Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Daytrading

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDaculScoril0, on 13 iunie 2019 - 13:10, said:

un fel de a rămâne fără bani rapid de tot.

exista oameni care isi doresc mai mult de la viata si atat timp cat tin banii sub perna nu se inmultesc, la banca dobanziile sunt inexistente si inflatia iti mananca banii.
Prin investitie ai sansa sa ii inmultesti si poate odata sa traiesti din ei, asta daca o faci cu cap. Daca as calcula castigurile totale din ultimii 2 ani din trading, as putea spune ca am castigat un salariu minim pe economie din Romania lunar.

Clar am si pozitii care momentan au pierderi, dar le las acolo pentru ca pierderea este efectuata doar atunci cand vand pozitia. Avand avantajul sa nu depind de sumele respective, le pot lasa acolo pana isi revin.

#20
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

View Postbusiness11, on 13 iunie 2019 - 13:54, said:

Prin investitie ai sansa sa ii inmultesti si poate odata sa traiesti din ei, asta daca o faci cu cap. Daca as calcula castigurile totale din ultimii 2 ani din trading, as putea spune ca am castigat un salariu minim pe economie din Romania lunar.

Pai atunci incepe si da mai multe detalii la ce portofoliu ai. In ce tari si sectoare investesti, de unde iti iei informatiile etc, la ce te uiti cand alegi o companie.

Ca platforma de trading ce folosesti ? Tradeville ?

#21
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Cum ai spus, ce faci tu este trading, dar titlul topicului a rămas daytrading.

Eu am făcut în trecut trade-uri pe o durata de la 2-3 luni la 2 ani, speculând niște tendințe. Am terminat pe zero sau pe profit cu toate, dar una din chestiile complicate a fost să reușesc să țin banii cash atunci când nu vedeam nicio oportunitate, tendința e să îi "reinvestești"

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postalx42, on 13 iunie 2019 - 10:53, said:

pai ai zis ca ai 10 profituri si dupa aia pierzi tot.
nu e o strategie omule, e ceea ce se intampla in realitate. Daca ar castiga toata lumea...

View Postgreywolfact, on 13 iunie 2019 - 11:09, said:

Initially successful with annualized return of over 21% (after fees) in its first year, 43% in the second year and 41% in the third year, in 1998 it lost $4.6 billion in less than four months following the 1997 Asian financial crisis and 1998 Russian financial crisis. [2]
asta e ceea ce se intampla de obicei, si cand se castiga la cateva tradeuri, in final se pierde... e si greu sa iti imaginezi ca esti mai destept ca toti si doar castigi

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbusiness11, on 13 iunie 2019 - 13:54, said:


exista oameni care isi doresc mai mult de la viata si atat timp cat tin banii sub perna nu se inmultesc, la banca dobanziile sunt inexistente si inflatia iti mananca banii.
Prin investitie ai sansa sa ii inmultesti si poate odata sa traiesti din ei, asta daca o faci cu cap. Daca as calcula castigurile totale din ultimii 2 ani din trading, as putea spune ca am castigat un salariu minim pe economie din Romania lunar.

a investi e una, daytrading e cu totul altă loterie.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View Postgreywolfact, on 13 iunie 2019 - 16:50, said:

Pai atunci incepe si da mai multe detalii la ce portofoliu ai. In ce tari si sectoare investesti, de unde iti iei informatiile etc, la ce te uiti cand alegi o companie.

Ca platforma de trading ce folosesti ? Tradeville ?

Folosesc FlatEx si OnVista pentru Trading. La FlatEx am oferta cu 3,90€ pe trade in America si OnVista am 5€ pe trade la vazare+cumparare.

Portfoliul meu momentan:

Netflix cumparat la 289eur
Infineon la 14,943
Steinhoff cumparat la 0,11 (este o specula pe pozitia asta deoarece firma este distrusa momentan)

Ca si sectoare imi plac cele technologice. Atat burse europene cat si americane. China are potential imens, doar ca cu Trump nu ai nici o sansa.
Informatiile le gasesc pe OnVista.de sau Finanzen.net. Ma uit in special la KPI's companiei, potentialul viitor, stirile momentane.

Din portofoliul momentan Infineon este una dintre cele mai mari companii producatoare de chipuri, listata in TecDax. Compania a pierdut 23% la bursa dupa ce au declarat ca vor sa achizitioneze un concurent Cypress Semiconductor pentru 9 miliarde de dolari. Actionarii majori au vazut asta ca pe o veste proasta si multi au vandut astfel cursul a picat. Compania are potential, clientela, productia 99%. Nu vad de ce compania pana la sfarsitul anului sa nu isi revina chiar si la peste 20€.

Netflix, prezentarea nu isi are rostul. Cursul a picat la 300 +/- asta dupa ce Apple si Disney au declarat ca vor sa lanseze un portal de streaming. Netflix a depasit suta de milioane de abonamente, este numarul 1 mondial detasat, are o pozitie foarte stabila din punctul meu de vedere. Abonamentele cresc lunar, castigurile cresc. Vad cursul la 330-360 in curand, asta dupa ce isi revine.


View Postyndy, on 13 iunie 2019 - 20:15, said:

Cum ai spus, ce faci tu este trading, dar titlul topicului a rămas daytrading.

Eu am făcut în trecut trade-uri pe o durata de la 2-3 luni la 2 ani, speculând niște tendințe. Am terminat pe zero sau pe profit cu toate, dar una din chestiile complicate a fost să reușesc să țin banii cash atunci când nu vedeam nicio oportunitate, tendința e să îi "reinvestești"

asta mi s-a intamplat si mie. Am vandut o pozitie cu un profit bun si intre timp nu stiam in ce sa investesc, in fiecare zi ma tot gandeam in ce sa bag banii.

#25
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
DIn punctul meu de vedere, trading-ul este:
- 50% stiinta
- 30% noroc/loterie (hazard)
- 20% intuitie.

Spre deosebire, orice alt joc de noroc (poker, pariuri, s.a.m.d) unde:
- 80% e noroc
- 20% intuitie.

Referitor la topic. Daytrading-ul este trade-ul al carui plan de inchidere se rezuma pe parcursul unei zile.
Short-term trading (de la cateva zile, pana la cateva saptamani)
Medium-term trading (saptamani -luni)
Long-term trading (minimum un an).

Apoi, vorbim de investitii, CFD-uri si alte instrumente financiare...

Topicul este despre Day Trading, deci, raman la subiect:
- Ca sa fii profitabil, ai nevoie de volatilitate: nici prea mica, nici prea mare. VIX-ul e un index ok ca sa-ti faci o idee cum e volatilitatea pe piata din US. Multi sar in sus: volatilitate, volatilitate, volatilitate. Experienta mea mi-a aratat ca sunt mai profitabil in perioadele in care volatilitatea este mai mica (repet, vorbim de day-trading), dar in care trendul este stabil. Asadar, pentru mine, nu volatilitatea este importanta, ci stabilitatea, si consecventa trendului. Eu unul prefer o volatilitate mica, dar un trend stabil (lucru care nu se intampla, cel putin de cand Trump este presedintele S.U.A)

- timing-ul, stop-loss-ul, money management-ul, lipsa implicarii emotionale sunt cruciale - cel mai mult, in daytrading -. Le iau pe rand:
1. Timing-ul (atat al intrarii, cat si al iesirii in/din piata) este crucial. Daca ai pierdut "trenul", mai bine stai la o parte.
2. Un coleg spunea ca indiferent daca e pe minus, lasa investitia in portofoliu. = faliment. Poate mai aduci si ceva bani de acasa -in cazul CFD-urilor-, daca peste noapte are loc o catastrofa financiara (vezi paritatea CHF/USD in ziua fatidica de 15 ianuarie 2017).
3. Abia de la mediu-term in sus putem spune ca lipsa implicarii emotionale este "aproape" totala. In rest, suntem vulnerabili ....

Conturile demo sunt = 0. Nu ai emotii, nu inveti (aproape) nimic tocmai datorita lipsei implicarii emotionale. Cel mai sanatos mod, e sa incepi cu 1000 de euro/dolari (inmulteste cu 10, daca treci direct la investitii), pe care stii ca ii pierzi 100%.

Aa, da. Nu putem vorbi de analiza fundamentala, cifra de afacere, KPI-uri in context day-trading. Sau, dupa ce studiez 6 ore (toata noaptea de dinaintea zilei de trading), si vezi cum lucrurile se bat cap in cap, si este pe minus, iti vine sa-ti bagi ... aia in analize foarte minutioase.

Analizele sunt deosebit de importante ... in context medium si long-term. Si tot aici, mai adaugam un 10% la stiinta si scadem 10% din noroc/hazard.

Cand vorbim de day-trading, vorbim de:
- news driven events. Iar zicala Buy the rumor, sell the fact e al naibii de adevarata....
- trend based trading este in 80% din cazuri profitabila. Range based trading e mai putina profitabila.

PS: De 2-3 ani, tot ce am spus nu se poate aplica. Din pacate. Au fost perioade foarte bune pana prin 2015-2016, dupa care s-a imputit treaba. Ne adaptam...

Edited by Rhesus, 15 June 2019 - 16:39.


#26
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
aici s-au amestecat mai multe idei care oricum nu merita thread separat ci pot fi puse in threadurile existente

esenta e totusi orice solutie care ofera un oarecare profit
acuma, "oarecare profit" e foarte relativ si discutia ar trebui sa se centreze pe profit anual in procente in raport cu efortul si mai ales daca vorbim de profit care sa conteze sau doar ca un stimulent pentru o pasiune
16% pe an, in sine e putin insa depinde mult si de efortul/timpul dar mai ales riscul asumat la un profit oarecare

https://smartforexle...ples-explained/

tradingul manual e tot mai putin folosit in general, mai ales pe forex si profitul e limitat indiferent de strategie, timeframe sau paritate
manual, doar ca pasiune/hobby si un profit ca stimulent
pentru profituri mai consistente si stabile in timp, cu risc calculat, doar algotrading (trading automat) sau hibrid adica 70% algo si 30% manual

un profit mai consistent trebuie sa depaseasca 20% pe an, pana pe la 40% pe an, cu risc moderat. Cu risc mare se poate ajunge sau depasi 100% pe an

Edited by iconicpaul, 20 June 2019 - 17:30.


#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0M2sIpD9t4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Cine sta cu o ureche ciulita la stiri mai poate specula.

Cineworld a anuntat in weekend ca va inchide niste sali, la deschiderea burselor s-a lovit de podea, momentan ziua e pe -30%.

Am facut niste maruntis la revenire si acum fac altul la noua scadere lenta ce sper sa mai coboare pe azi incet si sigur.

[ https://i.imgur.com/dTN8w0t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate