Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

asigurare medicala - actual salariat, fost fara venit

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
Ceva e complet in neregula, am scris de ce. Plata ‘la nevoie’ trebuia sa fie mai mare iar asigurarea ‘permanenta’ e conditionata de depunerea declaratiei NU de plata. Asa e legea (Codul Fiscal). Daca cei de la Casa de Sanatate au facut altfel, au gresit, iar pacientul sa zica bogdaproste ca nu s-a trezit cu factura pentru serviciile medicale de dupa urgenta si sa vada cum drege lucrurile (depunere Declaratie, LE: probabil cu plata mai mare fiindca a depasit termenul).

Edited by sags, 05 August 2019 - 14:48.


#20
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Mulțumesc pentru răspunsuri, persoana în cauză nu are venituri de niciun fel, așa i s-a spus de cei de la cnas, sa meargă la adm. financiară să plătească 1248 lei, să aducă chitanța la ei dar nimeni nu a spus ceva despre depunerea declaratiei unice, nici ăia de la anaf, nici cei de la cnas. Bine, vreo 3 luni omul nici nu se putea deplasa, dacă ar fi vrut să meargă la anaf ca să-și valideze contul pe spv ca să depună electronic declarația..

Eu am fost în după amiaza asta la cnas și mi s-a spus de către jurist că, dacă a plătit 1248 lei, ei îl consideră asigurat și toate serviciile medicale consumate intre ianuarie și iulie, cănd a depus declaratia, nu îi vor fi imputate. Chiar dacă declarația s-a depus mai târziu, în iulie.
Oricum, este o mare tâmpenie, oamenii nu au de unde să știe de legi și coduri așa că ei întreabă la ghișeul instituțiilor statului, ba chiar am găsit pe siteul cnas o pagină unde se spune ce trebuie să facă persoanele fără venituri ca să fie asigurați, dar nu se menționează nimic de declarația unică.
Și nici în acel ghid de depunere pe 2019, care se descarcă de pe siteul anaf, nu se spune despre obligativitatea depunerii imediate a acestei declarații ca să devii asigurat.

Eu nu mai înțeleg nimic.

Edited by draculescu, 05 August 2019 - 19:08.


#21
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Declaratia unica e pentru venituri - daca nu are venituri, nu depune.  Banii din care se plateste asigurarea medicala individuala nu sunt considerati automat venit; pot fi primiti de la copii/rude/donatii.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdraculescu, on 05 august 2019 - 19:03, said:

Eu nu mai înțeleg nimic.
Ca marea majoritate a cetatenilor.

#23
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postascee_ro, on 05 august 2019 - 19:16, said:

Declaratia unica e pentru venituri - daca nu are venituri, nu depune.  Banii din care se plateste asigurarea medicala individuala nu sunt considerati automat venit; pot fi primiti de la copii/rude/donatii.

Quote

Declarația se completează și se depune și de către persoanele fizice care nu realizează venituri și care optează pentru plata contribuției de asigurări sociale de sănătate.

https://static.anaf....espre_DU_v2.pdf

#24
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019
eu ce am inteles de la medicul de familie si daca te angajezi acuma,trebuie sa treaca 6 luni vechime in munca ca tu sa beneficiezi de calitatea de asigurat cnas,deci este bine ca in cele 6 luni de cand ai inceput munca sa nu te INBOLNAVESTI,ca un exemplu daca dupa doua luni de la angajare(cotizare)te-ai inbolnavit si trebuie sa ajungi in spital- o operatie trebuie sa mergi la cnas si sa mai platesti pt 4 luni ca sa ai gratuitate.

Edited by metall123, 06 August 2019 - 13:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate