Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Valabilitate permis categoriile B, C, BE, CE

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Categoria B, BE expira in 2024.
Categoria C,CE expira anul acesta (valabilitate de 5ani).

Daca nu  conduc camion, trebuie sa preschimb permisul anul acesta doar pentru ca expira categoria C?
pot folosi permisul actual in continuare pentru categoria B ?
La aliniatul 4b de pe permis scrie "data expirarii 2024" adica cand expira B-ul.

Multumesc!

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Tai cu foarfeca de pe el categoriile expirate si-l poti folosi in continuare.  Posted Image

Mai serios vorbind, si eu am mai multe categorii, da-i prima data cand aud c-ar expira vreuna.  Eu stiu ca-s valabile "pe viata" (sau pana ti le anuleaza vreun medic ori politia), expira doar permisul, care trebuie schimbal parca la 10 ani.  Si asta cu toate categoriile odata, nu pe rand.

"4B" ala e rubrica, nu data expirarii doar a categoriei B.

Edited by Barboso, 13 June 2019 - 10:39.


#3
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sa stii ca nu e asa
permisul pt categoriile mari ''profesioniste'' are valabilitate 5 ani
pt categoriile amatori A B au valabilitate 10 ani

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
La C,D e obligatoriu control medical la fiecare 5 ani,asta e motivul pentru care ai data de valabilitate,poti conduce B fara nicio problema.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Expira plasticul si sunt necesare vizitele medicale (sau una singura pentru categoriile de profesionist, daca sunt valabile si pentru B).

Nu stiu (si nici nu am pe nimeni pe la munca sa intreb) ce se intampla daca o categorie (C sau D) are termen de schimbare inaintea celorlalte (A sau B). Mai bine intrebi la politie si poate ne dai si noua de veste.

De curiozitate: BE e luat inainte de CE sau ai avut B si apoi ai dat de CE?

#6
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
99,99% au B+E dupa obtinerea CE
Daca expira C inainte de B poti conduce B fara probleme.

Edited by bolo, 13 June 2019 - 10:43.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Banuiam, doar eram curios. In scoala, instructorul mi-a recomandat sa dau de E la B doar daca nu vreau sa iau de profesionist, motivul invocat fiind ca remorca la categoria superioara este valabila si la categoria inferioara.

La partea a doua (expirarea partii profesioniste inaintea celei amatoare) merg pe mana ta. Nu m-am lovit de cazul asta.

Edited by Pololica, 13 June 2019 - 11:02.


#8
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
N-ar trebui sa expire niciodata.....e o bucata de plastic,dar lumea e proasta si inghite magariile astora care ne conduc

#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 01.12.2018

 dan.smarandoi, on 13 iunie 2019 - 11:56, said:

N-ar trebui sa expire niciodata.....e o bucata de plastic,dar lumea e proasta si inghite magariile astora care ne conduc
Nu este chiar asa.
Omul imbatraneste, starea lui de sanatate se deterioreaza.
Atata timp cat la 18 ani, pentru obtinerea permisului, ai avut nevoie de testare pshhihilogica si un certificat medical care sa ateste starea ta de sanatate, si
un control corect de oftalmologie, trebuie sa accepti faptul ca daca nu prezinti adeverinta medicala care sa ateste faptul ca esti apt de aconduce pe drumurile publice, trebuie sa existe o data de expirare a permisului.
Nu-ti contesta nimeni dreptul ca in curtea ta , sau pe campul agricol proprietate personala, sa soferezi cu autoturismul.

#10
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

 dan.smarandoi, on 13 iunie 2019 - 11:56, said:

N-ar trebui sa expire niciodata.....e o bucata de plastic,dar lumea e proasta si inghite magariile astora care ne conduc
Daca prin data expirarii, dumneata crezi ca expira plasticul pe care este imprimat permisul........................... nu mai zic nimic....

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 01.12.2018
Poate ca-i nascut "viu"????

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mea culpa, m-am uitat si eu pe spatele permisului... A si B (plus subcategoriile) au "valabilitate pana-n 2027" (cand oricum tre' sa schimb si permisul... termenul de 10 ani), C (si subcategoriile) "valabilitate pana-n 2021" (20 de ani de cand le-am luat... n-am facut, totusi, vreo prelungire la ele, pana acum).  :huh:

Ce-ar presupune prelungirea (pe care nu-s sigur ca mi-o doresc) ?  Doar vizita medicala si depunerea unui nou dosar, banuiesc, nu ?

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 01.12.2018
  • fisa medicala
Atentiune, cea pentru categoriile superioare are alte cerinte.
  • 68 lei contravaloarea plasticului ( in pretul asta primesti si o noua fotografie care respecta modificarea moacei de-a lungul timpului )

Edited by tioopedi, 13 June 2019 - 14:13.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 Barboso, on 13 iunie 2019 - 14:00, said:

Mea culpa, m-am uitat si eu pe spatele permisului... A si B (plus subcategoriile) au "valabilitate pana-n 2027" (cand oricum tre' sa schimb si permisul... termenul de 10 ani), C (si subcategoriile) "valabilitate pana-n 2021" (20 de ani de cand le-am luat... n-am facut, totusi, vreo prelungire la ele, pana acum).  Posted Image

Ce-ar presupune prelungirea (pe care nu-s sigur ca mi-o doresc) ?  Doar vizita medicala si depunerea unui nou dosar, banuiesc, nu ?

Corect, doar vizita medicala

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Apropos de permise si valabilitatea vizitei medicale: citesc o stireprin care Ministrul Transporturilor vrea minim 10 clase si vizite medicale mai dese pentru cei mai etate. Tin minte ca pe carnetul bunicului (din ala care arata ca buletinul, doar cu copertile roz) avea pe foaia de vizite medicale date anuale (cel putin ultimile 2 vizite inainte sa moara le avea la un an distanta, iar mai inainte la 4-5 ani parca).

#16
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Multumesc pentru raspunsuri!



 Barboso, on 13 iunie 2019 - 14:00, said:

Mea culpa, m-am uitat si eu pe spatele permisului... A si B (plus subcategoriile) au "valabilitate pana-n 2027" (cand oricum tre' sa schimb si permisul... termenul de 10 ani), C (si subcategoriile) "valabilitate pana-n 2021" (20 de ani de cand le-am luat... n-am facut, totusi, vreo prelungire la ele, pana acum).  Posted Image

Ce-ar presupune prelungirea (pe care nu-s sigur ca mi-o doresc) ?  Doar vizita medicala si depunerea unui nou dosar, banuiesc, nu ?

Barboso pana acum ceva vreme permisul trebuia preschimbat la 10 ani indiferent cate categorii aveai. Acum, aia care au si C, D trebuie sa il preschimbe la 5 ani, adica vizita medicala odata la 5ani, asta daca conduci camion. Daca conduci camion, oricum ai de efectuat o vizita medicala mai complexa anual, tip siguranta circulatiei si aviz psihologic.

Deci oarecum e lipsit de sens sa faci o fisa medicala odata la 5 ani in conditiile in care oricum nu poti conduce camioane si autobuze fara acea fisa tip siguranta circulatiei care este anuala si se face pe bune.  Doar cu un permis categoria C(plus atestat, card tahograf si restul de acte) nu poti conduce camioane
pe drumurile publice, cred ca nici macar daca ar fi camion proprietate personala si il folosesti in scop "recreativ" nu de carat marfuri.
Asa ca nu inteleg rostul pentru care au pus la 5 ani preschimbarea. Daca sunt soferi profesionisti pe aici poate ne zic ei.

 Pololica, on 13 iunie 2019 - 15:28, said:

Tin minte ca pe carnetul bunicului (din ala care arata ca buletinul, doar cu copertile roz) avea pe foaia de vizite medicale date anuale (cel putin ultimile 2 vizite inainte sa moara le avea la un an distanta, iar mai inainte la 4-5 ani parca).

Asta probabil pentru ca era sofer de meserie si pe atunci nu exista atestat profesional si fisa tip siguranta circulatiei.

#17
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Daca nu lucrezi sofer nu esti obligat sa faci vizita medicala la 2 ani,poti conduce C sau D,in anumite conditii, pe PF fara sa fii angajat,fara atestat sau card taho.
Pentru acel control la 2 ani este amendata firma,soferul nu poate fi sanctionat dwcat acum,cu data de expirare trecuta pe permis

Edited by bolo, 13 June 2019 - 15:48.


#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Barboso, on 13 iunie 2019 - 14:00, said:

... C (si subcategoriile) "valabilitate pana-n 2021" (20 de ani de cand le-am luat... n-am facut, totusi, vreo prelungire la ele, pana acum).  Posted Image
Nu are nici o legatura cu data la care ai luat categoria. Are legatura cu data la care a fost eliberat (reinoit) permisul.

Nici eu nu am stiut ca am termene de valabilitate diferite. Inainte stiu sigur ca nu aveam termene diferite.
Acum m-am uitat si eu pe permis, care a fost reinoit in 2013, si vad ca si la mine C-urile si CE-urile au expirat in 2018, adica fix la 5 ani de la reinoirea permisului, iar AM-ul, B-urile si BE-ul o sa expire in 2023, adica la 10 ani de la reinoirea permisului

Se pare ca la fiecare reinoire de permis se primeste 10 ani valabilitate pentru B-uri si 5 ani pentru C-uri. Daca esti "amator" si conduci doar turisme, poti merge 10 ani cu respectivul plastic. Daca totusi vrei sa mai conduci din cind in cind si un camion, atunci trebuie sa-ti schimbi plasticul o data la 5 ani. (La asta cu 5 ani intra si categoria C1, adica autovegicule intre 3,5 si 7,5 tone.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate