Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Incep bancile s-o duca rau odata cu Revolut, TransferWise, etc?

* - - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
110 răspunsuri în acest subiect

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.555
  • Înscris: 18.10.2011

View Postandreic, on 06 august 2019 - 20:08, said:

Nu cred ca o duc rau pentru ca putina lume totusi are incredere in servicii de la terti... majoritatea sunt conservatori in ceea ce priveste pastrarea banilor si alte aspecte electronice de plata. Tinerii folosesc cel mai mult... ei insa nu ruleaza bani asa multi ca n-au de unde.
Vorbesc de 20-30 de ani de acum incolo.

Eu nu imi dau seama exact, cine si de ce face credite in Romania (imobiliar, afaceri etc). Rog un link, caci mi-e lene.

Adica, nu prea inteleg de ce ai face credit pe 15 ani in Ro, cu intentia de a-l plati pe bune, pana la termen. Dintre colegii vostri, ati observat ceva patternuri? Eu inteleg ca traiesc din credite, dar imi inchipui ca sunt cam al dracului de multe, si nu prea imi imaginez masa critica de tineri care ar face asta, caci nu prea merita (cand poti pleca direct in afara). Decat poate sa stai 5-6 ani sa it faci experienta.

Editat de aaaa4567, 06 august 2019 - 20:27.


#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Băncile nu trăiesc din comisioane. Sau, in fine, nu asta reprezintă grosul afacerii.
2. Revolut nu oferă credite, ci un terț prin el.
3. Sa nu cumva sa ne trezim că toate au fost doar niște instrumente de spălat bani pentru unii și alții. Nu știu, sa zicem pentru cei de aceeași naționalitate cu CEOul Revolut, de exemplu.

P.S. Eu am vaga impresie că Revolut nu vrea să-și implementeze licența bancara (și altele) pentru a nu fi sub un control mai strict.

#21
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Ce intelegi tu prin spalare de bani?
Si ce anume crezi ca te impiedica sa faci prin banca fizica ce faci prin banca virtuala?

#22
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postdoxan, on 06 august 2019 - 20:14, said:

Cum la noi pe continent nu functioneaza privacy.com...entropay si revolut sunt cam singurele optiuni.

Entropay nu mai exista. Sunt multe optiuni dar nu dau din casă.

#23
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View Posttzaq93, on 06 august 2019 - 19:58, said:

Exact asta am scris mai sus.
Ai posta cu 8 sec mai inainte ca mine, las'o incet.

#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdoxan, on 06 august 2019 - 19:53, said:

nu cred ca ar fi legal  
07:45, 2019.
time to wake up.

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postadicontakt, on 06 august 2019 - 19:45, said:

Si ce ar fi rau in asta? Nu o sa mai putem da spaga?


stai sa te loveasca o criza ca la greci, cind ai bani (in banca) si de fapt nu ai bani
pe urma o sa vii si tu cu picioarele pe pamint si o sa iti aduci aminte de vorba stramosilor, cum ca ce e in mina nu e minciuna.
si nu la carduri ma refer sau alte online-arii

#26
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdoxan, on 06 august 2019 - 19:53, said:

nu cred ca ar fi legal  
Posted Image

#27
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postdoxan, on 06 august 2019 - 19:53, said:

Conform legislatiei din Romania, nu cred ca ar fi legal  ca o entiate precum Revolut sa dea credite la cetateni, deoarece nu ar avea statut de institutie financiar bancara. S-ar crea o situatie jurdica incerta, similara cu cea pe care o intalinim in privinta servicilor de ride sharing.

legislatia din Romania (si nu numai) a incput sa arate ca e in urma vremurilor in care traim
dar asa e cind votezi soferi si secretare sa te reprezinte ...

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdoxan, on 06 august 2019 - 19:46, said:

Fintech nu reprezinta vreun pericol pentru bancile comerciale, din simplul motiv ca o companie precum Revolut nu va putea niciodata sa ofere credite la populatie (riscul asociat ar duce rapid la faliment). Bancile din asta traiesc...dobanzile de la credite, faptul ca acele contracte de creditare au titlu executoriu si confera un avantaj cert in relatia ulterioara cu debitorul.
Iar oamenii fiind saraci o sa aiba permanent nevoie de credite pentru a achizitiona o locuinta, pentru un leasing, etc.
Da, însă vezi tu, dobânzile tot mai mici au dinamitat venitul din credite. Apoi vine lipsa comisioanelor cu care subvenționau ditamai structura de vânzare. Apoi cine își va mai ține banii în bancă pentru o dobândă negativă? De ce nu la saltea sau la seif? Sau de ce nu în aur sau valută digitală? Sau de ce nu direct în acțiuni?

După cum se vede, apar tot mai multe campanii de crowdfunding iar acțiunile vor deveni tot mai accesibile, mai ales după ce se vor implementa sisteme bazate 100% pe blockchain, tu vei putea deține o valută convertibilă care de fapt să reprezinte acțiuni digitale pentru compania x.

Vin vremuri tulburi pentru sistemul bancar ce nu va ceda și va pune presiuni pentru menținerea în viață dar oamenii vor fugi de bănci ca de ciumă. Revoluțiile încep cu o criză în care lumea își pierde banii la bancă ca la Caritas.

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postbenis, on 06 august 2019 - 21:48, said:

Da, însă vezi tu, dobânzile tot mai mici au dinamitat venitul din credite. Apoi vine lipsa comisioanelor cu care subvenționau ditamai structura de vânzare.
Care dobanzi mici, bancile au spreadul care e cat vor ele si e independent fata de dobanda. Apoi dobanda e mica sau negativa pt ele, nu pt tine. Vorbim de banii tipariti de BCE. Iar comisioanele sunt mai mari ca niciodata in istoria omenirii. De fapt pe vremuri nici nu existau comisioane, decat pe la credit carduri si poate alte cateva chestii.

Ia cumpara-ti tu ceva pe credit sa vezi de nu platesti 6 - 8 - 10% dobanda.

Editat de Paz, 06 august 2019 - 21:57.


#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Cât crezi că va dura până ce dobânda nu va fi negativă pentru toată lumea? Pe vremuri aveai chiar și pe contul curent dobândă semnificativă, darămite în contul de economii unde aveai și peste 10%.
Comisioanele au început să disară pe la bănci, mai sunt alea pentru Euro în general. Eu plătesc zero comision, retragere, transfer, primit, etc.

View PostPaz, on 06 august 2019 - 21:55, said:

Care dobanzi mici, bancile au spreadul care e cat vor ele si e independent fata de dobanda. Apoi dobanda e mica sau negativa pt ele, nu pt tine. Vorbim de banii tipariti de BCE. Iar comisioanele sunt mai mari ca niciodata in istoria omenirii. De fapt pe vremuri nici nu existau comisioane, decat pe la credit carduri si poate alte cateva chestii.

Ia cumpara-ti tu ceva pe credit sa vezi de nu platesti 6 - 8 - 10% dobanda.


#31
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Si ce ar impiedica bancile vechi sa isi faca produse noi sau chiar sa preia cu totul companiile noi care devin populare?
Pana la urma in asta consta cultura corporate, stai pe margine si vezi ce devine popular dupa care sari cu banul si preiei produsul popular.

#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postbenis, on 06 august 2019 - 21:59, said:

Cât crezi că va dura până ce dobânda nu va fi negativă pentru toată lumea? Pe vremuri aveai chiar și pe contul curent dobândă semnificativă, darămite în contul de economii unde aveai și peste 10%.
Comisioanele au început să disară pe la bănci, mai sunt alea pentru Euro în general. Eu plătesc zero comision, retragere, transfer, primit, etc.
Eu pana in 2010 nu am platit nici un fel de comision ( din '97 ). Si primeam si dobanda. Acum platesc comisioane la aproape orice. Inclusiv pt faptul ca am cont. Si primesc cativa centi pe an de dobanda. Sa-i bag in actiuni nici nu ma mai gandesc. M-am fript deja odata.

View Postraymis, on 06 august 2019 - 22:06, said:

Si ce ar impiedica bancile vechi sa isi faca produse noi sau chiar sa preia cu totul companiile noi care devin populare?
Pana la urma in asta consta cultura corporate, stai pe margine si vezi ce devine popular dupa care sari cu banul si preiei produsul popular.
Vrei sa spui preia produsul popular si il inchid ca sa nu le mai faca concurenta. Sau il modifica de nu mai seamana nici pe departe cu ce a fost la origine. :)

#33
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Banii se fac din credite.
Doar bancile ofera credite.

QED.

#34
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Nu doar bancile ofera credite, pot oferi chiar si persoanele fizice credite.

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postraymis, on 06 august 2019 - 22:19, said:

Nu doar bancile ofera credite, pot oferi chiar si persoanele fizice credite.

Camataria este ilegala.

Editat de don_dannielo, 06 august 2019 - 22:32.


#36
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 15.03.2019
E cat se poate de legala atata timp cat o faci cu acte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate