Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

O parere despre bac

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salut,am vazut ca toate exercitiile din varianta de bac mate info 2018,se repeta.
De exemplu exercitiul 1 de la subiectul 1 din varianta bac m1 2018 este identic ca si cerinta cu exercitiul 1 subiectul 1 simulare clasa 11 m1 2014.
Si povestea continua,aproape toate cerintele de la bac m1 2018,sunt luate din variantele din anii anteriori.Bineinteles datele erau diferite,dar ceea ce se cerea in exercitiu era la fel.
As dori sa va intreb,oare ministerul recicleaza de la an la an subiecte,asa fac ei subiectele REPETAND CERINTELE DIN ANII ANTERIORI?(mai o cerinta din 2013,alta din 2015 si tot asa;)))))).


#2
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Adica ti se pare prea usor bacul sau ce vrei sa zici?

Sunt acelasi tip de exercitii, nicidecum sa se repete aceleasi subiecte.De exemplu exercitii din trigonometrie, ecuatii, functii, legi de compozitie care se rezolva la fel dar nu sunt aceleasi si nu se repeta.

Edited by smiley2, 10 June 2019 - 19:18.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
ai descoperit apa calda...da, normal ca se repeta...eu le-am invatat sistematic :)

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015
Care e structura exmenului de bacaluareat? Ca eu sunt pur si simplu ametit.

#5
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 Tsunnnami, on 10 iunie 2019 - 19:20, said:

Care e structura exmenului de bacaluareat? Ca eu sunt pur si simplu ametit.
3 examene.
Unul la Romana unul la Mate/Istorie,depinde de profil,si unul dintr-o materie la alegere(din nou,depinde de profil)
Daca te referi specific la examenul de mate,structura e asa:

Subiectul 1: 6 exercitii relativ simple,care testeaza cunostintele teoretice din urmatoarele capitole:(Aranjamente,Combinari,Permutari,logaritmare,vectori si calcule vectoriale,trigonometrie,probabilitati,numere complexe,ecuatii,functii,geometrie analitica si inca cateva(pe care nu mi le amintesc) )

Subiectul 2: Doua probleme,fiecare a 3 subpuncte,din urmatoarele capitole: Matrice,Polinoame,Legi de compozitie

Subiectul 3: Doua exercitii,fiecare a 3 subpuncte. Primul este din functii,iar al doilea cu integrale(definite la mate info,de multe ori nedefinite la stiinte ale naturii)

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Semintele tot gustul ala are.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

 AstroNoot, on 10 iunie 2019 - 19:27, said:

3 examene.
Unul la Romana unul la Mate/Istorie,depinde de profil,si unul dintr-o materie la alegere(din nou,depinde de profil)
Daca te referi specific la examenul de mate,structura e asa:

Subiectul 1: 6 exercitii relativ simple,care testeaza cunostintele teoretice din urmatoarele capitole:(Aranjamente,Combinari,Permutari,logaritmare,vectori si calcule vectoriale,trigonometrie,probabilitati,numere complexe,ecuatii,functii,geometrie analitica si inca cateva(pe care nu mi le amintesc) )

Subiectul 2: Doua probleme,fiecare a 3 subpuncte,din urmatoarele capitole: Matrice,Polinoame,Legi de compozitie

Subiectul 3: Doua exercitii,fiecare a 3 subpuncte. Primul este din functii,iar al doilea cu integrale(definite la mate info,de multe ori nedefinite la stiinte ale naturii)

Mersi ma refeream la tot examenul.
Adica ce se intampla saptamana asta? Am auzit ca e un fel de oral.
E un pre-examen fara de care nu intrii in examenul propriuzis?

Ce structura are oralul? E la libertatea examinatorului sa te treaca sau nu?
Examinatorul e din board-ul de profesori din liceu sau este extern?

In care caz poti merge la facultate?
Exista si bac cu care nu te primeste la facultate?

Daca aveti timp si chef sa sintetizati, daca un link ceva

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
https://www.edu.ro/c...acalaureat-2019


La oral nu se pica, trebuie doar sa fii prezent...la info ai o proba practica, word,excel etc. ai si optiunea sa-ti dai atestatul.
la engleza ai atat proba scrisa cat si orala...B2 fiind cea mai mare nota...pe urma probele scrise, mate,romana,info

Rezultatele se afiseaza la o saptamana dupa examen, deci n-ai cum sa fii conditionat de un anume examen

Edited by jimi91, 10 June 2019 - 20:13.


#9
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

 jimi91, on 10 iunie 2019 - 19:19, said:

ai descoperit apa calda...da, normal ca se repeta...eu le-am invatat sistematic Posted Image
cum adica sistematic?dezvolta.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 astf123, on 10 iunie 2019 - 20:01, said:

cum adica sistematic?dezvolta.


Pai, am luat prima parte, care contine 6 exercitii

ca sa-ti fie mai usor o sa dau un exemplu:  exercitiul 3 de la prima parte varianta 1 :a+b=c, exercitiul 3 de la a doua varianta: a-b=c , se schimba doar semnul...si tot asa :)....cam asta a fost ideea...cel putin la problemele trigonometrice, mi se pare ca erau in jur de 4-5 tipuri de probleme
partea a doua: matrici : inveti strict cerintele, determinantul si ce se mai cere :), la fel si la polinoame

la partea a 3-a nu m-am bagat, nu stiam...eu voiam doar sa-l trec :), nu aveam nevoie de medie pentru geodezie :)...oricum, in anul in care am dat eu, au promovat 40% :)

#11
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 29.08.2013

 Tsunnnami, on 10 iunie 2019 - 19:46, said:

Adica ce se intampla saptamana asta? Am auzit ca e un fel de oral.
E un pre-examen fara de care nu intrii in examenul propriuzis?
Ce structura are oralul? E la libertatea examinatorului sa te treaca sau nu?
Examinatorul e din board-ul de profesori din liceu sau este extern?
In care caz poti merge la facultate?
Exista si bac cu care nu te primeste la facultate?
Daca aveti timp si chef sa sintetizati, daca un link ceva

Eu am dat bacul acum 3 ani, nu mai stiu ce s-a mai schimbat intre timp (ca se schimba multe) ... am auzit ca acum se dau probele orare / de competenta lingvistica / digitale prin februarie, si cele scrise acum la sfarsit de iunie/inceput d eiulie.

Oralul la romana il dau toti, probele de limba straina le poti echivala daca ai cambridge/toefl/etc, daca nu, sunt ceva probe de ascultat/scris/vorbit, etc.
Cele de competente digitale poti echivala cu ecdl, daca nu, ceva probe pe calculator (sa cauti chestii pe internet, baby stuff)
Nu te pica daca te prezinti, dar nici nu intri in bac daca nu te prezinti. Sau cred ca te poti prezenta la examene dar probabil apari ca respins la rezultate.

Bacalaureat promovat iti asigura prosibilitatea de a te inscrie la facultate. Cel putin la alea de stat / acreditate.

 jimi91, on 10 iunie 2019 - 20:12, said:

la partea a 3-a nu m-am bagat, nu stiam...eu voiam doar sa-l trec Posted Image, nu aveam nevoie de medie pentru geodezie Posted Image...oricum, in anul in care am dat eu, au promovat 40% Posted Image

2011? Acum exercitiile de la bac la mate is destul de easy. Eu am luat 10 fara prea mult efort (mate-info).

Edited by sftpdt, 10 June 2019 - 20:18.


#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 sftpdt, on 10 iunie 2019 - 20:16, said:




2011? Acum exercitiile de la bac la mate is destul de easy. Eu am luat 10 fara prea mult efort (mate-info).

da, funeriu a fost baza , a fost injurat de o tara intreaga Posted Image)

Edited by jimi91, 10 June 2019 - 20:19.


#13
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 jimi91, on 10 iunie 2019 - 20:19, said:

da, funeriu a fost baza , a fost injurat de o tara intreaga Posted Image)
Cand am inceput sa fac mate in particular,pentru pregatire,si am facut si alte variante inafara de alea din 2009 (numai asta ne dadea profa la scoala),am fost socat. Is this easy mode? Mi se par variantele noi super usoare,fata de alea vechi.

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 AstroNoot, on 10 iunie 2019 - 20:34, said:

Cand am inceput sa fac mate in particular,pentru pregatire,si am facut si alte variante inafara de alea din 2009 (numai asta ne dadea profa la scoala),am fost socat. Is this easy mode? Mi se par variantele noi super usoare,fata de alea vechi.

depinde de ce prost e la putere, de exemplu, cu 4 ani in urma, cand am dat capacitatea, ultima generatie care a prins capacitatea, subiectele au fost publicate la inceputul anului scolar...Bineinteles ca si bacul din acel an a avut parte de acelasi tratament, varinate publicate la inceputul anului, celebrele 100 de variante de pe care se invata acum (cred, sau poate le-au schimbat, habar n-am).
Promovabilitatea din acel an a fost undeva la 90% :)

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

 jimi91, on 10 iunie 2019 - 20:19, said:

da, funeriu a fost baza , a fost injurat de o tara intreaga Posted Image)

 AstroNoot, on 10 iunie 2019 - 20:34, said:

Cand am inceput sa fac mate in particular,pentru pregatire,si am facut si alte variante inafara de alea din 2009 (numai asta ne dadea profa la scoala),am fost socat. Is this easy mode? Mi se par variantele noi super usoare,fata de alea vechi.

Din pacate ala a fost cel mai bun regim pe care l-a avut Romania in ultima suta de ani
Din pacate.

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Nu m-ar mira sa le repete de la un an la altul, doar ca sa obtina artificial un procent de promovabilitate mai mare :ciocan: Ca asta nu ajuta elevii, e alta treaba, dar ce bine se simte Abramburica atunci cand raporteaza procente record de promovati la hectar...

#17
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
dupa ce o sa dai prima sesiune la facultate o sa iti fie dor de bac. crede-ma pe cuvant :)

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 danvlas, on 10 iunie 2019 - 19:36, said:

Semintele tot gustul ala are.
Sparte apoi mancate alaturi de o bere bauta in fata blocului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate