Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Xiaomi Mi A3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1541 replies to this topic

#1459
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Normal că nu sunt reclame, și da, are o tonă de rahaturi americănești, de la Google,Facebook, Netflix, dar pot fi dezinstalate în 5 minute cu Adbfastboot.
Alte întrebări?

#1460
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Dar adb-ul ala nu cumva ascunde gunoiele din mi ui si nu le elimine pe bune?  Mi ui e un cacat de soft. Nu mi-as lua niciodata un alt Xiaomi daca vine cu mi ui.

#1461
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Miui este doar o interfață muuult mai agreabilă decât Android-ul ăla chel. Nu mai zic câte chestii se pot regla.

#1462
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Si eu prefer miui fata de acest android one, cel putin cel intretinut de xiaomi, poate de alti producatori e mai ok.

#1463
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Mie nu imi place mi ui. Cu mici exceptii este cam urat. Nu imi mai lua niciodata Xiaomi din cauza mi ui-ului.

#1464
wolfy75

wolfy75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008
Bine ai face să nu-ți mai iei Xiaomi. Ne-ai creierit cu Miui-ul tău. Miui este o interfață excelentă, cu multe opțiuni folositoare, dacă știi s-o folosești. Android one are o interfață rudimentară. Bine că cei de la Xiaomi nu mai fabrică telefoane cu Android one.

#1465
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Nu mai fabrica pentru ca nu isi mai pot monetiza softul cu tot felul de aplicatii,facebook services si cu joculete tampite pe care nimeni nu le vrea. In plus e greu sa faci 3 ani de update-uri lunare pentru un telefon care nu costa asa mult. Eu prefer simplitatea lui Android one.

#1466
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
azi veni actualizare masiva pt decembrie- 442 mb. oare ce contine?

#1467
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Contine pztch-ul de securitate. Atat. Update-urile nu aduc nici un bug fixed. Eu l-am facut. Totul e ok. Stie cineva pana cand vom mai primii update-uri?

#1468
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Ieri am luat si eu un Mi A3 pentru copil in stare foarte buna. Deocamdata nu vad buguri sau nu ma pricep eu sa le caut. Va fi primul telefon al copilului, din ce vad camera e bunicica, bateria la fel, se misca bine, ecran bun...cred ca e suficient la cat am dat pe el (90 euro).

#1469
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
de pe olx ?

#1470
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015
Mi a3 inca este un telefon capabil. Din pacate bateria nu mai tine ca la inceput. Asta e normal la un telefon care are 2 ani de zile. Sa il stapaneasc sanatos.

#1471
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005

View PostVaronul, on 09 ianuarie 2022 - 06:30, said:

de pe olx ?
Nu sunt in tara...din Germania de pe ebay.

#1472
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mi A3, ca tel de backup, ori pt GPS, e destul de capabil. Ca minusuri, partea de conectivitate, începând de la modemul GSM, care limitează viteza la maxim 400 mbps pe 4G și lipsa NFC. Probabil nici GPS-ul nu e strălucit și lipsă suport Apel 4G/Wi-Fi.
Am deținut un Mi A1, cca. 3 ani și GPS-ul începuse să facă figuri, în sensul în care avea destule momente în care nu mergea pur și simplu, nu vedea vreun satelit ori nu se conecta la vreunul, iar VoLTE/VoWiFi, idem, deși, nu era suportat acest Xiaomi de operatorii noștri. Ar fi funcționat, prin Root și alt ROM, dar am considerat că nu merită bătaia de cap.
Într-un final, în fine, a decedat din cauze hardware, mai exact placa de bază a murit, pur și simplu, într-o zi, iar la service nu aveau, iar una costa și 200-300 Ron și nu știu dacă merită efortul.
Acum, dețin un A52 5G Samsung și sunt diferențe maricele.

Edited by Vlad_22, 10 January 2022 - 19:22.


#1473
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Cu tot respectul dar te cam contrazici.
Ba zici ca e bun pt GPS, ba zici că de fapt nu este.
Imi ace ca tu emiți păreri despre un telefon pe care NU l-ai deținut. Și continui să descrii experiențele tale neplăcute cu un telefon care nu are nicio legătură cu MI A3, pe pagina căruia ai postat.
Întâmplarea face ca eu să fi deținut ambele modele de telefoane. De fapt Mi A3-ul îl folosesc și acum. Si da, este diferență de la Mi A1 la Mi A3.
Partea interesantă este că eu (și cu siguranță nu sunt singurul de aici) nu am simțit niciun dezavantaj din cauză ca acest model nu are NFC sau are viteza (mai) mică pe 4G, chiar daca suportă VoLTE, dacă știi ce setări să ii faci, iar asta fara sa routezi telefonul sau fără să îi pui custom firmware.
Mi A3 este (încă) un telefon "corect" pentru banii pe care ii plătești pentru el. Vrei alte năzdrăvănii, îți iei alt model mai "cu moț".

Ah...și încă ceva, omul (@Moldoveanul) a spus că l-a cumpărat pentru copilul lui, nu ca să facă cine-știe-ce cu el. Ba chiar era mulțumit (și pe bună dreptate) că la cât a dat pe el se descurcă binișor.
Așa că,  încă o dată, cu tot respectul, dar postarea ta chiar nu își are rostul...cel puțin nu aici.

Edited by laurstef, 11 January 2022 - 01:43.


#1474
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postlaurstef, on 11 ianuarie 2022 - 01:38, said:

...
Clar, era bun, că astăzi găsești telefoane mai bune în aceeași bani, însă nu se poate remarca faptul că s-a făcut rabat la calitate și mă îndoiesc, sincer, că A3 e cu mult mai bun. Totuși, seria Android One a celor de la Xiaomi, s-a oprit aici, semn că nu au prea mai avut succes, de la Mi A1. Nu vorbesc despre update-urile care ba mai stricau ceva, ba una, ba alta, precum fac cu MiUi. Este o realitate, nu arunc cu pietre și nici nu-ți cer să fii de acord cu mine sau nu. Însă, la nivel software, Samsung, de pildă, sunt net superiori.
La A2 sau A3, nici nu mai știu, la update-ul la Android 10, dacă nu greșesc, abia din a 3-a încercare cred că le-a ieșit, că avea ceva probleme de stabilitate serioase, actualizarea.
Eu doar am remarcat, din experiența mea personală de utilizarea a unui produs Xiaomi și, sincer, nu-mi mai trebuie Xiaomi, never ever, cel puțin în viitorul apropiat. N-am utilizat A3 și nici n-aveam de gând. A1 a reprezentat atracția seriei, A2 și A3 neavând parte de același succes.

Edited by Ciubex, 11 January 2022 - 03:35.


#1475
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Update-urile aparțin celor de la Google, asa ca dacă vrei să învinuiești pe cineva, americanii-s ținta. De altfel așa de buni sunt încât seria 6 a lor este un cumul de dezastre succesive dpdv software.

#1476
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
@Vlad_22
Știi care este unul dintre "secretele" acestui telefon? Ca nu este necesar să îi faci update.
Eu unul, si la această oră, am pe el firmware-ul si Androidul stock.
M-am ferit ca necuratu' de tămâie sa fac vreun update de orice fel pt că am tot citit, pe la unii și alții că, după diverse update-uri au inceput problemele...mai mici sau mai mari, mai deranjante sau nu.
Iar in postarea mea de mai sus, nu am făcut nicio referire la soft ci doar la hard.
Nu contest că există soft mult mai OK din toate punctele de vedere pe alte telefoane, dar bate la fund bine de tot Mi A1.
Rabatul de la calitate l-am simțit doar la ecran. În schimb am găsit dotări de top (vezi camera frontală de selfie/ videocall de 32 MP cu AI si alte năzdrăvănii).
Eu folosesc si acum acest telefon și sunt supermultumit... doar bateria dă ceva semne de oboseală, dar este ceva normal după mai bine de doi ani de folosință zilnică.

Tocmai de aceea susțin cu tărie că la banii pe care i-a dat, omul a facut o afacere bună.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate