Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Persoana cu probleme si Bacalaureatul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
anonim123456789

anonim123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2019
Buna! Sper ca ati avut o zi frumoasa!

Vreau sa va cer ajutorul in legatura cu o problema. Situatia sta cam asa: o persoana cu probleme de sanatate(parapareza spastica, encefalopatie cronica infantila si ADHD), a fost institutionalizata in regim normal de invatamant. A terminat 12 clase, insa nu reuseste sa ia bacul la matematica, desi a incercat in 3 sesiuni in urma cu cativa ani, incercand din nou anul trecut, insa fara rezultat...Matematica nu a fost niciodata o materie la care sa exceleze, mediile ramanand constat la nota 5, insa la liceu, fiind filiera tehnologica, a dat bacul si la matematica.(stim ca decizia a fost una proasta, insa datorita problemelor nu se putea indeparta de casa in asa fel incat sa urmeze un liceu cu profil uman). Va rugam sa ne indrumati daca stiti ce am putea face intr-o asemenea situatie, cui ar trebui sa ne adresam? Exista vreo sansa de a lua bac-ul in conditii speciale sau de a urma un liceu pe profil uman?

Tind sa mentionez faptul ca baiatul este foarte bun la materiile umane, insa fiind agresat de profesorii de matematica din gimnaziu si liceu(atat pe seama problemelor cat si si a incapacitatii de a intelege materia) i-au creat o aversiune fata de matematica...

Am incercat cu meditatii, la cei mai buni profesori de matematica, insa nu a functionat.

Va multumesc din suflet pentru eventualele sugestii.

#2
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

Tind sa mentionez faptul ca baiatul este foarte bun la materiile umane,
Sa dea bacul la matematica versiunea de uman si nu versiunea de real(care este mate intens).

#3
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Cel mai indicat ar fi sa va adresati celor de la minister . Poate pot gasi ei  o solutie , schimbarea probei cu alta materie .

Edited by GoldMasters, 29 June 2019 - 17:49.


#4
anonim123456789

anonim123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2019

View PostIulius-Foyas, on 29 iunie 2019 - 17:46, said:

Sa dea bacul la matematica versiunea de uman si nu versiunea de real(care este mate intens).
Bacul la matematica versiunea de uman? Exista? Eu sunt prietena lui si sunt la filologie si dau bacul la istorie, ar putea sa dea si el bacul la istorie?

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

View Postanonim123456789, on 29 iunie 2019 - 17:29, said:

a fost institutionalizata in regim normal de invatamant
iar acum vrea regim special??

#6
anonim123456789

anonim123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2019

View PostGoldMasters, on 29 iunie 2019 - 17:48, said:

Cel mai indicat ar fi sa va adresati celor de la minister . Poate pot gasi ei  o solutie , schimbarea probei cu alta materie .
Am incercat, dar fiindca el asta a studiat timp de 4 ani in liceu nu poate schimba proba obligatorie...Sau cum ar trebui sa ne adresam celor de la minister?(tind sa mentionze ca atunci cand s-a facut sesizarea la minister nu s-au prezentat si actele cu diagnosticul....)

View Posttioopedi, on 29 iunie 2019 - 17:55, said:

iar acum vrea regim special??
Orice solutie e bine venita, chiar si regimul special, daca s-ar putea.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postanonim123456789, on 29 iunie 2019 - 17:54, said:

Bacul la matematica versiunea de uman? Exista? Eu sunt prietena lui si sunt la filologie si dau bacul la istorie, ar putea sa dea si el bacul la istorie?

Se numeste M2, dar nu stiu daca poate sa dea....adica, el a terminat un profil real, presupun ca  mate-info...ar fi trebuit sa se transfere. Cel mai bine te informezi la secretariat, daca merge, baga-l la filologie...nu stiu daca ei dau la mate bacul ;)

#8
anonim123456789

anonim123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2019
El a terminat deja 12 clase la filiera tehnologica, profil servicii, deja e cea mai usoara forma de bac la matematica pe care o poate da...Un transfer acum e imposibil.

Edited by Dany_Darke, 29 June 2019 - 20:56.
nu cita fara rost


#9
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

View Postjimi91, on 29 iunie 2019 - 18:01, said:

Se numeste M2, dar nu stiu daca poate sa dea....adica, el a terminat un profil real, presupun ca  mate-info...ar fi trebuit sa se transfere. Cel mai bine te informezi la secretariat, daca merge, baga-l la filologie...nu stiu daca ei dau la mate bacul Posted Image
Dacă nu ai habar, măcar nu te băga în discuții. Nu există bac la matematică versiunea uman. M2 este cu totul altceva!
=====
@inițiator
Nu există nicio soluție legală la problema ta și a prietenului tău. În niciun caz nu sunt valabile propunerile de aici, cu minister sau alte lucruri.
Dar ar fi o posibilitate: având în vedere situația specială, prietenul tău poate cere susținerea probelor de bac în condiții speciale. De exemplu, poate cere (știu că autiștii au această posibilitate) susținerea probelor singur într-o sală specială (evident, cu supraveghetori). Sau, pe motiv de dificultăți sau chiar imposibilitatea deplasării, poate cere susținerea probelor la domiciliu. În acest caz, se formează o subcomisie specială, în cadrul comisiei de examen, care se deplasează la domiciliul candidatului, îi duce subiectul și-l supraveghează în timpul probei și aduce lucrarea la sediul comisiei.
Nu am auzit de vreun astfel de candidat care să nu fi trecut bacul. Aprobarea pentru aceste forme de susținere a bacului se dă de comisia națională de bac din minister, iar cererea se depune la școala unde se depune și cererea de susținere a examenului. Cererea este apoi transmisă la inspectorat, care o trimite la minister. Nu am auzit să se respingă o astfel de cerere, dacă motivele sunt reale.
Interesați-vă la școala unde a absolvit sau direct la inspectorat.
Succes! Posted Image
P.S. Cred că e cam dură exprimarea ta cum că băiatul ar fi fost agresat de profesorii de matematică. Nu de alta, dar am putea să ne imaginăm cine știe ce orori ...

Edited by stancosty, 29 June 2019 - 19:23.


#10
anonim123456789

anonim123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2019
In primul rand vreau sa iti multumesc, in al doilea rand vreau sa te intreb daca stii de ce acte e nevoie pentru a solicita comisia speciala. Am uitat sa mentionez ca nu are nici un fel de acte de handicap roamnesti, toate procedurile pe care le-a facut de-alungul anilor fiind in strainatate, doar cateva operatii in Romania cand era minor, dar tot fara acte, la privat.

Imi cer iertare daca te-a deranjat exprimarea, voi edita. Agresat a fost in sensul ca a fost dat cu capul de tabla, cuvinte jignitoare etc.

Edited by Dany_Darke, 29 June 2019 - 20:56.
nu cita fara rost


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststancosty, on 29 iunie 2019 - 19:19, said:

Dacă nu ai habar, măcar nu te băga în discuții. Nu există bac la matematică versiunea uman. M2 este cu totul altceva!
=====


La mine asa a fost...M1 dadeau cei de la real, M2 cei de la uman...stiu ca exista si M3 si M4, dar vorbim de industriale aici. Poate s-a schimbat

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar dacă va susține examenul singur în sala, lucrarea se corectează la comun cu toate. Pt 5 la mate, e suficient sa rezolve subiectul 1 și 2. Are 6 și 7 la probele luate pana acum?
Dacă are 5 și 5, e greu pt 8 la mate.
Doar cu pregătire cu profesori nu doar de matematica. Împreună cu specialiști în problema lui medicala.

#13
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Ai incercat la ministru? Poate stiu ei niste formule in care problema sa fie abordata conform specificul cauzei.

Quote

Cabinet Ministru
E-mail: [email protected]
Fax: +40-21-312.47.19


#14
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Pai, daca nu are acte doveditoare si a fost doar pe la privati, ca si cum s-ar fi ferit de oficialitati, trecand atata amar de ani fara ca familia sa discearna cu claritate  situatia in care se afla copilul (nu a oficializat-o prin acte si proceduri), cum de acum cereti regim sprcial pentru bacalaureat, ca si cum nu ar putea trai fara bac?

Nici tu nu nu ai dovedit serozitate pe forum, dand cu fereala si cu taraita detalii, strecurand abia in final, asa ca si cum te-ai luat cu vorba, cate un fapt esential...

Tanarul in cauza poate trai si fara bac. Ai specificat ca a fost in evidenta cu ADHD. Imi inchipui cam cum s-au defasurat orele profesorilor, mai ales la matematica, unde nu merge sa le distragi atentia de la rele prin cantece si facutul curateniei in banci, pana se suna. Foarte urat din partea ta ca dai vina pe scoala.

Tampenia democratica de a amesteca elevii cu nevoi speciale cu cei normali (adica cu cei care apartin categoriei standard de elevi in pedagogie).
Pentru nevoi speciale erau scoli dedicate, cu profesori perfectionati pentru a lucra acolo, cu sporuri de salariu si norma mai redusa.
Nu oricine reusea sa se aclimatizeze, dar cei care ramaneau erau devotati meseriei.

Edited by Anca12, 30 June 2019 - 11:16.


#15
anonim123456789

anonim123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2019

 dorin_2k, on 30 iunie 2019 - 07:34, said:

Chiar dacă va susține examenul singur în sala, lucrarea se corectează la comun cu toate. Pt 5 la mate, e suficient sa rezolve subiectul 1 și 2. Are 6 și 7 la probele luate pana acum?
Dacă are 5 și 5, e greu pt 8 la mate.
Doar cu pregătire cu profesori nu doar de matematica. Împreună cu specialiști în problema lui medicala.
Mersi pentru raspuns. Are 9 la romana si 8 la geografie, si are nevoie de 5 la matematica...In fiecare an cand a dat a luat note sub 2 la matematica.

 Anca12, on 30 iunie 2019 - 10:54, said:

Pai, daca nu are acte doveditoare si a fost doar pe la privati, ca si cum s-ar fi ferit de oficialitati, trecand atata amar de ani fara ca familia sa discearna cu claritate  situatia in care se afla copilul (nu a oficializat-o prin acte si proceduri), cum de acum cereti regim sprcial pentru bacalaureat, ca si cum nu ar putea trai fara bac?

Nici tu nu nu ai dovedit serozitate pe forum, dand cu fereala si cu taraita detalii, strecurand abia in final, asa ca si cum te-ai luat cu vorba, cate un fapt esential...

Tanarul in cauza poate trai si fara bac. Ai specificat ca a fost in evidenta cu ADHD. Imi inchipui cam cum s-au defasurat orele profesorilor, mai ales la matematica, unde nu merge sa le distragi atentia de la rele prin cantece si facutul curateniei in banci, pana se suna. Foarte urat din partea ta ca dai vina pe scoala.

Tampenia democratica de a amesteca elevii cu nevoi speciale cu cei normali (adica cu cei care apartin categoriei standard de elevi in pedagogie).
Pentru nevoi speciale erau scoli dedicate, cu profesori perfectionati pentru a lucra acolo, cu sporuri de salariu si norma mai redusa.
Nu oricine reusea sa se aclimatizeze, dar cei care ramaneau erau devotati meseriei.
Iti multumesc pentru raspuns si pentru opinia oferita, insa te-as ruga din suflet sa ne dai o solutie, daca o ai. Imi pare rau daca problema pe care am expus-o ti-a creat astfel de impresii. N-am acuzat nici scoala, nici profesorii, baiatul a aflat de ADHD la varsta de 18 ani, pana la 18 ani nu a prezentat simptome, hiperactivitatea specifica a fost inexistenta datorita celorlalte probleme motorii, orele de curs nefiind niciodata deranjate. Se poate trai si fara bac, dar este foarte greu, avand in vedere posibilitatile materiale modeste, atat ale lui, cat si ale mele. Am venit pe acest formum in speranta ca voi gasi si alte persoane in situatii similare pentru a le cere un sfat sau o indrumare.

#16
anonim123456789

anonim123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2019

 Freak404, on 30 iunie 2019 - 08:47, said:

Ai incercat la ministru? Poate stiu ei niste formule in care problema sa fie abordata conform specificul cauzei.
Nu cred ca ne va baga nimeni in seama.

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 anonim123456789, on 30 iunie 2019 - 23:30, said:

Nu cred ca ne va baga nimeni in seama.

Ce-aveti de pierdut, incearca! In alta ordine de idei, ati cautat ceva ONG-uri din domeniu, drepturile persoanelor cu dizabilitati si asa mai departe?

 Anca12, on 30 iunie 2019 - 10:54, said:

Nici tu nu nu ai dovedit serozitate pe forum, dand cu fereala si cu taraita detalii, strecurand abia in final, asa ca si cum te-ai luat cu vorba, cate un fapt esential...

Sigur, ca tu dai fuga sa-ti expui viata personala in public, mai ales problemele de sanatate...

Edited by Piscopescu, 01 July 2019 - 22:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate