Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Daytrading

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Ma uitam pe aria asta si nu am gasit nici un topic dedicat daytrading-ului sau cel putin short-term trading-ului si m-am gandit ca poate impreuna reusim o rendita favorabila.

Eu de aproximativ 2 ani de zile ma ocup pe langa job si timp liber de daytrading cu speranta ca in viitor sa imi ofere independenta financiara. Ar fi interesant sa discutam despre companii potentiale, trenduri si informatii generale despre asta.

Personal ma bazez pe 3 lucruri cand investesc, cifre de afacere/kpi's, trenduri/stiri si intuitie. Pana acum cu o performanta totala de 32% in 2 ani si o medie de cumparare/vanzare de aproximativ 3 luni de zile.

Ultimele trade-uri de succes:
- Netflix 16%
- NelAsa 20%
- Wirecard 36%

Sa dam drumul la discutii.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Ce-i ala daytrading?

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Joci la ruleta

Jucatorii profesionisti fac trading pe intervale de minim 1 saptamana (pt a filtra semnalele false).

O zi are multe semnale false, dar mai mici sanse la saptamana....insa necesita bani mai multi pt investitie.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Daytrading este doar numele, nu face referire la faptul ca tranzactia se face in 24 de ore.

Greu sa reusesti un trade in 24 de ore care sa merite vandut mai ales ca un curs rar explodeaza intr-o singura zi. In general vorbim de 1-4 saptamani pentru un daytrade sau 3-4 luni pentru un short-term.

#5
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Tine-te bine! Urmeaza avalansa de habarnisti.

#6
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
bisnitar cu ziua

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
ai nevoie de volatilitate pt a face profit din speculatii. Cumperi jos, vinzi sus

de obicei, ai 10 trade-uri profitabile, si apoi 1 atat de prost incat anuleaza tot profitul.

De evitat.

Daca totusi o faci, si tesla are volatilitate mare si putea aduce profituri la daytrading.

Desi daytrading ai pus in titlu si apoi vorbesti de 1-4 saptamani... nu, ala nu e daytrading.

Crypto e un alt spatiu unde se poate specula f mult.

Orice e speculabil e bun... ca la pariuri. Pui pe orice. Si pe ziua cand va naste vedeta X

Edited by unbrutus, 13 June 2019 - 10:08.


#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 unbrutus, on 13 iunie 2019 - 10:07, said:

ai nevoie de volatilitate pt a face profit din speculatii. Cumperi jos, vinzi sus

de obicei, ai 10 trade-uri profitabile, si apoi 1 atat de prost incat anuleaza tot profitul.
Pare complicat, nu sunt pariurile sportive o alternativa mai simpla?

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Indici...Dow, Dax uitati-va la graficele lor, sunt buy on dips de 10 ani.

#10
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Daca vrei daytrading treci la paritati de monede.Aici ai destula volatilitate, sunt stiri ecomonice care contribuie la asta.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nu fac referire la daytrading in sensul ca vorbim de 24 de ore. Nu ai volatilitatea necesara prin actiuni sa faci tradeuri profitabile in 24 de ore, mai ales ca avem comisioane la cumparare si vanzare. Vorbesc de saptamani, luni pentru trading. Multi investesc 10 ani si mai mult, pentru ca la bursa pe 10 ani intotdeauna ai profit, uneori mai mare, uneori mai mic, uneori atat de mic incat este mancat de inflatie.

Eu ma ocup de trading pe 1-4 saptamani si 3-4 luni, asta in functie de titlul cumparat. Iar atunci cand o pozitie intra pe negativ, o las in portfoliu si nu o vand, chiar daca uneori depaseste timpul mentionat mai devreme.

Ieri am achizitionat Infineon (3 luni) si Netflix (3 luni).

#12
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 unbrutus, on 13 iunie 2019 - 10:07, said:

ai nevoie de volatilitate pt a face profit din speculatii. Cumperi jos, vinzi sus

de obicei, ai 10 trade-uri profitabile, si apoi 1 atat de prost incat anuleaza tot profitul.

De evitat.

Daca totusi o faci, si tesla are volatilitate mare si putea aduce profituri la daytrading.

Desi daytrading ai pus in titlu si apoi vorbesti de 1-4 saptamani... nu, ala nu e daytrading.

Crypto e un alt spatiu unde se poate specula f mult.

Orice e speculabil e bun... ca la pariuri. Pui pe orice. Si pe ziua cand va naste vedeta X

aia e strategie de oligofren. probabil ca incepatorii fac asa.
eu nu fac trading, dar daca as face mi-as pune o limita la care as vinde chiar si pe pirdere, ca sa nu pierd tot.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 PopaXXX, on 13 iunie 2019 - 10:09, said:

Pare complicat, nu sunt pariurile sportive o alternativa mai simpla?
probabil ca da, si nu mai trebuie sa iti pui banii la dispozitia unui broker

cand cumperi actiuni/cryptomonede/valute, ai 50-50 sanse: merge in sus sau in jos. Daca ramane la fel, stai cu banii blocati sa zicem.

Deci orice alt tip de pariu cu sanse 50% e cam acelasi lucru.

 alx42, on 13 iunie 2019 - 10:32, said:

aia e strategie de oligofren. probabil ca incepatorii fac asa.
eu nu fac trading, dar daca as face mi-as pune o limita la care as vinde chiar si pe pirdere, ca sa nu pierd tot.
care strategie? eu nu am dat nici o strategie acolo... am expus doar realitatea. 99% din daytraderi pierd sau ies tanda pe manda, din motivele expuse (de ex colegul nostru are 3 trade0uri reusite acum, deci e pe profit, dar in viitor, va pierde la altul cat a castigat. Per total, putea sta linistit ca tot banii aia ii avea)

 alx42, on 13 iunie 2019 - 10:32, said:

eu nu fac trading, dar daca as face mi-as pune o limita la care as vinde chiar si pe pirdere, ca sa nu pierd tot.
stop-loss se cheama... se poate pune

#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai ai zis ca ai 10 profituri si dupa aia pierzi tot.
din asta se intelege ca astepti pana esti pe profit fara sa iei in calcul ca periodc pretul va devia mult sub cat iti permiti sa risti. asta e o strategie, ca un fel de all-in la poker, si nu cred ca 99% fac asa ceva.
si la poker f putini joaca la risc (ma refer la pokerul online). majoritatea joaca matematic dupa sabloane si ciupesc sume mici dar pe termen lung se simte profitul.

#15
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 business11, on 13 iunie 2019 - 09:40, said:

Personal ma bazez pe 3 lucruri cand investesc, cifre de afacere/kpi's, trenduri/stiri si intuitie. Pana acum cu o performanta totala de 32% in 2 ani si o medie de cumparare/vanzare de aproximativ 3 luni de zile.

Daytrading e definit ca "a form of share dealing in which individuals buy and sell shares over the Internet over a period of a single day's trading, with the intention of profiting from small price fluctuations."

Ce ai facut nu are treaba cu day trading si nu cred ca face sens ca cineva sa faca day trading. Pana la urma, te bati cu roboti si algoritmi f avansati, care analizeaza stirile mult mai repede si complet decat poti tu.

 business11, on 13 iunie 2019 - 09:40, said:

Personal ma bazez pe 3 lucruri cand investesc, cifre de afacere/kpi's, trenduri/stiri si intuitie. Pana acum cu o performanta totala de 32% in 2 ani si o medie de cumparare/vanzare de aproximativ 3 luni de zile.

Ultimele trade-uri de succes:
- Netflix 16%
- NelAsa 20%
- Wirecard 36%

Sa dam drumul la discutii.

Daca iei un index din US, de exemplu S&P 500 sau Dow Jones [1], o sa vezi o performanta de aproximativ 20-25% in ultimii 2 ani.
Cu cat mergi spre un castig mai mare (risc mai mare), cu atat si pierderea poate sa fie mai mare.

Exemplu de firma de trading [2], compusa din oameni foarte inteligenti... iar rezultatele vorbesc de la sine, respectiv de ce "trading" nu e o idee buna (ma refer indeosebi daytrading, high frequency trading, anume tragi sa buy low sell high, dar nu investesti / vrei sa inchizi tranzactiile cu profit).

Initially successful with annualized return of over 21% (after fees) in its first year, 43% in the second year and 41% in the third year, in 1998 it lost $4.6 billion in less than four months following the 1997 Asian financial crisis and 1998 Russian financial crisis. [2]

[1] https://finance.yaho...QdElTUFGoJKj539
[2] https://en.wikipedia...ital_Management

Edited by greywolfact, 13 June 2019 - 11:17.


#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
ok, atunci sa spunem ca am formulat gresit. Fac referire la short-term trading.

Referitor la pierderi, in general lucrez cu stop-loss, dar uneori nu pun absolut nimic pentru ca nu depind de banii aia si ii las acolo pur si simplu chiar si in pierdere. Odata si odata se recupereaza cursul, chiar daca dureaza sau daca firma nu da faliment.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 PopaXXX, on 13 iunie 2019 - 09:47, said:

Ce-i ala daytrading?
un fel de a rămâne fără bani rapid de tot.

#18
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 DaculScoril0, on 13 iunie 2019 - 13:10, said:

un fel de a rămâne fără bani rapid de tot.

Ce e mai inteligent ? Daca toti oamenii lucreaza, unii vor mai mult decat altii si singura metoda e investitia. Nu poti deveni bogat economisind. Munca nu e scalabilă, investitia este. Daca ai un venit dar cheltuieli sub venit, poti investi de diferenta. Nu te ajuta cu nimic daca pastrezi diferenta din moment ce cheltuielile sunt facute. Că poti da diferenta la saraci ? Si daca o investesti si o dublezi, triplezi, etc nu inseamna ca poti da mai mult ? Si daca pierzi nu inseamna ca oricum cineva castiga si poate da ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate