Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

OnePlus 7T/7T Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
1384 replies to this topic

#1261
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@increatul: al meu 7T Pro are 11.0.3.1.HD01BA. Nu am întâlnit vreo problemă legată de actualizare.

Legat de VoWiFi am avut situații când nu a mers bine și nu din cauza conexiunii WiFi. Singura dată când am avut probleme mari a fost din cauza netului care mergea prost în general (mi-a luat ceva timp să realizez asta). De atunci am ales să prioritizeze VoLTE. Poate VoWiFi e prea instabil, deși eu îi aud bine, cei cu care vorbesc spun că nu mă aud mereu bine (aveam VoWiFi activ atunci).

#1262
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttmihai20, on 04 octombrie 2021 - 08:32, said:

al meu 7T Pro are 11.0.3.1.HD01BA. Nu am întâlnit vreo problemă legată de actualizare.

Dar una de viteza (la modul general) ai intilnit?
Intreb pentru ca pe forumul OP am gasit informatia ca au rezolvat problema (supra)incalzirii facind throttle pe CPU, mai exact au taiat core-ul ala care merge la frecventa cea mai mare. Am gasit un screenshot cu un test pentru Chrome si am repetat si eu testul pe Android 10 (tot pentru OP 7T era si ala). Nu am fost surprins ca am obtinut un scor semnificativ mai mare decit aceeasi aplicatie rulata sub Android 11 (si Chrome de Android nu permite extensii, deci cam aia era viteza). Si cum versiunile de kernel sint foarte asemanatoare (o variatie de 4.14), nu as crede ca asta provine de la kernel, ci mai degraba de la setarile sistemului de operare.

Cum am platit pentru un procesor (inca) de top nu vreau sa renunt la viteza (telefonul se misca admirabil), doar pentru a avea "the latest and the greatest" OS, dar care vine cu niste setari care imi limiteaza procesorul (si deci TOATE aplicatiile). Nu am chef sa sufar eu pentru ca toti indienii (si asiaticii in general) se pling ca telefonul se supra-incalzeste, etc. in conditiile in care multi au root (imi dau seama ca nu le mai merge widevine si implicit Netflix se vede SD, nu HD). Inteleg ca prin partile alea ale lumii, telefonul mobil e cam singura electronica, adica e folosit pe post de TV, consola de jocuri, tableta, etc. dar nu vreau sa pic eu la mijloc cind OP incearca sa ii impace pe toti.

#1263
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@undesignus: nu am făcut teste sintetice de viteză de nici un fel. Acele numere sunt doar atât, numere, dar nu se translatează într-o experiență mai rea cu telefonul în general. Eu personal chiar n-am observat încetiniri în aplicații și în utilizarea de zi cu zi. Ieri nici nu am observat că telefonul mai avea puțină baterie până când nu s-a închis. Sper că ești conștient că nu există firmware diferit pentru zone diferite, nu? Știu că ai fost mereu foarte vocal în ce privește OxygenOS 11, dar nu ai folosit la fel de mult ca mine OxygenOS 11. Sper că aplicația e la zi, pentru că de multe ori variantele mai noi sunt optimizate pentru o versiune mai nouă de Android. Să folosești o aplicație veche pe două versiuni de Android nu e tocmai corect pentru versiunea mai nouă de Android. Aș putea spune că-n jocuri performanța e mai mare, dar aș fi subiectiv, nu am punct de referință (deschid în fiecare zi MK Mobile, Fifa Soccer de la EA, eFootbal PES, Mario Kart, PUBG Mobile, COD Mobile, Dead by Daylight, Archer Danger Zone și Real Racing 3). Joc MK Mobile, FIfa Soccer și Archer Danger Zone. Dar am obsevat că bateria ține mai bine pe OxygenOS 11 față de 10, nu o mai iau razna să consume aiurea bateria.

#1264
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttmihai20, on 04 octombrie 2021 - 10:53, said:

Dar am obsevat că bateria ține mai bine pe OxygenOS 11 față de 10, nu o mai iau razna să consume aiurea bateria.

Hmm... asta e contrar cu ce raporteaza userii pe forumul OP (si ma refer strict la OxygenOS 11.0.3, nu la alea mai vechi).
Eu am fost vocal contra calitatii OxygenOS 11.0.1 (si ce a urmat), care a fost un dezastru, toti plingeau: nu mai tine bateria, se incalzeste telefonul, etc. Nu m-a interesat ca softul a venit relativ tirziu. Din contra, ar fi trebuit sa invete din lectiile producatorilor care au scos Android 11 inaintea lor si ma refer strict la situatia in care faci upgrade, nu la un telefon care vine cu Android 11 out of the box.

Din ce stiu eu, chiar exista software pentru diverse regiuni (Europa, N America, etc.) Plus versiuni speciale, gen Mclaren si T-Mobile. Idem versiuni hardware diferite, eu am HD1903 care e versiunea de Europa. Probabil ca la hardware diferentele principale sint la benzile LTE disponibile.

La mine si la utilizarea mea, telefonul ma tine in medie 3 zile, recordul e 4 zile, minimul a fost baterie 20% la sfirsitul aceleiasi zi. Scot screen usage in jur de 10 ore intre incarcari. Stiu ca asta e doar un indicator sintetic si nu e relevant 100%. Am dat jos de pe telefon toate chestiile pe care nu le-am considerat necesare (vezi postul meu in topicul de OP 6T) si am mai cistigat ceva.

#1265
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View Postundesignus, on 04 octombrie 2021 - 14:04, said:

Hmm... asta e contrar cu ce raporteaza userii pe forumul OP (si ma refer strict la OxygenOS 11.0.3, nu la alea mai vechi).
Eu am fost vocal contra calitatii OxygenOS 11.0.1 (si ce a urmat), care a fost un dezastru, toti plingeau: nu mai tine bateria, se incalzeste telefonul, etc. Nu m-a interesat ca softul a venit relativ tirziu. Din contra, ar fi trebuit sa invete din lectiile producatorilor care au scos Android 11 inaintea lor si ma refer strict la situatia in care faci upgrade, nu la un telefon care vine cu Android 11 out of the box.

Din ce stiu eu, chiar exista software pentru diverse regiuni (Europa, N America, etc.) Plus versiuni speciale, gen Mclaren si T-Mobile. Idem versiuni hardware diferite, eu am HD1903 care e versiunea de Europa. Probabil ca la hardware diferentele principale sint la benzile LTE disponibile.

La mine si la utilizarea mea, telefonul ma tine in medie 3 zile, recordul e 4 zile, minimul a fost baterie 20% la sfirsitul aceleiasi zi. Scot screen usage in jur de 10 ore intre incarcari. Stiu ca asta e doar un indicator sintetic si nu e relevant 100%. Am dat jos de pe telefon toate chestiile pe care nu le-am considerat necesare (vezi postul meu in topicul de OP 6T) si am mai cistigat ceva.

Am citit și eu plângerilor celor care au trecut la OxygenOS 11, atât pe forumul OnePlus, cât și pe Reddit. Eu personal am avut probleme suficient de mari doar cu prima versiune de OxygenOS 11 (versiune pe care OnePlus a retras-o rapid, dar nu suficient de rapid). Chestia pe care noi nu o avem în vedere este că nu știm dacă telefoanele respective erau rootate sau nu. Noi nu avem toți aceeași utilizare. Eu nu am scos mai mult de 2 zile de la nici unul dintre telefoanele mele în timp. Am avut chiar și Note 8, deși era cam vechi și bateria era destul de folosită. Partea cea mai proastă este că marea majoritate au trecut de la Oxygen OS 11 Open Beta la versiunea stabilă, în condițiile în care OnePlus a spus clar că trebuie să se instaleze un pachet de downgrade, apoi să se facă upgrade la noua versiune. Îmi aduc aminte că o parte dintre cei care au avut probleme au avut Open Beta. Nu e cazul să compari prima versiune (mi se pare că a fost singura pe care ai testat-o) cu restul. Trebuie să ai în vedere că sănătatea bateriei scade în timp. Nu poți pune totul pe seama versiunii mai noi de OS, ci și pe faptul că aplicațiile nu sunt actualizate. Am mai spus asta despre aplicații.

Tot pe Reddit a scris cineva la un moment dat că nu auzim decât de cei care se plâng. Cei care nu au probleme nu scriu de obicei. Dacă s-ar fi făcut un procent și dacă lumea ar fi fost corectă legat de rootare și cine știe ce programe folosite pentru restore, poate că procentul celor cu probleme (care sunt mereu cei mai vocali) ar fi fost mic. La Samsung sau la Pixel-uri nu se prea află de astfel de chestii. E drept că cei de la OnePlus are partea lor de vină, dar starea de fapt nu e atât de neagră pe cât o arată plângerile legate de OxygenOS 11, cel puțin acum.

Ca fapt divers, eu am actualizat prin OTA telefonul de la OxygenOS 10 la OxygenOS 11. Cred că am fost nevoit să-l resetez o dată și am făcut restore din cloud-ul Google, nu am folosit restore-ul de la OnePlus sau alte aplicații. Cred că e cel mai ok mod de a face restore la aplicații. Nici dacă aș trece de la o versiune la alta de telefon de la același producător nu aș face restore prin metoda producătorului.

#1266
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttmihai20, on 04 octombrie 2021 - 15:51, said:

Chestia pe care noi nu o avem în vedere este că nu știm dacă telefoanele respective erau rootate sau nu.

As zice ca unele erau sigur root-ate.

View Posttmihai20, on 04 octombrie 2021 - 15:51, said:

Trebuie să ai în vedere că sănătatea bateriei scade în timp.

Asa e, dar dupa un an si citeva luni sint la un onorabil 93%. Am incarcat telefonul o singura data cu incarcatorul original, restul doar la USB (500 mA) sau rar la incarcatorul de la masina (1A).

View Posttmihai20, on 04 octombrie 2021 - 15:51, said:

Tot pe Reddit a scris cineva la un moment dat că nu auzim decât de cei care se plâng. Cei care nu au probleme nu scriu de obicei. Dacă s-ar fi făcut un procent și dacă lumea ar fi fost corectă legat de rootare și cine știe ce programe folosite pentru restore, poate că procentul celor cu probleme (care sunt mereu cei mai vocali) ar fi fost mic. La Samsung sau la Pixel-uri nu se prea află de astfel de chestii.

E corect ce s-a scris pe Reddit.
Culmea e ca Google si Samsung au avut si ei partea lor de probleme fix la upgrade-ul la Android 11.
Am mai zis: nu m-a deranjat absolut deloc ca au scos upgrade-ul relativ tirziu, adica dupa ce toti ceilalti il facusera deja. Ma deranjat ca era un soft prost care a afectat serios un telefon altfel foarte bun pe partea de specificatii. Iar dupa aia au ales sa rezolve problema incalzirii limitind CPU-ul. Ala e fix unul din motivele pentru care am luat OP: sa am procesor de top.

#1267
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View Postundesignus, on 05 octombrie 2021 - 12:13, said:

Asa e, dar dupa un an si citeva luni sint la un onorabil 93%. Am incarcat telefonul o singura data cu incarcatorul original, restul doar la USB (500 mA) sau rar la incarcatorul de la masina (1A).
Asta depinde mult de numărul de încărcări. Pentru că tu îl încarci mai rar sănătatea bateriei e mai mare. Al meu are 86%. Pe de altă parte se poate schimba bateria în service la preț decent.

View Postundesignus, on 05 octombrie 2021 - 12:13, said:

E corect ce s-a scris pe Reddit.
Culmea e ca Google si Samsung au avut si ei partea lor de probleme fix la upgrade-ul la Android 11.
Am mai zis: nu m-a deranjat absolut deloc ca au scos upgrade-ul relativ tirziu, adica dupa ce toti ceilalti il facusera deja. Ma deranjat ca era un soft prost care a afectat serios un telefon altfel foarte bun pe partea de specificatii. Iar dupa aia au ales sa rezolve problema incalzirii limitind CPU-ul. Ala e fix unul din motivele pentru care am luat OP: sa am procesor de top.
Nu e corect să afli doar de probleme. Pentru că lumea se leagă doar de probleme nu oferă imaginea reală a OxygenOS 11. Marea problemă este că telefoane mai noi (seria 8 sau 9) au soft slab din prima. Asta e din nou părerea unora care s-au plâns. Nu auzim de cei care nu au probleme.

Noi discutăm despre Android 11, dar Android 12 tocmai a fost scos (Pixel-urile mai au de așteptat) și aparent seriile 7 și 7T sunt eligibile pentru a primi actualizarea. Vedeți și voi pe net unde s-a scris.

#1268
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttmihai20, on 05 octombrie 2021 - 17:25, said:

Asta depinde mult de numărul de încărcări. Pentru că tu îl încarci mai rar sănătatea bateriei e mai mare. Al meu are 86%. Pe de altă parte se poate schimba bateria în service la preț decent.

Asa e, depinde de numarul de incarcari si depinde si de durata incarcarii (rapida sau lenta).

View Posttmihai20, on 05 octombrie 2021 - 17:25, said:

Marea problemă este că telefoane mai noi (seria 8 sau 9) au soft slab din prima.

Dezvolta, te rog. Eu stiam ca seriile 8 si 9 au un soft ok. Repet: ok. Nu excelent, nu prost.

View Posttmihai20, on 05 octombrie 2021 - 17:25, said:

Noi discutăm despre Android 11, dar Android 12 tocmai a fost scos (Pixel-urile mai au de așteptat) și aparent seriile 7 și 7T sunt eligibile pentru a primi actualizarea. Vedeți și voi pe net unde s-a scris.

Asa este, insa deocamdata nu exista telefon cu Android 12 pe piata, nici macar seriile Pixel.
Seriile 7T si 7T Pro sint eligibile pentru A12, seriile 7 si 7Pro se vor opri la Android 11 (pentru ca au venit initial cu Android 9).

#1269
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View Postundesignus, on 07 octombrie 2021 - 09:12, said:

Dezvolta, te rog. Eu stiam ca seriile 8 si 9 au un soft ok. Repet: ok. Nu excelent, nu prost.
Am citit pe niște grupuri de Facebook OnePlus (sunt în vreo două) de oameni cărora li se încingea telefonul (nu prea am încredere în ce spune lumea pe FB pentru că romănii sunt de multe ori superficiali - nu toți, dar procentul e peste 50%). Îți cam poți da seama ce poate un om după cum scrie. Am mai citit și pe Reddit, dar erau mulți cu soft de US, nu de EU (posibil soft de carrier, mulți au probleme cu bloatware-ul din cauza carrier-ului). Un coleg are un OP 8 Pro și e foarte mulțumit. Despre seria 9 am citit mai multe nemulțumiri chiar și-n presă. Iau informațiile oricum cu un gram serios de neîncredere, dar tendința nu e deloc bună.

View Postundesignus, on 07 octombrie 2021 - 09:12, said:

Seriile 7T si 7T Pro sint eligibile pentru A12, seriile 7 si 7Pro se vor opri la Android 11 (pentru ca au venit initial cu Android 9).
Ah, da, doar 7T și 7T Pro sunt eligibile pentru Android 12. Ăsta a fost și unul din motivele pentru care am ales 7T. Ca o mică paranteză

Edited by tmihai20, 07 October 2021 - 09:27.


#1270
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Am instalat și eu ultima versiune de OOS prin OTA.

Confirm că bateria tine mai bine, chiar din prima, de la prima încărcare (l-am încărcat pana pe la 88%, după 24h stand-by și peste 5h de SoT mai aveam 25%).
Deci cine a zis mai sus că îl ținea 10h de SoT pe OOS 10, poate sa se aștepte mai mult pe OOS 11, ultimul. Poate tocmai din cauza la underclock-ul core-ului mare, habar n-am, dar so far, so good. Deocamdată rămânem cu el.

Știe cineva metoda de trecere înapoi la 10, in caz ca.....?


#1271
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Pe mine ma tine telefonul ~10h SOT.
Metoda de trecere inapoi e sa scrii ultima imagine de 10.0.16 (parca), procedura o gasesti pe xda developers sau pe forumul OP daca stai sa sapi.
Daca zici ca totul e in regula, inclusiv bateria de ce ai vrea sa revii inapoi la Android 10?

Da-mi te rog un timp de SOT la o incarcare de la 100 la 1%. Daca nu faci incarcare full, nu iti reseteaza valoarea aia, chiar asa ii zice: screen usage since full charge.

#1272
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Ziceam in caz ca ceva nu va fi ok, trec înapoi pe 10, nu aștept un nou update. Dar deocamdată e bine.

Nu l-am încărcat la 100% și nici nu obișnuiesc (asta omoară bateria, nu fast / warp charging, deoarece la 100% are voltaj maxim, care scade o dată cu descărcarea).
Și nici nu e relevant SoT la mine, care n-am avut nici când era nou 10h. Deci pe 10 aveam maxim 5.5-6 ore de la 100% la aproape 0.

Și acum am avut peste 5h, de la 88 la 25. Se și simte ca bateria scade mult mai lent, stau pe el minute in sir, mă uit sus la baterie, e la același procent. Deci 100% e mai ok ca OOS 10 (aceeași configurație, aceleași aplicații și obiceiuri ale utilizatorului).

#1273
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Am inteles. Dar cum stai la viteza? pentru ca se pare ca au rezolvat problema incalzirii punind frina pe core-ul cel mai rapid. Nu sint dispus sa renunt la asta, pentru ca exact din motivul asta am platit un pret premium, ca sa am un procesor (inca) de top. Pentru asta sint dispus sa renunt complet la OxygenOS si sa trec la LineageOS, ala sigur nu limiteaza CPU-ul. Dar cum 7T e daily driver-ul meu, am o retinere sa fac asta, mai ales din perspectiva aplicatiei de banca.

#1274
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Nu știu să zic, ca nu-mi dau seama sa fie vreo diferența. Am intrat acum pe Asphalt 9, așa de probă pt tine, se incarca la fel. Când iese, la fel, fara niciun lag sau agățat.
Adică la normal use, e cam la fel, și eu îl folosesc tot ca daily driver pt aplicațiile obișnuite (inclusiv bancare). Ce sa zic...

#1275
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Nu stiu cum am reusit (probabil pentru ca l-am scapat jos), dar pozele acum sunt in ceata. Se vede si pe camera fizica cum lentilele sunt blurate (atasat). Este ceva ce pot sa fac eu? Banuiesc ca nu si trebuie sa il trimit in service.


[ https://i.imgur.com/k8e6Aqt.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by riotx, 12 October 2021 - 18:27.


#1276
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@riotx s-a spart chiar și lentila de sticlă de la cameră. Îți recomand să nu te apuci să faci tu ceva, pentru că pot să cadă așchii de sticlă pe lentila de la cameră și să faci mai mult rău. Trimite-l în service-ul oficial din Polonia, nu ai ce să faci (cred că se poate face o constatare chiar din aplicația OnePlus).

#1277
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Este si normal sa faca pozele in ceata.Trebuie sa se usuce complet lentila si sticla de protectie.

#1278
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
L-am trimis in service la oneplus. Mi-au citat 680E: au detectat umezeala si pe placa de baza si vor sa o schimbe, de asemenea vor sa schimbe ecranul.

Bazandu-ma pe ce nu merge la telefon ar trebui schimbat doar senzorul amprenta si carcasa spate la telefon (asta m-ar fi ajuns la maxim 100euro cu pretul celor de la oneplus). Dar cei de la service-ul oneplus nu fac reparatii partiale. Am vreo sansa sa gasesc un service ok care ar face reparatia partiala?

Am sa ma plimb cu el prin Iasi (de unde sunt) pe la service-uri, dar in trecut am avut experiente proaste (schimbat un ecran la alt telefon, marime nepotrivita.. venit din China).
Alta optiune e sa fac eu comanda de piese de pe Internet si sa incerc sa le schimb, dar nu stiu daca ma pricep (mai ales daca e de folosit lipici).

Atasat poze trimise de cei din garantie pentru mai multe detalii:
https://imgur.com/a/OhTwVYE

Edited by riotx, 29 October 2021 - 16:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate