Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Telefon pentru copil de 8 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
Salut tuturor,

Ma tot uit pe la emag ce naiba telefon sa-i iau lui fimea sa nu-mi para rau daca se strica sau daca il crapa.
O chinezarie dar care, review sunt cam fake toate in aceasta gama de pret 4...700 lei.

Pentru jocurile specifice varstei plus sa mai faca ceva poze, snapchat si altele.
Un key factor ar fi sa tina bateria cat mai mult, in ritmul in care il folosesc ei stau cu incarcatoarele in priza non stop.

Altul ar fi sa fie usor (sau foarte rezistent) copiii le scapa pe jos frecvent.
Un P20 ar fi ok insa mi se pare cam scump pentru scopul asta.

In fine, apreciez cateva sugestii si va multumesc frumos!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sfatul meu (ca mama de copil de 12 ani - tot fetita) : amana momentul cumpararii telefonului, e prea devreme la 8 ani. peste un an o sa-ti ceara laptop de gaming.

#3
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Iti dau un sfat ? Mai bine nu, cumpara-i papusi. Nu o obisnuii cu telefon la varsta asta.  Are 8 ani are cu cine socializa, la scoala, acasa, prin parc. Nu are nevoie de un telefon neaparat la varsta in care ea ar trebuii sa creasca armonios.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Gandeste-te de asemenea la o husa mai serioasa (~50 lei) si sticla (~50 lei).
Eu le-am luat alor mei (parinti) si se declara foarte bucurosi un Xiaomi Mi A2 Lite (~800 de lei).
Deci in total am platit vreo 900 de lei cu toate.

Totusi, amana cat poti momentul in care sa-i cumperi un telefon.
8 ani mi se pare prea devreme, e de abia in clasele primare, asteapta si tu pana la gimnaziu macar.

Oricum, e decizia ta. :)

Edited by Ciubex, 09 July 2019 - 17:17.


#5
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019
La varsta aia ar trebui sa-i cumperi doar carti,  enciclopedii,  culegeri de matematica sau jocuri  de masa in care sa aiba ce invata. Ori niste masinute, tot e mai bine.  
Eventual ceva  laptop  sau tableta cu control parental instalat si sa contina doar  aplicatii de jocuri logice, fara acces la net, eventual niste soft-uri de aritmetica si algoritmi sa se apuce de la 10 ani de programare.  Sau niste articole sportive sa mai iasa din casa si sa-l dai pe la antrenamente.  
Asta daca tii la el si vrei sa aiba un viitor.

Dar daca vrei sa ajunga ca ceilalti, somer si ratat, fara viata sociala si obez,  cumpara-i telefon de 700 lei sa se hlizeze la porcarii si sa-si faca selfie-uri si sa se joace in continuu.  
Mai tarziu  o sa-ti ceara bani de clubareala si de masina, ba de PlayStation sau Xbox,   sa vezi ce frumos o sa fie ca nu o sa-si gaseasca job si o sa-l intretii pana la 30 ani.


Iar daca e fetita, la fel,  culegeri de matematica, enciclopedii, jocuri  de masa, casuta cu papusi prin care sa-si dezvolte creativitatea jucandu-se.
Si mai bine, un set de pensule si vopsele.

Edited by bucag, 09 July 2019 - 14:12.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
In gama asta de pret alege ce ti se pare mai ok dintre Samsung, Motorola sau Xiaomi.
Procesorul, daca e posibil, sa fie macar din gama Snapdragon 6xx, sa aiba 3-4 GB ram si baterie de 3.500-4.000mAh

Nu lua Allview, e-Boda sau alte chinezarii, ca mai mult va sta fara telefon.

Edited by Hider141, 09 July 2019 - 14:09.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
nici eu nu sunt de acord cu achizitia unui smartphone la aceasta varsta. Imi aduc aminte la 8 ani nici calculator nu aveam, telefoane mobile nici nu existau. Dar problema apare in societate atunci cand prietenii copilului au un smartphone si ea/el nu. Va dati si voi seama cum se simte sa fie singurul copil fara telefon.

Generatia se schimba, gandirea se schimba, chiar daca nu este drumul corect.

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Al mic al meu a implinit 9 ani si inca il amin cu smarfonu.
Sper sa imi iasa pasienta macar inca un an.
Dar mai butoneaza cind si cind o tableta careia ii moare repede bateria ...

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
si pe urma de miram de ce cresc cifrele din statisticile privind incidenta autismului virtual in randul copiilor, a afectiunilor - de vedere, de coloana cervicala, a problemelor legate de modul de socializare si interactiune cu alti copii, sedentarism, obezitate, etc.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 business11, on 09 iulie 2019 - 14:10, said:

nici eu nu sunt de acord cu achizitia unui smartphone la aceasta varsta. Imi aduc aminte la 8 ani nici calculator nu aveam, telefoane mobile nici nu existau. Dar problema apare in societate atunci cand prietenii copilului au un smartphone si ea/el nu. Va dati si voi seama cum se simte sa fie singurul copil fara telefon.
Generatia se schimba, gandirea se schimba, chiar daca nu este drumul corect.
Exact!
Cand eram eu in clasa I nu existau smartphone-uri si nici celularele nu erau raspandite, asa ca nu avea cine sa rada de altul ca nu are aifon. In schimb radeau copii unii de altii daca nu aveau Tamagochi, daca nu aveau Nintendo, Terminator sau vreo clona de-a lor, etc.  
Asa ca anii trec, tehnologia se schimba, si intotdeauna vor exista colegi care sa rada de unii copii pe care parintii tin neaparat sa-i tina izolati de "lucruri demonice" cum ar fi smartphone-ul sau PC-ul.

Edited by Hider141, 09 July 2019 - 14:17.


#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
un telefon care NU este smart cu butoane si functionalitati minime !
aia trebuie sa iei

Edited by Mihai_3, 09 July 2019 - 14:18.


#12
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Cu butoane, ideal ar fi sa gasesti ceva care sa nu aiba deloc jocuri. Vorbesc din experienta.

#13
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

 bucag, on 09 iulie 2019 - 14:07, said:

  Eventual ceva  laptop  sau tableta cu control parental instalat si sa contina doar  aplicatii de jocuri logice, fara acces la net, eventual niste soft-uri de aritmetica si algoritmi sa se apuce de la 10 ani de programare.
Tu asta ai fi făcut la 10 ani? Posted Image

Cu telefonul mai amână, dacă poți.

Edited by LibertyHG, 09 July 2019 - 14:28.


#14
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
huawei y7 2019. memorie buna, baterie mare, camere ok.

#15
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Eu iti recomand doar sa fie cu Android si sa instalezi Family Link
pt. controlul continutului din google play, filtre pe browser, drepturi pe aplicatii, localizare (foarte utila)
Tb. creat un cont pt copil pe care il legi la contul tau de Google.

#16
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008

 bucag, on 09 iulie 2019 - 14:07, said:

La varsta aia ar trebui sa-i cumperi doar carti,  enciclopedii,  culegeri de matematica


Iar daca e fetita, la fel,  culegeri de matematica, enciclopedii,
Hai ca asta e tare. Colegu'? De sotron ai auzit?
Pe bune? La 8 ani?

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 camsonat, on 09 iulie 2019 - 14:30, said:

Hai ca asta e tare. Colegu'? De sotron ai auzit?
Pe bune? La 8 ani?

Am un coleg care are 2 gemeni, le-a luat telefon pentru prima data la 14 ani. Deci se poate, si nici in grupul de colegi cu care se inteleg spune ca majoritatea nu au asa ceva.

 Hider141, on 09 iulie 2019 - 14:08, said:


Nu lua Allview, e-Boda sau alte chinezarii, ca mai mult va sta fara telefon.

Asta-i scopul, sa nu stea deloc pe telefon.

 rianovich96, on 09 iulie 2019 - 13:59, said:

Salut tuturor,

Ma tot uit pe la emag ce naiba telefon sa-i iau lui fimea sa nu-mi para rau daca se strica sau daca il crapa.
O chinezarie dar care, review sunt cam fake toate in aceasta gama de pret 4...700 lei.

Pentru jocurile specifice varstei plus sa mai faca ceva poze, snapchat si altele.
Un key factor ar fi sa tina bateria cat mai mult, in ritmul in care il folosesc ei stau cu incarcatoarele in priza non stop.

Altul ar fi sa fie usor (sau foarte rezistent) copiii le scapa pe jos frecvent.
Un P20 ar fi ok insa mi se pare cam scump pentru scopul asta.

In fine, apreciez cateva sugestii si va multumesc frumos!

Banuiesc ca vrei sa iei telefon ca sa stii pe unde umbla copilul in drum spre scoala sau ceva de genul. Ia ceva mic, doar cu butoane si fara ecran color, fara credit sau internet asa incat sa poti doar tu sa il suni.

#18
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Salve, iti recomand Samsung Galaxy J5 2017, il iei nou de pe olx cu 500 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate