 00:55, said:

Incearca sa cauti motivul...poate ai o atitudine proasta fata de vecini. Nu vei mai avea superglue , dar vei avea cacat pe usa ...camere de vizor exista , dar sunt total inutile.
pune ceva flori/ plante bogate intr-o zona langa ce ai de pazit si strecori o camera cu detectare de miscare si stocare pe card, care sa urmareasca zona  suspecta.

Daca ai o relatie proasta cu vecinii urmatorul pas va fi spre masina si locul de parcare...

Salut!

Cu vecinii am o relatie foarte buna, in plus nici nu prea stau acolo, multi nici nu ma cunosc, cu atat mai putin sa am vreun conflict.

M-am gandit la camera de supraveghere in ideea ca, macar sa am idee de cine ar putea recurge la asemenea gesturi... eu tot cu paguba raman...

#10
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Daca, ipotetic, ai camera si ea surprinde pe cineva, o persoana necunoscuta, ca pune super-glue pe usa, ce poti sa faci?

#11
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Macar as avea un punct de plecare in identificarea persoanei...


#12
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 B0gdan9, on 31 august 2019 - 12:34, said:

Macar as avea un punct de plecare in identificarea persoanei...

Si nu crezi ca o sa fie mai mare stresul si mai mult timp pierdut sa faci pe detectivul sa "prinzi" acea persoana si sa incerci sa rationezi cu ea, decat sa cureti usa in caz ca se va mai intampla vreodata?

#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 Buleandra94, on 31 august 2019 - 12:54, said:


Si nu crezi ca o sa fie mai mare stresul si mai mult timp pierdut sa faci pe detectivul sa "prinzi" acea persoana si sa incerci sa rationezi cu ea, decat sa cureti usa in caz ca se va mai intampla vreodata?
Pai depinde cum rationezi cu ea. Solutia cea mai buna este sa rationezi cu persoana aia intre 4 ochi astfel incat sa te ocoleasca data viitoare la o strada distanta. Si cam singura eficienta.

#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 B0gdan9, on 31 august 2019 - 00:43, said:

ps: Motivul pentru care caut asa ceva este acela ca am gasit superglue in butucul usii de la intrare, pe care nu l-am putut inlatura in niciun fel. A trebuit sa caut un lacatus care l-a eliminat fortat, operatiune foarte costisitoare.
Ehhh, probabil niste copii au facut o farsa, eu si cu prietenii mei cand eram mici, si am descoperit superglue-ul am mers apoi prin blocurile din vecini si le-am astupat gaurile de la clante cu cleiul minune - distractie mare! Pe atunci nu era ca acum cu interfoane, cu camere de supraveghere, intrai oriunde voiai.

#15
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Singura mea problema e ca acest superglu odata intarit, trebuie pusa bormasina pe butuc. Eu am chemat un lacatus ca sa nu deteriorez prea tare usa. Sper, totusi, sa nu fie nevoie sa o schimb. Daca era doar o problema de sters, igienizat etc, era o treaba, dar sa merg in tot orasul in cautare de butuc, care nu stiu sigur ca se mai fabrica (usa e Beyler), in plus costul mare cu lacatusul care a venit noaptea sa imi deblocheze usa, caci atunci am revenit eu acasa, toate astea se aduna... Copii nu cred ca au fost, era si hartie indesata foarte bine, dupa ce s-a dat cu superglu...
.

 Buleandra94, on 31 august 2019 - 12:54, said:



Si nu crezi ca o sa fie mai mare stresul si mai mult timp pierdut sa faci pe detectivul sa "prinzi" acea persoana si sa incerci sa rationezi cu ea, decat sa cureti usa in caz ca se va mai intampla vreodata?

Da, dar daca eu curat totul, inlocuiesc etc. si ma trezesc la o saptamana - doua ca iar imi pune superglue in butuc...

Edited by B0gdan9, 31 August 2019 - 17:03.


#16
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Vezi ca e ilegal sa supraveghezi casa scarii, ca e proprietatea comuna a tuturor proprietarilor.

#17
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

 raymis, on 31 august 2019 - 17:58, said:

Vezi ca e ilegal sa supraveghezi casa scarii, ca e proprietatea comuna a tuturor proprietarilor.

Pe casa scarii sunt deja montate camere de catre administrator, dar doar la parter.

Am intrebat la o sectie de politie unde am facut sesizarea privind problema de mai sus si chiar ma incurajau sa montez o camera de supraveghere, nicidecum ca e ilegal. In plus, am anuntat si administratorul,care la fel, mi-a confirmat ca nu e nicio problema.

Nu o montez ca n-am ce face, o montez de nevoie.
Eu suport intreaga cheltuiala cu deblocarea usii, inlocuirea butucului (asta daca gasesc unul potrivit) sau chiar inlocuirea usii daca nu gasesc butuc. Si daca se repeta, atunci trebuie s-o iau de la capat?!

#18
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Ei te pot incuraja, dar cu siguranta nu ti-au spus sa montezi ilegal, deci tehnic ei n-au incalcat legea si tu vei fi singurul care incalca legea Posted Image Adica si-au facut un client doar din vorbe Posted Image
Trebuie acceptul tuturor locatarilor altfel e ilegal, practic ii filmezi la ei in casa in mod ilegal.
Faptul ca ei si-au dat acordul pentru cele doua camere de la intrare pentru asociatie nu inseamna ca si-au dat acordul si pentru ca tu sa faci asta.
Daca vrei sa montezi, monteaza una fake deasupra usii, va speria eventuali glumeti si e si legal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate