Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Ce distro Linux sa aleg pentru un P4 cu 2GB RAM?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#109
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
Stail chill ca intreaba si pe aria de windows 7 si pe aria de Windows XP tot acelasi lucruri dar pun pariu ca nu a facut nimic intre timp. Oricum pentru mine e o experienta fana ca am testat Antix-ul pe Athlon XP 1700+, mai ramane sa incerc cu Linux MX si sa vad cum merge si daca pmerita mai mult ca si Antix-ul.

#110
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pune Bodhi.
Arata foarte bine si se misca decentel.
L-am folosti de fun pe un netbook cu SSD de 30GB pana cand a luat drumul reciclarii.
Nu te astepta la youtube cursiv sau chestii de genul, eu il foloseam mai mult ca scula de administrare, lucru in terminal si alte chestii de genul.

#111
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 09.04.2005
Am probat Antix pe un netbook și am fost dezamăgit de "ergonomie"
Mănîncă resurse puține, e adevărat, dar cam aiurea comenzile. Am zis că e chestie de obișnuință dar m-am înpotmolit definitiv la un simplu copy/paste. Am înlocuit cu Lubuntu.

#112
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Antix-ul e prea sumar, normal că trebuie să-ţi adaugi pachete si programe in el, chiar cele de bază.

Cu cele foarte sumare (unele) mai e problema că nu au nici posibilitatea de a recunoaste hardwarele şi merge cu hardwarele in full ca un fel de dos.

#113
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
Ai citit asta undeva sau ai experimentat pe Pentium-ul 4 al tau ca nu iti recunoaste hardware-ul si merge in 100%? Cu MX Linux ai incercat sa il pui? Da?/ NU?

#114
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
https://mxlinux.org/...l#toc-Section-1 uite ai si manualul la MX Linux

#115
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FUGd99GRAfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asta cautai? Ai incercat?

#116
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Am experimentat mai demult.
Pai si acum cu un cd de linux care nu are driver dedicat la placa video imi ajunge la peste 50 grade, pe cand in windows sau linux cu driver dedicat stă sub 40. Şi cu linux instalat pe hardisc si driver generic galium cam tot asa.

Distro sumare au lipsă sau aveau lipsă optiuni importante de gestionarea consumului loadului.
Vrei să zici că Lubuntu e un Ubuntu la care interfata gnome sau unity e inlocuită cu lxde si atât? Nu doar atat, este mai periat si lipsit de functii necesare unui sistem mai bun si poate rula mai fluent pe ceva foarte vechi. Iar daca pun ceva fara acpi capabil si fără apm bun pe celeronul meu poate lua si foc. Intradevar pe un pentium 2 nu se observă.
Antixul poti să-l pui pe un pentium cu mmx, e cam ca windows 98. Dar pe un pc mai modern e aiurea. Merge relativ usor dar daca il pui sa faci ceva cu pc-ul nu merge sau se blocheaza exact ca la sistemele mai sumare windows 95 98. Browserele cand baga procesorul la 100% se blochează si apoi nu se mai deblochează decât cu un crash al lor sau poate al intregului sistem. Asta nu se intampla insă in windows xp 7 ubuntu Linux Mint.  Şi linuxu e ca si windows-ul, cu cat e o versiune mai arhaica sau periata si scos din functiile de bază cu atat e mai instabil pus pe un sistem mai modern dar e mai prietenoasă cu un sistem mai arhaic si mai vechi, gen pentium 1 486 pentium cu mmx care oricum nu stiu de eist c1e cool'n quiet halt state de diverse grade acpi 1 sau 2.

Am probat zeci de distro acum cativa ani pana am ajuns la aia care o am acum acolo. Nici macar bodhi linux sau watos nu m-a multumit destul.

Edited by pisoiu_22, 08 September 2019 - 21:40.


#117
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
Na- Lubuntu este doar LXDE si Ubuntu nu stiu de unde le-ai scos ca lipsesc anumite chestii.
AntiX-ul ruleaza pe XP -ul meu de la sat fara probleme cu 1G DDR1 si este oricum mai modern decat Windows XP si in plus beneficiaza de toate optiunile de securitate.
MX Linux toti il lauda ca ar fi un fel de XFCE combinat cu AntiX si toti spun ca merge foarte bine, in mod normal isi ia toate driverele automat daca ai o conexiune de net in momentul instalarii.
Tu ai in schimb PC foarte bun pentru Mint XFCE care iti va face fata cu brio, nu stiu de ce te chinui sa patch-uiesti un SO vechi.
Impresia mea este ca la nivel Linux nu ai testat nimic si doar ai pus intrebari multe si din auzite ti-ai format o concluzie si acum ti-e tarsa sa incerci.

Edited by marius_fenchea, 09 September 2019 - 10:23.


#118
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Păi sigur că Lubuntu vine doar cu Lxde, dacă ar veni cu Xfce s-ar numi Xubuntu.
Insă Lubuntu e un Ubuntu cu lxde si modificat ca să meargă pe hardware mai slab si mai vechi prin rneuntarea la unele servicii pachete aplicatii.

Cred că mint cu enlightenment al doilea VM pe post de DE as putea să pun. De ce as pune mint cu xfce cand pot folosi interfata fallback de la cinnamon? In xfce să am un desktop ca-n windows 8 sau 10 si când pun un stick pe usb să-l caut apoi prin managerul de fisiere si eventual să-l şi montez manual?

Plus că şi ăla expiră in ceva timp si iar nu va mai merge browserul. Asa ca Lmde ar fi bun cred. Pentru rapiditate pe net as intra din enlightenment si as folosi browserele, iar pentru alte lucruri fisiere si altele as intra din enviromentul mai complet adică cinnamon sau falbackul lui.


Dacă aş putea să patchuiesc ala vechi ar fi beton. As trece de la utilizator de sub zero la utilizator nivelul putin peste zero.
Il am patch-uit manual cu chestii de la ubuntu 12.04 pe un pc dar vad ca incepe să se cam expire si acolo.

#119
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Am reusit să instalez pe sistemul patchuit de la unul din pc-uri opera 44, ultima suportata la ce am acolo pe 32 bit. Avea opera 39 si deja facea probleme.

Am pus si un VLC mai nou dupa ce am dezinstalat cel vechi.

Vlc nu rulează streamuri din youtube pe linux din ce văd.

Cam toate aplicatiile mai dezvoltă doar versiunile 64 bit la linux.

#120
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Am găsit un tutorial după care să schimb şi kernelul linuxului din 32 in 64 bit fără reinstalare.
Dacă nu voi reuşi inseamnă că în vreo 4 ani va trebui să renunt la el de pe sistemele capabile 64 bit.

La 64 bit voi putea instala cele mai noi browsere şi programe pe distro vechi fără suport.

Programele mai noi nu merg din cauza arhitecturii vechi de doar 32 bit, cred că nici antix sau orice distro nouă nu mai poate rula ultimele versiuni ale unor programe nemaifiind de 32 bit aceste ultime versiuni, iar cele de 32 bit fiind deja programe vechi de câţiva ani.
De exemplu ultima versiune mozilla e de 64 bit pentru linux si nu poate rula pe 32 bit. Pentru 32 bit se oferă o versiune mai veche pe post de ultima versiune. la windows incă mai sunt pe 32 bit versiuni mai actuale.

#121
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
In sfarsit ai facut ceva constructiv! Bravo pentru tutorial de-ne link-ul si noua. Nu cred ca PC-ul acest va duce cu mult peste cei 4 ani totusi una din componente poate crapa intre timp. Apoi oricum mai exista si React OS-ul si Free BSD si in atatea distributii de linux una va continua sa ofere suport la 32 de biti.
Cu privire la sistemul tau chiar nu stiu de ce te cramponezi de versiunea care o ai de parca e facuta de extraterestri cand ai versiuni de Mint XFCE la zi, MX Linux la zi, Lubuntu, Xubuntu la zi cu LTS si LXLE ca sa enumar cele mai putin exotice toate astea sunt versiuni moderne Mint-ul are si FF cu mult peste varianta ESR compilata astfel incat aparent merge si pe procesoare fara instructiunea SSE2.
VLC-ul cred ca ar trebui sa deschidem topic nou si sa vedem ca poate exista un workaround la fel ca si in WIndows XP.

#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpisoiu_22, on 11 septembrie 2019 - 18:10, said:

Daca ai invatat ceva din ce ai facut e bine altfel ai facut degeaba ce ai facut, Kernel = Linux. Ce ai facut tu a fost sa te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta. In clipa in care ai pus kernel x86_64 inseamna ca ai trecut la 64 de biti, nu in totalitate dar schimbarea kernelului aduce dupa sine alte modificari.

PS: Sper ca ai bootat cu kernelul pe 64 de biti si ca nu ai renuntat la cel pe 32 de biti care e bine sa fie acolo pentru failover. In locul tau instalam direct ceva pe 64 de biti.

#123
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
Pisoiu_22 am gasit solutia pentru VLC: https://askubuntu.co...nt-play-anymore
Merge, ma uit la youtube pe VLC fara probleme acum cu AntiX-ul pe Athlon XP 1800+ !

Edited by marius_fenchea, 13 September 2019 - 21:44.


#124
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postshiva, on 17 septembrie 2019 - 08:37, said:

Am scos ieri laptopul meu vechi de la naftalină. A fost model de top pe vremea lui (HP NX9420) și fiindcă încă merge brici vreau să-l aranjez pentru copii (tot o oră pe zi de calc. o să aibă dar măcar nu o să se mai joace pe jocul meu în Stardew Valley Posted Image) .
Resuscitatul mai sus amintit are 4Gb - undeva la limita de 32/64 biti. OpenSuSE Leap văd că are doar x64. Aș vrea KDE pt. KDE games - probabil va trebui să scot toate briz-briz-urile animate.

Era necesar un topic nou. Am mutat discutia aici: https://forum.softpe...ntru-hp-nx9420/

#125
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
@marius-fenchea sunteţi marfa de marfa. Merge VLC pe linux vechi.

ANtix ăla pune-l pe un pentium 2 sau 3 si rulează vlc apoi. Ar fi incredibil.

Ce sisteme de operare mai ai pe calculatorul ăla?
Răspunde-mi eventual pe topicul celalat ca să nu fie offtopic aici.

#126
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
care celalalt topic? Cel cu browsere moderne pentru Windows XP pe 32 Biti non SSE2?
Acum nu am pe Athlon XP 1800+ decat Windows XP si AntiX pe 32 Biti o sa mai pun Linux MX deoarece cam toti spun ca am destui RAM ca sa il rulez la fel de bine ca si AntiX-ul.
Nu am niciiun Pentium 2 sau 3 ca sa rulez Antix-ul sau lat linux pe el dar sincer care dca VLC-ul va merge si pe acela.
Deci iti merge VLC-ul cu Pentium 4-le acela si nu incarca prea tare RAM sau procesor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate