Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Viața în Barcelona

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
rapid1923

rapid1923

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2011
Buna ziua! As dori sa aflu si eu mai multe despre viata in Barcelona, de la cei care traiesc acolo. Vrem sa ne mutam acolo, a aparut o oportunitate de mutare cu serviciul acolo, un salariu de 5000 de euro, si nu stiu daca ne ajung pentru un trai decent, chirie, utilitati, mancare etc., avem un copil de un an. Nu stiu cum e cu asigurarile de sanatate si cu educatia, de aceea m-ar interesa informatii de la cei care lucreaza si traiesc in Barcelona.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
cam multe "emotii",
In barcelona nu cauti wc-ul in fundul gradinii.
Cu 5.00 de euro salariu lunar nu ai sa-ti permiti nici in 5o de ani turbojet personal, dar daca strangi din buci, probabil ca-ti vei putea tine curul intr-un mercedes Ț classe nou

Edited by tioopedi, 17 July 2019 - 14:14.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Patru persoane, fara chirie, pe luna = 2300 euro: https://www.numbeo.c...ng/in/Barcelona
Pentru Bucuresti, tot fara chirie, estimeaza 1531 euro.

Oricum, eu cred ca 5000 de euro ajung destul de bine.

Edited by trollerul_de_serviciu, 17 July 2019 - 14:15.


#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
iti sugerez localitati adiacente, ava , Casteldefels viladecans etc.
Cu trenul /metrou se face naveta mult mai usor decat cu masina iar viata e mai ieftina

Edited by botelucian, 17 July 2019 - 14:20.


#5
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

 tioopedi, on 17 iulie 2019 - 14:11, said:

cam multe "emotii",
In barcelona nu cauti wc-ul in fundul gradinii.
Cu 5.00 de euro salariu lunar nu ai sa-ti permiti nici in 5o de ani turbojet personal, dar daca strangi din buci, probabil ca-ti vei putea tine curul intr-un mercedes Ț classe nou
asta de ii casatorit cu romanca, Puigdemont adica, reprezentatul independentei catalane prin Europa sunt convins ca nu are salariu de 5000 EUR.
nu stiu ce faci ptr aia 5000 EUR, dar cu banii astia poti trai in Japonia, Australia sau Canada.
asadar nu mai pune intrebari puerile.
noi traim super bine cu ajutorul social español. care sunt cca 900 EUR.
bafta in noua viata.

Edited by benetusseryo, 17 July 2019 - 14:25.


#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
cu banii aia LEJER traiesti in Barcelona.

Acu daca nu tii sa stai chiar in centru la penthouse, raman si bani berechet!

#7
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
omu' vrea sa ne dea peste nas noua, "capsunarilor" !
care avem salarii oarecum normale de 1200-1500 EUR. Posted Image
L.E. am venit cu familia din Olanda in Spania in a.d. 2001 !
Spania, este cea mai OK tara din toata Europa geografica .

in 20 de ani in Spania am intalnit oameni bogati care plateau chirie de 3000 EUR.
saracii (ca mine) nu-si pot permite chirie de 500 EUR.
d'aia mi-am cumparat casa ! Posted Image

Edited by benetusseryo, 17 July 2019 - 14:48.


#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,116
  • Înscris: 03.07.2008
Venitul ala este pt 3 persoane: el, sotia si copilul.

#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 benetusseryo, on 17 iulie 2019 - 14:47, said:

omu' vrea sa ne dea peste nas noua, "capsunarilor" !
care avem salarii oarecum normale de 1200-1500 EUR. Posted Image
L.E. am venit cu familia din Olanda in Spania in a.d. 2001 !
Spania, este cea mai OK tara din toata Europa geografica .

in 20 de ani in Spania am intalnit oameni bogati care plateau chirie de 3000 EUR.
saracii (ca mine) nu-si pot permite chirie de 500 EUR.
d'aia mi-am cumparat casa ! Posted Image
Ti-ai cumparat casa din ajutorul social de 900 euro? In ce regiune iti da atata ajutor social?

#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
In primul rand invata catalana la perfectie, nu faci nimic cu spaniola acolo, multi barcelonezi refuza sa iti raspunda in spaniola, acum vreo 10-15 ani se dadeau burse la greu in Spania pentru studenti, dar mai toate erau taman in Barcelona, si multi s-au trezit ca nu le foloseste la nimic spaniola invatata.

#11
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 rapid1923, on 17 iulie 2019 - 13:44, said:

salariu de 5000 de euro
brut sau net ?

#12
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 PopaXXX, on 17 iulie 2019 - 15:54, said:

In primul rand invata catalana la perfectie, nu faci nimic cu spaniola acolo, multi barcelonezi refuza sa iti raspunda in spaniola, acum vreo 10-15 ani se dadeau burse la greu in Spania pentru studenti, dar mai toate erau taman in Barcelona, si multi s-au trezit ca nu le foloseste la nimic spaniola invatata.
Ai fost tu in Barcelona, si ai vorbit in spaniola, si a refuzat sa te serveasca sau sa iti dea informatii? Sau doar ai auzit povesti. Eu am fost de multe ori si in Barcelona si in Valencia si chiar in Pais Vasco si nimeni nu mi-a reprosat nimic. Faptul ca exista extremisti, Da, dar nu generaliza. Poti sa vorbesti spaniola fara probleme.

 rapid1923, on 17 iulie 2019 - 13:44, said:

Buna ziua! As dori sa aflu si eu mai multe despre viata in Barcelona, de la cei care traiesc acolo. Vrem sa ne mutam acolo, a aparut o oportunitate de mutare cu serviciul acolo, un salariu de 5000 de euro, si nu stiu daca ne ajung pentru un trai decent, chirie, utilitati, mancare etc., avem un copil de un an. Nu stiu cum e cu asigurarile de sanatate si cu educatia, de aceea m-ar interesa informatii de la cei care lucreaza si traiesc in Barcelona.
Eu as vota, Da, sa mergi in barcelona sa lucrezi. Este un oras frumos, turistic, are plaja vara, iar iarna la 2-3 ore de mers cu masina poti merge la ski. Referitor la Trai decent,  nu stiu ce sa zic, is sigur ca sunt familii care traiesc decent in Barcelona cu jumatate din posibilul tau salar.

#13
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 PopaXXX, on 17 iulie 2019 - 15:54, said:

In primul rand invata catalana la perfectie, nu faci nimic cu spaniola acolo, multi barcelonezi refuza sa iti raspunda in spaniola, acum vreo 10-15 ani se dadeau burse la greu in Spania pentru studenti, dar mai toate erau taman in Barcelona, si multi s-au trezit ca nu le foloseste la nimic spaniola invatata.
Ma, da tu le '' stii '' chiar pe toate : job, politica, sport , calitatea vietii ... Ne inchinam in fata ta , ce mai . N-ai calcat in viata ta prin Spania, bag mana in foc , da ai luat rapid niste informatii din primul site sau articol gasit pe Google si gata, fara ca macar sa compari informatiile de acolo cu alte surse .

Edited by Vlad_22, 17 July 2019 - 23:59.


#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 nico99900, on 17 iulie 2019 - 19:59, said:

Ai fost tu in Barcelona, si ai vorbit in spaniola, si a refuzat sa te serveasca sau sa iti dea informatii? Sau doar ai auzit povesti. Eu am fost de multe ori si in Barcelona si in Valencia si chiar in Pais Vasco si nimeni nu mi-a reprosat nimic. Faptul ca exista extremisti, Da, dar nu generaliza. Poti sa vorbesti spaniola fara probleme.
Am vorbit cu destui studenti care s-au intors de acolo si injurau Barcelona in toate chipurile, si-au batut joc de ei cu programul ala de burse, trimitandu-i intr-o zona unde ai nevoie de catalana ca sa supravietuiesti.
Faptul ca ai fost ca turist nu e relevant, te descurci chiar si fara spaniola, ca doar stai la hotel si vizitezi aceleasi locatii ca si alti turisti, dar daca vrei sa te muti acolo, sa muncesti, sa studiezi, sa iti faci prieteni, sa mergi la petreceri, in viata de zi cu zi o sa ai nevoie de catalana, altfe nu o sa te integrezi in veci.

#15
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
in Romania sunt judete intregi in care poti trai bine-mersi fara limba romana.
cam asa pui tu  problema cu catalana si  "supravietuirea"

Edited by tioopedi, 18 July 2019 - 07:29.


#16
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 tioopedi, on 18 iulie 2019 - 07:28, said:

in Romania sunt judete intregi in care poti trai bine-mersi fara limba romana.
cam asa pui tu  problema cu catalana si  "supravietuirea"
Poate la unguri acolo in comunitatile lor, dar daca ai incerca ca roman sa te muti acolo, ce viata o sa ai fara sa stii maghiara?
La fel si cu catalana in Barcelona - fara ea o sa te simti stingher, si nu o sa te integrezi cu adevarat. Daca vrei sa traiesti insa numai in comunitatea romaneasca din Barcelona, atunci succes!

#17
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014

View PostImperathor, on 17 iulie 2019 - 14:48, said:

Venitul ala este pt 3 persoane: el, sotia si copilul.
Se poate descurca decent cu banii aia, chiar daca sunt 3 persoane. Recomandabil este, asa cum a sugerat deja altcineva, sa isi gaseasca o locuinta intr-unul din oraselele invecinate  Barcelonei.

#18
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPopaXXX, on 17 iulie 2019 - 15:54, said:

In primul rand invata catalana la perfectie, nu faci nimic cu spaniola acolo, multi barcelonezi refuza sa iti raspunda in spaniola, acum vreo 10-15 ani se dadeau burse la greu in Spania pentru studenti, dar mai toate erau taman in Barcelona, si multi s-au trezit ca nu le foloseste la nimic spaniola invatata.
Asta e din ciclul "am fost in Harghita si Covasna si nu mi-au dat aia paine, ca le-am cerut in romaneste"....Sigur ca este bine sa invete si catalana, dar de aici si pana la a spune ca nu te descurci cu spaniola in Barcelona este cale lunga.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate