Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Neplata overdraft,ce se intampla?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Ovidiuflorin1312

Ovidiuflorin1312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2019
Am un prieten care a plecat in Romania din Londra de 3 sapt .

Si-a luat overdraft-ul de 2250 lire si nu-l mai plateste ,ce ii se poate intampla mai exact in Romania ? (Fara aberatii va rog )

Multumesc

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

Quote

(Fara aberatii va rog)
Adica tu incepi cu aberatii, si noi sa stam potoliti? Posted Image

ON: Ce i se poate intampla? Vede el! ;)

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nimic sau puscarie

depinde cum ii e norocul

#4
Ovidiuflorin1312

Ovidiuflorin1312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2019

 Lesbianu, on 28 iunie 2019 - 07:44, said:


Adica tu incepi cu aberatii, si noi sa stam potoliti? Posted Image

ON: Ce i se poate intampla? Vede el! ;)


Ma refeream sa spuna cineva ceva concret . Sau sa povesteasca coneva din cazuri intamplate .

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Un prieten sau tu?
Eu sincer sper ca mare amenda si putina puscarie; asa ca sa va invatati minte.
Asa ne faceti de ras prin toata Europa si nu numai, de suntem vazuti ca niste paria...
Oameni seriosi si cu ganduri bune nu mai pot face mare lucru intr-o tara de genul, decat cu multe piedici puse din cauza unor lichele ca voi.

Edited by mannyx92, 28 June 2019 - 07:51.


#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
S-a zis, nimic sau o poprire/executare silita vreodata cand o sa il prinda (daca o sa il prinda)... :habarnam:

#7
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Asta se numeste furt...nu luat overdraft. Daca intra prin efractie si fura 2500 de lire din sertarul unei batranici cu ce era diferit de situatia expusa?

OT: Daca banca respectiva va dori sa-l execute, va trebui sa colaboreze cu autoritatile/bancile din RO si o va face. Daca va considera ca nu merita, nu o sa i se intample nimic.

#8
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 Ovidiuflorin1312, on 28 iunie 2019 - 07:38, said:

Si-a luat overdraft-ul de 2250 lire si nu-l mai plateste ,ce ii se poate intampla mai exact in Romania ? (Fara aberatii va rog )
Il va salta Interpolul pentru frauda bancara - mai bine se intoarce in Anglia ca acolo puscariile sunt mai comfortabile :)

Fara gluma acum - nu stiu ce se intelege acolo prin overdraft dar aia este definita la mine ca o suma fixa pe care o poti plati dn contul curent dupa ce fondurile proprii s-au epuizat. De exemplu sa achiti o factura urgenta. De obicei au valori mici iar ca sa fie de 2250 lire ar fi trebuit sa aiba un cont cu balanta constanta de peste 50K cativa anii, ceea ce ma indoiesc. Poate ca a luat din credit (card sau linie de credit) dar overdraft...

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Macar, sper, ca a adus banii in tara si si-a cumparat televizoare de ei. Ca sa urce cresterea economica si mai tare!

#10
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 bai3tzash, on 28 iunie 2019 - 08:03, said:

Macar, sper, ca a adus banii in tara si si-a cumparat televizoare de ei. Ca sa urce cresterea economica si mai tare!
Buna tare asta =))))))

#11
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Ce o sa i se intample?! Cel mai probabil o sa-l doara in cur.
Acum depinde de banca daca vrea sa transforme durerea asta din una teoretica, in una directa si fizica si intensa.

#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca banca respectiva pune o firma de recuperare pe urmele lui "o mierleste" bine rau! O sa plateascade 4-5 ori mai mult sau ramine nenorocit pe viata.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 zoom0mooz, on 28 iunie 2019 - 07:57, said:

Fara gluma acum - nu stiu ce se intelege acolo prin overdraft dar aia este definita la mine ca o suma fixa pe care o poti plati dn contul curent dupa ce fondurile proprii s-au epuizat. De exemplu sa achiti o factura urgenta. De obicei au valori mici iar ca sa fie de 2250 lire ar fi trebuit sa aiba un cont cu balanta constanta de peste 50K cativa anii, ceea ce ma indoiesc. Poate ca a luat din credit (card sau linie de credit) dar overdraft...
Overdraft cred ca se poate referi si la descoperire de card, iar in Romania e de obicei pana la 3 salarii nete si ca sa beneficiezi de asta trebuie doar sa ai minim 6 luni la actualul loc de munca. Nu cred ca in UK e complet diferita situatia.

Oricum, sper din tot sufletul ca astfel de lichele ce ne fac de rusine prin strainatate sa-si primeasca rasplata cu varf, indesat, in locul unde soarele nu rasare niciodata.

Edited by Hider141, 28 June 2019 - 08:20.


#14
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Pacat ca nu a luat o suma mai mare ci doar aprox un salariu mediu din UK; deci sunt sanse sa scape pentru ca ar costa mai mult procedurile decat datoria in sine...dar sa speram ca nu scapa.

#15
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Banca se va adresa unei firme de recuperare. Care-l va gasi cu usurinta in Romania. Vor incepe cu cu somatii, penalitati, executare silita. Daca nu-si vor recupera prejudiciul, vor continua sa puna poprire pe orice cont isi va deschide, la orice banca din Romania. Singura lui sansa este sa nu aiba niciun bun pe numele lui, si sa munceasca la negru toata viata.

Edited by mannick, 28 June 2019 - 08:18.


#16
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 Hider141, on 28 iunie 2019 - 08:11, said:

Overdraft cred ca se poate referi si la descoperire de card, iar in Romania e de obicei pana la 3 salarii nete si ca sa beneficiezi de asta trebuie doar sa ai minim 6 luni la actualul loc de munca. Nu cred ca in UK e complet diferita situatia.
Aia e doar credit limit - nu are legatura cu overdraft. La o carte de credit nu poate scoate mai mult decat limita. Overdraft-ul este un fel de credit minor asociat unui cont de debit.

Edited by zoom0mooz, 28 June 2019 - 08:50.


#17
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Hider141, on 28 iunie 2019 - 08:11, said:

Overdraft cred ca se poate referi si la descoperire de card,

Păi chiar asta si este

#18
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 mannick, on 28 iunie 2019 - 08:17, said:

Banca se va adresa unei firme de recuperare. Care-l va gasi cu usurinta in Romania. Vor incepe cu cu somatii, penalitati, executare silita. Daca nu-si vor recupera prejudiciul, vor continua sa puna poprire pe orice cont isi va deschide, la orice banca din Romania. Singura lui sansa este sa nu aiba niciun bun pe numele lui, si sa munceasca la negru toata viata.
Nu stiu cum e in Anglia - ar trebui sa intrebe pe cineva de acolo insa nu cred sa aiba legatura cu sistemul din Romania.
In Canada de exemplu, in cazul in care nu iti poti plati datoriile, poti declara faliment personal, ti se vand doar bunurile de valoare - de exemplu imobile daca detii, insa nu iti ia nimeni tv-ul sau mobila din casa. Pierderea neacoperita o suporta banca, iar sanctiunea falitului in principal este ca nu mai poate obtine credit vreo 7 ani. Cum sistemul canadian este derivat din cel britanic, banuiesc ca ar trebui sa fie similar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate