Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Yango Romania - serviciul de comandare a curselor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#145
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,610
  • Înscris: 20.10.2006
E legal sa se conduca ore multe? Da asa ca ghinion. Munca nu e pentru lenesi. Vrei bani? Muncesti cat e nevoie/cat se cere.

Se rezolva munca suplimentara neplatita cu ramanerea fara loc de munca sa nu mai fi platit deloc si sa ajungi asistat social. In 2 moduri ori afla patronu si o sa pleci/iti faci viata grea in firma ori daca ia amenda mare pur si simplu firma falimenteaza, rezultatul e accelasi: fara loc de munca. Au facut-o unii si acum regreta, ca 1263 de lei (minimul pe economie) pe 12 ore/zi 5-6 zile pe saptamana erau infinit mai buni decat 0 cu au acum ca li s-a terminat somajul.

Edited by LunaCrystal, 02 October 2019 - 18:18.


#146
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Parcă Uber implementase în aplicație, după ceva ore se oprea, sau devenea inactivă, ca să fie obligat șoferul să se odihnească.
Nu se mai aplică?

#147
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
Ba da, dar este la 12 ore de condus efectiv in aplicatie adica nici nu se aplica timpii morti cand stai si astepti comanda sau cand esti in pauza la wc sau sa mananci ceva. Asta se traduce cred in 15-16 ore reale deci e ca si cum nu ar fi Posted Image

plus ca soferii in general lucreaza cu mai multe aplicatii si atunci cand iei cursa pe bolt nu se mai adauga timp la uber. oricum doar aplicatia Uber e singura care are chestia asta legata de timpul maxim. Daca tot o au implementata era frumos sa o limiteze la o valoare reala asa doar au bagat-o sa se laude ca ei o au bagata si "tin la siguranta pasagerilor" Posted Image))

uite citat de pe siteul lor:
După 12 ore de condus este necesar să te deconectezi pentru cel puțin șase ore consecutive. Perioadele de repaus sunt importante deoarece studiile arată o creștere considerabilă a numărului de accidente produse când șoferii conduc pentru un timp îndelungat. Sperăm că noua funcție a aplicației va reduce riscurile care pot apărea din cauza oboselii la volan și va contribui la siguranța ta, a pasagerilor și a orașului în care conduci.

raman mirat de ce spune colegul, incredibil ca in anul 2019 sa mai fie oameni care considera ceva normal sa muncesti 6-7 zile pe saptamana cate 12-14 ore zi...Doamne fereste. Ok fiecare are nevoile lui, ce ne pasa noua ce fac altii dar nu inteleg cum poti considera asta normal asta e ceea ce ma contrariaza cel mai tare ca el considera normal un astfel de program
. plus ca lasa de inteles ca 8 ore la 5 zile pe saptamana e pentru lenesi?! wtf?! fratilor viata incepe dupa job iar un job trebuie sa fie un loc in care sa te duci cu placere, sa iti pastrezi demnitatea sa fie un respect reciproc....traim intr-o perioada in care multumim lui Dumnezeu joburi sunt peste tot,acum 15 ani era cu totul alta situatia asa e.

Edited by bossake, 02 October 2019 - 19:55.


#148
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Nu o cunoști pe soțioara mea :lol:
Este foarte dedicată, are o conștiință ce nu am văzut, rupe pe muncă, apoi fluieră.
Dar astea sînt excepții, eu cred că este extraterestră 👽
Are o energie nefirească.

Edited by crisstonne, 02 October 2019 - 19:54.


#149
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
Si sare des (zilnic?!) de 8 ore program ducandu-se spre 10-12-14?!

#150
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Are funcție de conducere, deci, da.

#151
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,610
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbossake, on 02 octombrie 2019 - 19:47, said:

raman mirat de ce spune colegul, incredibil ca in anul 2019 sa mai fie oameni care considera ceva normal sa muncesti 6-7 zile pe saptamana cate 12-14 ore zi...Doamne fereste. Ok fiecare are nevoile lui, ce ne pasa noua ce fac altii dar nu inteleg cum poti considera asta normal asta e ceea ce ma contrariaza cel mai tare ca el considera normal un astfel de program
. plus ca lasa de inteles ca 8 ore la 5 zile pe saptamana e pentru lenesi?! wtf?! fratilor viata incepe dupa job iar un job trebuie sa fie un loc in care sa te duci cu placere, sa iti pastrezi demnitatea sa fie un respect reciproc....traim intr-o perioada in care multumim lui Dumnezeu joburi sunt peste tot,acum 15 ani era cu totul alta situatia asa e.
Nu o fi normal sa muncesti dupa unii, insa doar 8 ore - 5 zile pe saptamana e un volum mai mic de munca, mi se pare normal sa iei bani mai putini decat daca ai muncii 12-14 ore/zi - 6 zile pe saptamana. Castigul e mult mai mare decat minimul pe economie, hai sa recunoastem. Job-uri peste tot? Ce gluma buna, nici pe departe nu sunt peste tot. Si care sunt sunt pe minim pe economie majoritatea hai sa recunoastem si acolo muncesti pe minim pe economie 10-12-14 ore/zi 5-6 zile pe saptamana, uneori chiar 10-14 zile continuu urmate de 2-3 zile pauza. Fata de acum 15 ani cam doar salariul minim pe economie s-a schimbat, in sensul ca s-a marit.

#152
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 16.08.2016

View PostLunaCrystal, on 02 octombrie 2019 - 18:16, said:

E legal sa se conduca ore multe? Da asa ca ghinion. Munca nu e pentru lenesi. Vrei bani? Muncesti cat e nevoie/cat se cere.

Se rezolva munca suplimentara neplatita cu ramanerea fara loc de munca sa nu mai fi platit deloc si sa ajungi asistat social. In 2 moduri ori afla patronu si o sa pleci/iti faci viata grea in firma ori daca ia amenda mare pur si simplu firma falimenteaza, rezultatul e accelasi: fara loc de munca. Au facut-o unii si acum regreta, ca 1263 de lei (minimul pe economie) pe 12 ore/zi 5-6 zile pe saptamana erau infinit mai buni decat 0 cu au acum ca li s-a terminat somajul.
In 7 ani cred ca am făcut maxim 3 ore suplimentare. Gândire ca a ta trage în jos piața muncii. Angajatorul nu are ce sa îmi facă dacă refuz sa fac ore suplimentare.

#153
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
normal a fi sa nu muncim deloc. in contextul topicului, asta se va intampla in curand, cand vor veni peste noi masinile autonome

#154
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
Nu cred ca prindem noi asta in tara noastra in urmatorii 15-20 de ani si cred ca sunt optimist cu cifrele astea Posted Image

View PostMicroEdge, on 03 octombrie 2019 - 13:46, said:

Gândire ca a ta trage în jos piața muncii.
Din pacate asta se intampla in domeniul asta cu transportul prin aplicatii, soferii seriosi care s-au inscris la inceput cand castigurile erau corecte au disparut si au ramas doar cei care se multumesc cu foarte putini bani sau cu munca foarte multa, mult peste un program normal. asta inseamna masini slabe calitativ, soferi din provincie care nu prea sunt invatati cu Bucurestiul si daca le iei internetul e groasa, soferi mai putin respectuosi, soferi obligati sa refuze curse proaste sau chiar sa faca manevre (gen sa dea ca nu te-ai prezentat la comanda ca sa incaseze taxa de neprezentare)...

Si cat timp sunt la greu e evident ca aplicatiei ii convine pt ca aplicatia isi doreste sa aiba curse cat mai ieftine ca sa aiba cat mai multi clienti ca sa incaseze cat mai mult comision. ca soferului ii e bine sau nu ii e bine nu mai e problema aplicatiei cat timp si asa sunt soferi foarte multi Posted Image

Edited by bossake, 03 October 2019 - 16:17.


#155
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,610
  • Înscris: 20.10.2006
Nu vad problema ca sunt din provincie, tot oameni sunt si ei, si eu dealtfel sunt nascut in provincie din pacate. Fara internet oricum nu au ce face cu aplicatiile astea, șomează. Ca aplicatiile nu merg. Neprezentare mai greoi sa treaca ca aplicatia cam verifica la ce ora a ajuns si plecat. Sa refuze curse iar nu e in avantajul lor chiar daca sunt proaste in caz ca inca nu si-au facut norma de 50 de curse/saptamana. Corect cum ai zis si tu, cat timp se gasesc soferi inseamna ca e Ok.

View PostMicroEdge, on 03 octombrie 2019 - 13:46, said:

In 7 ani cred ca am făcut maxim 3 ore suplimentare. Gândire ca a ta trage în jos piața muncii. Angajatorul nu are ce sa îmi facă dacă refuz sa fac ore suplimentare.
E norocul tau ca ti se permite asta. Si probabil nu e nici asa mare tragedie daca se inchide firma sau se fac restructurări - gasesti alta sa te angajeze.

#156
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
Reducere de 20 de lei la prima cursa cu Yango: p269x2r8

#157
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd unii nu înțeleg libertatea și evoluția unor lucruri așa cum trebuie ;)Attached File  IMG_20191011_170112.jpg   180.13K   30 downloads

Puțin și bun era: șlapi și budigăi pe om, manele, fumat cu clientul în mașină, semințe și praf plus jeg, peste tot prin mașină & multe altele.

#158
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
seara asta pe la piata unirii un partener al uneia dintre aplicatii, culmea cu masina inscriptionata - o toyota prius - s-ar parea ca a fost gasit cu droguri la el si a picat testul antidrog.

deci sa incetam cu discutiile astea ca la taxi "e oameni rai" la aplicatii "e oameni buni"

https://www.facebook...557765057801720

pt cine are facebook sunt acolo filmuletele care dovedesc ceea ce spun

Edited by bossake, 12 October 2019 - 04:41.


#159
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
Asta ziceam și eu, să se termine cu infantilismele astea de le vezi doar la galbeni.
Nu este primul caz pe care îl văd în trafic.
La restul, nu am văzut pe mașinile lor lipite injurii care să îi atace pe galbeni :)

#160
senek2015

senek2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2017
cod reducere YANGO- pdkgwjan

#161
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcrisstonne, on 12 octombrie 2019 - 10:39, said:

galbeni.
galbeni
chinezi ?

#162
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
3 curse făcute cu Yango, toate 3 aproape moka, toate 3 ok.
Șoferi prietenoși, mașini curate(Logan, Golf 6, Renault clio).
Am observat ca aplicația are probleme cu localizarea, lucru confirmat și de către șoferi. La a2a cursa m-a localizat la aproape 1km distanta de unde eram. A trebuit să-i explic șoferului unde sunt ca altfel n-avea nicio șansă să mă găsească, nu putea să-mi vadă locația în timp real.
Din discuțiile cu șoferii am aflat ca yango nu are comision ca uber, în funcție de ora șoferul primește 10 lei, 20 de lei sau 25 de lei pentru fiecare cursa indiferent de distanta. La uber comisionul e de 25% pentru primele 50 de curse și după e 3%. Numărul curselor se reseteaza săptămânal.
Maine încerc și clever dar am o oarecare reținere ținând cont caucreaza cu taximetriști.

----
Cod de reducere (10 lei) uber - 8t41kh
Cod de reducere (20 de lei) yango - 2zq7sg8t

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate