Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

teoria conspiratiei in ceea ce priveste energia electrica

  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Umbla pe net teorii scrise pe facebook si alte medii , cum ca de fapt s-ar cunoaste deja forme de energie electrica ieftina si sigura , si indestulatoare pe termen lung , numai ca americanii si rusii nu prea ar vrea ca astfel de tehnologii sa ajunga in mainile populatiilor deoarece ar prinde putere si n-ar mai fi dependente si controlabile de catre "centru". Tocmai de asta se pare ca americanii , rusii si chinezii (si astia sunt implicati) tin la secret forme de energie inca necunsocute publicului larg. Tocmai de aia se zice ca trump este bun prieten cu rusii, impreuna incercand sa isi salveze imperiile petrolifere si de aia saboteaza sistematic orice cercetare cu privire la noi forme de energie. S-ar parea ca universitatile au cazut in mainile lor si le controleaza 100%. N-am link sa va pun cu articolul pentru ca am vazut stirea mai demult si acum mi-am adus aminte insa era ceva destul de obscur pe o pagina oarecare de facebook, ceva similar vazand la un moment dat si pe o retea gen tor pe care am stat cateva minute sa vad ce gasesc...

Reteaua aia se numea ceva in gen i2p sau asa ceva

Ce parere aveti? E real? Cat va mai trebui sa asteptam pana aceste forme de energie vor fi cunoscute publicului larg?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Să nu uităm că Inchiziţia a torturat şi ucis oameni fiindcă au îndrăznit să gândească.
Da, da, biserica catolică, al cărei reprezentant e azi în România şi faţă de care publicul e în delir.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sunt atât de mulți imbecili care n-au habar de fizică (și altele), crezând în perpetuum mobile, încât nici nu-i de mirare că teoria conspirației prinde atât de bine. Să mai amintesc și de teoria Pământului plat?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt sigur ca TU vei găsi și da în vileag orice forma de energie ieftina. Nu îmi înșela încrederea în tine.  :)

#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Cum adica "forme de energie electrica ieftina si sigura" ... poate doar forme de energie, energia electrica nu cred ca se gaseste pe undeva in multe forme si inca sa stea ascunse.
Evident ca sunt controlate ideile, sursele si formele de energie altfel ar fi un fel de "anarhie". Da gramezii/multimii boabe de putere sa vezi ce iese.
Plus ca  dupa ce  eventual este descoperita trebuie cumva testata, controlata, verificata si altele...altfel booommm, cernobal, bube, bataie, terorism, tzunami, tornade, cod rosu, cadere economie si nasol...Posted Image breaking news ...Romania in soc ...a venit energia si flacara violet de la "cercetatorii britanici" care au descoperit (...)

Edited by superm, 31 May 2019 - 16:03.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 31 mai 2019 - 15:49, said:

Umbla pe net teorii scrise pe facebook si alte medii
Scriitorii astia sunt absolventi de liceu cu profil uman sau de liceu cu profil tehnic?

Edited by MarianG, 31 May 2019 - 16:09.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,573
  • Înscris: 16.03.2007
bravo karaxe, stiam eu ca-i adevarat... fa sapaturi adanci, nu ne lasa asa. salveaza-ne, fii eroul nostru!

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsuperm, on 31 mai 2019 - 16:00, said:

Cum adica "forme de energie electrica ieftina si sigura" ... poate doar forme de energie, energia electrica nu cred ca se gaseste pe undeva in multe forme si inca sa stea ascunse.
Evident ca sunt controlate ideile, sursele si formele de energie altfel ar fi un fel de "anarhie". Da gramezii/multimii boabe de putere sa vezi ce iese.
Plus ca  dupa ce  eventual este descoperita trebuie cumva testata, controlata, verificata si altele...altfel booommm, cernobal, bube, bataie, terorism, tzunami, tornade, cod rosu, cadere economie si nasol...Posted Image
Mai corect ar fi fost "forme de a produce energia electrica". Dar m-am grabit
In rest daca asa este ca tine, atunci americanii din punctul meu de vedere nu merita decat dispret, nu sunt cu nimic mai prejos decat URSS-ul si politia secreta de atunci , nu sunt altceva decat niste securisti de era noua atunci, sa vezi pe unii care se cred superiori altora si vor neaparat sa ii controleze , de parca ei ar fi unicii pe lume, evitand orice fel de forma de concurenta si stabilitate ...asta inseamna ca america e o dictatura si nimic altceva si controlul se realizeaza prin media platita sa tampeasca si sa prosteasca.... Inseamna ca nici la ei alegerile nu sunt libere si nu vor fi , serviciile punand de fapt presedintii la putere...
De ce n-ar da energia ieftina oamenilor? Ar insemna trai mai bun si evolutie rapida a oamenilor, deci ar avea chiar efect invers anarhiei si instabilitatii...parca mai greu iti vine sa faci razboi cand ai matul plin si confort sporit...

#9
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sunt convins ca dreptul de a accesa unele tehnologii este rezervat.
Daca este rezervat fortelor armate, serviciilor de spionaj sau unor grupuri selecte de cercetatori - nu vom sti prea curand.

Sunt de acord cu asta? Nu.
Mi-as nega natura profesiei daca as spune ca sunt de acord cu acest lucru.
Este necesar? De obicei da.

Nota Bene:
Eu cunosc secretul free-energy. Posted Image

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMarianG, on 31 mai 2019 - 16:04, said:


Scriiorii astia sunt absolventi de liceu cu profil uman sau de liceu cu profil tehnic?
Habar-nam ...are vreo relevanta?

View Postpelikanu, on 31 mai 2019 - 16:08, said:

Sunt convins ca dreptul de a accesa unele tehnologii este rezervat.
Daca este rezervat fortelor armate, serviciilor de spionaj sau unor grupuri selecte de cercetatori - nu vom sti prea curand.

Sunt de acord cu asta? Nu.
Mi-as nega natura profesiei daca as spune ca sunt de acord cu acest lucru.
Este necesar? De obicei da.

Nota Bene:
Eu cunosc secretul free-energy. Posted Image
Sub argumentul "necesitatii" se ascund multe abuzuri de obicei

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
bre karax.....in nici doi ani 9000 si ceva de posturi, adica cam 20 de posturi pe zi......ce sa zic, mai iesi si tu la aer curat

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 31 mai 2019 - 16:09, said:

Habar-nam ...are vreo relevanta?
Pai are toata relevanta,
aia de uman scriu fabule, iar ceilalti scriu lucrari stiintifice (dar nu fanastice)

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMarianG, on 31 mai 2019 - 16:11, said:


Pai are toata relevanta,
aia de uman scriu fabule, iar ceilalti scriu lucrari stiintifice (dar nu fanastice)
Chiar-si-asa intrebarea era alta....daca credeti ca exista astfel de tehnologii ascunse ...nu despre cine sunt cei care posteaza pe net

#14
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postkarax, on 31 mai 2019 - 16:07, said:

De ce n-ar da energia ieftina oamenilor? Ar insemna trai mai bun si evolutie rapida a oamenilor, deci ar avea chiar efect invers anarhiei si instabilitatii...parca mai greu iti vine sa faci razboi cand ai matul plin si confort sporit...

Pai tocmai asta este ..."americanii" au inventat mancarea ieftina si nu numai ei. Si de aia "mai greu iti vine sa faci razboi cand ai matul plin" cu hamburger, bere, mici, fastfood, cola, apa plata cu lamaie, samd... Ce faci cu o galeata de energie electrica? Nimic!  Dar cu un mic si o bere misti poporu'.

Vezi ca te-ai prins ...

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 31 mai 2019 - 16:13, said:

Chiar-si-asa intrebarea era alta....daca credeti ca exista astfel de tehnologii ascunse ...nu despre cine sunt cei care posteaza pe net
Exista tehnologii care nu sunt concepute pentru consumatorul de rand.
Dar nu la modul fantasmagoric pe care il descrii matale.

#16
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
asa ceva ar avea milioane de aplicatii militare / explorarea spatiului / etc.
ce stat nu ar folosi in secunda 2 o tehnologie ce l-ar propulsa cu ani lumina in fata concurentei ? (practic, cel ce ar descoperi asa ceva va controla lumea in secunda 2)

ca sa nu mai zic in mediul privat: de ce sa te chinui cu tone de carbune / materiale radioactive / etc, cand ai putea sa produci gratis toata energia aia ( si sa tii ascunsa tehnologia ), totul cu costuri 0 ?


pana la urma, teoria constipatiei ramane teorie ... (nu am tastat gresit)

Edited by kingtux, 31 May 2019 - 16:22.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsuperm, on 31 mai 2019 - 16:16, said:



Pai tocmai asta este ..."americanii" au inventat mancarea ieftina si nu numai ei. Si de aia "mai greu iti vine sa faci razboi cand ai matul plin" cu hamburger, bere, mici, fastfood, cola, apa plata cu lamaie, samd... Ce faci cu o galeata de energie electrica? Nimic!  Dar cu un mic si o bere misti poporu'.

Vezi ca te-ai prins ...
Pai aia e...cu o galeata de energie electrica totule mai ieftin si economia progreseaza mai mult....in final nu mai ajungem ca nea marin de la pizzerie , care lucreaza din greu, sa mai lucreze atata de obositor ....ceea ce inseamna ca nea marin o va duce mai bine, neavand alte fustrari de varsat....asta inseamna energie ...energie scumpa inseamna facturi si munca , munca ce fustreaza si creeaza nervi , care se varsa in conflicte incontrolabile...

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Depinde cine are galeata si cum o imparte.
Vezi tu, momentan galeata e cu petrol, si e lupta crancena pentru ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate