Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Analize medicale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostKarhu, on 07 august 2019 - 13:38, said:

Sa bei (apa) poti.

@initiator: tiroxina se ia dupa prelevarea probelor.
Teoretic poti bea apa; dar daca bei 2 litri iti provoci hemodilutie> unele probe vor fi mai mici> gen glicemie

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postccdsah, on 07 august 2019 - 15:11, said:

Teoretic poti bea apa; dar daca bei 2 litri iti provoci hemodilutie> unele probe vor fi mai mici> gen glicemie
Nu prea bea  nimeni 2 l de apa dimineata (doar daca are diabet insipid).

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mie asta mi-au spus mereu atat doctorii cat si la lborator - m intreaba daca am mancat sau baut ceva in ultimele ore.
Si imi fac analizele cel putin odata pe an ), uneori la laboratoare diferite, dupa cum nimeresc sa mai aiba gratuitate.

#22
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Apa simpla se poate bea dimineata inainte de analize (cat sa nu-ti fie sete), altfel poti avea hemoconcentratie (de cateva ori am retrimis pacientii la laborator sa isi repete hemoleucograma), si le recomand sa-si ia si levothiroxina daca e cazul (doar vrem sa evaluam eficacitatea tratamentului)

#23
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostKarhu, on 07 august 2019 - 15:15, said:

Nu prea bea  nimeni 2 l de apa dimineata (doar daca are diabet insipid).
Cine vrea sa triseze testele?

#24
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

View Postcorinadaniela, on 07 august 2019 - 14:50, said:

initiator, am scapat din vedere esentialul : pentru ce anume iti faci dom'le aceste analize ? sunt de rutina, pentru angajare, pentru altceva ? cu alte cuvinte sunt importante sau nu ?
Analizele le fac periodic. Am fost diagnosticat cu hipotiroidia nespecificata si hipercalcemie tranzitorie motiv pentru care in ultimii 3 am luat Eutirox 50 timp de 6 zile pe saptamana (inca iau si cred ca asa v-a fi toata viata)

Pentru mine este ilogic sa nu iau pastila. Corpul meu functionaza normal cu ajutorul acelei pastile, daca nu o iau valorile la TSH/PTH presupun ca sunt diferite si ies analizele aiurea.
Ma gandesc ca rolul pastilei este sa regleze functia tioroidei si de aici rezulta niste analize cu valori normale.
Daca nu iau pastila valorile pot fi peste limita.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ti-am zis - o iei dupa ce iti faci analizele. Cat inseamna asta ? 1-2 ore mai tarziu decat normal ? Nu e o problema.
Daca nu o iei deloc da, e o problema.

#26
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View PostAndiS77, on 07 august 2019 - 13:08, said:

Duminica este singura zi in care fac pauza si nu iau pastila.

Andi, te rog să mă lămurești și pe mine - de ce 6 zile iei pastila și a 7-a zi faci pauză?
Ai întrebat medicul?
Chiar sunt curios să aflu ce a zis doctorul tău.

#27
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
Depinde de doza; se face un calcul in functie de rezultatul analizelor.
Eutirox-ul se incepe cu doza mica de 25 si dupa aceea repeti analizele la 3 saptamani. In fuctie de rezultat creste doza (in cazult meu 50). Timp de 1 an de zile am luat eutirox 50 timp de 5 zile pe saptamana dupa care doctorul endocrinolog mi-a spus sa iau si sambata. Nu pot sa iti dau un raspuns, nu sunt medic, iti spun doar ce mi-a fost recomandat mie.

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostPaz, on 07 august 2019 - 13:21, said:

Depinde unde vrea s-o ia. Posted Image

Andi, ia pastila. Medicul stie de ea si cand va citi analizele va tine cont.
Prostii, sa crezi tu ca va tine cont de medicamentul ala. Daca ii vor iesi prost analizele il va speria si mai rau. Tu trebuie sa stii ca reactii adverse iti da medicamentul ala. Am patito dupa o cura de antiinflamatoare cand am facut la cateva zile analizele si care evident au iesit varza. Stiam ca or sa iasa aiurea dar ..deh am zic sa le fac ca expira trimiterea. La durut in cur pe medic cand I-am zis de antiinflamatoare. Tot a zis ca-s pe moarte. Ce mai cu putin efort imi facea si disectie. Am repetat dupa 3 luni analizele si au iesit OK. Ba am facut si ecografie la toate organele ca nu credea ca nu am nimic. Asta cu stie doctorul e o abureala...nu stie nimic. El interpreteaza ce vede pe hartie.

View Postder25, on 13 august 2019 - 21:39, said:

Andi, te rog să mă lămurești și pe mine - de ce 6 zile iei pastila și a 7-a zi faci pauză?
Ai întrebat medicul?
Chiar sunt curios să aflu ce a zis doctorul tău.
La medicamentele de tiroida medicul nu stie sa dozeze exact. Tratamentul se face pe incercate cu diferite doze si se urmareste in timp evolutia TSH-ului. De obicei se da un medicament care creste TSH-ul si in acelasi timp altul care scade TSH-ul (in concentratii diferite evident si in functie de valoarea TSH-ului pentru a nu fute organismul brusc). Incercand astfel sa se ajunga la un echilibru.. Bine depinde de TSH .Dar cind se apropie de valoarea normala asa se procedeaza .Se dau 2 medicamente.

Edited by Clovis, 14 September 2019 - 19:51.


#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostClovis, on 14 septembrie 2019 - 19:49, said:

De obicei se da un medicament care creste TSH-ul si in acelasi timp altul care scade TSH-ul (in concentratii diferite evident si in functie de valoarea TSH-ului pentru a nu fute organismul brusc). Incercand astfel sa se ajunga la un echilibru.. Bine depinde de TSH .Dar cind se apropie de valoarea normala asa se procedeaza .Se dau 2 medicamente.
Nu mai scrie tampenii pe aria de medicina :nonobad:

Edited by Karhu, 15 September 2019 - 08:58.


#30
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View PostClovis, on 14 septembrie 2019 - 19:49, said:


La medicamentele de tiroida medicul nu stie sa dozeze exact. Tratamentul se face pe incercate cu diferite doze si se urmareste in timp evolutia TSH-ului. De obicei se da un medicament care creste TSH-ul si in acelasi timp altul care scade TSH-ul (in concentratii diferite evident si in functie de valoarea TSH-ului pentru a nu fute organismul brusc). Incercand astfel sa se ajunga la un echilibru.. Bine depinde de TSH .Dar cind se apropie de valoarea normala asa se procedeaza .Se dau 2 medicamente.

Ceee?
Daca nu stii, abtine-te, nu mai invata lumea prostii!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate