Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Viața în Barcelona

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
spaniola nu e o problema pt nimeni ...... nu e absolut necesar sa vb catalana ..... pana si cu engleza te poti descurca fiind o zona turistica cei de acolo vb si putina engleza ...

in schimb e super aglomerata .... turistii au devenit un cosmar, Barcelona e sufocata pur si simplu de turisti ....

trebuia implementata o taxa (20-30E) de intrare in oras, cum s-a procedat in Venetia pt reducerea numarului de turisti

Edited by truthwarrior, 10 August 2019 - 08:19.


#20
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View Posttruthwarrior, on 10 august 2019 - 08:11, said:

spaniola nu e o problema pt nimeni ...... nu e absolut necesar sa vb catalana ..... pana si cu engleza te poti descurca fiind o zona turistica cei de acolo vb si putina engleza ...

in schimb e super aglomerata .... turistii au devenit un cosmar, Barcelona e sufocata pur si simplu de turisti ....

trebuia implementata o taxa (20-30E) de intrare in oras, cum s-a procedat in Venetia pt reducerea numarului de turisti
Barcelona, Amsterdam, Venetia, Florenta, mai recent chiar Cinque Terre si Palma de Mallorca au devenit supraaglomerate. Oamenii se ingramadesc ca vitele in cateva locuri promovate agresiv pe toate canalele mass-media si toti doar in anumite perioade (iulie-august si in perioada sarbatorilor de iarna). E complicat de gasit solutii viable pentru ca orasele alea castiga, totusi, mult de pe urma turistilor. O solutie ar fi sa se promoveze ideea ca orasele respective pot fi vizitate tot anul, nu trebuie ca toata lumea sa dea navala doar 2-3 luni pe ani. Parerea mea.

Edited by Costel2014, 11 August 2019 - 11:03.


#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
O părere foarte bună,  atât doar ca uiti un detaliu imporant: vacantele copiilor.

#22
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmufa, on 11 august 2019 - 13:46, said:

O părere foarte bună,  atât doar ca uiti un detaliu imporant: vacantele copiilor.
De acord, dar cat crezi ca pricepe un copil din ceea ce vede la Rijkmuseum, la Galeriile Uffizi sau la Sagrada Familia? Sigur, trebuie dus/trimis si un copil in vacanta, dar nu neaparat in locatiile astea supraaglomerate.

Edited by Costel2014, 12 August 2019 - 09:07.


#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostCostel2014, on 11 august 2019 - 11:02, said:


Barcelona, Amsterdam, Venetia, Florenta, mai recent chiar Cinque Terre si Palma de Mallorca au devenit supraaglomerate. Oamenii se ingramadesc ca vitele in cateva locuri promovate agresiv pe toate canalele mass-media si toti doar in anumite perioade (iulie-august si in perioada sarbatorilor de iarna). E complicat de gasit solutii viable pentru ca orasele alea castiga, totusi, mult de pe urma turistilor. O solutie ar fi sa se promoveze ideea ca orasele respective pot fi vizitate tot anul, nu trebuie ca toata lumea sa dea navala doar 2-3 luni pe ani. Parerea mea.
Parțial ai dreptate . In Florența, pe la Ufizzi si Grădinile Boboli, era mult mai aerisit decât la Luvru sau Versailles . Mie mi-a plăcut Boboli mai mult decat Versailles, dar asta e o altă discuție . Plus că mai ai și alte orașele, gen Siena sau Lucca , in apropiere, care sunt ceva mai aerisite de turiști . Pisa nu o pun, că dopul principal de turiști e la Turn și la Dom . In Toscana am fost anul asta, după jumătatea lui august . Oricum, sunt peste noi italienii la toate capitolele . Am nimerit in țigănia din Centrul Vechi al capitalei și am revenit cu picioarele pe pământ la realitatea din Romania . Am avut treabă numai o zi prin capitala, dupaia m-am tirat rapid . Prefer oricând un oraș ca Florența , decât litoralul romanesc sau Valea Prahovei . Când ai la dispoziție județe precum Alba, Caras Severin, Maramureș etc. și românii încă prefera să stea în coloana pe DN1 sau pe Autostrada Soarelui, e clar că avem o problema ca națiune și încă avem orizonturi limitate . Bine, la muzeele din străinătate nu mă aștept sa vad cefele late din Mamaia, ceea ce este un plus .

Edited by Vlad_22, 01 September 2019 - 23:47.


#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Locuinte minuscule la preturi destul de mari
https://www.brickbar...esults/alquiler

#25
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View PostVlad_22, on 01 septembrie 2019 - 23:40, said:

Parțial ai dreptate . In Florența, pe la Ufizzi si Grădinile Boboli, era mult mai aerisit decât la Luvru sau Versailles . Mie mi-a plăcut Boboli mai mult decat Versailles, dar asta e o altă discuție . Plus că mai ai și alte orașele, gen Siena sau Lucca , in apropiere, care sunt ceva mai aerisite de turiști . Pisa nu o pun, că dopul principal de turiști e la Turn și la Dom . In Toscana am fost anul asta, după jumătatea lui august . Oricum, sunt peste noi italienii la toate capitolele . Am nimerit in țigănia din Centrul Vechi al capitalei și am revenit cu picioarele pe pământ la realitatea din Romania . Am avut treabă numai o zi prin capitala, dupaia m-am tirat rapid . Prefer oricând un oraș ca Florența , decât litoralul romanesc sau Valea Prahovei . Când ai la dispoziție județe precum Alba, Caras Severin, Maramureș etc. și românii încă prefera să stea în coloana pe DN1 sau pe Autostrada Soarelui, e clar că avem o problema ca națiune și încă avem orizonturi limitate . Bine, la muzeele din străinătate nu mă aștept sa vad cefele late din Mamaia, ceea ce este un plus .
Si eu prefer sa imi fac concediile in alte locuri decat in Romania. Si o fac, in ultimii ani, toamna, septembrie-octombrie. Nu e atat de cald, aglomerat si scump, cum este in iulie si august.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate