Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Facultatea si cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Cristitanasa

Cristitanasa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.08.2019
Salut guys.
Sunt un proaspat absolvent de liceu ce viseaza la un domeniu in programare.
Recent am dat admiterea la AC si info la CUZA, cu speranta ca o sa intru si am sa pot sa imi indeplinesc acest ''target''.
Din pacate nu am intrat, iar acum stau pe tusa un an.

Intrebarea principala este..daca as vrea sa urmez o cariera in acest domeniu, mai sunt si alte facultati din IASI unde as putea da si unde, de preferat, nu este examen de admitere ci doar concurs de dosare?

intreb cunoscatorii de cauza, programatori sau ingineri ce cunosc si lucreaza in domeniu. Un sfat?

#2
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
dar la strainatate te-ai gandit?

In uk , Luton , poti intra usor la o facultate unde sa si inveti ceva , esti si finantat , tot ce trebuie e sa vii cu diploma de la bacalaureat si Nin (national insurance number) , eu asa as face in locul tau. Daca ai nevoie de mai multe informatii te pot ajuta oricand :)

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 05.04.2006
Parerea mea este ca daca vrei sa faci cariera strict in programare (nu si in hardware, sisteme de calcul, tehnologii IT etc) poti invata singur baza si apoi sa urmezi niste cursuri de perfectionare, sunt oferte multe, atit in clasa, cit si online. Poti si trebuie sa urmezi o universitate, cit de cit in domeniu (electronica, energetica, electrotehnica, deci pe inginerie electrica) pentru diploma si cunostinte conexe domeniului pe care il urmaresti. Adica incerci sa intri acum la Iasi, Suceava sau Bucuresti la o facultate din cadrul Politehnicii (sugerez UPB), iti vezi de scoala si inveti in particular programarea mult visata. Asta ca sa nu pierzi un an. Personal, consider ca a invata numai programare este o greseala, domeniul este relativ ingust si peste 50 de ani cind vei iesi la pensie ce ai invatat acum in scoala e deja depasit de foarte mult timp. Sigur ca este necesara educatia continua, insa momentan (adica peste 4 ani) sa te vezi tu cu o diploma in mina..

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCristitanasa, on 10 august 2019 - 21:00, said:

acum stau pe tusa un an.
Nu e o rusine. Dar invata anul asta cat sa intri la anu' cu brio.

View PostCristitanasa, on 10 august 2019 - 21:00, said:

mai sunt si alte facultati din IASI unde as putea da si unde, de preferat, nu este examen de admitere ci doar concurs de dosare?
Nu.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003
Insa vad, de exemplu, locuri libere la taxa in Bacau.

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostCristitanasa, on 10 august 2019 - 21:00, said:

Salut guys.
Sunt un proaspat absolvent de liceu ce viseaza la un domeniu in programare.
Recent am dat admiterea la AC si info la CUZA, cu speranta ca o sa intru si am sa pot sa imi indeplinesc acest ''target''.
Din pacate nu am intrat, iar acum stau pe tusa un an.

Intrebarea principala este..daca as vrea sa urmez o cariera in acest domeniu, mai sunt si alte facultati din IASI unde as putea da si unde, de preferat, nu este examen de admitere ci doar concurs de dosare?

intreb cunoscatorii de cauza, programatori sau ingineri ce cunosc si lucreaza in domeniu. Un sfat?

Cum naiba sa stai pe tusa un an? Ceausescu a murit demult. Du-te oriunde, nu iti arunca un an la gunoi!

#7
Cristitanasa

Cristitanasa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.08.2019
Am intrat la telecomunicatii la iasi, dar nu stiu exact ce si cum e cu facultatea asta. Inca nu am confirmat.

#8
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019
Facultatea nu te ajuta cu nimic in cariera.  Daca observi, 90% dintre cei care termina o facultate ajung sa lucreze orice altceva decat pe ce s-au specializat, iar restul de 10%  apuca joburile potrivite fie pentru ca au pile, fie pentru ca au avut planuri bine puse la punct si au stiut ce si cat sa invete.  
Daca facultatea te ajuta cu adevarat in cariera, nu era "gratuita" si accesibila maselor, nu crezi?
Cariera ti-o faci tu  in functie de cat studiezi si cat muncesti extracuricular.  Fiindca daca respecti doar programa scolara/universitara,  risti sa ajungi somer pe viata neangajabil si muritor de foame si nu te angajeaza nicio firma din aia la negru.   Majoritatea programatorilor care lucreaza in multinationale pe salarii de mii de euro au ajuns acolo pentru ca au invatat mai mult acasa pe cont propriu si extracuricular.  
Trebuie sa inveti mai mult decat ce-ti dau profesorii.  

Iar majoritatea angajatorilor vor rezultate, realizari, experienta, nu diplome!
Incearca in anul asta  cat stai pe tusa sa inveti mai multa programare   din tutoriale ca anul viitor sa fii admis si in paralel sa muncesti undeva  la un magazin, call center  sau la un ONG care sa te disciplineze si sa te integreze pe piata muncii pentru a capata putina experienta in munca   .

#9
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Legatura dintre facultate si cariera are dublu sens, atat de mit, cat si de realitate.
Este un mit, deoarece cariera nu va avea nicio legatura cu materiile predate in mod anost, pur teoretic, in facultate.
Dar e si o realitate, deoarece facultatea in sine, iti va forma modul de gandire care ulterior va fi foarte folositor in cariera.

Un exemplu de cea mai inutila facultate, SNSPA. Daca faci SNSPA, nu te astepta sa devii politolog (wtf e asta oricum).
Dar iti va forma modul de gandire inspre intelegerea societatii si a modului de interactionare dintre oameni.

La fel si cu restul de facultati: drept, economie, psihologie, IT, politehnica etc. Ele te vor ajuta in formarea ta ca individ, desigur daca ai ales cu creier facultatea. Ca daca te-ai dus cu turma, atunci intri la categoria "fac facultate si abia apoi vad in ce domeniu am chef sa lucrez".

#10
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Ca programator vei fi lovit negreșit în jurul vârstei de 40-45 de ani de o boală profesională numită „burn out”. Știi cum se manifestă? Pur și simplu îți vine să-ți iei câmpii. O să te simți ca și cum mai bine ai căra lăzi la Mega Image decât să mai stai o secundă cu ochii pironiți în ecranul computerului. De aceea e bine să faci o facultate, pentru că dacă ai facultate vei fi văzut întotdeauna mai bine decât cei fără și la 40-45 de ani vei avea mai multe șanse să avansezi în carieră și să stai mai puțin în fața ecranului și, astfel, să eviți îmbolnăvirea. Ca team leader sau project manager de pildă, mai participi la întâlniri, mai schițezi niște treburi pe tablă, munca e mult mai diversificată și poți trece ușor peste orele efective de stat cu ochii țintă în ecran. Sau poți ajunge chiar ceva manager de nivel intermediar.

Dacă vrei o carieră în IT nu e obligatoriu să faci ceva pe linia mate-info, există și specializări precum „informatică economică” (e la facultățile economice) și altele. Poate că ai picat și fiindcă te-ai dus glonț la o singură specializare. Mai e o sesiune în toamnă, încearcă să tragi mai multe gloanțe, nu doar unul.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

View Postinius, on 11 august 2019 - 07:36, said:

Ca programator vei fi lovit negreșit în jurul vârstei de 40-45 de ani de o boală profesională numită „burn out”.
Uite ca negresit te contrazic, prin exemplul meu.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCristitanasa, on 11 august 2019 - 00:03, said:

Am intrat la telecomunicatii la iasi, dar nu stiu exact ce si cum e cu facultatea asta. Inca nu am confirmat.
Diploma e buna daca o cere careva in firmele de programare. Dar cursurile din timpul facultatii nu-s orientate spre ce vrei tu.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 24.11.2015
Facultatea nu te ajuta si deobicei ce iti fixezi ca vrei sa ajungi nu prea se implineste, viata ne intinde multe capcane :))
Fa niste cursuri de IT... invata atat la cursuri cat si acasa, apoi te poti angaja. Daca faci si niste proiecte sansele la angajare sunt si mai mari.
La facultate iti pui bazele si inveti din toate cate un pic, asa ca romanul... astfel incat nu stii nimic bine + timp pierdut o gramada + bani o gramada.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTruculMagic, on 11 august 2019 - 11:01, said:

La facultate iti pui bazele si inveti din toate cate un pic, asa ca romanul... astfel incat nu stii nimic bine
Conteaza sa ai orizontul larg. Aprofundarea o faci oricum tu cand/cum vrei dar macar o faci in cunostinta de cauza.

#15
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

View PostCristitanasa, on 11 august 2019 - 00:03, said:

Am intrat la telecomunicatii la iasi, dar nu stiu exact ce si cum e cu facultatea asta. Inca nu am confirmat.
Și eu sunt student la Iași la CMMI, ETTI să știi că e o facultate grea dar merită după dacă ești bun. Cunosc persoane care lucrează în București pe 6000 lei în mână, cunosc în Iași la Veolia care lucrează pe 1900 lei în mână. Deci, depinde mult de tine.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View Postinius, on 11 august 2019 - 07:36, said:

Ca programator vei fi lovit negreșit în jurul vârstei de 40-45 de ani de o boală profesională numită „burn out”. Știi cum se manifestă? Pur și simplu îți vine să-ți iei câmpii. O să te simți ca și cum mai bine ai căra lăzi la Mega Image decât să mai stai o secundă cu ochii pironiți în ecranul computerului. De aceea e bine să faci o facultate, pentru că dacă ai facultate vei fi văzut întotdeauna mai bine decât cei fără și la 40-45 de ani vei avea mai multe șanse să avansezi în carieră și să stai mai puțin în fața ecranului și, astfel, să eviți îmbolnăvirea.
Deci te-a ținut firma 25 de ani sau ai 25 de ani lucrați, după 25 de ani constată că nu mai ești bun că nu ai facultate. (Că dacă nu avansezi în 25 de ani într-un domeniu, te-ai născut degeaba.)
Care e firma aia, să știm și noi?

Edited by benis, 12 August 2019 - 08:08.


#17
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

Care e firma aia, să știm și noi?
Orice corporatie man, orice corporatie.Cand detecteaza sindromul burn-out te inlocuieste ca pe o piesa cu una noua de 22 de ani care pt cariera si afirmare este in stare sa lucreze
zi-lumina + weekenduri.

Edited by Iulius-Foyas, 13 August 2019 - 22:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate