Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#93025
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,783
  • Înscris: 26.01.2007
Luati-va ba neveste care sa munceasca pentru voi si terminati-va cu stresul si varsatul frustrarilor aici.
:)))))

#93026
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,569
  • Înscris: 08.01.2021
Trebuie adăugat la titlul topicului și "ba a mea e mai frumoasa, mai banoasa și mai bucatareasa" :D

Edited by KiloW, 07 January 2023 - 13:28.


#93027
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nimic nu știți
Nevasta se ia tot bugetară. O plantezi undeva la resurse umane sau achiziții și sta acolo sexy și fără muncă grea. Și salariu cat să aibă de unghii și gene, haine etc. Apoi Cic și sta acasă 2 ani

#93028
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 02.12.2021

View PostFlat, on 07 ianuarie 2023 - 13:42, said:

Nimic nu știți
Nevasta se ia tot bugetară. O plantezi undeva la resurse umane sau achiziții și sta acolo sexy și fără muncă grea. Și salariu cat să aibă de unghii și gene, haine etc. Apoi Cic și sta acasă 2 ani
Si ti o babardeste superiorul ei ierarhic.Daca nu accepta,ii cauta nod in papura si o transfera la munca de jos.E o swing areala prin institutiile publice,pentru promovare si beneficii de nu mai sti care cu care e inturlucat🤫

Edited by Roland74, 07 January 2023 - 14:36.


#93029
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Superior trebuie sa fie o femeie. Șefa ei, o baba plictisită de viață

#93030
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Da, ca prin corporatii lucreaza numai maicute :)

#93031
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 17.09.2021
Sa vezi ca se trece la loialitate conjugală, nevoia de schimbare și afinitatea crescuta influențată de efectul catalizator al poolii străine ;;)

#93032
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011
https://www.libertat...ngajati-4403474


Quote

Oracle are peste 4.300 de angajați în țara noastră, astfel că numărul salariaților concediați reprezintă 4,2% din forța de muncă totală.
Citeşte întreaga ştire: Cea mai mare companie IT din România face concedieri colective. Primii o sută de angajați au fost deja notificați.

Documentul vorbește de axarea grupului pe tehnologii de cloud computing, urmând să împartă portofoliul între două organizații nou formate în divizia sa de relații cu clienții.
Citeşte întreaga ştire: Cea mai mare companie IT din România face concedieri colective. Primii o sută de angajați au fost deja notificați

Interesant, prin noiembrie-decembrie dadeau mesaje de angajare pentru divizia asta pe linkedin, naspa pentru cine a facut saltul.

#93033
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 23.08.2005
Te-ai găsit tu sa întrerupi delirul, voiam sa zic poveștile de viata din care ne mai luminam și noi amarastenii.

#93034
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 24.03.2018
Mi-am scos casa aia de pe malul lacului din sistem. E o ciudatenie. Terenul a fost dat pe jumate si ca sa ajungi la casa, tre' sa treci prin curtea vecinului. De aici se vede cel mai bine ce si cum.
https://ibb.co/bFLFVnd

#93035
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 18.03.2007
Așa se extindea un oraș cândva. Nu că aș duce dorul acelor vremuri, când visul meu era să trăiesc la bloc la oraș, deja..copil!
Dar azi in zonele noi nu mai zice nimeni că aici sau dincolo va fi un bulevard, că deschiderea străzilor e  dozată la nivel macro și respectată.
Ce sa mai zicem de modul cum se dezvolta multe sate, chiar suburbane.

View Postbogzie, on 07 ianuarie 2023 - 20:57, said:

Mi-am scos casa aia de pe malul lacului din sistem. E o ciudatenie. Terenul a fost dat pe jumate si ca sa ajungi la casa, tre' sa treci prin curtea vecinului. De aici se vede cel mai bine ce si cum.
https://ibb.co/bFLFVnd

Asta a fost făcută in spatele curții mele, 2022.
Iarna aia nu e chiar recentă. Cred că era una din cele când am și patinat.

Attached Files


Edited by rue_baree, 07 January 2023 - 21:10.


#93036
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,988
  • Înscris: 11.03.2006

View Postpixel3cs, on 07 ianuarie 2023 - 10:53, said:

Medicinistele erau prea fandosite, vin nervoase acasa. Nu ma incalzesc banii. Viata are nevoie de mai mult de atat, castigurile sunt si ele importante dar nu cele mai. Ce vrei de la nevasta ? Daca aduce bani multi acasa cam atata va putea sa ofere. Femeia e pentru altceva nu pentru asta.

Asta ar zice unu cu nevasta proasta. Nasol.

#93037
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 02.12.2021

View Postcumparator, on 07 ianuarie 2023 - 21:46, said:



Asta ar zice unu cu nevasta proasta. Nasol.
Aici e o discutie lunga.Multe femei se cațara pe spatele barbatului sa ajunga in pozitii de top...dupa care ii dau cu flit pozand in victime ale abuzului domestic.Iti trebuie experienta si judecata rece sa sti ce accepti.In ciuda parerilor barbatilor...femeia e cea care alege...nu noi.O femeie iti poate satisface orice fantezie daca considera ca tu esti scara pe care poate urca.Asa ca nu va faceti iluzii ca voi a ti ales...a ti fost alesi, prin prisma unui pariu al femeilor ca puteti fi propulsorul lor.De asta e bine daca vreti sa va pastrati femeia sa i creeati o dependenta de voi.Femeia poseda un lucru dorit de toti barbatii..Nu ma obosesc sa va pun link uri...le gasiti si singuri.O puteti santaja incepand cu 2 copii...in rest sunteti la picioarele lor indiferent de cat a ti castiga...mai ales daca arata bine si e dichisita.

Edited by Roland74, 07 January 2023 - 22:49.


#93038
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,265
  • Înscris: 04.03.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 07 ianuarie 2023 - 11:16, said:



Problema apare la definitia "ti-o permiti". Deja daca nu te intinzi mai mult decit plapuma, nu e cea mai scumpa casa pe care ti-o permiti.
Daca vezi casa ca o cheltuiala, nu este nici o diferenta fata de o masina. Si de la o masna ai cerinte peste cea de mijloc de transport, dar nu iti cumperi cea mai scumpa masina pe care ti-o permiti.


Inteleg ce zici si e clar, nu trebuie sa renunti la multe pentru o casa dar totusi in functie de anumite variabile casa nu e doar o cheltuiala cum e masina.

#93039
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,221
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMembruAnonim, on 07 ianuarie 2023 - 09:53, said:



Nu e nici o obsesie a mea, tu ai fetisul asta cu a optimiza si minimiza totul. Pe mine doar ma amuza faptul ca oamenii zgarciti aparent au o problema cu a isi asuma asta, e un fel de placere vinovata :)
Eu sunt la polul opus, incerc sa maximizez orice pot mai ales unde consider ca merita, banii sunt doar o constrangere. Intelegi diferenta sau trebuie sa iti explic?

Diferența e ca eu stiu ce vrea și ce am nevoie și plătesc necesarul (minim, evident) pentru asta. Tu o iei invers, ai un buget se de banii aia vrei sa cumperi ceva și cumperi maximul care intra in bugetul ăla. Tu nu ai nevoi, nu stii ce vrei , ai bugete. Ești ca o instituție de stat :D

#93040
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,221
  • Înscris: 21.06.2016

View Postneoq2, on 07 ianuarie 2023 - 11:33, said:



Eu cand le spun verde in fata ca sunt obraznici, se oftica ca o fata mare.

Eu cand am cunoscut-o pe nevasta habar nu aveam cu ce se mananca viata si nici nu ne interesa.
Cine, ce, cum, cat castiga nici nu are relevanta, oricum totul se datoreaza faptului ca au construit impreuna fie o cariera sau un business.

Și nici acum nu se trezește dimineața devreme :D

#93041
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 08 ianuarie 2023 - 02:57, said:



Diferența e ca eu stiu ce vrea și ce am nevoie și plătesc necesarul (minim, evident) pentru asta. Tu o iei invers, ai un buget se de banii aia vrei sa cumperi ceva și cumperi maximul care intra in bugetul ăla. Tu nu ai nevoi, nu stii ce vrei , ai bugete. Ești ca o instituție de stat :D

Sa nu ajungi sa descoperi ca exista limite superioare a ceea ce poti cheltui, mie mi se pare ceva trist rau. Cum ai avea un Ferrari care nu a depasit vreodata limita legala de viteza. Un sistem audio performant la care nu ai trecut cu volumul de 10%. Un restaurant de peste si fructe de mare in care comanzi piept de pui cu cartofi prajiti. Un concert rock de la care pleci la noua seara, ca vrei sa fii odihnit ca ai pilates a doua zi dimineata la prima ora. O vacanta in Italia in care mananci la McDonalds.

Si nu, eu personal nu prea am buget, de asta mereu ajung sa cheltui mai mult decat mi-am propus, sa ii dea Dumnezeu sanatate cui a inventat cardul de credit :D

Edited by MembruAnonim, 08 January 2023 - 07:37.


#93042
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,668
  • Înscris: 15.11.2003

View Postbogzie, on 04 ianuarie 2023 - 22:39, said:

https://www.google.c...!7i13312!8i6656
https://www.imobilia...moidusr=2769873
mie nu mi se pare ca face banii. are curte fix din parti. e un apartament pe pamant. ca sa nu mai zic ca n-ai loc nici sa-ti parchezi masina in fata casei, a se vedea aglomeratia din poze Posted Image
Daca-si facea banii o luam

View Postfigo1988, on 05 ianuarie 2023 - 08:04, said:

Pai din ce a zis vreo doua locuinte din alea costa fiecare cam cat un loc de parcare la One. Unele sunt ale parintilor prin nu stiu ce sate, pana mea, daca e sa o iau asa, toti au cate 5-6 proprietait.
N-am pus parintii Posted Image si mostenirile viitoare care nu-s la tara oricum.
Ce-i la tara maxim 20 k euro

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2023 - 08:51, said:

Casa in care stai e o investitie in confortul personal, mental, cea mai inalta forma de confort cunoscuta omului. E greu de cuantificat cat inseamna asta, dar cu siguranta excede orice calcul cu randamente si ROI.
Calculul pe care il face Bogzie e unul simplu si elementar,
Cat timp ti se caca boscheatrii pe masina chiar nu conteaza ca stai in apartament de 1 milion de euro la fantani....
Asa ca fapt divers ptr confortul personal Posted Image
Ai confort si siguranta zero, mai ales daca vorbim de copii mici, scolari

View Postfigo1988, on 05 ianuarie 2023 - 10:43, said:

500k e cu totul diferit totusi de 1000k. Mai ales la un avans de 200k. Suma imprumutata (si automat rata) sunt de 3x mai mici.

Am mai zis, stress testul pentru mine la cei care fac banii ca si contractori este: rata sa mi-o permit din salariul pe CIM fara sa schimb nimic fundamental la stilul de viata. Trece testul asta, boierie. Poti atinge acest deziderat fie cu avans mare, fie cu investitii care sa produca pasiv diferenta.
Daor cu avans mare 50-60%

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2023 - 10:50, said:

Prietenul e foarte stresat de ideea ca ar putea pierde totul, ca toti banii pe care i-a facut foarte rapid si de foarte tanar au fost doar un noroc, si se pot evapora foarte usor la un moment dat. Venind dintr-o familie saraca dintr-un oras sarac dintr-o regiune saraca a tarii, asta e spaima lui cea mai mare, sa nu ajunga iarasi in punctul ala.
Sindromul impostorului, se rezolva simplu la terapie (coaching) chiar ieftin la cati bani are...
A evoluat mental mai putin decat norocul financiar

View Postadrianc, on 05 ianuarie 2023 - 12:34, said:

E clar ca anul a inceput in forta, zboara venturile de zeci de mii worst case scenario ca iar imi vine sa ma duc peste aia la munca sa ii intreb ce mama drek facem aici Posted Image)
Pana una-alta, contractorii au fost primii care au zburat din peisaj, mai incolo mai vedem.
Nu toti, eu am primit extensie pe care nici n-am semnat-o ptr c-am fost in concediu, de luni incep...

View Postbogzie, on 05 ianuarie 2023 - 13:26, said:

un cuplu de consultanti (seniori ambii, ~50 de ani) care castiga 15000 ron pe luna impreuna. angajati pe CIM
un tip (~35 ani) care avea spre 25000 ron pe luna, pe CIM - asta in 2018
o tipa (~40 ani) care lucreaza pe 200 euro pe zi pe pfa (mai nou probabil srl)
un tip (~39 ani) care a prins un contract de 900 euro pe zi
Adaug si eu din ultimele 2-3 luni :
- consultant 44 ani - 720 euro / zi
- consultant 50 ani - 150 euro / h proiect de 1 an

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2023 - 14:54, said:

Fa un calcul, doar de la Meta, Amazon, Netflix, Microsoft, Oracle, Salesforce, Twitter si inca vreo cateva companii din astea de plateau top, si la prima strigare ai vreo 50k de oameni categoria premianti,
Hai las-o ca macane, premiantii nu sunt la corporatie.
Se transforma in lepre dupa 3-4-5 ani de corporatism si corporateza

Edited by radu103, 08 January 2023 - 08:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate