Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Rusine Auchan Craiova Mall

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#109
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003

View PostVIGame, on 09 iunie 2019 - 14:49, said:

Uite cine stie.
Foarte multe domenii sunt impuse de stat pentru a fi achizitionate si pentru ca statul face asta, automat s-a format o intelegere de tip cartel care sa duca pretul cat mai sus.
Aici e problema mare, ca statul intervine in economie prin fortarea de achizitie a unor servicii inutile menite sa umple buzunarele unor oameni conectati politic.

Pai ajungeam cum am vorbit, la  stat!   Statul prin circopitecii de la butoane este in cea mai mare parte vinovat de situatie!  Degeaba vrea angajatul salariu mai mare (desi ar trebui sa ceara PUTERE DE CUMPARARE MAI MARE nu salariu mai mare) ca pana la patron intervine statul cu miile de schimabari legislative pe an recte printr-o povara fiscala mai mare ptr firme ptr conformare ca altfel o inchid pur si simplu, povara care nu poate fi preluata integral de clienti ...deci eventualii bani ptr mariri de salarii, angajari si imbunatatiri conditii de lucru se duc la stat. Pana la patron te mananca statul asta e adevarul. Daca statul vrea ca angajatul s-o duca bine o va duce bine, va face politici fiscale prin care banii vor ajunge la salariat, momentan doar bugetake au norocul asta ptr ca sunt tinuti in spate de imprumutri externe si privati. Statul trebuie sa incurajeze eficienta muncii si renatbilitatea, sunt chestii care nu pot fi facute de patroni, cand o sa se inteleaga asta vom fi o natiune ca afara. Momentan e mai usor de facut afaceri in Rusia, Belarus, Ruanda si alte asemenea tari care nu-si omoara vaca de muls. Momentan la noi se munceste mult si prost, nu suntem competitivi pe plan extern iar asta  e mult prea putin vina patronului, nu are cum sa faca din rahat bici.  Sunt si lepre patroni corect, dar marea majoritatea vor sa-si dezvolte afacerea nu sa o ingroape, dar statul e mult prea invaziv ...cel mai invaziv in ue, cu cele mai ilare si cretine legi, astia suntem.

View PostI2O, on 09 iunie 2019 - 15:28, said:

Vrajeala,salariile astea le au instalatorii,de gaz,apa,curent si ceva muncitori in fabrici straine mai rasarite unde se lucreaza in 4 schimburi,restu lucreaza pe salarii de sub 2000 de lei
Prietene, zi ce stii sa faci de nu gasesti salariu sub 2500 lei in Cta. In afara de femeie de servici sau p o s tac pe net, ce meserie ai de nu gasesti de munca in oras?  Oriunde te-ai uita sunt afise cu angajez personal, la orice dugheana din Mamaia, la orice service auto, la orice depozit, pe toate gardurile...numai sa vrei. Hai la munca sa muncim da Doamne sa nu gasim, este?

#110
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Nu s-a schimbat mare lucru, darile la stat si costurile cu personalul s-au micsorat, nu marit, si totusi salariile nu au crescut, ba din contra, au scazut.
TVA-ul a fost scazut si el, dar patronii au profitat de ocazie si nu numai ca au bagat diferenta in buzunar, dar au marit preturile in loc sa le scada pentru ca a scazut TVA-ul datorat.

#111
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostVIGame, on 09 iunie 2019 - 14:31, said:

Atat incaseaza si in Romania. In Irlanda e considerat saracie, in Romania e considerat boier, asta din cauza ca in Irlanda 25 euro au aceiasi valoare ca 25 de lei in Romania, in timp ce in Romania 25 de euro au aceiasi valoare ca 120 euro in Irlanda.
Tu stii ce vorbesti? Mancarea e de 5 ori mai scumpa in Irlanda? Utilitatile? Telefonul? Medicamentele? Chiria nu zic ca poate ca da;

#112
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
Minti, ptr firme au crescut costurile cu personalul  si nu exista semne nici macar de stagnare d-apoi scadere. Nu sunt oameni, cererea e mare si statul isi vrea felia lui din ce in ce mai groasa dint-o paine neaga si uscata... cand cererea e mare piata o face oferta nu invers! Deci ca angajati lucrurile arata bine. Daca te referi la scamatoria cu trecerea contributiilor la salariat pai chiar asta a fost, o scamatorie, singurul castigat a fost statul, idem cu tva-ul, mare ghiolbaneala si atunci si acum cu 5% la bio, atunci a fost facuta cu unicul scop de a contracara scaderea leului, am avut mare noroc ca preturile au ramas la fel ca altfel explodau, atentie intodeauna leul scade nu creste euro asa cum manca rahat bolsevcii de servici, iar acum cu 5% la bio e vax albina, e neglijabil, avem mult prea putine produse bio inregistrate legal ca sa conteze.
http://www.insse.ro/...

Edited by cristian_sen, 09 June 2019 - 16:22.


#113
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostVIGame, on 09 iunie 2019 - 15:01, said:

Ca electrician, te angajezi o perioada la o firma, incerci sa inveti relatiile din domeniu si sa le scurtcircuitezi, apoi pleci de la firma si preiei pe cont propriu clientii scurtcircuitati. Balenele nu prea ai cum sa le preiei, dar pe aia maruntii ai cum, ca aia maruntii nu au loialitate fata de sistem. In functie de cati reusesti sa ii faci sa tradeze sistemul poti deveni suficient de mare si conectat incat sa atragi balene.

Totul e un joc al coruptiei si ticalosiei, ala care e cel mai corupt si ticalos castiga cel mai bine, ala care nu, face foamea.
Nu preiei nimic daca nu ai spate politic, daca nu esti fiul lui cutare sau cutare; aia castiga contractele si tie daca iti faci firma iti dau firimituri...

#114
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcristian_sen, on 09 iunie 2019 - 15:48, said:


Pai ajungeam cum am vorbit, la  stat!   Statul prin circopitecii de la butoane este in cea mai mare parte vinovat de situatie!  Degeaba vrea angajatul salariu mai mare (desi ar trebui sa ceara PUTERE DE CUMPARARE MAI MARE nu salariu mai mare) ca pana la patron intervine statul cu miile de schimabari legislative pe an recte printr-o povara fiscala mai mare ptr firme ptr conformare ca altfel o inchid pur si simplu, povara care nu poate fi preluata integral de clienti ...deci eventualii bani ptr mariri de salarii, angajari si imbunatatiri conditii de lucru se duc la stat. Pana la patron te mananca statul asta e adevarul. Daca statul vrea ca angajatul s-o duca bine o va duce bine, va face politici fiscale prin care banii vor ajunge la salariat, momentan doar bugetake au norocul asta ptr ca sunt tinuti in spate de imprumutri externe si privati. Statul trebuie sa incurajeze eficienta muncii si renatbilitatea, sunt chestii care nu pot fi facute de patroni, cand o sa se inteleaga asta vom fi o natiune ca afara. Momentan e mai usor de facut afaceri in Rusia, Belarus, Ruanda si alte asemenea tari care nu-si omoara vaca de muls. Momentan la noi se munceste mult si prost, nu suntem competitivi pe plan extern iar asta  e mult prea putin vina patronului, nu are cum sa faca din rahat bici.  Sunt si lepre patroni corect, dar marea majoritatea vor sa-si dezvolte afacerea nu sa o ingroape, dar statul e mult prea invaziv ...cel mai invaziv in ue, cu cele mai ilare si cretine legi, astia suntem.


Prietene, zi ce stii sa faci de nu gasesti salariu sub 2500 lei in Cta. In afara de femeie de servici sau p o s tac pe net, ce meserie ai de nu gasesti de munca in oras?  Oriunde te-ai uita sunt afise cu angajez personal, la orice dugheana din Mamaia, la orice service auto, la orice depozit, pe toate gardurile...numai sa vrei. Hai la munca sa muncim da Doamne sa nu gasim, este?
Eu ti-am spus meseriile care se platesc cu banii aia,nu ca nu am eu de munca
Eu am din ce sa traiesc nu-i problema,dar problema cu oamenii ca tine care dezinformeaza
Mai am si eu contact cu piata muncii....si stiu cum se misca treburile

View Postcristian_sen, on 09 iunie 2019 - 16:10, said:

Minti, ptr firme au crescut costurile cu personalul  si nu exista semne nici macar de stagnare d-apoi scadere. Nu sunt oameni, cererea e mare si statul isi vrea felia lui din ce in ce mai groasa dint-o paine neaga si uscata... cand cererea e mare piata o face oferta nu invers! Deci ca angajati lucrurile arata bine. Daca te referi la scamatoria cu trecerea contributiilor la salariat pai chiar asta a fost, o scamatorie, singurul castigat a fost statul, idem cu tva-ul, mare ghiolbaneala si atunci si acum cu 5% la bio, atunci a fost facuta cu unicul scop de a contracara scaderea leului, am avut mare noroc ca preturile au ramas la fel ca altfel explodau, atentie intodeauna leul scade nu creste euro asa cum manca rahat bolsevcii de servici, iar acum cu 5% la bio e vax albina, e neglijabil, avem mult prea putine produse bio inregistrate legal ca sa conteze.
http://www.insse.ro/...
Iar vrajeala,ofera salariu corect si vei avea oameni destui

#115
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 01.12.2018

View PostI2O, on 09 iunie 2019 - 18:16, said:

Iar vrajeala,ofera salariu corect si vei avea oameni destui
NU poate. äfacerea"lui supravietuieste datorita nivelului scazut al salariilor.
Aia nu este afacere benefica pentru societate.
Miile ( poate sutele de mii ) de mici comercianti au fost eliminati fara mila de supermarketuri.
Nu a plans nimeni la mormantul lor.
El vrea o immormantare cu salve si afet de tun?????
Rahatii de la supermarketuri, nu concep sa angajeje numarul de personal necesar. Ei fac economii, cica asa au invatat in scoala.

#116
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007

View PostArgent, on 09 iunie 2019 - 07:55, said:

Coada si casiere lipsa la AuchanMall.

Auchan mall se pregateste de faliment? Au concediat toate casierele?
Cred ca aveau o singura casa deschisa si aia era casa cu prioritate.

Rusine Auchan Craiova.
Asa, si? Nu ai stat la coada? Dacă da, magazinul e mulțumit.

#117
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttioopedi, on 09 iunie 2019 - 18:36, said:

NU poate. äfacerea"lui supravietuieste datorita nivelului scazut al salariilor.
Aia nu este afacere benefica pentru societate.
Miile ( poate sutele de mii ) de mici comercianti au fost eliminati fara mila de supermarketuri.
Nu a plans nimeni la mormantul lor.
El vrea o immormantare cu salve si afet de tun?????
Rahatii de la supermarketuri, nu concep sa angajeje numarul de personal necesar. Ei fac economii, cica asa au invatat in scoala.
Pai macar sa ne spuna care-i rolul lui in toata mnevra asta,ca sa stim cum abordam situatia cu el

#118
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMARlN_ION, on 09 iunie 2019 - 13:21, said:

ericmario - Poate povestești și tu cum trăiești în Germania din salariul de electrician să afle lumea dacă tu o duci mai bine acolo decât vânzătorii cu salariul minim de aici. Cred că de asta ai și plecat acolo.

Tu râzi de români că sunt plătiți prost dar tu în Germania ce salariu ai ? Cam care e diferența între tine și un angajat german ? Iei măcar jumate din cât ia ăla ?

Numai ZMEI pe internet și acolo stau 15 inși într-o cameră.
Ți s-a pus ceața pe mine sau? Eu trăiesc bine, mulțumesc, din salariul meu de electrician.

Nu râd de romăni că sunt plătiți prost iar salariul meu e bun.
Nu mă laud, dar câștig mai bine decât colegii mei nemți.
Ba chiar primesc 14 cenți/km ca și reise geld, adică bani de drum, am cazare gratis, singur în cameră, logic.

Acum te las, că începe cursa de F1.
Adios!

#119
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
I-au furat lucul 1 lui Vettel, nu că aș fi fanul lui, dar chiar a fost de porc.
Ai mei is praf de mulți ani, Williams.

Edited by ericmario, 09 June 2019 - 23:09.


#120
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003

View PostI2O, on 09 iunie 2019 - 18:16, said:

Eu ti-am spus meseriile care se platesc cu banii aia,nu ca nu am eu de munca
Eu am din ce sa traiesc nu-i problema,dar problema cu oamenii ca tine care dezinformeaza
Mai am si eu contact cu piata muncii....si stiu cum se misca treburile


Iar vrajeala,ofera salariu corect si vei avea oameni destui

Nu fura, munceste eficient, nu barfi si nu suferi de sefie, fa-ti treaba ptr care ai venit si vei primi cat am vorbit, e foarte simplu, nu mai complica discutia cu inflorituri comunistoide. Fii discret la concurenta, fii constiincios si creativ aducand aport firmei si vei fi rasplatit, daca nu se intampla asta locul tau nu e acolo. In covarsitatea cazurilor angajatul roman are pretentii foarte ridicate ptr ce ofera: vrea salariu bun si promovari rapide dar nu livreaza rezultatele promise. In momentul cand colegii iti vor zice  "bai decat sa aduci un prost care sa ne incurce si sa-i facem treaba mai bine lasa-ne asa cati suntem putini ca e mai bine'" atunci poti spune ca ai tangente cu piata muncii.


View PostI2O, on 09 iunie 2019 - 18:54, said:

Pai macar sa ne spuna care-i rolul lui in toata mnevra asta,ca sa stim cum abordam situatia cu el
Probabil stii de la doamnele din familia ta de termenul ''abordare'' dar te asigur ca nu e cazul. Totusi ca sa nu mori de curiozitate: sunt angajat dar ceva mai deosebit, am norocul de 2 sefi care sa aprecieze munca si devotamentul devenind (since 1994) omul de incredere in firma (mica ce-i drept dar in usoara dar constanta si sanatoasa crestere), notiuni pe care din intamplare (sau nu) am reusit sa le cultiv si restului colectivului, din pacate am nevoie de oameni  ca de aer dar dispozitia primita e clara: "raspunzi ptr orice belele ai face!" si pe buna dreptate e foarte corect...deci daca aduc om nou in firma trebuie sa fiu sigur de el, cum fac asta? Raspuns: cu grija si cu atentie, este?

Edited by cristian_sen, 10 June 2019 - 10:19.


#121
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcristian_sen, on 10 iunie 2019 - 10:18, said:



Nu fura, munceste eficient, nu barfi si nu suferi de sefie, fa-ti treaba ptr care ai venit si vei primi cat am vorbit, e foarte simplu, nu mai complica discutia cu inflorituri comunistoide. Fii discret la concurenta, fii constiincios si creativ aducand aport firmei si vei fi rasplatit, daca nu se intampla asta locul tau nu e acolo. In covarsitatea cazurilor angajatul roman are pretentii foarte ridicate ptr ce ofera: vrea salariu bun si promovari rapide dar nu livreaza rezultatele promise. In momentul cand colegii iti vor zice  "bai decat sa aduci un prost care sa ne incurce si sa-i facem treaba mai bine lasa-ne asa cati suntem putini ca e mai bine'" atunci poti spune ca ai tangente cu piata muncii.



Probabil stii de la doamnele din familia ta de termenul ''abordare'' dar te asigur ca nu e cazul. Totusi ca sa nu mori de curiozitate: sunt angajat dar ceva mai deosebit, am norocul de 2 sefi care sa aprecieze munca si devotamentul devenind (since 1994) omul de incredere in firma (mica ce-i drept dar in usoara dar constanta si sanatoasa crestere), notiuni pe care din intamplare (sau nu) am reusit sa le cultiv si restului colectivului, din pacate am nevoie de oameni  ca de aer dar dispozitia primita e clara: "raspunzi ptr orice belele ai face!" si pe buna dreptate e foarte corect...deci daca aduc om nou in firma trebuie sa fiu sigur de el, cum fac asta? Raspuns: cu grija si cu atentie, este?
Aberezi grupa mare

#122
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
Ar fi o chestie daca m-ar si interesa ce zici ...iar asta e o situatie rarisima ce de obicei incerc sa invat orice de la oricine dar cand dau de capsomani renunt primul. Momentan realitatea imi da dreptate mie, am pe mana o firma de sase cifre in euro unde sunt liber sa fac orice oricand cred de cuvinta ptr supravietuirea/dezvoltarea ei, recte procura de administrator care o am de imi permite  sa fac orice cheltuiala care cred de cuvinta, inclusiv imprumuturi bancare si comenzi/plati de la clienti/furnizori in orice suma, sunt mandat sa reprezint firma in orice relatie cu orice autoritate sau entitate posibila avand drept de semnatura pe orice document, toate trec pe la mine, nu se cumpara un bec fara sa stiu. In afara de statul firmei (si ala doar ptr ca e nevoie de cei doi asociati sefi) pot modifica orice hartie din firma, orice regulament, orice contract, orice.  Am in posesie doua carduri ale firmei, cu numele meu scris pe ele, fara limita la plati sau extragere, in total o suma de cinci cifre in euro pe care o pot cheltui toata odata daca intalnesc o oportunitate care nu poate fi refuzata.  Da, stiu ca ptr maharii prezenti in aceasta discutie sunt insignifiant dar asta e situatiunea, incerc sa castig o paine...dar sa-mi urmez sfatul, prea multa vorbarie prea putina munca, m-am plicitisit, adios si un praz verde, am altele de facut.

#123
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-am văzut niciodată la Auchan-ul din Mall doar o singură casă deschisă.
La Profi de cartier da. Hai la Lidl da.

La Auchan niciodată.

Fără o poză ceva, topicul e de Science fiction.

View PostArgent, on 09 iunie 2019 - 07:55, said:

Cred ca aveau o singura casa deschisa si aia era casa cu prioritate.
Cred ?

Eu dacă aș avea vreo legătură cu Auchan le-aș zice șefilor să te dea în judecată pentru defăimare.

#124
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 01.12.2018

View Postcristian_sen, on 10 iunie 2019 - 12:46, said:

toate trec pe la mine, nu se cumpara un bec fara sa stiu.
Asta-i un motiv de MANDRIE?? sau de prostie???
Cel care administreaza o afacere, e suficient de istet pentru a intelege ca achizitionare  frauduloasa ( sau NU) a consumabiilor e o chestie care trebuie rezolvata de altcineva.
Stii povestea celui care in fiecare sac de faina punea o musca???
Daca desigila sacul si lipsea musca, sparge mutra femeii?
Draguta de ea umblase la sacul de faina pentru ca-i mureau copii de foame.
Facuse si ea o turta de paine, pentru ca bugetul de mamaliga fusese depasit cu 3 zile inainte de ziua de incasare a alocatiei de hrana.

Edited by tioopedi, 10 June 2019 - 14:48.


#125
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
Da, exact, in aceast firma o singura persona fura si nu vreau sa impart cu altcineva praduiala ce nu e clar?  De ce nu cumpara altcineva becuri si hartie inginerica?  Ptr ca nu intra in fisa postului, au alte indatoriri si alte destule de facut si ptr ca eu iau marfa de la preteni la suprapret si facem juma-juma diferenta, oameni suntem biscuiti mancam, corect?  Furtul se raporteaza la politie fara discutii, nu a fost cazul pana acum, daca cineva a avut nevoie de ceva s-a rezolvat intr-un fel sau altul, de ex o mamica a vut nevoie de 120 pag cu chestii ptr gradinita, a venit cu sticku-l si-a facut treaba, multumesc, cu placere, asta a fost tot, daca facea de capul ei o tineam minte la pomul de iarna...
Iar povestea ta lacrimogen bolsevica e excelenta ptr propaganda in clasele primare unde sunt minti usor de modelat, are un talc dar nu cel care crezi, corect e:  "Nu fura ca ajungi la inchisoare, cere si (poate) ti se va da si in orice caz nu baga copii la inaintare ca ultimul jeg de om, cere ajutor la autoritati!" ...ca in definitv asta inseamna comunismul nu? Egalitate!*

*Dar nu ptr catei!

Edited by cristian_sen, 10 June 2019 - 16:35.


#126
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Chiar astazi am avut ocazia sa vorbesc cu sotul unei doamne care lucreaza la un supermarket,nu dau nume dar incepe cu litera C
Femeia castiga fix 1300 de lei in mana si vine flacau asta criatian_sen sa imi toarne mie gogosi ca nu exista salarii mai mici de 500 de euro in Romania
Ma baiatule cristiane,mergi tata si minte pe altcineva nu pe mine care mai am legaturi printre oameni si pot afla usor cum stau treburile

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate