Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

[#worldFirstProblem] Limba Romana si Programarea

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
ca scriu un program in ce limba vreau eu ?

#20
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,578
  • Înscris: 06.03.2016
Ăla e un mix de engleză și română. Doar o mică parte din program e scrisă în ce limbă vrei tu.
Depinde și de limbaj acum. Dar majoritatea limbajelor nu se folosesc doar de simboluri.

Edited by red46, 24 July 2019 - 20:59.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Nu, tu angajat cu sefi scrii in ce limba spune seful, ca nu-l scrii doar pentru tine.
Il scrii pentru altii, care la un moment dat o sa faca intretinere pe el.

#22
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Limbaje de programare care sunt complet agnostice de engleza inclusiv si cu termenii cheie:
https://en.wikipedia...mming_languages

Aceste limbaje se gasesc de obicei in tari care vor sa-si pastreze suprematia in tehnologia informatiei,iar prima bariera care trebuie ridicata este eliminarea englezei din software
De exemplu: un program scris in Hindi va putea fii inteles si accesat doar de un indian.Astfel un indian care scrie azi programul in hindi asigura maine jobul altui indian (poate chiar
al copilului sau cine stie, mai ales la frameworkurile enterprise unde proiectele se intind pe decenii). Astfel doar un indian va putea accesa codul sursa unui alt indian si astfel
se conserva in familie puterea si unitatea natiei respective.

Edited by Iulius-Foyas, 24 July 2019 - 21:12.


#23
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,578
  • Înscris: 06.03.2016
Am spus mai sus că depinde de limbaj.
Dar acum pe bune. Tu scrii în vreunul din limbajele alea sau n-ai alt argument?

#24
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Eu scriu in romana proiectele mele personale, insa daca ar fi dupa  mine  l-as scrie si pe alea de job in Romana, ca nici un strain sa nu le inteleaga si daca vrea sa le inteleaga fie angajeaza un alt roman, fie renunta la proiect.Sigur mai este varianta in care ar platii triplu pt traducerea codul sursa. In toate variantele este o situatie de loose-loose pt strain.

OC spunea ca doar amatorii scriu in alta limba deca engleza.Aceasta viziune o ai daca nu ai experient bogata in programare si in formarea de echipe.
Ca drept dovada eu, Asia si Arabia ne scriem limbaje in limba nativa a fiecaruia doarece engleza nu este limba noastra ci suntem obligati  contractual uneori sa scriem in acea limba.

Cele mai bune carti de algoritmica de la cei mai buni profesori de programare romani isi au scris programele in limba romana, ceea ce mi se pare absolut normal.

Edited by Iulius-Foyas, 24 July 2019 - 21:20.


#25
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,578
  • Înscris: 06.03.2016
Ți-am mai zis că aia e o ciorbă, nu e program scris în română. Tu nu zici "clasă publică Mașină", ci "public class Masina". Sunt n exemple din astea.

#26
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Aici este vorba de parere personala.Insa pt mine  public class  Masina sau public class Car , mie totuna , in sensul ca il privesc la fel: relatii intre simboluri si token-uri.

#27
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,578
  • Înscris: 06.03.2016
Dau un exemplu. Dacă ar fi gândit toată lumea așa, ai fi găsit nume de funcții scrise în zeci de limbi în librăria standard C++. Ia să te văd. Vrei să folosești librăria standard? Învață toate limbile alea.

#28
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
N-ai inteles, daca vrei colaborare internationala scrii in limba engleza, daca vrei restrictionare nu scrii in engleza.

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
https://forum.softpe...my-transistors/ exemplu recent de proiect personal ce opune rezistenta deschiderii, si totusi n-are nici macar interfata in romana.

Edited by dani.user, 24 July 2019 - 22:02.


#30
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Pai daca se opune deschiderii atunci de ce mai este pus pe net ?
Si apoi acela este de fapt un programel scris in weekend care se poate extinde, nu nicidecum "proiect", asta bineinteles dupa standardele mele personale.

Edited by Iulius-Foyas, 24 July 2019 - 22:39.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Tu si standardele tale  sunteti rugati sa luati sa stati acasa.
Cand 'vorbim in cod' cu ceilalti incercam sa pastram un 'standard ridicat'.

#32
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Am  'cele mai ridicate standarde' posibile, eu si SAP-ul  Posted Image

Edited by Iulius-Foyas, 25 July 2019 - 05:16.


#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIulius-Foyas, on 24 iulie 2019 - 10:37, said:

atunci poti sa-l faci si in engleza.

Atunci poți. :lol:

Tocmai, că atunci nu poți. Dacă toată viața ai numit identificatorii în română, și brusc te apuci în engleză, cel mult vei face o engleză de baltă.

Și mai e o chestie: Cum e cu proiectele care încep regional (limitate la România), dar au potențial de a crește internațional? Le omori din fașă, prin a nu le expune.

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006

View Postred46, on 24 iulie 2019 - 20:58, said:

Ăla e un mix de engleză și română. Doar o mică parte din program e scrisă în ce limbă vrei tu.
Depinde și de limbaj acum. Dar majoritatea limbajelor nu se folosesc doar de simboluri.
tehnic vorbind, e mai bine sa folosesti denumiri in alta limba decat engleza, pentru ca eviti mai usor cuvintele cheie din limbaj (am avut relativ recent un proiect cu MSSQL in care cineva a pus un tabel cu numele Case; m-am saturat de cate ori a trebuit sa pun [])

in plus, daca mergi mereu pe idea cu denumiri in engleza, poti ajunge aici: https://www.forbes.c...n/#4953904917e7 . practic un site are optiunea "can have children" si un programator a decis sa denumeasca coloana "BreedReady" , ocazie cu care a devenit faimos :). probabil ca in acel caz era mult mai bine daca se limita la limba nativa.

#35
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Deci... argumentul lui e faptul ca daca un indian scrie un program in limba lui, asta inseamna ca ii asigura un loc de munca altui indian. Nu stiu daca e o afirmatie data la o ora tarzie sau e ceva serios.

Edited by CryTeku, 25 July 2019 - 07:22.


#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIulius-Foyas, on 25 iulie 2019 - 12:11, said:

Daca te-am confundat cu altcineva, atunci imi cer scuze pt eroarea facuta. Scuzele mele stimabile.
Prea tarziu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate