Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitie Golf 6

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Deenman, on 22 iulie 2019 - 14:54, said:

...
Utilizator, cauta-ti daca gasesti orice masina din grupul VAG (skoda, seat leon, golf, Audi a3) cu motorul 1.6 benzina 102 CP.
...
pe asta il am eu,
nu e uau dar isi face bine treaba.

#56
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 SpeedDemon, on 22 iulie 2019 - 20:26, said:


Singurele masini puternice chiar fiabile din ultimii ani ar fi Toyota GT86 sau Megane 3 RS (2011+).
Serios? Hai că muream prost dacă nu îmi ziceai tu asta.
Pot să te întreb cum ai ajuns la concluzia asta? Aa, că ai tu Megane? Bun, e de înțeles, dar GT86? Dacă aia e mașină puternică eu sunt popă.


#57
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Ptr fata si incepatoare nu recomanda diesel, mai ales cu Km multi, il va pune pe butuci rapid.

Cum ziceau si altii, daca vrei Golf 6 ia 1.6 benzina, sau alta compacta tot benzina.

Sau daca are pretentii ... deh .. tineretul ... am vazut destule tinere cu BMW seria 1, ceva de genul

https://www.olx.ro/o...html#7866694559

Nu e cine stie ce, dar tine la imagine.

#58
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 SpeedDemon, on 22 iulie 2019 - 20:26, said:

Singurele masini puternice chiar fiabile din ultimii ani ar fi Toyota GT86 sau Megane 3 RS (2011+).
după care

 SpeedDemon, on 22 iulie 2019 - 20:26, said:

Personal GT86 mi se pare totusi lent si scump...drift tax.

Te contrazici singur.

 SpeedDemon, on 22 iulie 2019 - 20:26, said:

pe toti ii aud cu probleme la cotetul lor VAG
Zici că tu ai vreun Ferrari ceva făcut manual, vreun Koenigsegg, Pagani Zonda ceva, nu o mașină franțuzească făcută din bucăți produse prin toată lumea.
Una e să spui că nu îți place un model de mașină sau o marcă. Alta e să jignești cu totul o marcă cu atât mai mult că e mult mai de renume față de ce ai tu.

 SpeedDemon, on 22 iulie 2019 - 20:26, said:

Lancer-ul normal e masina buna... dar mi se pare totusi cam barbar interiorul.

Attached File  08808151990003.jpg   411.55K   36 downloads

Nu toți vor luminițe tabletuțe butonele manele carboane și dunguțe roșii. Unii suntem mai pe simplu așa mai pe minimal.

 SpeedDemon, on 22 iulie 2019 - 20:26, said:

Singurele masini puternice chiar fiabile din ultimii ani ar fi Toyota GT86 sau Megane 3 RS (2011+).

ras.jpg

Edited by waterman, 23 July 2019 - 13:24.


#59
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 AstroNut98, on 23 iulie 2019 - 10:07, said:

Serios? Hai că muream prost dacă nu îmi ziceai tu asta.
Pot să te întreb cum ai ajuns la concluzia asta? Aa, că ai tu Megane? Bun, e de înțeles, dar GT86? Dacă aia e mașină puternică eu sunt popă.
Razi tu razi dar pe traseu montan GT86-le e peste Focusul tau wagon. GT86 e o jucarie care ofera autoblocant la pret mult sub un M. Dupa cum poate stii BMW nu vrea sa ofere autoblocant din fabrica pe non-M-uri asa ca GT86 e un drift car din fabrica destul de reusit. Nu e neaparat puternic cat e agil, are doar 1200 kg. Degeaba nu se tin asa de tare preturile sus la GT86. Iar motorul e indestructibil. In SUA track car-urile standard de inchiriat sunt Scion FRS cum e cunoscut GT86 la ei si Mustang-ul de 5 litri N/A. Masini indestructibile care indura cam orice. Pt mine asta inseamna masina fiabila, masina la care nu schimbi nimic ca a fost proiectata cu simt de raspundere.
Aia care luati apararea Evo-ului n-aveti decat sa va luati si sa vedeti ce inseamna sa schimbi piese dupa piesa si sa iti pice mereu accelasi piese. Posted Image
E o masina fortata pt vremea ei cu tractiune integrala permanenta si toata bataia de cap care rezulta din asta. Sunt niste motive pt care vanzarile s-au dus si masina a fost discontinuata.

Nu vad ce e de renume la VAG. De renume e Porsche si Audi, ca istoric si pedigree racing. VW e masina omului de rand neamt, nu inteleg de ce o cred romanii masina vezi domnle luxoasa sau prestigioasa.
Renault are o reputatie foarte buna in Formula 1 de multi ani, multe echipe folosind motoarele lor. Faptul ca au reusit sa faca masini de strada cu motoare blindate cat sa fie preferatele firmelor de inchiriat masini pt circuit in toata Europa e o chestie destul de faina. Are si Renault brandul Alpine care e super smecher as putea spune Alpine A110 asta noua fiind un coupe excelent.
Clio RS si Megane RS le gasesti la orice circuit de inchiriat din cauza ca sunt masini care pur si simplu indura multe, ambele vin cu motoare blindate.
Cate masini dupa ce au fost track tool-uri 100k-150k de km ca masini de inchiriat mai pot fi vandute la pret aproape ca masina normala?

In zona mea nu e prea sunt service-uri Ford, nu e nici reprezentanta, am contemplat un pic sa iau un ST, dar nu ar fi fost la fel, in toate comparativele iesea in general cea mai lenta. Ford a pastrat bunatatile pt Focus RS, care s-a dovedit cel mai esuat ca fiabilitate hothatch din ultimii multi ani. Sa schimbi chiulasa la 20.000 km...un producator serios nu face asa ceva. Motoarele Renesis de pe RX8 sunt excelente comparativ cu asta. Posted Image
https://www.roadandt...-gasket-issues/

Mitul masinii germane s-a dus odata cu Golf 4, Passat B5.5, A4 B5 si BMW E46. Posted Image

Edited by SpeedDemon, 23 July 2019 - 16:37.


#60
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Pentruca m-au pus pe ganduri motorizarile diesel,mi-am aruncat ochii si la cele pe benzina
Incerc sa pun ceva link-uri cu ce m-ar interesa.
https://www.autovit....7a3ecd2e.....un Renault Fluence motor de 2.0 140 CP si cutie automata
Aici nu prea stiu despre ce cutie e vorba,vreau sa fie din aia clasica(convertizor de cuplu).Am sunat la dilerul ce vinde masina dar nici
ei nu stiau ce cutie e pe masina.
Alta ar fi un Mitsubishi ASX :https://www.autovit.ro/anunt/mitsubishi-asx-ID7GynoM.html#5c30e98b06
Inca o japoneza,Mazda 3 :https://www.olx.ro/oferta/vand-mazda-3-benzina-2-0-150-cp-automata-IDccg4o.html#eb44323109
are cutie automata clasica,am citit de bine despre ea.
Si ultima(binenteles nu putea lipsi si un samsar),un Focus 3 https://www.olx.ro/o...dfdd3b;promoted
Cam astea le-am gasit,o parere daca se poate.....multumesc

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 waterman, on 23 iulie 2019 - 13:22, said:

....
08808151990003.jpg

Nu toți vor luminițe tabletuțe butonele manele carboane și dunguțe roșii. Unii suntem mai pe simplu așa mai pe minimal.
vai ce bord murdar ai...

ce luminite nene... mie nici becurie de la ceasuri nu-mi merg.

p.s. tu esti om serios? cum mama ei de treaba sa iei cutie automata.

Edited by arg, 23 July 2019 - 20:05.


#62
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 SpeedDemon, on 23 iulie 2019 - 16:25, said:

...
Nu vad ce e de renume la VAG. De renume e Porsche si Audi, ca istoric si pedigree racing. VW e masina omului de rand neamt, nu inteleg de ce o cred romanii masina vezi domnle luxoasa sau prestigioasa.
...
VAG, [conform wiki] inseamna Audi, Bentley, Bugatti, Ducati (motociclete), Lamborghini, MAN (camioane), Porsche, Scania (camioane), SEAT, Škoda, Volkswagen (autoturisme și SUV) și Volkswagen (speciale) (ca de ex. autobuze, automacarale, autofrigorifice). https://ro.wikipedia...upul_Volkswagen

 SpeedDemon, on 23 iulie 2019 - 16:25, said:

...
Mitul masinii germane s-a dus odata cu Golf 4, Passat B5.5, A4 B5 si BMW E46.
Mitul ala s-a dus din cauza baetilor cu "masini pentru pretentiosi, recent aduse, 150000 km, prim propretar (pensionar) ce nu bat, nu troncane, si acepta orce test"... Insa cine si-a luat masina noua de la astia cred in continuare in acel mit.

#63
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si lasa-o moarta cu aspiratele. Sunt de colectie, un Leon cupra 5f 280-300 cp de 1300kg cu FWD scoate 7:45 sec full lap la Nurburgring. Cam cat un Porche 911 GT3 sau un M5 (F90).

#64
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Luati-va fratilor benzinare, da-le naibii de diesele obosite. M-am uitat doar la cateva piese importante si sunt diferente mari la pret ,20 tdi vs 1.6 benzina
kit ambreiaj motorina-1300, benzina-480
kit distributie motorina-500, benzina 172
injectoare motorina-1550, benzina-460
pachet filtre revizie motorina 340, benzina-160
toate de la aceiasi producatori, nu merita.

#65
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 arg, on 23 iulie 2019 - 20:04, said:

vai ce bord murdar ai...

p.s. tu esti om serios? cum mama ei de treaba sa iei cutie automata.

1. Mai spală și tu ecranele la telefon și la calculator / laptop. Nu e nici un bord murdar.
2. Nu e mașina mea. E același model de bord, eu n-am cutie automată.

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
1... pai de a ta vorbeam
2... o dai cotita.

mitzu ala al tau trage stanga?

Edited by arg, 24 July 2019 - 08:23.


#67
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 daniMMM, on 24 iulie 2019 - 06:41, said:

Luati-va fratilor benzinare, da-le naibii de diesele obosite. M-am uitat doar la cateva piese importante si sunt diferente mari la pret ,20 tdi vs 1.6 benzina
kit ambreiaj motorina-1300, benzina-480
kit distributie motorina-500, benzina 172
injectoare motorina-1550, benzina-460
pachet filtre revizie motorina 340, benzina-160
toate de la aceiasi producatori, nu merita.
Nu se compară nimic cu plăcerea de a fi la curent cu prețurile pieselor din dezmembrări, de a ști mereu cât costă un recondiționat de turbină, un schimbat de valvă EGR, un schimb de injectoare, un anulat de PDF, de a-ți face prieteni printre doreii din service-uri, printre groparii din cimitirele auto. Plus că mai și vezi lumea de sus, din cabina platformei auto.

Pentru restul există master card.

#68
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 arg, on 24 iulie 2019 - 08:23, said:

1... pai de a ta vorbeam
2... o dai cotita.

mitzu ala al tau trage stanga?

De acum ori vorbești omenește cu toate literele și cuvintele ori ne ignorăm.

Unde ai văzut tu BORDUL MAȘINII MELE MURDAR băbăiete că m-ai turbat de cap ?
Repet unde ai văzut tu bordul meu de ai dedus tu că e murdar ?

Cu ce dracu o dau cotită ?

Și ce e cu asta cu trasul stânga ? Unde ai văzut tu asta ?

Te rog eu dacă ai vreo problemă medicală ceva care te împiedică să te exprimi coerent sau logic spune-mi că îmi fac păcate pe aici.
De ce vorbești în halul ăsta de trebuie să postezi de 4 ori ca să înțeleagă lumea ce zici ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate