Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Ce distro Linux sa aleg pentru un P4 cu 2GB RAM?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVladut56, on 19 august 2019 - 20:21, said:

Vezi cele 2 poze de mai jos cu Arch + KDE. Consum de RAM in jur de 500MiB.

#74
Vladut56

Vladut56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.08.2018

View PostMembruAnonim, on 20 august 2019 - 13:08, said:

Vezi cele 2 poze de mai jos cu Arch + KDE. Consum de RAM in jur de 500MiB.
Am sa incerc si arch dar e naspa la instalare.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu ca multe persoane fug de Arch Linux pentru ca se considera ca e greu de instalat pentru un incepator sau pentru cineva care nu a mai instalat Arch. Insa mie mi se pare foarte usor. In clipa de fata am nevoie de maxim 10 minute sa am sistemul functional. Pot sa iti furnizez o lista de pachete necesare pentru Arch + KDE sau Arch + i3-wm iar instalarea sistemului in sine nu e mai greu de a rula comanda de mai jos (bine dupa ce partitionezi discul si formatezi partitiile si le montezi in /mnt).
pacstrap /mnt $(cat /tmp/archlinuxInstalledPackagesKDE)

Si ai un Arch functional. Daca esti pe RDS si ai conexiune de 300, 500 sau 1000 Mbps vei avea un sistem instalat in mai putin de 10 minute. Eu am 100 si descarc pachetele de pe mirrorul din RDS cu 10 - 11 MiB/s in medie.

#76
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostVladut56, on 24 august 2019 - 10:12, said:

Am sa incerc si Arch dar e naspa la instalare.
Manjaro e tot Arch. Se instaleaza in mod grafic.

Edited by lucifer76, 24 August 2019 - 13:33.


#77
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Dar care era distro aia care mergea pe laptop cu celeron vechi de 15 ani?

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Slax, Tiny Core.

#79
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
SliTaz

#80
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Parcă zice că e rooling, pe ce anume e bazat pe Debian sau mandriva că nu prea se intelege din pagina aia din link?

Aveti in el măcar un desktop enviroment un manager de fisiere un task manager si un terminal?
Merge orice browser instalat in versiunea actuală de browser?

#81
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Cred ca realizezi ca distributiile care merg pe un prajitor de paine din 2000 toamna spre seara nu pot avea un dektop environment decent sau un browser full. Insistenta asta de a folosi un aparat de muzeu practic la scopuri care necesita ceva mai actual mi se pare o prostie si o pierdere de timp inutila. Ma surprinde ca sunt unii care pun botul.

Edited by chilly willy, 25 August 2019 - 15:18.


#82
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Pe vremea cand lumea avea P4 si 2GB pe sisteme moderne (pe care instalau ce doreau), se zicea ca e greu sa gasesti DE pentru cele vechi, cu doar vreo 128/256 MB RAM.
Acum e oarecum amuzant sa se zica ca nu gasesti nimic ok pentru cele cu 2GB.

#83
tekoa

tekoa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.08.2019
Tot pe vremea aia marea majoritate a distributiilor linux incapeau lejer pe un CD si se instalau pe doar cativa GB (3-4) de hard. Acum parca s-a cam schimbat situatia.

#84
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Nu atat cei 2GB sunt limitarea ci placa video fara accelerare care arunca toata sarcina decodarii continutului video pe procesor si ala fiind slab e o combinatie letala. Pe vremea aia pe yt erau videouri flash 144-256p nu h264 sau hevc. Erau alte cerinte.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttekoa, on 25 august 2019 - 17:20, said:

[...]se instalau pe doar cativa GB (3-4) de hard. [...]
┌(kagaroth)─(Shouryuu)─(5.2.9-arch1-1-ARCH)
└─(~)─(2 files, 356KB)─ $ du -sh /var/cache/pacman/
13G /var/cache/pacman/
┌(kagaroth)─(Shouryuu)─(5.2.9-arch1-1-ARCH)
└─(~)─(2 files, 356KB)─ $ df /
Filesystem	  Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdc5		32G   19G   11G  64% /
┌(kagaroth)─(Shouryuu)─(5.2.9-arch1-1-ARCH)
└─(~)─(2 files, 356KB)─ $ du -sh /var/cache/pacman/
13G /var/cache/pacman/
┌(kagaroth)─(Shouryuu)─(5.2.9-arch1-1-ARCH)
└─(~)─(2 files, 356KB)─ $ echo "((19)) - ((13))" | bc -l
6

Sigur mai am ceva ascuns pe undeva si care duce la acei 6GiB ocupati de OS. Deci ce s-a schimbat de acum N ani? Red Hat 7 venea pe 2 discuri. Si a aparut acum 19 - 20 de ani in urma. Nu distributiile sufera, softurile sufera ca sunt unii care merg pe ideea "Lasa ba ca RAMu' e ieftin. Daca nu le ajunge isi vor mai cumpara un kil sa le ajunga pana la urmatorul release." Plus partea de media mentionata mai sus.

#86
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View Postchilly willy, on 25 august 2019 - 19:03, said:

Nu atat cei 2GB sunt limitarea ci placa video fara accelerare care arunca toata sarcina decodarii continutului video pe procesor si ala fiind slab e o combinatie letala. Pe vremea aia pe yt erau videouri flash 144-256p nu h264 sau hevc. Erau alte cerinte.
Care continut video? te referi la flashuri şi reclame?
Am zis că nu caut linux pentru video, caut pentru frunzăreala unor situri.

Unul zice aici pe forum că rulează 4k cu athlon xp incă cu un browser sau cu VLC nu am inteles exact. Eu nu am cerut asa ceva cum am zs, 1080p pot rula in windows 7 sau in xp cu placa video fără prea mult cpu.

Si cum am zis am nevoie de a rula un browser stabil compatibil actualmente cu siturile care să-l rulez pe un linux sau pe ceva sistem de operare care să nu ia virusi dinăia banali gen troieni malware şi dup-aia să meargă greu.

Şi mai am o intrebare, am vazut că lmde este la versiune 3, adică a fost lansat prin 2010 lmde 1 apoi 2 si mai apoi 3. Inseamnă că versiunea ultimă este mai bloated? De asemenea lmde isi aduce updaturi după Debian nu după ubuntu? e diferentă mare intre Ubuntu si debian la comenzi si functionare?

O variantă ar mai fi android pe pc dar cum ar fi cu browserul pe asa ceva de desktop?

Edited by pisoiu_22, 25 August 2019 - 20:34.


#87
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@pisoiu_22, tu ai testat ceva din ce ti s-a recomandat pana acum? Eu am rulat azi din curiozitate intr-o masina virtuala Q4OS cu Trinity (distributie pe care ti-a recomandat-o un coleg de forum) si pare foarte ok pentru un pc cu 2 GB de ram.

Poti testa de asemenea Ubuntu Mate, daca ruleaza la mine pe un Raspberry Pi 3 ar trebui sa ruleze perfect la tine. Ar mai fi Lubuntu daca vrei ceva si mai light.

Edited by LensFlare, 25 August 2019 - 20:45.


#88
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
multa vorbarie aiurea, nu a testat nimic.
1080p poate fi rulat si fara accelerare video hardware dar nu h264 sau hevc.

#89
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Dar cum dacă nu hevc sau h264?

Nu am testat decât acum cateva zile comenzile ce mi-a spus cineva aici ca să vedem cum e cu firefoxu care-l am acum in linux, daca se poate instala altul mai nou, dar nu se poate.

Ce diferenţă e intre Ubuntu mate si ubuntu normal cu gnome 3? Gnome 3 merge sub forma de mate cand e fara driver video bun deci de ce as pune ubuntu doar cu mate? sau pot selecta la autentificare gnome falback.
Plus că uneori poate vreau să admir un desktop fain cu ceva efecte dacă tot am placă video iar distro e actuală pot pune driver.
Plus că dacă pun un stick nu vreau să mă apuc să-l montez prin ce folder apoi si demontez, de aceea un DE complet folosit uneori e ok.

Pe o distro dinasta normală cu un DE complet cum e gnome 3 voi pune si un ceva minimal cum e enlightenment. Am si asa ceva pus la un laptop si era versiunea 17, nu stiu acum ce versiune e si daca aceleasi comenzi or mai fi pentru instalare si configurare.

@Lensflare, vezi ai rulat intr-o maşină virtuală, dar la mine trebuie rulat direct şi asta implică deja riscuri că stric configuratia actuală cu windows 7 si parttionarea cu vreo 7 partitii existentă.

PC-ul ii mai dau drumul cateva zile si apoi poate doar la anul mai il deschid.

- Despre lmde imi puteti spune câte ceva?

Pe lângă ce puteti să-mi spuneti de LMDE mă interesează să pot face astfel
- să am cu gnome 3 sau cinnamon (chiar si Unity) ca DE principal care să meargă din logare si ca gnome falback
- să am 1-2 browsere actuale dintre care unul să fie ori Firefox ori opera sau chrome (am aflat că mai sunt şi altele, midori de exemplu dar care crapă uneori)
- să pot instala ceva gen Lxtask (un fel de taskmanager simplu) cum e la windows unde se văd ID-urile proceselor care rulează

optional
- să pot instala cel putin un player (asta nu ar fi problemă presupun că distro vine cu un player audio sau se poate instala VLC sau audacios sau rhithmbox sau banshee sau ....)
- să aibe terminal sau să-l pot instala
- să pot instala un mic Notepad orice versiune
- să meargă ceva comenzi de Ubuntu să pot folosi documentatia de pe forumurile ubuntu dacă am nevoie de ceva vreodată
- să pot instala lmsensors sau ceva de genul care să meargă in terminal + byobu

Alte observatii
Ubuntu minimal sau Debian vin cam fără nimic si nici apt get nu au instalat, nu prea m-aş descurca. In ălea lipsesc lucruri de bază la nivel mai avansat
Versiunile complete de dvd ubuntu Linux Mint vin cu multe softuri care nu-mi trebuiesc si le voi dezinstala şi pune ce am enumerat mai sus

Am testat mai demult zeci de distro si versiuni şi concluziile sunt următoarele, dezvoltatorii fac o distro bazată pe alta in care ei fac modificari si apoi nu se observă la un test rapid dar la o utilizare ulterioară vezi că ba nu merge aia ba ailaltă ba crapă aia, ba dă eroare .. Dai şi un update si crapă tot.  Până şi la linux mint sunt unele chestii dar minore care sunt nefunctionale comparativ cu ubuntu.

De aceea zic că poate Lmde ar fi bun, dar nu m-as băga la distro obscure nonrooling din motivele expuse plus că in 6 luni ar nu are suport.

Edited by pisoiu_22, 25 August 2019 - 22:05.


#90
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Cum se compileaza Firefox din surse pe Linux 64 bit

https://developer.mo...ild_preparation

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate