Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

vine bacul...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salut,ca tot se apropie bacul,am o intrebare,pe care doresc sa va o adresez.
Profesorul nostru de matematica,ne tot sperie cu sintagma NU REZOLVATI EXERCITIILE STRICT CU REZOLVAREA DIN BAREM,NU PRIMITI PUNCTAJ.
Iar  eu ma intreb ,pai si fraza "Pentru orice rezolvare corecta,chiar daca e diferita de cea din barem,se acorda punctajul corespunzator" pentru ce mai e scria???
Asadar va intreb pe voi : Daca eu rezolv un exercitiu,si dupa bac ,ma uit la barem si vad acelasi rezultat,dar alta metoda de rezolvare,primesc punctajul de pe barem??
Imi da corectorul punctajul ,daca am rezolvat exercitiul,cu o alta metoda decat cea din barem?

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
Daca la un exercitiu este impusa rezolvarea printr-o anumita metoda si tu faci prin alta, evident ca nu o sa fie corect.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Esti sigur ca ai inteles bine? Daca exercitiul nu cere rezolvare cu o anumita metoda, orice metoda care conduce la rezultatul dorit, este acceptata. Cauta mai multe info aici.

#4
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

 eug3n92, on 18 iunie 2019 - 19:37, said:

Daca la un exercitiu este impusa rezolvarea printr-o anumita metoda si tu faci prin alta, evident ca nu o sa fie corect.
sa te auda einstein

#5
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Ce vroia el sa zica e ca in barem se scriu rezolvarile pe scurt. Se sar peste anumiti pasi. Se "deduce" din barem ce trebuia sa faci.
Nu e destul sa scrii raportul,de exemplu la un exercitiu cu probabilitati. Trebuie sa scrii cazurile posibile,cazurile favorabile si sa scrii ca Probabilitatea = cazuri favorabile/cazuri posibile. Nimeni nu te depuncteaza pentru rezolvari corecte,complete,dar care nu se afla in barem. Succes ! Si eu il am,tot anul asta Posted Image

Edited by AstroNoot, 18 June 2019 - 19:51.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bineinteles ca se puncteaza corespunzator, adica: Daca solutia corecta necesita 3 minute pentru rezolvare si primesti un 10, solutia diferita care necesita 2 zile pentru rezolvare, va primi mai mult, pentru frumusetea ideii, nu?

#7
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

 myshyk, on 18 iunie 2019 - 21:02, said:

Bineinteles ca se puncteaza corespunzator, adica: Daca solutia corecta necesita 3 minute pentru rezolvare si primesti un 10, solutia diferita care necesita 2 zile pentru rezolvare, va primi mai mult, pentru frumusetea ideii, nu?
si daca solutia din barem necesita 3 minute si a mea necesita 2 minute?(a mea fiind tot o rezolvare corecta)?

#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 astf123, on 18 iunie 2019 - 21:44, said:

si daca solutia din barem necesita 3 minute si a mea necesita 2 minute?(a mea fiind tot o rezolvare corecta)?

La bacalaureat nu prea poți să impresionezi cu asta. În general, atunci când ai de eliminat cazuri sau când observi ceva scrie ce-ai făcut. Vei avea o soluție elegantă care nu generează discuții. Vrei musai să-ți flexezi mușchii cu cineva care a corectat deja o sută de lucrări și mai are încă două sute?

Succes la examene! :)

#9
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 16.07.2015
Nu e mare scofala BAC-ul, nu-ti fa griji . Si nu, eu nu il consider examenul maturitatii, neaparat . Eu am avut media generala 8.50 in 2016, cand l-am dat si nu prea m-am obosit cu invatatul .

Edited by Vlad_22, 18 June 2019 - 23:23.


#10
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 astf123, on 18 iunie 2019 - 21:44, said:


si daca solutia din barem necesita 3 minute si a mea necesita 2 minute?(a mea fiind tot o rezolvare corecta)?

O folosești la olimpiadă.
Profesorii corectori au prea multă încărcătură pt a aprecia la justa valoare soluțiile non tipice.
Unul atent iti va da punctaj maxim, dar te va injura, unul neatent s ar putea sa nu ti ia in calcul.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate