Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Oferte enel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
acum 2 ani s-a incheiat cu enel contract la ofera de 0.17 pe zi abonament si 0.176lei /kwh

Azi primesc ca se vor modifica abonamentul

0.60lei/zi abonament
0.317lei/kwm

dublari de preturi

numai la abonament se plateste cu 13 lei in plus

ira pretul pe /kwh s-a dublat

eu inteleg ca daca acum platesc in jur de 70 lei dupa ce intra in vigoare tarifele astea o sa platesc cam dublu 140 lei

oare vor accepta sa ma treaca pe ofera fix enel olnine?

chiar nu am chef sa le platesc dublu

Attached Files



#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Până în 20iunie AC trebuie să îi anunți că nu îți convine.
Nu știu care-i alternativa.

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Noua oferta este ENEL FIX ANUAL  
oferta veche era Eenel fix24  parca

 scaiba, on 13 iunie 2019 - 06:21, said:

Până în 20iunie AC trebuie să îi anunți că nu îți convine.
Nu știu care-i alternativa.
EXACT
preturi dublate.

As treece pe enel fix online ca vad abonament de 0.20 lei /zi si 0.244lei/ kwh

E mai convenabil

Dar cred ca si aici iar se modifica dupa 1 an

Voi ce intelegeti di noile tarife?

Eu inteleg ca se va plati dublu.

Azi platesc 70 lei maine 140

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Sunt toți furnizorii cam la același nivel: https://www.anre.ro/...rator-de-tarife

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am înțeles

Dar abonamentul ăla fix online nu e mai ieftin?
Eu așa vad

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu exista alternativa, toti sunt niste escroci de speculanti care s-au aliniat la preturi mari.

#7
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Era mai simplu daca dadeai detalii despre consumul tau lunar si daca ai preferinte zi noapte. Foloseste cu incredere comparatorul ANRE pus de @scaiba, alege pret fix pe 2 ani si cel mai ieftin furnizor. Celelalte componente din factura (distributie, certificate verzi, alte taxe) raman aceleasi indiferent de furnizor. Schimbarea furnizorului e simpla acum si implica maxim 2 drumuri la sediul lor.

Edited by sas1975, 13 June 2019 - 07:03.


#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Sincer habar nu am cat consum dar acum plătesc cam 60 lei lunar

Au fost câteva luni când plăteam cam 80 lei când am încheiat contractul și după recalculare nu am platit nimic vreo 4 luni

Nu am factura și nici în conul Enel nu apare nici o factura

Nu înțeleg de ce

Noaptea consumul e aproape zero cat consuma tv, routerul PC închise
Și frigiderul.

Nu știu mi se pare foarte mare diferența de preț


#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
m-am uitat la comparatorul ala
la pret scrie 0.23975 lei/kwm

m-am uitat in my enel am estimare lunara undeva la 90-100 kwh iar la regularizare mi-a venit 648kwh


Cam asa arata in cont estimarea

nu prea inteleg sunt 2 optiunu la enel
Tarif reglementat
Nediferentiat asta e cu 8 lei mai scump

Ori nu inteleg dar nicaieri nu apar tarifele alea  de 0.60 pe zi si 0.317lei kwh

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   121.1K   26 downloads
  • Attached File  3.jpg   20.73K   22 downloads
  • Attached File  4.jpg   133.96K   20 downloads


#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 zzhunt, on 13 iunie 2019 - 08:41, said:

...nicaieri nu apar tarifele alea  de 0.60 pe zi si 0.317lei kwh
Cu siguranță vor apărea pe factură, dacă nu faci nimic.

Formula-i standard:
În situația în care până la data de XXXX , nu recepționăm din partea dumneavoastră nicio notificare, conform art. 23.3 din contractul de furnizare, vom considera noile condiții economice acceptate. Posted Image

#11
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 28.05.2008
@initiator : este normal sa fim exigenti cu furnizorii de servicii, este normal sa-i criticam atunci cand e cazul, dar corect ar fi si sa constatam ca niciodata nu a fost mai usor sa aflam toate detaliile care ne intereseaza, respectiv sa incheiem contracte (fara formulare completate, fara deplasare, totul online).
In ceea ce-i priveste pe cei de la Enel : au multe pacate, dar in materie de tarife sunt suficient de transparenti - platesc exact cat scrie in contract, iar oferta primita corespunde cu ce scrie pe site.
Totodata, in contul de client (site/app) apar toate detaliile + evidenta facturilor/platilor/soldurilor; indexul se trimite tot online ... nu mi-e dor deloc de Renel/Electrica !
Anul acesta am reinnoit contractul de tip Enel Fix Online (solicitare trimisa direct din aplicatie, primire oferta / contract / anexe via e-mail, consultare oferta, acceptare cu un singur click, primire confirmare via e-mail, intrare in vigoare contract, verificare ca totul e in regula la prima factura).
Fata de anul trecut sunt majorari, insa in niciun caz nu putem vorbi de dublare de tarife; sa nu uitam ca in pretul final intra o gramada de alte componente reglementate, a.i. ceea ce conteaza cu adevarat este pretul final/kWh in intervalul de consum obisnuit.
Iata comparatorul ofertelor Enel 2019 vs. 2018, cu toate componentele incluse (capturi din ofertele acceptate de mine) :

Attached Files


Edited by sdrc, 13 June 2019 - 09:16.


#12
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 25.04.2007
Am trecut prin aceeasi situatie ca zzhunt de curand. Mi-am facut cu atentie si verificat de doua ori socotelile si mi-a iesit ca daca trec la RDS ies mai bine. I-am anuntat in termenul ala pe Enel Muntenia ca nu mai doresc sa continui cu ei, prin email, cum scria ca trebuie sa fac. Am fost sunat de o doamna care intai mi-a propus alte conditii ceva mai bune dar tot mult mai rau ca la RDS asa ca le-am refuzat. Mi-a facut a doua oferta si mai redusa dar tot mai proasta ca la RDS asa ca ne-am luat ramas bun. Am mers in centrul RDS cel mai apropiat de mine si am anuntat ca vreau sa trec la ei cu energia. Aveam la mine ultima factura Enel scoasa la imprimanta (chiar si neachitata, nu-i interesa decat sa vada ca nu am datorii din urma si sa-si faca o idee cam cat consum lunar), actul de casa si C.I. -ul, asa citisem ca trebuie Din cauza ca aveam de la ei si tv, net, mobile si fix am beneficiat de tariful mai bun, legat de acest fapt, care este afisat  si pe siteul lor. In rest nu mi-am mai batut capul. Am achitat si ultima factura care mi-a mai venit pe email de la Enel si apoi, dupa un timp, prima factura RDS energie. Acum o astept pe a doua.

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 sdrc, on 13 iunie 2019 - 09:09, said:



eu nu am asa in contul enel

ce ai pus tu acolo sunt tarife vechi

Cam asa am si eu acum

Astea noi se dubleaza

#14
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 28.05.2008

 zzhunt, on 13 iunie 2019 - 09:34, said:

eu nu am asa in contul enel

ce ai pus tu acolo sunt tarife vechi

Cam asa am si eu acum

Astea noi se dubleaza

Ce intelegeti dvs. prin "astea noi se dubleaza" ?
Iata oferta curenta (aceleasi tarife fata de ce am acceptat eu acum cateva luni) : https://www.enel.ro/...fix-online.html
Iata mai jos si captura de ecran facuta acum pe site-ul oficial Enel :

Ati solicitat o oferta online si ati primit una cu tarife duble ?

Attached Files


Edited by sdrc, 13 June 2019 - 10:06.


#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am primit asta

Vad la e-on ca am gasit abonament 0.3 pe zi si 0.244kwh daca am  selectat oferta noua

E ok enel fix online dar din ce vad pe net ar fi o limita a consumului dupa ce depasesti costa de rupe

Aici nu sunt lamurit

de la 0.17 abomament cat am acum la 0.60
de la 0.176kwn la 0.317

Stie cineva daca  Enel Fix Online are o limita la consum si dupa creste foarte mult pretul?

Attached Files


Edited by zzhunt, 13 June 2019 - 10:11.


#16
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 24.04.2013
Enel Fix Online nu are tarif diferentiat sau pe transe. E un singur pret oricat de mult sau de putin ai consuma. Se poate contracta numai online (de exemplu din contul de pe my.enel.ro), nu si la sediu, si ca restrictie cere activarea si mentinerea contului online ai a facturii electronice.

Dar verifica in comparatorul de pe site-ul ANRE si cat te-ar costa pe contract reglementat (serviciul universal). Daca nu ai un consum foarte mare aproape sigur iesi mai bine.

#17
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 28.05.2008
@initiator : repet, daca veti solicita online o oferta, veti primi una care include tarifele despre care am vorbit mai sus.
Unde ati gasit pe net limita de consum la depasirea careia se aplica alte tarife ?
Acele tarife sunt fixe, nu variaza in functie de consum; singura conditie pt. mentinerea lor este pastrarea contului MyEnel pe toata perioada, cu optiunea de factura electronica inclusa.
De ce nu furnizati link-uri, asa cum am procedat eu ? Ne-ar fi tuturor mult mai simplu sa va ajutam ...

Edited by sdrc, 13 June 2019 - 10:52.


#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu plătesc 100 și ceva pe luna daca nu mă înșel....
Chiar ieri m-au sunat unii cu oferte de genul asta,am terminat cu ei in maxim 5 secunde convorbirea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate