Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Credit Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
valentin11061950

valentin11061950

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2019
Buna seara...am o intrebare...am lucrat in germania 1 an de zile la dpd(curier) si acum 2 luni am facut imprumut in banca...si am luat concediu si m.am intors in tara sa stau cu familia...si vreau sa ma intorc inapoi luna asta pe 15-17...banca mi.a oprit rata lunara de pe card...tot auzeam ca daca vreau sa plec in germania inapoi sunt sanse sa ma opreasca la vama si sa ma aresteze deoarece am datorii la banca in Germania..este adevarat?...daca este adevarat...ce pot face si care sunt consecintele?...va rog sa rapsunda cineva care cunoaste

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,619
  • Înscris: 13.03.2005
Nu cred că se poate întâmpla așa...

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu se intelege nimic din ce spui acolo. Doar se banuieste. De cat a fost teapa ?

Edited by Paz, 05 July 2019 - 21:55.


#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca ai datorii plateste-le pina nu te gasesc "recuperatorii". S-ar putea sa le platesti mai mult decit iti poti inchipui ! Ai crezut ca esti smecher dar esti pe cale sa-ti nenorocesti familia.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu te aresteaza nimeni pentru ca ai credit in banca.
Totusi daca au inceput sa-ti traga bani din cont fara accept e cam groasa.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvalentin11061950, on 05 iulie 2019 - 21:43, said:

..va rog sa rapsunda cineva care cunoaste

Iti va raspunde cineva care nu cunoaste,adica eu.
De fapt raspunsul este foarte simplu.
Esti cinstit si corect,n-are de ce sa-ti fie frica in nici o tara de pe lumea asta.Daca esti necistit si incorect asteapta-te la ce-i mai rau.
In functie de cele de mai sus,tu decizi in care categorie te situezi.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postvalentin11061950, on 05 iulie 2019 - 21:43, said:

Buna seara...am o intrebare...am lucrat in germania 1 an de zile la dpd(curier) si acum 2 luni am facut imprumut in banca...si am luat concediu si m.am intors in tara sa stau cu familia...si vreau sa ma intorc inapoi luna asta pe 15-17...banca mi.a oprit rata lunara de pe card...tot auzeam ca daca vreau sa plec in germania inapoi sunt sanse sa ma opreasca la vama si sa ma aresteze deoarece am datorii la banca in Germania..este adevarat?...daca este adevarat...ce pot face si care sunt consecintele?...va rog sa rapsunda cineva care cunoaste

Pai pune mana si plateste, in cont ratele pe care le ai de plata, nu ti-e rusine ?  Crezi ca daca ai concediu se suspenda ratele de plata sau ce?

#8
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Daca te vroiau la puscarie te luau baietii din somn la 6 dimineata si cantai urca mama sus la cruce sa vezi duba cum ma duce.

Edited by Freak404, 05 July 2019 - 22:28.


#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu prea știi să lucrezi cu băncile, în primul rând să nu iei niciodată credit de la banca unde îți vine salariul, decât mărunțișuri, overdraft sau carduri de cumpărături. Astfel dacă întârzii cu rata e mai complicat pentru ei să îti tragă banii de la altă bancă fără o hotărâre judecătorească, iar la judecător te declari falit și nu mai plătești nimic, în Germania există legea falimentului personal, în România nu pentru că avem politicieni vânduți la bănci. La care vamă te opreste ? La unguri te întreabă de țigări și de țuică iar alte vămi nu te opresc pe drum.
La o vechime sub 1 an cât ai luat credit ? 2000 € ?

Edited by althea, 06 July 2019 - 04:57.
flame


#10
valentin11061950

valentin11061950

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2019
Ce nu intelegi voi este ca eu am platita banca la zi...nu am nici.o intarziere la banca sa nu platesc sau ceva de genu...banca mi.a retras automat banii din cont si sunt la zii cu banca

#11
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Daca e adevarat ce ai spus mai sus,stai fara stres si intoarcete linistit in Germania.E normal sa iti traga din cont,doar nu te duci personal  luna de luna la banca sa ti platesti imprumutul.

Edited by kmyson, 06 July 2019 - 00:16.


#12
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Eu cred ca e constient ca nu se poate  juca cu banca sa ii tragi tepe.Mai ales ca e familist.

#13
valentin11061950

valentin11061950

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2019
Nu am venit in tara sa nu platesc..am venit...am fost constient de banca. Am lasat bani pe card ca sa imi retraga banca sa nu stau cu griji...si mi.au tot bagat multi in cap ca m.ar putea aresta la vama...si imi era cam frica si de asta am intrebat aici...poate imi raspunde cineva dar am fost dlar judecat

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca ai lasat suficienti bani in cont pt ca banca sa-si poata trage ratele, poti pleca si in Tasmania ca n-are nimeni dreptul sa se lege de tine.

Si da, te-am judecat pt ca la hallul in care scrii nu se intelege nimic. Mai mult se intuieste ceea ce vrei sa spui.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 valentin11061950, on 06 iulie 2019 - 00:50, said:

si mi.au tot bagat multi in cap ca m.ar putea aresta la vama...si imi era cam frica si de asta am intrebat aici...poate imi raspunde cineva  
Cine ți-a spus asta ori e rău-intenționat și face mișto de tine, ori vorbește din auzite. Nu-i adevărat. Nici dacă ai avea restanțe sau credite neplătite total nu te-ar aresta nimeni.

 valentin11061950, on 06 iulie 2019 - 00:50, said:

dar am fost dlar judecat
Scuză-i pe colegi.

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Baa..nu mai speriati oamenii degeaba.. Gizas faching craist. Nu te aresteaza nimeni pentru un credit amarat neplatit ( desi in cazul de fata e la zi ). Ce draci d-amiaza sa aiba politia cu tine?

Ca idee, pentru sume mici ( zeci de mii de euro ) nu te cauta nici dracu' in alte tari. Costa mai mult procesul si eventuale recuperari prin alte tari.
Esti trecut la pierderi, punct. Statistici bancare.

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 valentin11061950, on 06 iulie 2019 - 00:50, said:

Nu am venit in tara sa nu platesc..am venit...am fost constient de banca.
Am lasat bani pe card ca sa imi retraga banca sa nu stau cu griji...si mi.au tot bagat multi in cap ca m.ar putea aresta la vama...si imi era cam frica si de asta am intrebat aici...poate imi raspunde cineva dar am fost dlar judecat
Cine ti-a spus asta si-a batut joc de tine ori a raspandit o dezinformatie fara sa aiba habar.
Pentru ca:
1. daca ai lasat bani in card pt. ca banca sa isi retraga rata lunar, nu ai probleme cu banca la care ai facut imnprumutul pt. ca iti platesti rata in fiecare luna;
2. daca rata se plateste pt. ca ai lasat bani pe card, banca nu te va da in urmarire internationala si nu te va opri nimeni la vama nicaieri.

Important este sa platesti rata in fiecare luna, fara exceptie, pt. a nu deveni rau-platnic !

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mariovrs, on 06 iulie 2019 - 07:26, said:


Ca idee, pentru sume mici ( zeci de mii de euro ) nu te cauta nici dracu' in alte tari. Costa mai mult procesul si eventuale recuperari prin alte tari.
Esti trecut la pierderi, punct. Statistici bancare.
Si cheltuielile de judecata cine le plateste? Dracu'?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate