Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Diagnostic gresit capre?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
LauraE21

LauraE21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2011
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu depistarea bolii ;am cateva capre doar pentru consumul nostru,deparazitate,vaccinate,intretinute,blocuri de sare,adapost permanent;acum aproximativ 2 saptamani una din capre(sunt lasate sa pasca in afara terenului si adapostului,in apropiere unde le si urmarim) a devenit apatica,nu mai venea la mancare,a slabit foarte mult,ii curgeau ochii si nasul,tinea ochii intredeschisi ca si cum ar fi fost iritati,cu diaree;la un prim consult  ni s-a spus ca este o infectie pulmonara,i s-a dat penstrep,ceaiuri fara nici un rezultat ;intr-un final manca foarte putina mancare,nu se mai putea ridica ,i s-au facut vitamine,solutie de rehidratare,nu mai rumega(iedul ei nu are nimic),intr-un final nu s-a mai ridicat de jos,a inceput sa ii tremure capul,ii dadeam lichide si cu sticla,dar a murit;am cerut o alta opinie si ni s-a spus ca este galbeaza;am deparatizat iar toate caprele cu helmizol dupa postarea de aici" Schema simplista ar fi astfel: ziua 1; ziua 2; ziua 18-21; ziua urmatoare";acum fata ei ,capra a inceput cu simptomele :i-a curs ochii,nasul,s-au format niste edeme jos la ochii,facea diaree,era apatica,manca foarte putin,ii dadeam separat;dupa a 3 zi de la deparatizare nu a mai facut diaree,nu i-a mai curs nasul si ochii dar tot apatica este ,manca preferential si putin,miroase mancarea(uruiala) si intoarce capul!laptele este ok,are lapte(are si iada mica de 1 luna care nu are nici o problema)!

Multumesc anticipat

#2
LauraE21

LauraE21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2011
temperatura este 40 de grade si are si o gusa mica(pe care nu am vazut-o/observat-o la cea care a murit )

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ma pricep la capre dar am cautat pe google si am dat de acest articol in care sunt descrise bolile caprinelor. Caprele tale erau vaccinate?

#4
LauraE21

LauraE21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2011
Da,doctorul din zona spune ca nu este galbeaza,ca este sanatoasa?! pentru ca nu au fost cazuri

#5
LauraE21

LauraE21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2011
a fost deparazitata cu helmizol a10-poate nu isi face efectul impotriva Viermelui de gălbează?

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Helmizolul e un antiparazitar pe baza de albendazol deci teoretic ar fi eficace in galbeaza. Poate a fost subdozat .
https://www.agropost...-vaci-si-capre/
Din ce am citit infestarea se face prin melci. Deci mananca iarba cu melci infestati si se infesteaza si ele. Si atunci se explica de ce iedutul care nu este înțărcat nu a facut boala.

Edited by Freddy12, 26 July 2019 - 22:12.


#7
LauraE21

LauraE21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2011
Multumesc pentru raspuns;a fost galbeaza,descoperita dupa gusa de un alt doctor(caprele au fost deparatizate initial dar insuficient din pacate);caprita desi are gusa si este putin apatica ,a inceput sa se simta bine si a inceput sa manance si uruiala,masa verde mai multa;caprele au fost  oprite in  in adapost dupa depatizarea si mi-ar trebui cateva sfaturi legate de dezinfectarea adapostului care are curte cu iarba ca sa elimin galbeaza ,dar sa nu fie toxic;multumesc

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu stiu cum e cu galbeaza dar la alte tipuri de viermi e foarte buna soluția cu clor. Clorul distruge ouale cu care animalele se pot reinfesta. Cel mai la Ă®ndemâna ar fi domestos .
Nu le mai lasa libere in zone cu melci.

Edited by Freddy12, 29 July 2019 - 12:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate