Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 

Untold - Cum a fost

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostTestosteron, on 09 august 2019 - 09:28, said:

Nu pot sa înțeleg cum poti sa te duci la un festival unde mixează niște dj. Pai pt așa ceva n-as da mai mult de 2 lei pe bilet. Altfel s-ar pune problema dacă ar fi vorba despre niște concerte ale unor soliști /trupe  consacrate, dar așa pt niste amărâți de dj....
Daca te-ai uita putin la "net worth" ul dj-ilor alora ti-ai da seama ca nu sunt DELOC amarati :)... ca multa lume apreciaza si consuma la greu o astfel de muzica repetitiva... e un alt subiect.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTestosteron, on 09 august 2019 - 09:28, said:

Nu pot sa înțeleg cum poti sa te duci la un festival unde mixează niște dj. Pai pt așa ceva n-as da mai mult de 2 lei pe bilet. Altfel s-ar pune problema dacă ar fi vorba despre niște concerte ale unor soliști /trupe  consacrate, dar așa pt niste amărâți de dj....
Cand un show al celui de pe scena costa 300-500.000 de euro, inseamna ca exista suficienta lume dispusa sa plateasca bani multi ca sa mearga la un show (si foarte probabil are miliarde de vizualizari pe Youtube, zeci de milioane de follower-i pe Facebook, etc). E irelevant cat de talentata e respectiva persoana din punctul tau de vedere. Asa nici eu nu bag in seama filmele Marvel de exemplu ca mi se pare o pierdere de vreme sa ma uit la ele, dar aia nu inseamna ca nu au zeci de milioane de fani si incasari de miliarde.

Edited by utopium, 09 August 2019 - 11:38.


#39
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postvali, on 09 august 2019 - 08:40, said:

ai fost, te-am simțit bine, dar după ce s-a terminat ai început să regreți. parcă era parcarea cam dificilă,parcă muzica prea tare, parcă aoki prea târziu.
ceea ce e extrem de trist. dacă te simțeai aiurea, trebuia să pleci după prima zi. reduceai pierderile.
plus, ai fost la un festival, nu la odihnă. geez. m-am dus la zgomot și aglomerație și nu prea m-am odihnit. CINE AR FI CREZUT?!

Trebuie să recunosc că ai talent la scris - adică eu stau o oră să scriu cum am văzut eu festivalul, poate va fi de folos altcuiva care vrea să meargă, iar tu din trei rănduri mă faci complet de rahat, adică ce om sunt eu care mă plâng după ce am fost acolo, ce trist sunt, cum puteam să iau decizia bună de a reduce pierderile etc. - deși eu nu mă plâng, doar am constatat, printre altele, că parcarea era departe, mâncarea era scumpă, Aoki a fost pus la 04.30 etc, fără să spun VAAAIII, ce nasol a fost că am mers 500 m pe jos !
Ai putea să mai citești o dată postarea și o să vezi că, printre altele scriu că Festivalul este foarte frumos și per ansamblu pot spune că mi-a plăcut, raportat la cum arată locația, spațiul de acolo, scena, jocurile de lumini, artificiile, cum se auzea muzica etc., însă din punctul meu de vedere este organizat majoritar pentru vârsta de aproximativ 14 - 24 de ani.

Referitor la reducerea pierderilor, probabil nu știi, dar cazarea se plătește înainte și nu este returnabilă, biletele se plătesc înainte, odată ce am ajuns acolo trebuia să mă și întorc acasă, deci trebuia să plătesc benzina etc deci nu prea aveam ce pierderi să reduc - problema este că nu aveam de ce să plec acasă pentru că, așa cum am scris și în mesaj Festivalul este foarte frumos și per ansamblu pot spune că mi-a plăcut, raportat la cum arată locația, spațiul de acolo, scena, jocurile de lumini, artificiile, cum se auzea muzica etc., .......................

Edited by spider8, 09 August 2019 - 12:31.


#40
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Postvali, on 09 august 2019 - 09:35, said:


nu poți sã înțelegi cã altora le place alt gen de muzicã, alt gen de haine, alt gen de mașini?
In general am vãzut ca lumea încearcã sa-și cumpere haine de calitate,  mașini bune etc. ..

View Postutopium, on 09 august 2019 - 11:34, said:


Cand un show al celui de pe scena costa 300-500.000 de euro, inseamna ca exista suficienta lume dispusa sa plateasca bani multi ca sa mearga la un show (si foarte probabil are miliarde de vizualizari pe Youtube, zeci de milioane de follower-i pe Facebook, etc). E irelevant cat de talentata e respectiva persoana din punctul tau de vedere. Asa nici eu nu bag in seama filmele Marvel de exemplu ca mi se pare o pierdere de vreme sa ma uit la ele, dar aia nu inseamna ca nu au zeci de milioane de fani si incasari de miliarde.
Faptul ca se gãsesc persoane in numar atât de mare si care sa consume acest gen de muzicã asta mã mirã.

Mã întreb dacã astia de la Untold au auzit de Ceaikovski, de Bach, de Beethoven, sau macar de un Eagles, Dire Straits, sau Deep Purple.
Sau mai bine sa-i dam la cos pe astia ca vine Aoki cu van Buuren și le ia fața.

Edited by Testosteron, 09 August 2019 - 12:53.


#41
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
deep purple vin și ei pe aici. sunt în scaune cu rotile toți. și tot piesele de acum 40 de ani le cântă. și tot prost. fuck steve morse! ritchie forever!!!

#42
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Postvali, on 09 august 2019 - 13:10, said:

deep purple vin și ei pe aici. sunt în scaune cu rotile toți. și tot piesele de acum 40 de ani le cântã. și tot prost. fuck steve morse! ritchie forever!!!
Le cântã foarte prost, dar la vremea lor au fost Zei. Adica în ceea ce cantau ei era valoare,  era frumos, rãmâneai cu ceva dupã ce-i ascultai pe ei. Cam așa cum a fost concertul lui Roger Waters de la București.

#43
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 22.04.2017

View PostNaijax, on 09 august 2019 - 09:24, said:

Stii ce spun psihoterapeutii ?

Relatiile interumane bune sunt benefice, cele rele ne imbolnavesc

Astea cu bum-bum sunt relatii interumane rele
Cum dracu sa te intelegi om cu persoana in haosul ala ?

Putem sa bem o cafea unde vrei tu dar, fara bum-bum in fundal
Asta e o relatie interumana buna
Dupa standardele tale. Scuzati ca intreb: ar trebui sa ne raportam toti la ele?

#44
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017

View Posta_user, on 09 august 2019 - 14:08, said:

Dupa standardele tale. Scuzati ca intreb: ar trebui sa ne raportam toti la ele?

Ce standarde ?
Ar trebui sa ne raportam toti la bum-bum ca asa e la moda ?
Ma scuzati ca intreb

#45
Messi2006

Messi2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.08.2019
A fost fiu-miu la Untold,cica s-a "distrat".N-am sa inteleg niciodata cum se distreaza tinerii astia in harmalaia aia...

#46
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

View PostTestosteron, on 09 august 2019 - 13:35, said:

Le cântă foarte prost, dar la vremea lor au fost Zei. Adica în ceea ce cantau ei era valoare,  era frumos, rămâneai cu ceva după ce-i ascultai pe ei. Cam așa cum a fost concertul lui Roger Waters de la București.
am fost de două ori la purple, a trebuit să mă spăl cu acid sulfuric în urechi ulterior. never again.

#47
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMessi2006, on 09 august 2019 - 15:22, said:

A fost fiu-miu la Untold,cica s-a "distrat".N-am sa inteleg niciodata cum se distreaza tinerii astia in harmalaia aia...

Sunt sigur că în tinerețea ta, apogeul distracției era deznodământul cărții, citită la bibliotecă, desigur.



Mai pe scurt, pentru cine n-are timp să citească trei pagini:

Inițiator: Am fost la Untold, astea sunt părerile mele: .....
Restul: Ești pămpălău, mai bine stăteai acasă.

#48
Messi2006

Messi2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.08.2019

View PostSmurfK, on 09 august 2019 - 17:39, said:



Sunt sigur că ĂŽn tinerețea ta, apogeul distracției era deznodământul cărții, citită la bibliotecă, desigur.



Mai pe scurt, pentru cine n-are timp să citească trei pagini:

Inițiator: Am fost la Untold, astea sunt părerile mele: .....
Restul: Ești pămpălău, mai bine stăteai acasă.
Sin contra,tineretea mea era prin baruri si carciumi,dar asta e alta discutie...

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTestosteron, on 09 august 2019 - 12:51, said:

Mă întreb dacă astia de la Untold au auzit de Ceaikovski, de Bach, de Beethoven, sau macar de un Eagles, Dire Straits, sau Deep Purple.
Sau mai bine sa-i dam la cos pe astia ca vine Aoki cu van Buuren și le ia fața.
Au auzit probabil vag de ei, dar nu ii intereseaza oricum pe mare parte. Dire Straits sunt desfiintati de multa vreme (am fost la Dire Straits Experience - care sunt misto si ei dar sunt doar fosti colaboratori cel mult), Deep Purple sunt batrani si ei si nu mai canta o parte din hit-urile majore (gen Child in Time, Soldier of Fortune, etc - am fost si la ei pe Cluj Arena - nu stiu daca ma mai duc in iarna), Eagles parca nu ma atrage in mod special ...

Ai ce vedea si la Untold/Electric Castle daca iti plac chestii de acum 20 de ani (The Prodigy a fost la ambele festivaluri, Black Eyed Peas, Robbie Williams, Limp Bizkit, Fatboy Slim, etc), acu' chiar formatii de acum 40 de ani mai greu sa aduca si nici nu cred ca e scopul lor sa le aduca (desi mai vin si de alea, gen Inner Circle).

#50
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016
Dupa unii,n-ar trebui sa mai facem nimic in viata asta. Ba ca e prea scump,ba ca e prea departe,ba ca e prea aglomerat,ba ca aia sau cealalta.Daca ai posibilitatea,te duci,experimentezi. Altfel,trece viata si sigur or sa vina momente de regret. Nu ma refer acu strict la festivaluri,ci in general.Si apoi,de asta exista atatia artisti si genuri muzicale. Pentru toate gusturile fiecaruia. Cum exista si n tipuri de telefoane la diferite preturi care in mare fac acelasi lucru. Sau masini.

#51
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

View Postadryan871, on 09 august 2019 - 20:35, said:

Altfel,trece viata si sigur or sa vina momente de regret
de aia îi vezi la farmacii, cu un pumn de pastile zilnic, că ei au de trăit, au de făcut chestii...

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007

View Postadryan871, on 09 august 2019 - 20:35, said:

Dupa unii,n-ar trebui sa mai facem nimic in viata asta. Ba ca e prea scump,ba ca e prea departe,ba ca e prea aglomerat,ba ca aia sau cealalta.Daca ai posibilitatea,te duci,experimentezi. Altfel,trece viata si sigur or sa vina momente de regret. Nu ma refer acu strict la festivaluri, ci in general. Si apoi,de asta exista atatia artisti si genuri muzicale. Pentru toate gusturile fiecaruia.
La fel cum unii se duc la Disneyland si cheltuie sume considerabile, cam asa e si cu festivalurile, doar ca e distractie pentru varste mai mari. Fiecare stie cati bani are de cheltuit pe astfel de evenimente, care festivaluri sunt pe placul lui, etc. Destui clujeni se duceau la Sziget cand nu existau Electric Castle/Untold, unii inca mai merg si acum (la Sziget anul asta vin destui artisti care tocmai au fost si la Cluj la cele doua festivaluri, Florence + The Machine, Martin Garrix, Cvurches, Gang of Youths, W&W, etc)

#53
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Prima data la untold. Nu am avut asteptari prea mari, ca nu sunt neaparat un fan al muzicii electronice si nu am vrut sa fie sub asteptari.
- a fost foarte, dar foarte foarte aglomerat. La Armin Van Buuren si Robbie Williams, stadionul a fost inchis cu cel putin o ora inainte (adica nu mai putea intra, sau o puteai face pe o singura intrare).
- din nou, foarte foarte aglomerat - peste tot; duminica era coada la orice, de la inghetata pana la cafea si orice fel de mancare. Sa nu mai zic la baie, fetele aveau sansa sa stea jumatate de ora la rand.
- preturi decente (doar nu va asteptati la un festival unde aproape jumatate din incasari le ia organizatorul sa fie 5 lei cafeaua si 5 berea);
- muzica, sonorizare, scene foarte ok, au fost 10 scene in total (atat am numarat), de la scena principala cu cei mai comerciali artisti pana la scena cu muzica retro, muzica hip-hop, live sau house/tehno.
- organizare impecabila, nu stiu cum ar fi putut face mai bine pentru cati au fost. Aaa, da: mai multe toalete, in special unde se poate (afara, ca pe stadion nu au cum pune mai multe);

Per total, merita ca festival, nu neaparat de mers pentru armin sau robbie. Cei care spun ca nu dau 2 lei, ori sunt acrii strugurii ori nu au idee cum e acolo. E ca si cum m-as uita la o poza cu marea sau as merge direct la mare, sa stau pe plaja, in baruri, in apa etc.

Cel mai mult mi-a placut Morcheeba si Robbie Williams.

Inca o chestie care mi s-a parut overrated, dar se justifica, adunand public. Un DJ a fost platit cu 100.000-400.000euro. Pentru o ora-doua de pus muzica de pe stick. Robbie 800.000.

#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007

View Postproxxxy, on 09 august 2019 - 22:36, said:

Un DJ a fost platit cu 100.000-400.000euro. Pentru o ora-doua de pus muzica de pe stick.
Unii au stat pe scena si 7+ ore :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate