Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

My Transistors

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006
Un program care te ajuta si ti evidenta tranzistorilor pe care ii ai (sau ai lipsa Posted Image) acasa.
100% freeware.
Delphi
Link

Idei/imbunatatiri/critici (constructive)?


------------

@admin: Nu pot sa inserez imagine (screenshot). (click the icon-ul "image" in tool bar).

Edited by bionix, 15 July 2019 - 19:56.


#2
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018
Link-ul de download este nefunctional.

#3
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

View PostOneTransistor, on 15 iulie 2019 - 19:59, said:

Link-ul de download este nefunctional.

Ah... da... I-am schimbat numele. Si acum nu mai are installer. Nu mai e nevoie. E doar un stand-alone exe.
Mersi.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Felicitari! Mie imi place, in special ca are si datele de catalog. N-am apucat sa-l cercetez in amanunt, da' prima impresie ii buna.

#5
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

View Postedy_wheazel, on 15 iulie 2019 - 20:28, said:

Felicitari! Mie imi place, in special ca are si datele de catalog.

Daca totul merge bine, o sa implementez si partea pt tranzistori FET.
Poate si IC-uri pe viitor.
Posted Image

Edited by bionix, 15 July 2019 - 20:57.


#6
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006
v1.1 e online

#7
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Programul este interesant insa pentru a fi si mai util ar trebui sa poata cataloga si alte tipuri de componente pe care sa le stabileasca utilizatorul , de exemplu diode , rezistente , condensatori , circuite integrate  etc .Datele de catalog trebuie sa fie numai cateva (cele esentiale ) pentru celelalte  detalii se poate consulta datasheet -ul.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Modul invechit de a afisa un tabel dar a necesita un buton care te duce in alt ecran pentru a modifica continutul e lent/neproductiv.

Editarea direct in tabel ar fi benefica pentru utilizator (si o provocare utila pentru dezvoltator).

#9
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

View Postdani.user, on 16 iulie 2019 - 17:30, said:

Editarea direct in tabel ar fi benefica pentru utilizator (si o provocare utila pentru dezvoltator).

Nu e chiar asa greu de facut.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
In ce format salvezi datele?

#11
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

View Postdani.user, on 16 iulie 2019 - 19:07, said:

In ce format salvezi datele?
format binar.
propriul meu format.
avantaj: super rapid + super economic (ca spatiu)

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Dezavantaj: super greu de preluat in alte aplicatii :D

Sugerez SQLite

#13
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006
Salut dani!

View Postdani.user, on 16 iulie 2019 - 20:54, said:

Dezavantaj: super greu de preluat in alte aplicatii Posted Image
De ce crezi ca as vrea ca altcineva sa imi deschida fisierele? Posted Image
E programul meu, formatul meu. Nu am interes (comercial) ca alt program sa poata decoda fisierele mele. Daca vreau asta, pot sa public detaliile formatului. Posted Image


View Postdani.user, on 16 iulie 2019 - 20:54, said:

Sugerez SQLite

In totdeauna am sustinut ca bazele de date au fost SUPER abuzate. Posted Image


Da-i unui programator care nu stie multa programare niste imagini (sau alte date binare) si spune-i se le stocheze EFICIENT. Ce o sa faca el? O se le puna intr-o baza de date. VIOL nu alta Posted Image .
DB sunt facute sa tina relatii intre date. Eficienta in stocare (comparat cu binar)? Nula!

Tranzistorii mei nu au relatii intre ei (poate doar campul "Complementary"). Therefore, cel mai bun format este binar.
Mi-a luat 22 linii de cod ca sa salvez un tranzistor (17 parametrii). 3-4 minute sa programez asta. Cine vrea sa deschida, trebuie sa scrie acelasi numar de linii de cod. Deci nu e "super greu de preluat in alte aplicatii" (considerand ca o sa fac public formatul Posted Image )

Posted Image

Edited by bionix, 17 July 2019 - 14:01.


#14
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

View PostDexter Dude, on 16 iulie 2019 - 17:06, said:

ar trebui sa poata cataloga si alte tipuri de componente... de exemplu diode , rezistente , condensatori
Programul asta e un catalog.
Nu cred ca cineva o sa-si introduca in catalog: am doi rezistori 33 ohmi, 10x 4.7k, etc etc
La fel pt condesatori.

IC. Da... aia trebuie implementata.

Edited by bionix, 17 July 2019 - 14:20.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbionix, on 17 iulie 2019 - 14:00, said:

De ce crezi ca as vrea ca altcineva sa imi deschida fisierele? Posted Image

De ce nu? Poate cineva are multe date in alt format si vrea sa le transfere automatizat in programul tau.

View Postbionix, on 17 iulie 2019 - 14:00, said:

E programul meu, formatul meu. Nu am interes (comercial) ca alt program sa poata decoda fisierele mele. Daca vreau asta, pot sa public detaliile formatului. Posted Image

Mai sus scria 100% freeware., n-am banuit ca ar fi vorba de interese comerciale.

View Postbionix, on 17 iulie 2019 - 14:00, said:

Da-i unui programator care nu stie multa programare niste imagini (sau alte date binare) si spune-i se le stocheze EFICIENT. Ce o sa faca el? O se le puna intr-o baza de date.

Aici nu-i vorba de imagini

View Postbionix, on 17 iulie 2019 - 14:00, said:

DB sunt facute sa tina relatii intre date. Eficienta in stocare (comparat cu binar)? Nula!

DB-urile tot in format binar tin datele. Dar vin cu alte facilitati la pachet, care le fac usor mai mari decat cel mai compact format posibil:
  • Permit adaugarea ulterioara de noi coloane
  • Permit stergerea din mijlocul datelor fara sa rescrii tot
  • Folosesc o structura ce mareste viteza de cautare fara sa citesti toate datele
  • Protectie la corupere de date
  • etc

View Postbionix, on 17 iulie 2019 - 14:00, said:

Mi-a luat 22 linii de cod ca sa salvez un tranzistor (17 parametrii).

Cum procedezi cand vrei sa introduci parametrul numarul 18?


#16
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Stai putin ca tu acolo ai un programel care face CRUD asupra unor date si atata tot.Ba chiar s-ar  poate ca intr-un tab sa am tabele de tranzistori si in alt tab sa am retete de ciorbe si atunci si fiecare view sa fie incarcat intr-o instanta separata de DataGridView care suport eventuri de mouse la nivel de linie si dam peste ce spunea @dany.user:
CRUD la nivel de linie on mouse click.

Ti-am descoperit un bug la prima vedere:
daca scriu un cod de tranzistor si apoi ii dau autofill, iar dupa aia ii schimb numele, o sa am ce vreau eu pe acolo.

Attached File  usage.PNG   17.02K   31 downloads

Quote

Modul invechit de a afisa un tabel dar a necesita un buton care te duce in alt ecran pentru a modifica continutul e lent/neproductiv.
Termenul de invechit este relativ, este o metoda simpla si rapida de a asigura integritatea datelor care si acum se foloseste.
De asemeni poti sa dai  dublu click pe linie si iti deschide fereastrarespectiva .Mie imi place metoda asta cu fereastra.

Apoi din moment ce aplicatia este facuta pentru uz casnic, nu vad ce relevanta are notiunea de productivitate in acest context.

Edited by Iulius-Foyas, 18 July 2019 - 00:19.


#17
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
PS:binenteles exceptie bugul de  la name
Mie imi place functia de autofill, e supertare si e binevenita.

Pentru @intiator:
din monment ce apas butonul de "autofill", sa-mi treaca la name si numele tranzistorului si sa faca lock-in la name ca sa nu-l mai pot schima dupa.
daca nu apas autofill atunci chiar sa fiu lasat sa trec cam ce vreau eu .

Eu am inteles ca autofill-ul este si o forma de validare, asta inseamna ca daca se apasa auto-fill toate datele sunt rescrise cu valorile corecte, si asta presupune si campul "name"

Edited by Iulius-Foyas, 18 July 2019 - 06:04.


#18
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006

View PostIulius-Foyas, on 18 iulie 2019 - 05:58, said:

din monment ce apas butonul de "autofill", sa-mi treaca la name si numele tranzistorului si sa faca lock-in la name ca sa nu-l mai pot schima dupa.
daca nu apas autofill atunci chiar sa fiu lasat sa trec cam ce vreau eu .
Ai dreptate. Ar trebui sa fac campul read-only, odata ce userul a apasat autofill.
Mersi mult pt idee.

View Postdani.user, on 17 iulie 2019 - 20:41, said:

Mai sus scria 100% freeware., n-am banuit ca ar fi vorba de interese comerciale.
E 100% freeware si o sa ramana freeware. Bani cu el tot pot sa fac din reclamele de pe site.



View Postdani.user, on 17 iulie 2019 - 20:41, said:

Cum procedezi cand vrei sa introduci parametrul numarul 18?
In teorie se detecteaza ce versiune de format citesti (fisierul are deja un MagicNumber) si citesti acel format corect in concordanta cu versiunea detectata (cea cu 17 campuri).
La salvare, cand salvezi noua versiune de fisier (cea cu 18 campuri), savezi in noul format.

Asta e teoria. Pt acest mic program, at taiat coltul (masiv) si am alocat pt fiecare transitor 1024 bytes ca padding. Pot sa scriu o multime de campuri acolo fara sa fiu nevoit sa apelez la versioning. Afta e doar lene Posted Image Practic risipesc 1KB de spatiu pt fiecare transitor adaugat de user in lista. Lumea are azi hardiscuri de TB. Cativa KB risipiti inseamna 0.0000000000x% din acel spatiu.
____________________

Sunt carti care trateaza formatele binare (cum sa le scri/citesti) si avantajele lor asupra bazelor de date (atunci cand sunt).
Folosesc formatele binare de peste 20 ani ca sa-mi salvez propriile proiecte (si INI ca sa salvez GUI).



PS: am fa postez niste statistici (numere reale) despre un fisier SQLite pe care l-am convertit la TXT si apoi la binar. Formatul sqllite ocupa cel mai mult. Nu am fisierul cu mine acum.
Nu zic ca DB nu sunt bune. Zic ca in unele conditii (inclusiv cazul de fata) fisierele "binare" sunt MULT mai bune.

Edited by bionix, 18 July 2019 - 09:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate