Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Ion Antonescu, De Ce A Fost Executat Maresalul? (documentar)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#55
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostA_treia_cale, on 02 iulie 2019 - 20:50, said:

Ştiu ce au pâţit românii, evreii şi ucrainienii dar legătura cu faptul că tu eşti mârlan şi cu topicul este?
Chiar, de ce marele patriot nu atacat Ungaria?

De ce nu patriot la el în vest? Posted Image
Pentru ca nu avea cum sa atace Ungaria . Si noi si ungurii faceam parte din aceiasi alianta , dupa razboi s-ar fi lamurit problema Transilvaniei .

#56
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostA_treia_cale, on 02 iulie 2019 - 20:21, said:


Nici nu plãnuiesc sã ajung al doilea criminal de rãzboi dupã Hitler nici sã distrug România, deci e de câte vrei tu mai important.
El era Fuhrer/Conducãtor, nu ºtiu despre ce generali vorbeºti. Era dictatorul României, nu era niciun general, era om politic care a fost ales de Hitler în detrimentul lui Sima, camaradul sãu.
Problema e cã nu reprezenta niciun partid sã spui cã avea autoritate când a bãgat þara în acel rahat.
Dar esti foarte prost informat observ si bati campii.
Venirea la putere a lui Antonescu s-a desfasurat in cu totul alte circumstante, nu a fost o lovitura de stat sau vreo alta bazaconie din capul tau. Tot spectrul politic din acea vreme il vroia pe Antonescu la putere si pe Carol dus...

#57
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostA_treia_cale, on 02 iulie 2019 - 20:50, said:

Chiar, de ce marele patriot nu atacat Ungaria?

:D Pai, ia gandeste-te un pic, de ce n-a atacat /Ungaria? :D

#58
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View PostTsunnnami, on 02 iulie 2019 - 20:48, said:


Eu le-am separat si tu le amesteci.

Cum adica "atacarea teritoriului URSS"?????????
Ce acolo era Elvetia?
Adica daca il prinzi pe unu ca iti violeaza nevasta si o ia la fuga cand te vede, intra in apartamentul lui, tu te opresti la usa?
Posted Image
Sau nu mai stii ce vorbesti?
Cu cine a fugit URSS de trebuia să treacă Nistrul?  
Dincolo de Nistru era teritoriu URSS.  Am înţeles că el credea că vrea victoria supremă dar nu prea sunt impresionat de argumentele lui.
Olanda de ce nu atacă Germania pentru a recupera teritoriul Frank? Că are minte.

#59
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostA_treia_cale, on 02 iulie 2019 - 20:50, said:


ªtiu ce au pâþit românii, evreii ºi ucrainienii dar legãtura cu faptul cã tu eºti mârlan ºi cu topicul este?
Chiar, de ce marele patriot nu atacat Ungaria?

De ce nu patriot la el în vest? :)
Sunt marlan dupa ce-mi dovedesti cu date si surse istorice ca Antonescu a fost criminal de razboi.

#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostA_treia_cale, on 02 iulie 2019 - 20:54, said:


Olanda de ce nu atacă Germania pentru a recupera teritoriul Frank? Că are minte.
Spre deosebire de tine. Posted Image

#61
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postadicontakt, on 02 iulie 2019 - 17:57, said:

Daca tu il pui pe Maresal alaturi de un analfabet meriti sa dispari de pe acest forum.
- Așa e, Mareșalul poate fi pus doar alături de dr. Mengele care a fost un om foarte cult, cu două doctorate (pe bune)!

- Contează moralitatea, intenția și ceea ce faci pînă la urmă, deoarece instruirea poate fi atît un plus cît și un minus, depinde cum e folosită. Un ucigaș ce are cunoștințe de anatomie e mai periculos decît unul neinstruit. Din orgoliu (cuvîntul dat lui Hitler), Antonescu a dus la moarte sute de mii de români și a participat la genocidul împotriva evreilor și a URSS, care apoi a avut ”grijă” de noi imediat după război în mod special, din acest motiv.

Edited by silverflower, 02 July 2019 - 21:06.


#62
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostTsunnnami, on 02 iulie 2019 - 18:27, said:

"Romani, treceti Nistrul!"

Citat din Antonescu:
"„Şi în lupta pe care o purtăm, puteam eu, când se băteau germanii cu ruşii, după ce am luat Basarabia, puteam să mă opresc? (...) Puteam eu să spun: Eu mi-am luat partea mea, mă opresc aici? (...) Ar însemna să dezonorez şi Armata, şi poporul român, pe veci. Ar fi fost o dezonoare pentru noi să mă fi dus până la Nistru şi să le fi spus nemţilor apoi: la revedere! (...)"

Ce mare dezonoare pentru Finlanda care a luptat impotriva implementarii tratatului Ribbentrop-Molotov, au intrat in razboi cu rusii insa limitat,  iar apoi au adoptat doar o atitudine defensiva la nord de Leningrad, refuzand insistentele germane de a ataca.
Cam asta e diferenta intre patriotism si servilism.

Edited by zoom0mooz, 02 July 2019 - 21:03.


#63
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postzoom0mooz, on 02 iulie 2019 - 21:01, said:

Ce mare dezonoare pentru Finlanda care a luptat impotriva implementarii tratatului Ribbentrop-Molotov, au intrat in razboi cu rusii insa limitat,  iar apoi au adoptat doar o atitudine defensiva la nord de Leningrad, refuzand insistentele germane de a ataca.

Finlandezii nu aveau de recuperat un teritoriu de la un "prieten" comun.

#64
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postedy_wheazel, on 02 iulie 2019 - 20:53, said:

Posted Image Pai, ia gandeste-te un pic, de ce n-a atacat /Ungaria? Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image
Păi el era patriot şi dacă o luăm pe patriotism, noi am votat unirea nu după ce belirăm mădularu'  şi căzură primii fraţi,  nici nu am declarat armata română armată de ocupaţie în 1918 ca alţi fraţi, dintre noi era Iuliu Maniu, arhitectul prăbuşirii Imperiului Austro-Ungar, deci te-ai fi aşteptat ca un patriot să atace cu orice preţ duşmanul ce ne-a răpit cei mai patrioţi dintre patrioţi.

Edited by A_treia_cale, 02 July 2019 - 21:07.


#65
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostXlander, on 02 iulie 2019 - 20:54, said:

Sunt marlan dupa ce-mi dovedesti cu date si surse istorice ca Antonescu a fost criminal de razboi.
Antonescu:
„Această chestiune se tratează la Berlin. Germanii vor să-i ducă pe toți evreii din Europa în Rusia și să-i așeze într-o anumită regiune. Dar până la execuțiune este timp. Ce facem în acest timp cu ei? Așteptăm ce se decide la Berlin? Așteptăm o deciziune care ne privește pe noi? Trebuie să-i punem în siguranță. Bagă-i în catacombe, bagă-i în Marea Neagră, dar scoate-i din Odessa. Nu vreau să știu nimic. Poate să moară o sută, poate să moară o mie, poate să moară toți, dar nu vreau să moară niciun funcționar sau ofițer român. Mă tem până aduc alte trupe acolo. Trupele care le avem la Odessa nu sunt suficiente dacă se întâmplă o debarcare. Nu știu dacă vine sau nu o debarcare, dar trebuie să fiu prevăzător și să-mi iau toate precauțiunile. Deci să-mi scoți evreii din Odessa. Mie îmi este teamă să nu se producă o catastrofă, din cauza acestor evrei, în cazul unei debarcări rusești la Odessa sau în regiunea învecinată. Dacă cumva ar debarca rușii, ei n-au să vină acolo cu zece milioane de oameni, dar până când să-i dăm înapoi și să-i aruncăm în mare, vor fi lupte. Or, luptele acestea nu pot să le duc eu, amestecat cu evreii, mai ales când nici nu pot să știu unde ar putea să fie punctele lor de debarcare. Până să ajung acolo, s-ar face ravagii. Și ce învălmășeală s-ar produce, dacă s-ar mai amesteca și evreii în aceste lupte. Eu nu vreau astfel de lucruri; vreau lucru clar. A-i ține acolo este o crimă. Nu vreau să-mi pătez activitatea mea cu această lipsă de prevedere

#66
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View Postzoom0mooz, on 02 iulie 2019 - 21:01, said:

Citat din Antonescu:
"„Şi în lupta pe care o purtăm, puteam eu, când se băteau germanii cu ruşii, după ce am luat Basarabia, puteam să mă opresc? (...) Puteam eu să spun: Eu mi-am luat partea mea, mă opresc aici? (...) Ar însemna să dezonorez şi Armata, şi poporul român, pe veci. Ar fi fost o dezonoare pentru noi să mă fi dus până la Nistru şi să le fi spus nemţilor apoi: la revedere! (...)"

Ce mare dezonoare pentru Finlanda care a luptat impotriva implementarii tratatului Ribbentrop-Molotov, au intrat in razboi cu rusii insa limitat,  iar apoi au adoptat doar o atitudine defensiva la nord de Leningrad, refuzand insistentele germane de a ataca.
Cam asta e diferenta intre patriotism si servilism.
Foarte corect . Dar dupa razboi , cand s-ar fi discutat problema Transilvania , mai ar fi revenit ea Romaniei daca noi nu am fi mers cu nemtii pana la capat ? Sau ramanea la unguri care au mers pana la capat cu ei ? Aceiasi problema si cu Basarabia . Mergeam pana acolo , eliberam teritoriul respectiv si dupa plecam acasa ? Gresit . Daca faceam asta , rusii peste 1 saptamana se intoarceau . Cand lupti cu un inamic e care pe care . Nu e atat de simplu , sa ii spui pleaca de aici si el pleaca de la sine , trebuie sa il distrugi . Daca nu faci asta te distruge el pe tine in secunda 2 .

#67
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postsilverflower, on 02 iulie 2019 - 20:59, said:

- Așa e, Mareșalul poate fi pus doar alături de dr. Mengele care a fost un om foarte cult, cu două doctorate (pe bune)!

- Contează moralitatea, intenția și ceea ce faci pînă la urmă, deoarece instruirea poate fi atît un plus cît și un minus, depinde cum e folosită. Un ucigaș ce are cunoștințe de anatomie e mai periculos decît unul neinstruit. Din orgoliu (cuvîntul dat lui Hitler), Antonescu a dus la moarte sute de mii de români și a participat la genocidul împotriva evreilor și a URSS, care apoi a avut ”grijă” de noi imediat după război în mod special, din acest motiv.
Vezi ca regele mihai a trimis vre o 120.000 prin siberia  putini s au mai intors de acolo, de asta nu zici nimic?

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzoom0mooz, on 02 iulie 2019 - 21:01, said:

Citat din Antonescu:
"„Şi în lupta pe care o purtăm, puteam eu, când se băteau germanii cu ruşii, după ce am luat Basarabia, puteam să mă opresc? (...) Puteam eu să spun: Eu mi-am luat partea mea, mă opresc aici? (...) Ar însemna să dezonorez şi Armata, şi poporul român, pe veci. Ar fi fost o dezonoare pentru noi să mă fi dus până la Nistru şi să le fi spus nemţilor apoi: la revedere! (...)"

Ce mare dezonoare pentru Finlanda care a luptat impotriva implementarii tratatului Ribbentrop-Molotov, au intrat in razboi cu rusii insa limitat,  iar apoi au adoptat doar o atitudine defensiva la nord de Leningrad, refuzand insistentele germane de a ataca.
Cam asta e diferenta intre patriotism si servilism.

Nope, asta trebuia STABILIT INAINTE de a ataca URSS, dupa ce-ai semnat contractul cu nemtii, e la revedere.
Dar am si spus nu trebuia omorat pentru ca a trecut Nistrul

#69
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View Postadicontakt, on 02 iulie 2019 - 21:13, said:

Vezi ca regele mihai a trimis vre o 120.000 prin siberia  putini s au mai intors de acolo, de asta nu zici nimic?
A uitat , cand a fost mai greu regele mihai si tatal sau au plecat . Acum sa nu imi spuneti ca a fost naiv si a crezut ca rusii il vor lasa sa stea pe tron in continuare :))))

#70
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postadisz, on 02 iulie 2019 - 17:52, said:

Ion Antonescu a fost executat exact din aceleasi motive pentru care a fost executat si Nicolae Ceausescu,cu mentiunea ca Nicoale Ceausescu a fost mai degraba asasinat iar asasinul lui moral inca respira pe afara.

Exact! Bolsevicii aveau un singur mod de a executa o lovitura de stat, cu pistolu la tampla..
La Revolutia bolsevica din 1917, tzarul Rusiei, Nicolae al 2-lea si intreaga sa familie au fost dusi de bolsevici in padure si impuscati ca niste caini, desi au condus un imperiu.

Edited by Kres, 02 July 2019 - 21:15.


#71
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postandreic, on 02 iulie 2019 - 18:25, said:

Numai in mintea unui nazist un tip care ordona exterminare in Basarabia, Bucovina, e un patriot...

Naziștii i-au spus „soluția finală”, Antonescu a numit-o „curățarea terenului”.

Macar n-a exterminat romani,unii la revolutie si-au facut de cap iar acum sunt liberi ba chiar primesc pensii babane,pacat ca n-a reusit sa-i extermine pe evreii bolsevici care au adus comunismul in Romania si au exterminat romani prin lagare.
Cat despre evreii nevinovati,copii,femei,imi pare rau de ei,dar sa nu uitam contextul de atunci si cum evrei fraternizau cu dusmanul de la rasarit,astea se uita???
Si Vlad Tepes a tras in teapa la turci de-a facut padure din ei sau Mihai,Stefan,mie putin imi pasa de dusmanii Romaniei in stare de razboi,ii vreau chiftele pe toti


View Postsydc, on 02 iulie 2019 - 18:32, said:

Din cauza jegurilor de nazisti, romanii si est-europenii s-au afundat  in comunism timp de 45 de ani! Si inca continuam sa ne afundam de suntem in urma vesticilor.

Au adus nazistii comunismul???

#72
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postadicontakt, on 02 iulie 2019 - 21:13, said:

Vezi ca regele mihai a trimis vre o 120.000 prin siberia  putini s au mai intors de acolo, de asta nu zici nimic?
Cu ce i-a trimis, aveau bilete pe CFR călători până la Omsk?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate