Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Valabilitate permis categoriile B, C, BE, CE

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postsandu222, on 13 iunie 2019 - 15:32, said:

Multumesc pentru raspunsuri!





Barboso pana acum ceva vreme permisul trebuia preschimbat la 10 ani indiferent cate categorii aveai. Acum, aia care au si C, D trebuie sa il preschimbe la 5 ani, adica vizita medicala odata la 5ani, asta daca conduci camion. Daca conduci camion, oricum ai de efectuat o vizita medicala mai complexa anual, tip siguranta circulatiei si aviz psihologic.

Deci oarecum e lipsit de sens sa faci o fisa medicala odata la 5 ani in conditiile in care oricum nu poti conduce camioane si autobuze fara acea fisa tip siguranta circulatiei care este anuala si se face pe bune.  Doar cu un permis categoria C(plus atestat, card tahograf si restul de acte) nu poti conduce camioane
pe drumurile publice, cred ca nici macar daca ar fi camion proprietate personala si il folosesti in scop "recreativ" nu de carat marfuri.
Asa ca nu inteleg rostul pentru care au pus la 5 ani preschimbarea. Daca sunt soferi profesionisti pe aici poate ne zic ei.



Asta probabil pentru ca era sofer de meserie si pe atunci nu exista atestat profesional si fisa tip siguranta circulatiei.
Sigur era inginer (cu functie de birou) la Republica si avea doar categoria B (era singura categorie netaiata). Varsta la care a murit a fost de 64 de ani si banuiesc ca din cauza varstei avea vizite medicale anuale (era pensionar de aproximativ un an).

#20
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postflorin71_skoda, on 14 iunie 2019 - 08:22, said:

Nu are nici o legatura cu data la care ai luat categoria. Are legatura cu data la care a fost eliberat (reinoit) permisul.

Nici eu nu am stiut ca am termene de valabilitate diferite. Inainte stiu sigur ca nu aveam termene diferite.
Acum m-am uitat si eu pe permis, care a fost reinoit in 2013, si vad ca si la mine C-urile si CE-urile au expirat in 2018, adica fix la 5 ani de la reinoirea permisului, iar AM-ul, B-urile si BE-ul o sa expire in 2023, adica la 10 ani de la reinoirea permisului

Se pare ca la fiecare reinoire de permis se primeste 10 ani valabilitate pentru B-uri si 5 ani pentru C-uri. Daca esti "amator" si conduci doar turisme, poti merge 10 ani cu respectivul plastic. Daca totusi vrei sa mai conduci din cind in cind si un camion, atunci trebuie sa-ti schimbi plasticul o data la 5 ani. (La asta cu 5 ani intra si categoria C1, adica autovegicule intre 3,5 si 7,5 tone.)
Unde scrie termene diferite?

#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pe spatele plasticului.
Avem coloana nr 9 unde sint trecute toate categoriile existenta, dupaia avem coloana 10 unde este trecuta data cind ai obtinut o anumita categorie, dupaia coloana 11, unde este trecut cind expira categoriile pe care le ai.
Pe fata la 4a este data la care a fost fabricat pleasticul, iar la 4b este data cind expira plasticul.

#22
BGV

BGV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2009
Categoria C expira 07.08.2020
Categoria CE expira 08.11.2020

Conform permis as putea conduce CE dar nu C, corect ?

Am obtinut categoriile acum 5 ani, iar atunci mi s-a comunicat ca nu se prelungeste si valabilitatea catgoriei B cu 10 ani pentru ca astfel s-ar diminua valabilitatea existenta la acea data si anume 2023.

Teoretic acum daca as depune actele medicale pana la expirarea CE as putea intampina aceeasi situatie, adica sa fiu nevoit sa depun un alt set de analize inainte de 08.11.2020 pentru prelungire CE .

A mai avut cineva aceasta situatie si cum a procedat ?
Multumesc

Edited by BGV, 08 August 2020 - 11:59.


#23
nekkyy3

nekkyy3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.07.2012
Deci pentru categoria B permisul e valabil 10 ani iar pentru C si alte categorii de profesionist doar 5 ani, ziceți-mi, vă rog,  dacă expira valabilitatea permisului pentru categoria C pot conduce în continuare încă 5 ani categoria B, întrebarea este dacă nu schimb permisul de conducere pot pierde categoria C sau după 5 ani când reînnoiesc permisul îmi da și categoria C care expirase de 5 ani, vă mulțumesc.

#24
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Nu ai cum sa pierzi categoriile, faci fisa medicala si primesti valabilitate la toate.

#25
nekkyy3

nekkyy3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.07.2012
Mulțumesc frumos.

#26
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 mariustpz, on 18 decembrie 2020 - 18:54, said:

Nu ai cum sa pierzi categoriile, faci fisa medicala si primesti valabilitate la toate.
Fisa medicala la categoria C e putin mai riguroasa, asta in ciuda faptului ca nu profesezi in vreun fel folosind categoria C. Se face odata la 5ani indiferent daca profesezi sau nu. Ceea ce nu mi se pare corect. Sunt multi care au facut categoria C sau D doar asa sa fie. Daca eu nu profesez, de ce trebuie sa cheltui bani si timp de 2x mai mult? Doar pentru ca imi scrie pe permis inca o litera in plus?

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Te rupe de atâta rigurozitate.. :)))))

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 sandu222, on 20 decembrie 2020 - 19:49, said:

Fisa medicala la categoria C e putin mai riguroasa, asta in ciuda faptului ca nu profesezi in vreun fel folosind categoria C. Se face odata la 5ani indiferent daca profesezi sau nu. Ceea ce nu mi se pare corect. Sunt multi care au facut categoria C sau D doar asa sa fie. Daca eu nu profesez, de ce trebuie sa cheltui bani si timp de 2x mai mult? Doar pentru ca imi scrie pe permis inca o litera in plus?

Ca ai vrut dreptul de a conduce clasa aia de vehicule si alea-s rigorile. Cinstit ar fi sa poti renunta la prelungirea doar a categoriei, dar cumva am senzatia ca nu ai vrea asta oricum.

#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 silesax, on 20 decembrie 2020 - 19:52, said:

Te rupe de atâta rigurozitate.. Posted Image))))
Nu stiu cum sa zic, dar se face pe bune, nu ca la categoria B, intr-o parte dai dosarul in cealalta ai stampilele puse.

 sebulbus, on 20 decembrie 2020 - 20:02, said:

Ca ai vrut dreptul de a conduce clasa aia de vehicule si alea-s rigorile. Cinstit ar fi sa poti renunta la prelungirea doar a categoriei, dar cumva am senzatia ca nu ai vrea asta oricum.
Pana la dreptul efectiv de a conduce ceva din categoria C este cam multa mamaliga de mancat. Sunt atestatele, fisa tip siguranta circulatiei, psihologic(stii si tu ca astea sunt si mai riguroase si se fac si ele pe super bune nu pe spagi). Eu cred ca e vorba doar de venituri in plus, la taxe si impozite si la cabinetele medicale. Nu cred ca asta e si legislatia UE.

Edited by sandu222, 20 December 2020 - 20:20.


#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
iete ca in Brăila nu se face

#31
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Deci tu vrei să renunți la acele 2 categorii ?

#32
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 sandu222, on 20 decembrie 2020 - 19:49, said:

Fisa medicala la categoria C e putin mai riguroasa, asta in ciuda faptului ca nu profesezi in vreun fel folosind categoria C. Se face odata la 5ani indiferent daca profesezi sau nu. Ceea ce nu mi se pare corect. Sunt multi care au facut categoria C sau D doar asa sa fie. Daca eu nu profesez, de ce trebuie sa cheltui bani si timp de 2x mai mult? Doar pentru ca imi scrie pe permis inca o litera in plus?
La C e o proba in plus la plamani parca, habar nu am, cand am dat eu era la fel ca la B.
Oricum, daca nu profesezi poti oricand sa faci fisa doar pentru B si se elibereaza permisul doar cu valabilitate pe B.

#33
duyca

duyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.01.2009
Salutare,
Am permis B,C,E. Categoria B expira in 2029, C și E in 2026.
Oare daca dau de permis pentru A se prelungesc automat și restul sau pot face un demers in acest sens?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate