Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Auto-gonflarea importantei sociale (in special la stat)

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
De la o discutie cu sirene am ajuns sa scriu cate ceva despre cum angajatii la stat isi umfla, mental, importanta sociala si ajung sa se considere deasupra semenilor. Iata un exemplu tragic, urmat de niste reactii inexplicabile altfel:

Un medic cardiolog care făcea gărzi la Spitalul Județean Sibiu a murit după ce a făcut stop cardiorespirator. Val de reacții ale colegilor: "Dați legi prin care să opriți exodul medicilor spre moarte!" / "Câți vreți sa să se mai alinieze convoiului mortuar?”

Quote

Un medic cardiolog în vârstă de 54 de ani, din Sibiu, a murit după ce a făcut stop cardiorespirator în timp ce se afla într-o excursie. El făcea gărzi la Spitalul Județean Sibiu, iar luni ar fi trebuit să intre într-o gardă de 24 de ore. Decesul medicului a generat un val de reații din partea doctorilor, care cer recunoașterea gărzilor ca vechime în muncă.

Faptele reci: o persoana particulara moare in timpul sau liber. Intamplator aceasta persoana are profesia de medic. Profesia are zero relevanta pentru aceasta situatie tragica. Imediat cei de aceeasi profesie incept sa-si gonfleze importanta sociala, amenintand ca ei nu mai fac garzi si, desigur, cerand si mai multi bani.

Iar aceasta stare de fapt o vedem multiplicata la toate categoriile sociale, dar in special (99%) la cei angajati la stat. Ei intotdeauna se cred deasupra societatii si considera ca li se cuvine, din orice. Realitatea e cu totul alta: esti angajat sa prestezi ceva, in parametri dati de angajator (=contribuabil) si nu stabiliti de tine. Fara privilegii, fara fite. Cu o importanta egala cu a oricarui alt angajat, la stat sau la privat.

M-am saturat de semizeii de la stat!

Edited by Louisy, 17 June 2019 - 13:49.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Cazul ala nu e singular. 40 au murit in garda, al 41-lea a murit in excursie.

Edited by Bursul, 17 June 2019 - 13:38.


#3
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 26.04.2016
Eu pusesem știrea la propaganda ieftina ,dar văd că cineva a vrut sa lovească în bugetari.


#4
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postmariusr1976, on 17 iunie 2019 - 13:39, said:

dar văd că cineva a vrut sa lovească în bugetari.
Bugetarii sunt cei care au facut imediat legatura fortata intre un deces petrecut in timpul liber si nivelul lor de salarizare. Care in meseria lor deja este foarte generos.

Edited by Louisy, 17 June 2019 - 13:44.


#5
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 26.04.2016
Nu ei ,ci forța de propaganda care împușcă doi iepuri dintr-un foc.
Și guvernul și bugetarii.
Acum....fiecare cum vrea ,dar eu așa văd...cică sa plece guvernul că a murit săracul ăla. Eu lucrez la 40 de grade in soare și nu doare pe nimeni în fund.

Edited by mariusr1976, 17 June 2019 - 13:45.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Oamenii devin din ce în ce mai finuți și mai sensibili".
Vor muri unii și cînd o să îi bată briza, ori, cînd o să îi atingă lumina răsăritului de soare :D

#7
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,617
  • Înscris: 20.05.2008

View PostLouisy, on 17 iunie 2019 - 13:36, said:

De la o discutie cu sirene am ajuns sa scriu cate ceva despre cum angajatii la stat isi umfla, mental, importanta sociala si ajung sa se considere deasupra semenilor.

Asta e situatia generala in Romania si nu numai - toata lumea isi umfla importanta, mai ales populatia activa indiferent ca lucreaza la privat sau la stat. deja nu mai e mers la lucru, la servici, vorbim de "cariera"

Pai pe vremuri cariera inseamna - un parcurs intelectual / artistic exceptional si cariere - in domenii precum armata, drept de nivel inalt, arhitectura.
In rest poporenii nu prea vorbeau de slujbele lor cu apelative de "cariera".

Acuma e fudulia mare peste tot. Secretarele se supara daca nu le zici "asistent manager", se inventeaza titluri pompoase pt meserii vechi, e drept ca apar si altele noi, dar in mare ideea ramane.

Edited by tipareth, 17 June 2019 - 13:56.


#8
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Daca cei de la privat isi umfla importanta si femeia de serviciu e office manager e problema lor. Nu ma afecteaza pe mine, din afara. In schimb cei de la stat isi umfla importanta inventandu-si titluri, ocupatii, joburi, functii, sporuri, ritualuri, pensii speciale, salarii umflate, sirene pe masina etc. Toate acestea de la noi, ceilalti.

Exemplul acesta chiar e absurd: omul moare in timp ce se plimba cu bicicleta, iar colegii lui sar imediat sa peroreze cum vor bani mai multi, de la contribuabili?!

Edited by Louisy, 17 June 2019 - 13:58.


#9
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 26.04.2016
Asta o inventezi tu. Discutam despre un medic cardiolog care a murit. Deci e inventata funcția și numele de cardiolog.
Ori ai in fisa sa ataci toți bugetari,și ajungem la propaganda.
Exact unde pusesem eu știrea.

#10
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Io cred ca-i cazu' sa importam medici. Ai nostri au devenit prea nesimtiti si rupti de realitate, iar Romania 1. nu isi permite sa-i tina si 2. nu-si permite sa stea fara doctori.

Importu' de asiatici, arabi, uatever e cea mai la indemana solutie.

#11
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 26.04.2016

View PostLouisy, on 17 iunie 2019 - 13:59, said:

Daca cei de la privat isi umfla importanta si femeia de serviciu e office manager e problema lor. Nu ma afecteaza pe mine, din afara. In schimb cei de la stat isi umfla importanta inventandu-si titluri, ocupatii, joburi, functii, sporuri, ritualuri, pensii speciale, salarii umflate, sirene pe masina etc. Toate acestea de la noi, ceilalti.

Exemplul acesta chiar e absurd: omul moare in timp ce se plimba cu bicicleta, iar colegii lui sar imediat sa peroreze cum vor bani mai multi, de la contribuabili?!


#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postmariusr1976, on 17 iunie 2019 - 14:01, said:

Asta o inventezi tu. Discutam despre un medic cardiolog care a murit. Deci e inventata funcția și numele de cardiolog.
Dar ce treaba are faptul ca era cardiolog cu faptul ca a murit cand se plimba cu bicicleta? Care e legatura? De ce au sarit colegii sai ca vor salarii mai mari si privilegii suplimentare la pensie?

#13
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 26.04.2016

View PostLouisy, on 17 iunie 2019 - 14:03, said:

Dar ce treaba are faptul ca era cardiolog cu faptul ca a murit cand se plimba cu bicicleta? Care e legatura? De ce au sarit colegii sai ca vor salarii mai mari si privilegii suplimentare la pensie?
Nu știu,întreabă la aia ?
Dar atacul e făcut asupra guvernului,dar și al bugetarilor vădit pe fata.


#14
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Are legatura cu faptul ca sunt epuizati, traiesc din cafea si tigari.

#15
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 26.04.2016
Sunt pe naiba.

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu stiu cum se face ca doctorii romani sunt asa sensibilosi la salarii.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E scandalos ce se intampla daca doctorii respectiv mor in garda. Scandalos pentru ca te duci cu o urgenta sa te faci bine si dai peste unu care e groggy, da sa moara. Cum sa te mai faca ala bine ? Ce incredere mai poti sa ai intr-unu care de abia se mai tine pe picioare ? Astia ar trebui trimisi acasa cand nu mai sint in stare sa-si exercite profesia. Cum ar fi sa moara 40 piloti de avioane de pasageri in timpul serviciului pentru ca erau extenuati saracii ? Paf, mor si trag cateva sute de nevinovati dupa ei.

View PostSlick0r, on 17 iunie 2019 - 14:09, said:

Are legatura cu faptul ca sunt epuizati, traiesc din cafea si tigari.
Sint epuizati tragand tot banetul ala pe care-l primesc dupa ei.

View PostAlecsandru010, on 17 iunie 2019 - 14:01, said:

Io cred ca-i cazu' sa importam medici. Ai nostri au devenit prea nesimtiti si rupti de realitate, iar Romania 1. nu isi permite sa-i tina si 2. nu-si permite sa stea fara doctori.

Importu' de asiatici, arabi, uatever e cea mai la indemana solutie.
Indieni. Din aia autentici, din India, nu locali.

#18
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013

View PostLouisy, on 17 iunie 2019 - 13:36, said:

De la o discutie cu sirene am ajuns sa scriu cate ceva despre cum angajatii la stat isi umfla, mental, importanta sociala si ajung sa se considere deasupra semenilor. Iata un exemplu tragic, urmat de niste reactii inexplicabile altfel:
.........................................................
M-am saturat de semizeii de la stat!

Am impresia ca in urma discutiei  cu sirene imaginatia ta a luat-o razna si-ai inceput sa ai erori de perceptie.
Din toata argumentatia ta nu se poate deduce faptul ca cineva-si " auto-gonfleaza importanta sociala".

Sunt cateva cucoane-medic care prin intermediul unor texte lacrimogene incearca sa speculeze pe tema mortii unui alt medic, argumentand astfel necesitatea recunoasterii zilelor de garda ca vechime in campul muncii.

Parerea mea este ca de cel mai prost gust este aceasta speculare a unui banal deces in favoarea unor castiguri materiale.
Se plang doamnele si domnii medici de nedreptati sociale dupa ce le-au fost consistent marite lefurile, de parca singurii din lumea asta carora nu li se poate intampla un stop cardio-respirator sunt doar ei.
Boala asta este doar pentru restul muritorilor, la medici nu e voie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate