Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Telefon pentru copil de 8 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019

 LibertyHG, on 09 iulie 2019 - 14:28, said:

Tu asta ai fi făcut la 10 ani? Posted Image

Sincer, daca as fi stiut ce vremuri vin pe piata muncii acum,   cam da.
As fi preferat sa sacrific timpul petrecut la desene animate, la jucarii  si batut mingea pe maidan sa fi invatat informatica inca de atunci.
Mi-as sacrifica copilaria si as da timpul inapoi sa invat matematica si  informatica de atunci ca acum sa   am un salariu decent de 1000-2000 euro lucrand in IT decat sa o ard somer sau sa-mi dau cu capul de pereti cand ma angajez pe 1200 lei la un job sezonier  prin vanzari.

Cel putin   mi-am petrecut si o mare parte din timp din copilarie  citind beletristica si ceva enciclopedii si dictionare pe langa facut temele ca sa nu ajung un prost.  
Treaba e ca nici cartile nu m-au ajutat cu nimic sa-mi caut un loc de munca bine platit ,ci  doar  sa capat cultura generala.
Ma relaxam fie mai facand un sport, fie jucand jocuri de masa sau  desenand/pictand.  


Ma ofticam tare copil fiind ca nu aveam si eu un PlayStation 2, Game Cube cum aveau verii mei,   ca nu mi-l cumparau parintii fiindca n-aveau bani, ca nu aveam si eu telefon mobil  cu clapa  cum il aveau copii de parinti smecheri din vecini ce il purtau la gat.Aveam un PC de pentium 2 cu Win98 instalat pe el cu CRT, internet nu aveam, abia puteam sa rulez Solitaire sau Paint pe el, din cauza asta nici nu prea intram pe el.
Acum ma bucur ca nu le-am avut ca poate asa nu mai aveam nici timp sa citesc si ajungeam mai rau.

Edited by bucag, 09 July 2019 - 20:12.


#38
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 giuliani, on 09 iulie 2019 - 14:48, said:



Am un coleg care are 2 gemeni, le-a luat telefon pentru prima data la 14 ani. Deci se poate, si nici in grupul de colegi cu care se inteleg spune ca majoritatea nu au asa ceva.



Asta-i scopul, sa nu stea deloc pe telefon.



Banuiesc ca vrei sa iei telefon ca sa stii pe unde umbla copilul in drum spre scoala sau ceva de genul. Ia ceva mic, doar cu butoane si fara ecran color, fara credit sau internet asa incat sa poti doar tu sa il suni.
Cred ca unii ati inteles gresit ce vrea omul asta.
Nu e nimic, asa e pe SP. Cineva cere un sfat legat de ceva si primeste altceva... Clasic...
Omul vrea smartphone pt copilul lui. Da, surprinzator, cu internet, ecran color (de unde ideea ca eranul monocrom este "mai bun pt ochi" decat cel color ???), jocuri, continut media. 8 ani nu e o varsta la care un copil sa nu aiba voie pe telefon.
Ce naiba, sunt altii care stiu si programare la acea varsta...
Timpurile se schimba, generatiile se schimba, fiecare generatie are "jocurile" ei. Unele din carpe, altele din plastic, altele electronice.
Cum ar fi fost ca atunci cand eram noi mici, in loc sa primim masinute si diverse jocuri, sa primim mingi de carpa si masinute din carton, ca "asa era pe vremea parintilor nostri".
Repet si imi sustin ideea : un copil nu trebuie sa fie privat de tehnologie, decat daca doriti sa fie un ciudat si un inadaptat social, un copil cu frustrari si de care sa rada ceilalti. Cuvantul cheie este "moderatia", de acord. Si asta tine exclusiv de parinti.

Edited by Magicwisewolf, 09 July 2019 - 20:34.


#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,881
  • Înscris: 28.11.2006

 rianovich96, on 09 iulie 2019 - 16:36, said:

am doua fete si sunt foarte ok, chiar cea mare 12 ani face design & concept pentru jocuri.
are si canal pe youtube cu conditia sa nu se arate, face niste tutoriale in engleza.
pe instagram facem review la tot ce misca si daca ceva nu ni se pare ok, vorbim sau stergem.. in fond conturile sunt ale noastre.
si cea mica, ce sa vezi, se ia dupa cea mare si a fost primita la engleza (Cambridge) fara examen.

in conditiile in care stau pe tableta si pe telefoane toata ziua.
si cand merg afara rup parcul in doua sau bazinele de innot.
si inteleg ca nu e bine sa fumeze cum face tati, ca nu e buna berea la varsta lor si daca chiar o sa vrea sa testeze vreodata, ar prefera sa o faca cu mami sau cu tati decat in curtea scolii unde ce sa vezi.. mai nou se vand droguri. si sex prin wc de la 14 ani...

pentru ca alte mami si tati in cel mai bun caz surubaresc parental filter in loc sa stea de vorba cu copilul. si cand copilul e mutulica il duc la psiholog, ca deh.. ei aveau treaba la multinationala sa produca bani sa plateasca casa, masina, bona si vacanta in thailanda.

si toate astea ce sa vezi.. in conditiile in care fac lectii cu ea la mate pe skype, mai sunt si la 2000Km de casa cateodata..
Sa-ti traiasca fetele, si tu si sotia pe langa ele! Si felicitari pentru felul in care le educi!

Dar am si eu o mica observatie. Toate acele postari inutile au venit pentru ca n-ai explicat de la inceput situatia. Daca partea citata de mine o puneai in primul post, cred ca primeai alte sfaturi. Eu recunosc ca n-am copii, dar lucrez cu ei (sunt profesor de gimnaziu) si stiu ca telefonul poate fi o unealta al dreq de buna, dar si un mare factor de distragere de la ceea ce ai de facut. Depinde doar de modul in care il folosesti, si de cat de bine e educat copilul sa stie cand sa-l foloseasca si cand nu.

On: cred ca Xiaomi e cea mai buna alegere. Eu am butonat un Mi A1, care merge brici si arata foarte bine. Cauta un Mi A2, care e si mai performant si are ecranul mai mare.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,573
  • Înscris: 15.06.2007
De ce unul nou? Mai bine unul performant dar mai vechi. Astea noi si ieftine se misca greu, au cele mai slabe performante.

#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Hai ca incep sa apara si sfaturile pertinente si la obiect.

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 corinadaniela, on 09 iulie 2019 - 14:05, said:

sfatul meu (ca mama de copil de 12 ani - tot fetita) : amana momentul cumpararii telefonului, e prea devreme la 8 ani. peste un an o sa-ti ceara laptop de gaming.
Laptopul il poate cere si fara telefon, la fel cum poate cere telefon si sa nu vrea laptop.
Din experienta iti zic, ia un telefon cu spatiu mare de stocare. Il va umple repede cu TikTok si ala nu salveaza pe card clipurile salvate local, neuploadate.

 giuliani, on 09 iulie 2019 - 14:48, said:

Am un coleg care are 2 gemeni, le-a luat telefon pentru prima data la 14 ani. Deci se poate, si nici in grupul de colegi cu care se inteleg spune ca majoritatea nu au asa ceva.
Cheia e ce am bolduit.

Copilul meu are un coleg cu parinti religiosi care nu accepta nici macar PCul. Bineinteles ca toti il marginalizeaza dar sunt sigur ca in grupul de copii cu care se intelege nu are nimeni nici tel, nici PC.

Ideea cu telefonul e sa aiba telefon dar sa-i dai si posibilitatea sa aiba altceva mai bun de facut. Va uita rapid de telefon daca chiar are ce face. Altfel, da, e mai simplu sa nu iei teleton si nici sa nu te implici prea mult. Aproape la fel de simplu ca a lua telefon si a nu te mai implica dupa aia. Gasesc ei ceva de facut pana la urma si nici nu-ti bati capul.

Edited by underb, 10 July 2019 - 06:07.


#43
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
+1 Mi A2 Lite https://m.emag.ro/te...k/pd/D1KBCSBBM/

Alternativa: Motorola One https://altex.ro/tel...d/SMTMOTOONEBK/

Ambele sunt variantele cu 4GB RAM.

Pt. rezistenta cumperi o husa.

#44
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
La 8 ani a primit si fiica-mea telefon. Pentru ca merge singura la scoala cu microbuzul, vine acasa, merge la bazin singura pe jos, plus alte lucruri care multi copii in ziua de azi le fac doar tinuti de mana de parinti. Initial a fost un iPhone 5 abandonat prin casa, dupa ce ala a crapat i-am dat iPhone 7 al sotiei care il va folosi pana nu mai merge telefonul. Nu are nici un fel de cont de socializare, whatsapp i-am instalat ca sa tina legatura cu colegi/profesori. Si are un singur  joc de logica instalat pe telefon. I-am spus de la inceput ce are voie si ce nu are voie sa faca pe telefon si a inteles.
Si are iPhone nu ca sa se dea mare in fata colegilor/ prietenilor, imi este mie mult mai usor sa ma ocup de toate deviceurile familiei.

#45
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Sa cauti ceva de 5 inch ca are manutele mici.

A mea are 9 ani si foloseste telefon de pe la 5 ani.
Nu am observat nimic negativ in comportamentul ei.
Invata singura pentru scoala noi doar o verificam.
Acum a gasit pe yt niste lectii de limba spaniola si ne "omoara" cu fraze in spaniola. :)

De exemplu isi alege singura haine de la H&M cand sunt la promotie.

Se uita la recenzii pentru telefoane pe yt, cauta pe GSM Arena specificatii.

In concluzie nu vad nimic rau in a detine un telefon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate