Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Focus, focus tracking pe noile sisteme DSLR/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#91
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcrokodilu, on 14 iunie 2019 - 12:49, said:

Deci cumparati doar produse Sony, nu va mai incurcati cu pocnitori.
Atât Lexar cât și Sandisk au trecut prin niște schimbări de proprietari și au fost ceva fierberi pe-acolo. Au fost schimbări și în ceea ce privește calitatea de fabricație. Motiv pentru care a fost o serie cu probleme, nu doar pe Sony ci în general.
Achiziționând un card Sony din seria Tough nu înseamnă că ești fanboy-ul firmei respective. Eu l-am cumpărat de la F64 la un preț extrem de bun, 50% reducere. Practic, a costat cât un card bun de la celelalte firme de pe piață dar este top.

#92
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sony Tough sunt interesante. Daca mi-ar trebui un card UHS-II m-ar tenta serios.
In general merg pe variantele la care se specifica si viteza de scriere, cum ar fi Sandisk Extreme Pro.

#93
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Important e sa si atinga vitezele scrise pe ele. Din pacate, unele nu ating. Desi scrie pe ele ca da.
La fel, unele se gatuie rapid, desi nu ar trebui.

#94
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,924
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 14 iunie 2019 - 17:46, said:

Important e sa si atinga vitezele scrise pe ele. Din pacate, unele nu ating. Desi scrie pe ele ca da.
La fel, unele se gatuie rapid, desi nu ar trebui.
Pai aici cred ca sony are o problema nu cardul, nu m-ar mira ca sony sa mearga bine doar cu card sony si cu celelalte sa mearga mai prost...pentru ca sony... ;)

#95
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai da, sigur ca e important.
La Sandisk Extreme Pro - nu fake-uri - asta se intampla. Inteleg ca ai masurat Sony Tough (cu card reader) si e OK si-acolo?
Apropo, mi-a placut la Photokina cum se afisau cu cardurile alea... unul bagat in apa, altul in nisip, altul cu o greutate agatata Posted Image

Oricum, cel mai rapid (la scris pe card) aparat al meu e... Ricoh GR III - cu o medie de 60-65 MB/sec. Diferenta de pret dintre UHS-I si UHS-II este destul de mare si nu se justifica in cazul meu.

Edited by TS030, 14 June 2019 - 17:54.


#96
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcrokodilu, on 14 iunie 2019 - 17:51, said:

...nu m-ar mira ca sony sa mearga bine doar cu card sony si cu celelalte sa mearga mai prost...pentru ca sony... Posted Image
Simple speculatii.
Pentru ca Sandisk a zbarcit-o cu o serie mare de carduri, Sony chiar a scos un update special pentru acele carduri, sa poata fi folosite.
Pur si simplu cele mai bune carduri SD la ora actuala sunt Sony, Inclusiv pentru alte aparate, nu neaparat Sony.

#97
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Te referi la seria Tough?
Care vad ca la f64 e convenabila ca pret/specificatii.

@croko, lucrurile nu stau chiar asa... uneori Sony o mai da in bara, rootkit, memory stick... dar alteori le iese bine. Au si o groaza de grupuri si departamente.
Sunt fan al telefoanelor lor, de exemplu; nu pentru foto.

Edited by TS030, 14 June 2019 - 18:09.


#98
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu doar Tough. Au si G. Cu aceleasi performante. Diferenta o face carcasa care la Tough chiar e tough.
Prograde insa, vin tare din urma.

#99
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostReactor2015, on 14 iunie 2019 - 18:03, said:


Simple speculatii.
Pentru ca Sandisk a zbarcit-o cu o serie mare de carduri, Sony chiar a scos un update special pentru acele carduri, sa poata fi folosite.
Pur si simplu cele mai bune carduri SD la ora actuala sunt Sony, Inclusiv pentru alte aparate, nu neaparat Sony.
Am Sandisk Extreme Pro pe camera Sony si merge foarte bine.

#100
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Si eu am dar nu sunt la fel de rapide ca Sony. Se gatuie (numai la rafala pe HI si cu ARW necomprimat, in rest nu). Sony nu.
Probleme au fost doar la o anumita serie.
Am si Lexar 1200x si Sandisk Extreme Pro.

#101
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 20.01.2005
Sony 6400 a primit prin firmware "animal eye detection":
https://www.dpreview...firmware-update

Este un scurt filmulet care arata cum merge functia asta.
Dupa parerea mea este visul fotografului wildlife.

Edited by katran, 15 June 2019 - 09:32.


#102
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Cum se comporta noul update cu sticla 3rd party ( canon on special)? Vreun test exemplificativ?

#103
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 20.01.2005
Firmware-ul a fost lansat acum 2 zile. Nu cred ca gasim astfel de teste.

#104
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 15 iunie 2019 - 09:28, said:

Sony 6400 a primit prin firmware "animal eye detection":
https://www.dpreview...firmware-update

Este un scurt filmulet care arata cum merge functia asta.
Dupa parerea mea este visul fotografului wildlife.

Din documentatie:
"
Examples of difficult-to-detect subjects’ eye:


* The subject animal has a spotted or striped face and body
* When shooting in dark places or animals with dark hair
* Animals that do not have cat- or dog-like faces
* When two or more animals are moving around
"
E o idee buna, dar pare sa mearga pe catei si pisici care stau linistiti in lumina buna. Wildlife tata :).

Ok, ok, sunt rau. E un prim pas intr-o directie buna. Bravo Sony pentru asta. Probabil ca in 2-3 generatii va merge brici pe pasari in zbor. Pana atunci, folosim metodele clasice.

#105
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 20.01.2005
Stefan, chiar esti rau.

Eu am prins de multe ori subiect in lumina buna (ex. vulpe).
Butonam tot timpul punctul de focus ca sa cada pe ochi si:
1. pierdeam timp in care as fi putut face poze;
2. nu-mi iesea tot timpul compozitia - adica eu setam un punct de focus, i-l puneam pe ochi si la sfarsit constatam ca picioarele i-au iesit usor taiate.

Sau...momentul cand vulpea a venit usor spre mine, a fost ratat complet. Nu am reusit sa pun punctul de focalizare pe ochi.
Cand un animal iti umple aproape tot cadru, nu mai merge cu punctul central, trebuie sa butonezi. Dupa ce butonezi este in alta pozitie, alt unghi...

Dupa parerea mea avem o noua generatie de camera care ne ajuta mult mai mult. Si binenteles ca functiile astea vor fi imbunatatite si mai mult.
A6400 costa 4500 de lei. Zic ca e nasol sa iei o camera cu 1000 de Euro care sa iti ofere rafala de 11 fps-uri si "animal eye detection".  :)

Cine este sado-masochist, poate sa se intoarca la camere pe film si focalizare manuala ca acolo efortul este maxim.

Edited by katran, 15 June 2019 - 11:23.


#106
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
@katran:

Nu neg utilitatea unei astfel de functii. Si eu pot sa ma gandesc la situatii in care mi-ar fi utila.

Doar ca e generatia I asa ca nu cred ca ar trebui sa avem asteptari foarte mari de la ea, oricat hype ar vrea marketingul sa bage.

#107
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Hai că nu a povestit nimeni chiar cum trebuie.
Funcția de detecție de ochi nu este la prima generație la Sony. Cea pentru animale este la prima. Și nu este adevărat că merge doar pe căței și pisici care stau cuminți. Important este să fie lumină și să nu fie niște cazuri speciale gen blana neagră, fundal, negru și ochi negri că atunci, firește că nu se descurcă acea camera cu detecția de ochi.
Dar, ce vroiam să spun de faptul că nu a povestit nimeni chiar cum trebuie și este oarecum de înțeles pentru că dacă nu folosești un lucru cu funcția respectivă suficient de mult, nu știi exact ce și cum și poți doar să presupui.

Dacă înainte se vorbea de face detection, acum lucrurile au trecut deja la alt nivel la Sony. Poți seta prioritate detecție de ochi. Dacă nu-i vede ochii, îi vede fața, în mod automat dacă setezi așa. Firește, poți anula funcțiile astea. Dar face override peste setările tale de focus și chiar dacă nu ai zona de focalizare setată bine îți spun el unde e muianul sau ochiul celui din cadru și se duce pe el dacă apeși butonul central din rotița de pe spatele aparatului sau un alt buton pe care ți-l poți alege tu. Repet, chiar dacă zona de focalizare este alta. Nici nu vă imaginați cât de utilă e funcția când fotografiezi o piesă de teatru de exemplu și subiectul pe care aveai pus focusul tocmai se întoarce cu spatele și rămâne cu fața în cadru doar celalalt actor care dialoga cu primul dar era în plan secund. Am dat doar un exemplu, dar situațiile pot fi multe.
După ultimul update, aparatul în 90% din cazuri vede ochii și nu chipul. Ceea ce e fantastic din punctul meu de vedere. Și să ai un 28-75mm cum e cazul meu și să fii la 15m distanță și să-ți facă detecție de ochi tocmai de la distanța asta, e mare lucru. Și dacă mai și strângi cadrul și ai AF-C, camera practic îți updatează focusul la fiecare schimbare pe care o faci tu rămânând pe ochi. Când faci o piesă de teatru și vrei să prinzi un gest, emoția, expresia actorului, ajută enorm.
Când utilizezi un aparat mai multișor și te înveți cu toate astea, abia atunci înțelegi ce și cum și abia atunci pricepi de ce Sony este cu mult înaintea altora la anumite capitole. Din exterior, pare o altă cameră, al fel ca oricare alta și niște unii care o laudă exagerat. După ce lucrezi cu ea, înțelegi că Sony este la un alt nivel referitor la modul cum vine în întâmpinarea anumitor nevoi și cât de mult ajută în fluxul de fotografiere.

#108
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
Teatru, emotie, ajuta enorm eye detect AF samd... doar ca am petrecut aseara 2 ore la un eveniment public unde ar fi fost foarte utila toata sandramaua asta (teatru stradal) si in astea doua ore am vazut o gramada de DSLR-uri Canon (majoritatea high end, majoritatea folosite de femei), o gramada mai mica de DSLR-uri Nikon (majoritatea low-end, majoritatea folosite de barbati in varsta sau adolescenti), 2 A6000-uri (sau 6300/6400/6500, ca arata toate la fel) si 1 RX100 (mai nou ca avea ecran rabatabil). A, si un P1000 si un Canon S3.

Sunt sigur ca utilizatorii de Sony or sa vina asta seara sa foloseasca face detectul, dar, asa, la modul empiric, viata pare ca bate filmele clownilor de pe YT Posted Image si povestile celor de la Sony.

Edited by StefanSC, 15 June 2019 - 14:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate