Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Analize medicale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
Dragi colegi de forum am si eu o intrebare: maine sunt programat pentru efectuarea analizelor medicale (sange + urina)
Eu zilnic (dimineata cand ma trezesc) iau o pastila de Euthyrox 50 dupa care astept 30 de minute si apoi mananc. Duminica este singura zi in care fac pauza si nu iau pastila.
Maine daca trebuie sa merg la analize sa iau pastila inaite sa ma duc fara  sa o iau?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Să o iei fără să o iei e puțin dificil.

Să o iei fără să (o) înghiți mai înțeleg.

#3
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
am gresit, am vrut sa scriu:  Maine daca trebuie sa merg la analize sa iau pastila inaite sau sa ma duc fara  sa o iau?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
O iei, dupa ce faci analizele.

N-ai cum sa o iei inainte - nu trebuei sa mananci sau sa bei.

#5
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Eu cred ca ar trebui sa o iei. Si sa anunti ca te afli sub tratament cu Euthyrox 50.

Le: Inainte, dupa cum iti e la indemana. Nu trebuie intrerupt si medicii care te investigheaza trebuie anuntati ca te afli sub tratament medicamentos.

Edited by paco rabanne, 07 August 2019 - 13:22.


#6
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
nu imi apare optiunea de "edit"
am gresit, am vrut sa scriu:  Maine daca trebuie sa merg la analize sa iau pastila inaite?; sau sa ma duc fara  sa o iau?

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 __Dan__, on 07 august 2019 - 13:17, said:

Să o iei fără să o iei e puțin dificil.

Să o iei fără să (o) înghiți mai înțeleg.
Depinde unde vrea s-o ia. :)

Andi, ia pastila. Medicul stie de ea si cand va citi analizele va tine cont.

#8
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
pe un alt forum am gasit asa:
"Analizele se fac dimineața, pe nemâncate, înainte de a lua euthyrox. Euthyroxul se administrează cu apa, cu jumătate de oră înainte de micul dejun, cafeaua la o ora după, alte vitamine sau medicamente la cel puțin 4 ore după euthyrox"

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 eiffel, on 07 august 2019 - 13:20, said:

sau sa bei.
Sa bei (apa) poti.

@initiator: tiroxina se ia dupa prelevarea probelor.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sa bei (apa) poti.
Poate in Finlanda. La noi iti zice sa nu bei lichide de niciun fel si sa nu mananci.
Altfel iese aiurea glicemia.

Si eu am de luat o pastila dimineata. Cand am analizele de facut, o iau cu mine si o inghit dupa ce imi ia sange.

Nu are nimic daca intarzii sa iei o pastila 1-2 ore intr-o zi.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
mie mi se pare putin ciudata interdictia asta sa nu bei si sa nu mananci nimic in dimineata in care mergi la analize.
"fortezi" organismul sa ramana intr-o stare nefireasca, alta decat cea de zi cu zi.
ce relevanta mai au rezultatele la analizele pe nemancate/nebaute, cand organismul tau asa functioneaza zilnic, cu anumite chestii pe care le iei/bei/mananci in mod constant ?
logic mi s-ar parea sa ti se faca analize exact in starea in care functioneaza corpul tau zi de zi, si rezultatele ar fi mult mai aproape de adevar, de valorile curente.
ce folos ca nu mananci si nu bei nimic dimineata pentru analize, ba poate chiar te abtii sa mananci dulce cu o seara inainte, iti iese glicemia relativ normala, dar tu de fapt obisnuiesti sa mananci bine dimineata  si organismul tau functioneaza avand alte valori curente ale glicemiei, poate peste limita normala ?

#12
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 eiffel, on 07 august 2019 - 14:10, said:

Poate in Finlanda. La noi iti zice sa nu bei lichide de niciun fel si sa nu mananci.

Und eai auzit ca nu ai voie apa?

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asta imi aduce aminte ce celebrul sketch umoristic cu regretatul Marin Moraru
- inainte de cafeluta ?
- cu cafeluta ?
- dupa cafeluta ?

Am facut analize luna trecuta la Regina Maria si, conform sfaturilor "profesioniste", nu am baut apa si nu mi-am luat tratamentul (sunt hipertensiv)
Ce am aflat ;
- Apa. Poti sa bei cateva pahare inainte de recoltare fara probleme. Motivul ? - hidrateaza organismul si face venele mai vizibile.
- Pastile. Daca urmezi un tratament pentru o boala iar medicamentele sunt prescrise de medic, NO PROBLEM.

Restul e CAN CAN

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
draga, nu cred, desi nu-i imposibil ca medicii prin UK sa fie nepregatiti, dar eu luni am fost programat la recoltare pentru niste analize seara la ora 19.30! si nu eram singurul acolo. Avind amintirile din Romania, am intrebat medicul despre asta iar raspunsul a fost ca intr-adevar exista anumite analize care se fac pe nemincate/nebaute, si cei care au asemenea analize sint programati dimineata. dar majoritatea se pot face oricind! cum se fac si la noi in spitale la urgenta indiferent de ora!
chestia cu dimineata, spunea cineva, a ramas la noi de pe vremea cind se faceau la microscop, manual si trebuiau finalizate pina la ora 3 cind se termina programul! cred ca la fel este si acuma, mai ales ca in multe locuri doar se recolteaza si sint trimise la distanta pentru prelucrare, chiar la zeci de Km in orasele mici!

#15
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
@corinadaniela
Pai daca valoarea masurata a glicemiei are relevanta numai daca in ultimele x ore nu ai mancat nimic, atunci degeaba mai faci analizele dupa ce incalci regula pe principiul ca tu obisnuiesti dimineata sa mananci o pizza si 3 bucati de ceafa de porc si nu vrei sa strici rutina Posted Image
Nu stiu la cate ore dupa ce mananci o tableta de ciocolata efectele devin neglijabile, dar probabil ca regula cu 8 ore de la ultimul aport caloric e pusa acolo cu un scop...

In plus, precis mai sunt si alte analize care depind de stomacul gol.

Cat despre glicemie, un laborator spune asa:

Se pot recolta 4 tipuri de probe:
Glucoza plasmatica/serica determinata à jeun (bazala).
Glucoza serica determinata la 2 ore postprandial.
Glucoza plasmatica/serica determinata dintr-o proba de sange recoltata intr-un moment oarecare al zilei, indiferent de intervalul de la ultima masa („random”).
Glucoza plasmatica/serica determinata in cadrul testului de toleranta la glucoza (la 2 ore dupa administrarea a 75 g glucoza)


Chiar daca tu aduci modificari, pentru ca mananci mai putine dulciuri in ziua precedenta, sau nu iti respecti ritualul de dimineata cu mic dejun, in final daca rezultatele analizelor obisnuite (glicemie bazala) ies din marja de toleranta sau apar cam la limita, si/sau doctorul are si alte suspiciuni, cel mai probabil o sa iti ceara sa faci de exemplu testul de toleranta la glucoza (sa vada cum se descurca organismul tau dupa ce primeste 75g de glucoza) si/sau alte analize, care sa ii confere o imagine mai de ansamblu. Eu, de exemplu, stiu de hemoglobina glicata / glicozilata, care ii va arata medicului date despre nivelul mediu al glicemiei din ultimele 2-3 luni. Deci nu e totul batut in cuie, poate pe stomacul gol vei avea glicemia putin mai mica decat in alte zile, dar regulile respective sunt facute in asa fel incat analiza sa dea rezultate cat mai apropiate de realitate.

Cat despre apa, se pare ca parerile sunt impartite... Posted Image

@tytysor: aproape orice laborator mare are site pe care sunt prezentate analizele. La sectiunea "Pregatirea pacientului" scrie la fiecare analiza daca trebuie recoltata a jeun (pe nemancate), cu proceduri si mai complicate, sau - din contra - fara restrictii.

Edited by OzTm, 07 August 2019 - 14:47.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Pe nemancate (à jeun) se fac analizele pentru diabet si hipercolesterolemie, restul nu sunt influentate.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, am scapat din vedere esentialul : pentru ce anume iti faci dom'le aceste analize ? sunt de rutina, pentru angajare, pentru altceva ? cu alte cuvinte sunt importante sau nu ?

#18
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 OzTm, on 07 august 2019 - 14:44, said:

Cat despre apa, se pare ca parerile sunt impartite... Posted Image
Despre apă, părerile nu sunt deloc împărțite, decât de către cei necunoscători. Nu dezinforma din neștiință!
Există analize specifice, care se fac numai à jeun, și altele, la care nu există această cerință sau restricție, tocmai pentru că nu influențează rezultatul final.
Despre fiecare analiză care urmează a fi efectuată, trebuie cerute lămuriri la laboratorul de unde se prelevează specimenul (proba). Dacă se face în spital, ți se va comunica acolo, direct de către cadrele medicale care au în sarcină această responsabilitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate